16.07.19/22:27

Müslümanlıkla ilgisi olmayan saçmalıklar

Başlatan deniz, 06.09.04/16:00

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gerilla

işte bu, evet müslümanlık adı altında bir sürü şaçmalık yapılıyor doğru,
aptal aptal tarikatlar, yüzlerce hurafe, yalan yanlış hadisler vs.vs.vs.
işte bunları konuşalım
ama tartışırken bunları bir inanışa mal etmeyelim
:)  

ninova

Deniz, evet Kuran'ın anlamını kavramak ve yaşamak onu ezberlemekten daha önemli olabilir. Ancak hafızlığın tarihsel sürecini gözden geçirmeni tavsiye ederim. Bir de bu çağın insanları olarak herşeyi akılla ölçme kaygısı içindeyiz. Ama dinin bir kısmı da kutsallıktır. Kuranı yüzünden okumakta o kutsallığın çok önemli bir parçasıdır. Üstelik çokda işe yarar. Şifa olur tavsiye ederim.

Sapiens

Eksik noksan denilebilri ama  hafızlığa zulüm denmesi anlaşılır değil
bunu diyebilmeniz için tüm eğitim sizetmini sorgıulammaız lazım
bir defa ayrıca bu dinsel eğitim alanına girer ki normal eğitim gibi ülkemizdezorunluda değildir
yani her türk çocuğuna zorla ezberletiliyor değildir
ve ayrıca türkiyede uygulama naısldır tam bilmiyorum ama
her çocuğuda hafzılığa zorlamak hakıllıca olmaz
ülkemizde şöyle garip bir durum vardır
çocuğu ortaokula yollarlar
çocuk yaramz sa tembelse okulu geçememişse bunu kurankursu paklar deyip yatılı kuran kursuna yollarlar bazıları dahda ileri gidip gayri resmi kuran kurslarına yollarlar ki
bedava olan kurssa çocukta hafılığa dair ışık görülmüyorsa evine yollarlar
paralı ise çocuk kalır
yılda 1 ayet ezberliycek hafızaya sahipsede kalır

dönelim  deniz beyin hafızlık eğitimin in zulüm olarak adlandırmaıs meselsine
her eğitim sizteminde zalimane uygulamalr vardır kesinlikle savunulamaz bu uygulamalar
hafızlık eğitimine zulüm denemz  yukarıda anlattığım şekilde zalimane uygulamalr vardır
hafızlığın yanında arapça eğitimi veren kurankurslarıda vardır (hafızın manasınıda bilmesi durumunda zulüm olmaktan çıkar mı?)makbül olan hafızlık budur zaten

zorunlu eğitim konusuyla bu konu alakalımıdır ?
cahil müslümanların eyüp sultana gidip oradan değişik dilekler dilemeleriyle(kısırsa çocuk,evlilik yaşı geçmişse koca,veya hanım,kariyer vs vs)
ilerici msülümanların anıtkabire gidip birilerini şikayet etmeleri benzermidir
tartşılmalımıdır(genellikle bizde müslümanız diyen bağnazlıkta eyüp sultan dakilerden geri kalmayan [eyüp sultandakilerin  cahilliğine verilebilir]eyüp sultandakilerin yeşil veyayeşilimsi cüppelerine karşın siyah cüppe giyen bu kişiler umumiyetle toplu olarak gider şikayetnemede bulunurlar bilimsellik!!! adına)
ayrı bir şeymidir

okuma ayzması olmayan adamın gericiliği ile profösrlerin rektörlerin gericiliği kıyaslarnırsa hangisi daha tehlikelidir

Tabi ki sağdaki

depresif

müslümalıkla ilgisi olmayan sacmalıklar yuzunden insanların Müslumanlıga bakışı degisiyor. cubbe takmış kendine hoca diyen ahmet kişisinin bu konuda uzerıne yok. 11 yaşından sonra kız cocugu öpülmezmiş. islam oyle buyururmus. bre cibiliyetsiz .. sen 11 yaşında kız cocuguna sehvet duyacak kadar aciz mısın?
aynı şekilde karaçarşafla örtünmenin ve karacarsaf kullanan kişilerin carsafla örtünmeyenlere, hatta örtünmeyenlere öcü gibi bakmasınında muslumanlıkla islamla alakası yoktur...

flzf

başlığa göre müslümanlık kendisi olmayan bişiy :)

RenaultFerrari

Alıntı yapılan: deniz - 06.09.04/16:00
Müslümanlar din adına bi sürü aptallık ve lüzumsuz işler yapıyorlar.

Benim şu an aklıma gelenler:

Hafızlar var mesela. Yıllarca çocuklar kuran kurslarında kuranı baştan sonra ezberlerler. Arapça olarak ve içeriği bilinmeden 600 sayfalık bir metnin çocuklara ezberletilmesi o çocuklara zulüm değil midir?

şimdi bazı aydınlar çatlar buna
benim ilmim var itibarım var şuyum var buyum var
fakat benim kitabımı ezberleyen üç tane cümlesini ezberleyen yok

öbür tarafta asırlarca evvel gelmiş çölde yetişen Bir arabın getirdiği Kitabı 7 yaşından tut 80 lik faniye kadar
ezberde zevk ile tutuluyor
yaaa bir kekeme bile ezberliyor
Kuran oku dedendiği vakit şakır şakır şakır kekelemeden okuyor
bu ne bu ? der

çatlar patlar hazreti Muhammedi yıkmaya çalışır senlerce aleyhinde konuşur ömrünü verir
nübüvvet kuvvetidir ki vahy kuvvetidir ki başka kimselerde yoktur bu
Hazreti Muhammed kendisine inanmayanı işte böyle daha fazla kendisiyle meşgul eder..
buna vahy kuvveti derler

akell

Alıntı yapılan: deniz - 06.09.04/16:00
Müslümanlar din adına bi sürü aptallık ve lüzumsuz işler yapıyorlar.

Benim şu an aklıma gelenler:

Hafızlar var mesela. Yıllarca çocuklar kuran kurslarında kuranı baştan sonra ezberlerler. Arapça olarak ve içeriği bilinmeden 600 sayfalık bir metnin çocuklara ezberletilmesi o çocuklara zulüm değil midir?

Aslında hak vermemek mümkün degil size.
yazı ve maatba tekniginin gelişmedigi bir dönemde bu uygulama mantıklıydı
asıl zulüm insanın kendine yaptıgıydı zira arapçasını bildigi ve bilmedigi bu kutsal metine karşı
anlamını anlamamak ve kavramamak için çabasızlıgı insanca ayıbıydı.
  tarih saptırmalara,tahriflere ve tahriplere insan eliyle gerçekleştirilmesine herzaman şahit olmuştur.
vahyin bilinci insana sorgulamayı,düşünmeyi ve kavramayı telkin eder ki din adına sunulan insan yapımı tahripten kurtulabilsin diye.
islam bir öneridir insana
müslüman olmak bir iddiadır
müslümanım derseniz sahidenmi? deriz
çünkü iddianız ispat gerektirir.
ispatınız nekadar derinden ve aşkla eylemi birleştirmiş bir haldeyse bu ismi haketmişsinizdir.
Ayrıca şaçmalıklar ve ayıplar bütün insanların ortak malıdır
karşı koyup direnç gösterenede
sorgulamadan kabullenen kişiyede

özgürlük-35,5

Müslümanlıkla ilgisi olmayan saçmalıklar

----------------------------------------------------

müslümanlıgın içinde zaten bir çok çelişki var.
bunun savunucularıda hocası hafızı alimi hepsi
çıkarları dogrultusunda hareket ediyor.
müslümanlık adına herşeyin katli vacip derler
insan öldürmeye kadar varan vahiler bile var
müslümanlık artık günümüz çagına cevap veremez durumda
buda beraberinde gericiligi getiriyor.

sahrabetis

YIllar önce sadece mini etek giydiğim için Bursa'da erkekler tarafından taş yağmuruna tutulup , bıçaklanmaya kalktım . Felaket bir gündü ve bunu islamiyet uğruna yaptıklarını düşünmelkeri daha da korkunçtu . Bende unutulması zor bir hatıra , onlarda da "cennete gidiş anahtarının bir sembolü" olarak yaşayacak .Daha dün bir iş için BUrsa'da idim ve ne yazıkki bu zihindeki insanları çok daha fazlalaşmış gördüm .İçim acıdı desem yeridir . Müslümanlık insanların canını yakmak değildir en azından benim müslümanlığım öyle değil .

entropii

hz muhammed esi aise yle kosarmıs cirit sporu izlemeye gidermis her turlu (o gunun kosullarında) sosyal aktiviteye katılırmıs. bu sözde yasanan islamiyet kisilerin kendi sacma sapan muslumanlık anlayıslarıdır.