20.07.19/11:26

bizde niye faşist parti yok..

Başlatan darkmoon, 06.09.06/15:23

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

darkmoon

Türkiye de niye adam gibi bir faşist parti yok..
sol veya sağ, tüm partiler belli ölçülerde milliyetçilikten dem vuruyor, bu çizgi politikalarına yansıyor ama kelimenin tam anlamıyla ırkçı bir parti yok Türkiyede..
MHP filan demeyin sakın.. Türkeş vakti zamanında Atsız ekibini tasfiye etmemiş olsaydı belki..
bana göre bu konum için en güçlü aday Cem Uzan ın Genç partisiydi.. ama o da bildik sebeplerden elimine oldu..
ve bu hep küçümsenen Genç Parti seçimlerde İzmirde CHP nin ardından hatırı sayılır bir oyla ikinci parti oldu.. İzmiri bilenler bilir, kent değerleri ve kültürü açısından başka şehirlere nazaran öncelikli bir konumu vardır.. seçmen yapısı itibariyle bilinçli ve yüzer gezer olmayan bir oy yapısına sahiptir vs vs..
...
ırkçı, faşist, dini ögeleri dışlamayan ama güçlü bir vurgu da içermeyen, sekülarist ve basit ifade edilmiş söylemlere sahip bir partinin özellikle genç seçmenler arasında geniş bir taban bulabileceğini düşünüyorum..
ama niye yok.. bunu da biraz tuhaf bulmakla birlikte siyasi hayatımızda bir eksiklik olarak görüyorum..
..
bizde niye adam gibi korku filmi çevrilmez, niye bizden seri katil çıkmaz tarzında bir soru gibi durabilir ama önemli.. niye faşist bir partimiz yok.. iş başa düşmeden acilen bi el atalım mevzuya..

@

faşistliğin döl yatağı ırkçılığa dayanan aşırı  milliyetçilikten oluşuyor, buna göre de bir rota belirleyebiliriz :)

denge

Sen başına belamı arıyorsun darkmoon acaba? Milliyetçi geçinenlerle bile başedemezken...( Aman Chifo duymasın)  :P

@

chofo terör estirir valla, ayağını denk alın :D

darkmoon

ben son zamanlarda bu sorunun cevabını cidden merak ediyorum..
önemli bir oy potansiyeli olduğunu düşünüyorum ve siyaset boşluk kaldırmaz dediklerine göre niye diye sormaktan kendimi alamıyorum..

dahası faşizm sağdan olduğu kadar soldanda beslenen yada şöyle diyeyim pek çok farklı kapıdan geçerek ulaşılabilecek tuhaf bir hercümerç içinde bir acayip meydan.. solun karanlık yollarından biri bu meydana açılır.. sağın bu meydana ekspres servisleri vardır.. vs vs..
Türkiyede solun çarpık tarihi yapılanması düşünüldüğünde, sağın geleneksel yol ayrımları dikkate alındığında..

bilmiyorum ki.. vaktiyle ben "bu topraklarda faşizm boy atamaz" diye düşünürdüm.. biz emperyal bir gelenekten geliyorduk.. biz Yunusla Mevlanayla hemhal olmuş bir millettik.. biz..belki dünyaları tutuşturan ani bir öfkeyle kalkışan ama bir su gibi durulan sonra.. sonsuz denizlere kavuşan..
duygusallaştım bak şimdi.. hay aksi..
"tiz davranın.. kurun partiyi.. taş üstünde taş omuz üstünde baş kalmaya.."

adnan

faşist partilerin dünyadaki örneklerine ve yaptıkları işlere bakarsanız
bu ülkede gelmiş geçmiş tüm partilerin yaptıkları ile kıyaslarsanız
hangi parti faşist degil diye sorardınız..
ama ne yazık ki faşist olmayan parti bulamazdınız... :)

chifo9

Alıntı yapılan: @ - 06.09.06/16:27

chofo terör estirir valla, ayağını denk alın :D

benim bu dünyada bildiğim tek terör örgütü pkk dır.faşistliğe gelince faşistlikle milliyetçilik arasında bir uzay boşluğu kadar fark var.milliyetçilik faşistlik demekse dünya üzerinde yaşayan ve milletini sevip onlar için çabalayan her birey ırkçıdır ve faşisttir.yanınızda bir türkçe sözlükle gezmenizi tavsiye ederim.başka konularda bu gibi yanlış kelime anlamı kullandığınızda zor durumda kalabilirsiniz.ve forumda terör estirecek yeterince teroristle karşılaştım.hem faşist parti niye yokmuş bizde.ödp ve hadep varya yetmezmi?

Muygun

Faşist bir düzeni savunabilecek ve diretebilecek güçlü lider ve düşünürler yok. Faşist bir model kurgulamak ciddi bir kapasite gerektirir. Faşist ideoljiler ve uygulamaları esnek değillerdir ve esnemden kırılırlar. Türk insanın genel yapısı faşist bir yapıyı oluşturacak kadar katı ve hoşgorusuz değildir. Bu arada Faşizm' in temel besin kaynaklarından "nefret"in T.C. topraklarında günden güne artması dikkat edilecek bir mevzudur.

adnan

Alıntı yapılan: chifo9 - 06.09.06/20:08
.hem faşist parti niye yokmuş bizde.ödp ve hadep varya yetmezmi?

evet bunda kesinlikle haklısın ..

chifo9

Alıntı yapılan: Muygun - 06.09.06/20:16
Faşist bir düzeni savunabilecek ve diretebilecek güçlü lider ve düşünürler yok. Faşist bir model kurgulamak ciddi bir kapasite gerektirir. Faşist ideoljiler ve uygulamaları esnek değillerdir ve esnemden kırılırlar. Türk insanın genel yapısı faşist bir yapıyı oluşturacak kadar katı ve hoşgorusuz değildir. Bu arada Faşizm' in temel besin kaynaklarından "nefret"in T.C. topraklarında günden güne artması dikkat edilecek bir mevzudur.

faşit düzen diye bişey yok kardeşim.neden diyeceksin.1.si faşist bir yönetimin lideri tarihe bakarsan hep askerdir ve düzene dayalı bir yöndetim değildir.o an askerin ağzından ne çıkarsa (faşit yönetimin başındaki asker) hitler bunun en büyük örneği;o kuraldır ve yasadır.ikincisi ; zaten faşist bir insan nekadar zeki olsada ruh sağlığı yerinde değildir.bu nedenle faşistliğe bir düzen denilemez.ve türk insanının yapısı buna müsait değildir.