16.07.19/22:29

Müslümanlıkla ilgisi olmayan saçmalıklar

Başlatan deniz, 06.09.04/16:00

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

deniz

bunlar yok mu diyorsun?
bu sistemi destekliyor musun?
çocukların ebeveynlerince hayatlarının karartılmasına ne diyorsun?
müslümanlar sütten çıkmış ak kaşık mı?

en az senin kadar onların içinden biri olarak yazıyorum.  

gerilla

arkadaşım, çocukken kuran kursuna gönderilen yavrularla kuranı ezberleyen hafızları ayırmamız gerektiğini vurgulamıştım
ama sen hala hafızlara yönelik "ezbere biliyorlar ama içeriğini bilmiyorlar" dersen
sana kaç tane hafızdan bu tür sözler duydun diye sorarım
çocukları yaz döneminde bişeyler öğrensin diye kuran kursuna gönderenlerle büyük bir arzu ve şevk gerektiren hafızlık çalışmalarını ayrı tutmanı dilerdim
ayrıca başlığıda "müslümanların hataları" şeklinde değiştirmen inan beni çok sevindirir  

deniz

kuran eğitimi ve din eğitimi aptallıkların yaygınlaştırılmasından başka bi b.ka yaramıyor.

ister hafızlık de ister yaz kuran kursu. hepsi aynı hikaye ...

gerilla

Alıntıkuran eğitimi ve din eğitimi aptallıkların yaygınlaştırılmasından başka bi b.ka yaramıyor.

hala aynı hatayı yapıyorsun, inanan birine inancı ışığında dinini ve bunun vecibelerini öğretmek aptallıkmı? eğer öyle kabul ediyorsan sana söyleyecek lafım yok. din eğitimi aptallıkları yayıyorsa bütün din derslerini müfredattan kaldırmak gerekir  

buz

18.09.04/14:19 #14 Son düzenlenme: 18.09.04/14:19 buz
Hafız,çok geniş anlamlı bir kelimedir.Sadece ezberde tutmayı değil,zihninde tutmayı ,korumayı ve gözetmeyi de anlatır .
Hafiz : Koruyucu, gözeten.(sözlükten ilk anlam)

Ve Yaratıcı'nın isimlerinde biri olarak da anlamı bambaşka güzeldir.

Al-Hafiz : The Preserver. He who guards all creatures in every detail.  
El-Hafiz:Kendisinden hiç bir şey gizli  kalmayan, kullarının her şeyini gözetleyip, denetleyen ve onların işlerini melekler vasıtasıyla tescil  ettirip unutulmaktan-kaybolmaktan koruyan, gökleri ve yeri  muhafaza eden, tabiatı dengede tutan; genelde bütün kullarını helak olmaktan, özellikle müminleri şeytanın tasallutundan esirgeyen ve onları günaha düşmekten koruyan

deniz

mevcut hakim geleneksel kuran eğitimi içerik ve usullerini ortadan kaldırsak hiç bişey kaybetmez bilakis çok şey kazanırız.

gerilla

18.09.04/21:47 #16 Son düzenlenme: 18.09.04/21:48 gerilla
Alıntımevcut hakim geleneksel kuran eğitimi içerik ve usullerini ortadan kaldırsak hiç bişey kaybetmez bilakis çok şey kazanırız.

"geleneksel" kuran eğitimini ortadan kaldırmak bizi sonuca ulaştırmaz ama yenilemek bi şeyler kazandırabilir.  din eğitimi tamamen ortadan kalkmış bi ülke düşünemiyorum

bu arada başlık hala aynı  :huh:  

deniz

peygamberin kuran eğitimie bak öyleyse.

ortada bir kitap bile yok. sadece pratik var. önder var, allah'ın vahyi var, önderin örnekliği var ve bunları uygulayan bir cemaat var.

kuran, önder, cemaat, eylem olmadan kuran eğitimi olmaz.

kuran dışında var olan herşeyi çöpe at. çok şey kazanacağına eminim.

gerilla

Alıntıpeygamberin kuran eğitimie bak öyleyse.

ortada bir kitap bile yok. sadece pratik var. önder var, allah'ın vahyi var, önderin örnekliği var ve bunları uygulayan bir cemaat var.

kuran, önder, cemaat, eylem olmadan kuran eğitimi olmaz.

kuran dışında var olan herşeyi çöpe at. çok şey kazanacağına eminim.

"önder, cemaat, eylem çöpe at" nası yani burdaki önder peygamberse seni ayıplarım, eğitici kişiler ise onlar da sadece yolu gösterirler öğretirler.

cemaat dersen zaten dini eğitimde pek bir rolü yok olmamalıda

eylem den kastın ibadet ise bundan yaratıcıya inandığın sürece vazğeçmek söz konusu olamaz

kısacası konu eğitimse  kuran, önder ve sonuç olarak eylem

başlık diyorum başlık <_<  

buz

Sanıyorum kastedilen bugün için Kur'an dışında varolan her şeyin atılması ki açıkçası insan oluşturdu bunu da ve insan ihtiyaç duyduğu için oluşturdu,dolayısıyla ihtiyaç duyduğu sürece varolacak,bu yapının içinde sadece inananlar için değil genel olarak insan düşünüşü için de çok ilham verici fikirler de çıktı.Oluşumun sağlıklı kısmından bahsediyorum,sonuçta insan mükemmel değil aksayan taraflarını da zamanla ve eleştiriyle onarma yetisine sahip ama.