16.07.19/22:25

Müslümanlıkla ilgisi olmayan saçmalıklar

Başlatan deniz, 06.09.04/16:00

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

deniz

Müslümanlar din adına bi sürü aptallık ve lüzumsuz işler yapıyorlar.

Benim şu an aklıma gelenler:

Hafızlar var mesela. Yıllarca çocuklar kuran kurslarında kuranı baştan sonra ezberlerler. Arapça olarak ve içeriği bilinmeden 600 sayfalık bir metnin çocuklara ezberletilmesi o çocuklara zulüm değil midir?

marcos

Ben inanclara aptallik dememde...batila sacmaliklar derim.

foturo

Sana göre zulüm olabilir.. Ama gercek ne?

buz

Bir sürü insan bir sürü iş adına aptallık yapıyor.Adı üstünde insan,etiketi ne olursa olsun her an bir aptallık yapabilir.Yani aptallık inançsal ve ya ideolojik değil evrenseldir.Herhangi birinin aptallığı İslam'ı bağlamaz.Küçücük çocukları ingilizatı olarak okullarda yarıştırmak daha az zülüm değil ki hem.

gatetodeath

her ideoloji her din her fikir her hede hödö ..herneyse bünyesinde saçmalık taşır elbet ki saçma insanlarda var ; bunlar çıkıyor ortaya ama en saçma insan bunları beyin süzgeçinden geçirmeyerek direkt alıp uygulayandır,dogmayı yutandır...

klimunati

AlıntıMüslümanlar din adına bi sürü aptallık ve lüzumsuz işler yapıyorlar.

Hafızlar var mesela. Yıllarca çocuklar kuran kurslarında kuranı baştan sonra ezberlerler. Arapça olarak ve içeriği bilinmeden 600 sayfalık bir metnin çocuklara ezberletilmesi o çocuklara zulüm değil midir?

aptallık ve lüzumsuz işler yapdiklari tabirini dogru bulmuyorum ama tabiki ezberlediklerinin anlamini bilmeleri daha dogru birsey...

gerilla

AlıntıHafızlar var mesela. Yıllarca çocuklar kuran kurslarında kuranı baştan sonra ezberlerler. Arapça olarak ve içeriği bilinmeden 600 sayfalık bir metnin çocuklara ezberletilmesi o çocuklara zulüm değil midir?

kuranı arapça ezberleyen ve içeriğini bilmeyen bir kimse veya kuranı ezberletip içeriği hakkında bilgi vermeyen bir zihniyet olabilirmi?
buna nası kendini inandırırsın çözemen.

sana sadece gülüyorum :lol:  
Alıntısana katiliyorum haklisin cogu kuran i arabca ezberliyor ve türkce anlamini dogru dürüst bilmiyor!!

arkadaşlar hafızlardan bahsediyosunuz dikkatinizi çekeyim "hafızlar"

kuranı ezberlemek büyük bir arzu şevk ister yıllarca bu uğurda çalışan kimseler kuranın içeriğinden bihaber olabilirmi ?
bence çocuk yaşta kuran kursuna gönderilip elif-ba öğrenip sonra bi daha kitabı eline almayanlarla hafızları ayrı tutmak lazım

DeRiN

ya arkadaşlar bırakın artık şu saçma konuları... böyle bi zihniyet olsa bile bu zekanın dinle değil kişilikle ilgisi vardır , müslümanların aptallıkları yazman çok yanlış , böyle bi hata yapılıyorsa ki eğer (ben daha böyle bişeye rastlamadım) ; dinle ne alakası var ? kültürsüz bi insansa müslümanlığın bu olaydaki etkisi ne ? islam sana bütün kapılarını kapat , ilimden ve bilimden vazgeç demiyor ki ... Lütfen yazılarınıza ve konularınıza biraz daha dikkat ediniz ...

aycacim

küçük yaşta 632 sayfalık bi kitabı ezberlemek istiyo musun diye o çocuklara soruluyo mu acaba!

nurcan

bu küçük bir örnek ve gerçek durumu islama hakaret olarak almak yanlış bence
tam tersi din adına yapılan yanlışları söylemek lazım bu islamı doğru anlamak için gerekli

deniz

bunlar yok mu diyorsun?
bu sistemi destekliyor musun?
çocukların ebeveynlerince hayatlarının karartılmasına ne diyorsun?
müslümanlar sütten çıkmış ak kaşık mı?

en az senin kadar onların içinden biri olarak yazıyorum.  

gerilla

arkadaşım, çocukken kuran kursuna gönderilen yavrularla kuranı ezberleyen hafızları ayırmamız gerektiğini vurgulamıştım
ama sen hala hafızlara yönelik "ezbere biliyorlar ama içeriğini bilmiyorlar" dersen
sana kaç tane hafızdan bu tür sözler duydun diye sorarım
çocukları yaz döneminde bişeyler öğrensin diye kuran kursuna gönderenlerle büyük bir arzu ve şevk gerektiren hafızlık çalışmalarını ayrı tutmanı dilerdim
ayrıca başlığıda "müslümanların hataları" şeklinde değiştirmen inan beni çok sevindirir  

deniz

kuran eğitimi ve din eğitimi aptallıkların yaygınlaştırılmasından başka bi b.ka yaramıyor.

ister hafızlık de ister yaz kuran kursu. hepsi aynı hikaye ...

gerilla

Alıntıkuran eğitimi ve din eğitimi aptallıkların yaygınlaştırılmasından başka bi b.ka yaramıyor.

hala aynı hatayı yapıyorsun, inanan birine inancı ışığında dinini ve bunun vecibelerini öğretmek aptallıkmı? eğer öyle kabul ediyorsan sana söyleyecek lafım yok. din eğitimi aptallıkları yayıyorsa bütün din derslerini müfredattan kaldırmak gerekir  

buz

18.09.04/14:19 #14 Son düzenlenme: 18.09.04/14:19 buz
Hafız,çok geniş anlamlı bir kelimedir.Sadece ezberde tutmayı değil,zihninde tutmayı ,korumayı ve gözetmeyi de anlatır .
Hafiz : Koruyucu, gözeten.(sözlükten ilk anlam)

Ve Yaratıcı'nın isimlerinde biri olarak da anlamı bambaşka güzeldir.

Al-Hafiz : The Preserver. He who guards all creatures in every detail.  
El-Hafiz:Kendisinden hiç bir şey gizli  kalmayan, kullarının her şeyini gözetleyip, denetleyen ve onların işlerini melekler vasıtasıyla tescil  ettirip unutulmaktan-kaybolmaktan koruyan, gökleri ve yeri  muhafaza eden, tabiatı dengede tutan; genelde bütün kullarını helak olmaktan, özellikle müminleri şeytanın tasallutundan esirgeyen ve onları günaha düşmekten koruyan

deniz

mevcut hakim geleneksel kuran eğitimi içerik ve usullerini ortadan kaldırsak hiç bişey kaybetmez bilakis çok şey kazanırız.

gerilla

18.09.04/21:47 #16 Son düzenlenme: 18.09.04/21:48 gerilla
Alıntımevcut hakim geleneksel kuran eğitimi içerik ve usullerini ortadan kaldırsak hiç bişey kaybetmez bilakis çok şey kazanırız.

"geleneksel" kuran eğitimini ortadan kaldırmak bizi sonuca ulaştırmaz ama yenilemek bi şeyler kazandırabilir.  din eğitimi tamamen ortadan kalkmış bi ülke düşünemiyorum

bu arada başlık hala aynı  :huh:  

deniz

peygamberin kuran eğitimie bak öyleyse.

ortada bir kitap bile yok. sadece pratik var. önder var, allah'ın vahyi var, önderin örnekliği var ve bunları uygulayan bir cemaat var.

kuran, önder, cemaat, eylem olmadan kuran eğitimi olmaz.

kuran dışında var olan herşeyi çöpe at. çok şey kazanacağına eminim.

gerilla

Alıntıpeygamberin kuran eğitimie bak öyleyse.

ortada bir kitap bile yok. sadece pratik var. önder var, allah'ın vahyi var, önderin örnekliği var ve bunları uygulayan bir cemaat var.

kuran, önder, cemaat, eylem olmadan kuran eğitimi olmaz.

kuran dışında var olan herşeyi çöpe at. çok şey kazanacağına eminim.

"önder, cemaat, eylem çöpe at" nası yani burdaki önder peygamberse seni ayıplarım, eğitici kişiler ise onlar da sadece yolu gösterirler öğretirler.

cemaat dersen zaten dini eğitimde pek bir rolü yok olmamalıda

eylem den kastın ibadet ise bundan yaratıcıya inandığın sürece vazğeçmek söz konusu olamaz

kısacası konu eğitimse  kuran, önder ve sonuç olarak eylem

başlık diyorum başlık <_<  

buz

Sanıyorum kastedilen bugün için Kur'an dışında varolan her şeyin atılması ki açıkçası insan oluşturdu bunu da ve insan ihtiyaç duyduğu için oluşturdu,dolayısıyla ihtiyaç duyduğu sürece varolacak,bu yapının içinde sadece inananlar için değil genel olarak insan düşünüşü için de çok ilham verici fikirler de çıktı.Oluşumun sağlıklı kısmından bahsediyorum,sonuçta insan mükemmel değil aksayan taraflarını da zamanla ve eleştiriyle onarma yetisine sahip ama.

gerilla

işte bu, evet müslümanlık adı altında bir sürü şaçmalık yapılıyor doğru,
aptal aptal tarikatlar, yüzlerce hurafe, yalan yanlış hadisler vs.vs.vs.
işte bunları konuşalım
ama tartışırken bunları bir inanışa mal etmeyelim
:)  

ninova

Deniz, evet Kuran'ın anlamını kavramak ve yaşamak onu ezberlemekten daha önemli olabilir. Ancak hafızlığın tarihsel sürecini gözden geçirmeni tavsiye ederim. Bir de bu çağın insanları olarak herşeyi akılla ölçme kaygısı içindeyiz. Ama dinin bir kısmı da kutsallıktır. Kuranı yüzünden okumakta o kutsallığın çok önemli bir parçasıdır. Üstelik çokda işe yarar. Şifa olur tavsiye ederim.

Sapiens

Eksik noksan denilebilri ama  hafızlığa zulüm denmesi anlaşılır değil
bunu diyebilmeniz için tüm eğitim sizetmini sorgıulammaız lazım
bir defa ayrıca bu dinsel eğitim alanına girer ki normal eğitim gibi ülkemizdezorunluda değildir
yani her türk çocuğuna zorla ezberletiliyor değildir
ve ayrıca türkiyede uygulama naısldır tam bilmiyorum ama
her çocuğuda hafzılığa zorlamak hakıllıca olmaz
ülkemizde şöyle garip bir durum vardır
çocuğu ortaokula yollarlar
çocuk yaramz sa tembelse okulu geçememişse bunu kurankursu paklar deyip yatılı kuran kursuna yollarlar bazıları dahda ileri gidip gayri resmi kuran kurslarına yollarlar ki
bedava olan kurssa çocukta hafılığa dair ışık görülmüyorsa evine yollarlar
paralı ise çocuk kalır
yılda 1 ayet ezberliycek hafızaya sahipsede kalır

dönelim  deniz beyin hafızlık eğitimin in zulüm olarak adlandırmaıs meselsine
her eğitim sizteminde zalimane uygulamalr vardır kesinlikle savunulamaz bu uygulamalar
hafızlık eğitimine zulüm denemz  yukarıda anlattığım şekilde zalimane uygulamalr vardır
hafızlığın yanında arapça eğitimi veren kurankurslarıda vardır (hafızın manasınıda bilmesi durumunda zulüm olmaktan çıkar mı?)makbül olan hafızlık budur zaten

zorunlu eğitim konusuyla bu konu alakalımıdır ?
cahil müslümanların eyüp sultana gidip oradan değişik dilekler dilemeleriyle(kısırsa çocuk,evlilik yaşı geçmişse koca,veya hanım,kariyer vs vs)
ilerici msülümanların anıtkabire gidip birilerini şikayet etmeleri benzermidir
tartşılmalımıdır(genellikle bizde müslümanız diyen bağnazlıkta eyüp sultan dakilerden geri kalmayan [eyüp sultandakilerin  cahilliğine verilebilir]eyüp sultandakilerin yeşil veyayeşilimsi cüppelerine karşın siyah cüppe giyen bu kişiler umumiyetle toplu olarak gider şikayetnemede bulunurlar bilimsellik!!! adına)
ayrı bir şeymidir

okuma ayzması olmayan adamın gericiliği ile profösrlerin rektörlerin gericiliği kıyaslarnırsa hangisi daha tehlikelidir

Tabi ki sağdaki

depresif

müslümalıkla ilgisi olmayan sacmalıklar yuzunden insanların Müslumanlıga bakışı degisiyor. cubbe takmış kendine hoca diyen ahmet kişisinin bu konuda uzerıne yok. 11 yaşından sonra kız cocugu öpülmezmiş. islam oyle buyururmus. bre cibiliyetsiz .. sen 11 yaşında kız cocuguna sehvet duyacak kadar aciz mısın?
aynı şekilde karaçarşafla örtünmenin ve karacarsaf kullanan kişilerin carsafla örtünmeyenlere, hatta örtünmeyenlere öcü gibi bakmasınında muslumanlıkla islamla alakası yoktur...

flzf

başlığa göre müslümanlık kendisi olmayan bişiy :)

RenaultFerrari

Alıntı yapılan: deniz - 06.09.04/16:00

şimdi bazı aydınlar çatlar buna
benim ilmim var itibarım var şuyum var buyum var
fakat benim kitabımı ezberleyen üç tane cümlesini ezberleyen yok

öbür tarafta asırlarca evvel gelmiş çölde yetişen Bir arabın getirdiği Kitabı 7 yaşından tut 80 lik faniye kadar
ezberde zevk ile tutuluyor
yaaa bir kekeme bile ezberliyor
Kuran oku dedendiği vakit şakır şakır şakır kekelemeden okuyor
bu ne bu ? der

çatlar patlar hazreti Muhammedi yıkmaya çalışır senlerce aleyhinde konuşur ömrünü verir
nübüvvet kuvvetidir ki vahy kuvvetidir ki başka kimselerde yoktur bu
Hazreti Muhammed kendisine inanmayanı işte böyle daha fazla kendisiyle meşgul eder..
buna vahy kuvveti derler

akell

Alıntı yapılan: deniz - 06.09.04/16:00

Aslında hak vermemek mümkün degil size.
yazı ve maatba tekniginin gelişmedigi bir dönemde bu uygulama mantıklıydı
asıl zulüm insanın kendine yaptıgıydı zira arapçasını bildigi ve bilmedigi bu kutsal metine karşı
anlamını anlamamak ve kavramamak için çabasızlıgı insanca ayıbıydı.
  tarih saptırmalara,tahriflere ve tahriplere insan eliyle gerçekleştirilmesine herzaman şahit olmuştur.
vahyin bilinci insana sorgulamayı,düşünmeyi ve kavramayı telkin eder ki din adına sunulan insan yapımı tahripten kurtulabilsin diye.
islam bir öneridir insana
müslüman olmak bir iddiadır
müslümanım derseniz sahidenmi? deriz
çünkü iddianız ispat gerektirir.
ispatınız nekadar derinden ve aşkla eylemi birleştirmiş bir haldeyse bu ismi haketmişsinizdir.
Ayrıca şaçmalıklar ve ayıplar bütün insanların ortak malıdır
karşı koyup direnç gösterenede
sorgulamadan kabullenen kişiyede

özgürlük-35,5

Müslümanlıkla ilgisi olmayan saçmalıklar

----------------------------------------------------

müslümanlıgın içinde zaten bir çok çelişki var.
bunun savunucularıda hocası hafızı alimi hepsi
çıkarları dogrultusunda hareket ediyor.
müslümanlık adına herşeyin katli vacip derler
insan öldürmeye kadar varan vahiler bile var
müslümanlık artık günümüz çagına cevap veremez durumda
buda beraberinde gericiligi getiriyor.

sahrabetis

YIllar önce sadece mini etek giydiğim için Bursa'da erkekler tarafından taş yağmuruna tutulup , bıçaklanmaya kalktım . Felaket bir gündü ve bunu islamiyet uğruna yaptıklarını düşünmelkeri daha da korkunçtu . Bende unutulması zor bir hatıra , onlarda da "cennete gidiş anahtarının bir sembolü" olarak yaşayacak .Daha dün bir iş için BUrsa'da idim ve ne yazıkki bu zihindeki insanları çok daha fazlalaşmış gördüm .İçim acıdı desem yeridir . Müslümanlık insanların canını yakmak değildir en azından benim müslümanlığım öyle değil .

entropii

hz muhammed esi aise yle kosarmıs cirit sporu izlemeye gidermis her turlu (o gunun kosullarında) sosyal aktiviteye katılırmıs. bu sözde yasanan islamiyet kisilerin kendi sacma sapan muslumanlık anlayıslarıdır.

akell

"müslümanlıgın içinde zaten bir çok çelişki var."
dogrudur
islamda çelişki yoktur

"bunun savunucularıda hocası hafızı alimi hepsi "
ilkeler yanlış degil uygulayıcıları hatalıdır.bu tür saptıranlara kitap yüklü eşek der kur'an.

"çıkarları dogrultusunda hareket ediyor."
insan zaten çıkarını düşünmeden hareket etmez sizcede öyle degilmi

"müslümanlık adına herşeyin katli vacip derler"
yalan söylemiş kim demişse

"insan öldürmeye kadar varan vahiler bile var"
hangi şavaş hangi devrim hangi dogrular için kan akıtılmamıştırki
kan akar kurtuluş savaşı olur.
kan akar devrim olur.
kan akar toplumlar cezalandırılır
kan akar kurban olur.

"müslümanlık artık günümüz çagına cevap veremez durumda
buda beraberinde gericiligi getiriyor"
BUDA SİZİN ÖNYARGINIZ
ÖNCE İNSAN OLARAK KENDİNİZİ YARGILAYIN
AMA İLLEDE YARGILAYACAKSANIZ BUNDAN SONRA İNSANLARI YARGILAYIN.

entropii

müslümanlıgın islam la bağdaşmadıgı konusunda hemfikirim senle.
mezheplerin olusması buna en güzel örnektir.

zen

Hala müslüman mısınız?

Ya da daha başka bir soru, hala 600. yıda mısınız?

akrepv

Ynt: Müslümanlıkla ilgisi olmayan saçmalıklar

peki Müslümanlıkla ilgisi olan saçmalıklar neler?  :) (gerçi ben epey biliyorum ama olsun)

entropii

tüm tarih içinde kesinlikle en başarılı adam. kendisi için iki ihtimal mevcut

1. ya peygamber ve mutlak gücün yarattığı en eşsiz insan
2. ya da tarihin gördüğü en büyük dahi. bu durumda bile yine en eşsiz kişi.

iki durumda da tarihin gördüğü en etkileyici adam. ama yapılan kııyasların bir kısmında da görüldüğü gibi özellikle bir aşağılama çabası içinde bulunan, hz.muhammed'le islamla alay etmekten hoşlanan insanlar mevcut. bu insanlar içinde iki ihtimal mevcut:

1. ya hz. muhammed'in bildiridiği sonuçlara katlanacaklar,
2. ya da haklı çıkacaklar ancak tarihin içerisinde kesinlikle hz.muhammedden daha az önemli bir adam olarak büyük ihtimalle de bir hiç olarak yok olup gidecekler. evet haklıllarsa bile...

söylediklerim mantıken reddedilemez.ama bu ihtimallerin inanmamayı yürekten kabul etmiş arkadaşların sinirlerini bozacağını çok iyi biliyorum. :)
kmnzm biraz daha gül :D

akell

bütün zalimleri,kan dökücüleride ,emperyalistleride,diktatörleride yarattı.
şimdi ben özgürlügüm için karşı durmayayım mı?
özgürlügüm için savaşıp mücadele etmeyeyim mi?
lütfen sizin gelenegin içinde bile özgürlük ugruna savasıp yerli işbirlikçileriyle mücadele etmiş
saygıdeger insanlar var.
BU SÖZÜ EN AZINDAN SAVUNAN SİZ OLMALIYDINIZ.

RenaultFerrari

Alıntı yapılan: elg-i uz - 09.09.07/18:32
Hala müslüman mısınız?

Ya da daha başka bir soru, hala 600. yıda mısınız?

evet
peki bende sana soruyıım
sen hala bu havayı mı alıyorsun bu suyu mu içiyorsun
halbuki bu su ve bu hava milyonlarca yılki su ve havadır taş devrinden kalma
pek uzağa gitmeyelim 600 yıl evvelki  hava neyse bu havada o hava

yada başka bir soru sen hala 600 yılda mısın ?

ben hala 600 yıl evvelki havayı alamıycam de.... patla..... : )
ııı ıkınırsın.... yine mecburen hava su ekmek süt...
ruhunda gıdası dindir o da değişmez
fazilet değişmez...

yahu sen bu altına neden bu kadar kıymet veriyorsun
600 yıl evvelki altın neyse şimdide o altın
fiatınıda arttırmış

insanla beraber var olan çok kıymetli şeyler vardır
değil 600 yıl 200 milyar yılda geçse
insanın fazilet kıymetini bildiren dininde kıymeti hiç bir asırda düşmez

belki kıymeti kalmamıştır diyen çıkar
ama bunu dava etmek başkadır o davayı kazanmak yine başkadır
içinde oturan hakim kazanan dindir der sana daima
fazilet kaybeder mi ?
herkes o fazileti ister ve bekler

yeni raký

müslümanlığın kendisi bir saçmalık iken arasından diğer saçmalıkları nasıl ayırt edebiliriz ki.

liyenda

evet islam adına çıkartılmış çok saçmalık var.bunlara inanan ve hatta islamın bunlardan ibaret olduğunu sanan çok insan da var.bu insanlara bakıp kullanıp kötüleyen ezen ve hatta bu ülkeyi bu duruma getiren..

conan

söyle bakalım dinimizde kurşun dökme gibi inançlar varmı. Ya da kara çarşaf islamda varmı.

liyenda

kurşun dökmek batıl inançtır ve dinimizde batıl inanca yer yoktur.İslamda örtünmek vardır kara çarşaf insanın kendi tercihidir . bunu dine ya da tüm inananlara yükleyemezsin

Tigris

Http://www.kurandakidin.net

Her şey net ve açık.. ( Site bilindik bir İslami site değildir, önyargısız yaklaşılması temennisi ile.. )

Tigris

İslamiyet sembolik diye bir şey söylemedim. Hatta İslamiyet bana göre dünya şartlarına uyan ve rayına sokan en iyi din ki, buna inandığım için müslümanım..

Demek istediğim şudur ki benim bir kitabım varsa ona inanır onu uygularım.
Zaten insan mantığı almayan ve sonradan uydurulmuş pek çok şey, insanı dinden ve islamdan soğutmaktadır.

Arkadaşın da saçmalık olarak belirttiği şey budur. Alınacak olan varsa tası toprağı alıp gider.
Ben alınmıyorum, gayet de mesut burdayım..

Tigris

Her insan başkasını karalayarak kendi eksiklerini kapatır, değerler konusunda da bu böyledir. Mantıklı olup olmadığı, doğru olup olmadığı sana kalmıştır.

Sen kabul etmediğin sürece kimse sana bir şey inandıramaz zaten.
Belki de her hakkında kötü şey söylediğinde kaçtığın için insanlar seni suçlu görüyor, ya da doğruymuş bak diyebiliyor.

Şimdi sende tasını toprağını topla git, bende hakkında ya da inandığın değerlere yapılan karalamalarına inanayım. (:

yeni raký

Alıntı yapılan: liyenda - 12.08.08/16:39
bir dine inanca inanlara nasıl bi saygısızlık ki saçmalık diyebiliyorsun.İnanmıyorsan saygılı ol.

bunun saçmalık olduğuna inanıp, sırf toplum istiyor diye söylememem kendime olan saygımı tüketmez mi. ve kendime saygı duymuyorsam sana nasıl saygı duyabilirim ki.

yeni raký

bunun ölçütü nedir ki ? yasaları kimler niçin koyarlar. saçmalıklarını tartıştığınız bir toplum sözleşmesinin bütünlüğü saçmalıktır diyorum. ve o toplum sözleşmesinde ister eğleneyim ister dalga geçeyim siz bana saygı duymuyorsanız ben size neden saygı duyayım. bu arada saygı insan haklarının neresinde kalır.

yeni raký

hacım biraz sosyoloji okursan demek istediğim daha net anlayabilirsin genel iradenin yanılabilirliği ve toplum sözleşmesinin mutlaklığında yatan muğlaklıkların açılımından söz ediyorum ben. saygı toplumsal bir uzlaşıdır. iki kişi arasındaki çıkarının üçünçü kişiler ile uyuşmasıdır peki bu çıkarların buluştuğu noktadaki doğru ne kadar doğrudur ve yol göstericidir.