17.07.19/06:33

İslam'da Namaz

Başlatan I_M_A_N, 09.09.04/23:14

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

darkmoon

Alıntı yapılan: Çakıl Taşı - 26.05.05/09:56

Darkmoon, şimdi burada konuyu ne yöne yönlemek istedin anlyamadım, namaza mı, mirasa mı, yoksa namaz ile miras arasında bir bağ mı var? demek istedin...  :idiot2:


miras konusunda bu denli ayrıntı verebilen Allah eğer isteseydi basit bir dokunuşla müfessirlerin kıvranıp durdukları her şeyi açıklamasınıda bilirdi elbet. Efendim zaten Araplar biliyordu, Peygamber şöyle yapmıştı demek Kuran ın gerçeğini değiştirmez. Bilenlere atıfta bulunmak, benden bu kadar devamını sen getir tarzı yaklaşımlar Kuran ın gerçekliğini ve ruhunu inkara götürür bizi..
Kıvranmaktan muzdarip müfessirler çare adına şirk üzere yürüyorlar, haberleri yok...Çakýl Taþý

Alıntı yapılan: plastik - 26.05.05/10:28
sen patronun yanına gidiyorsun.

adam senle bişeyler konuşuyor sen duvardaki tabloyu izliyorsun.

herhalde bu patronunu son görüşün olurdu :P


patrona ukelalık yapıp bilmediğin şeyleri, onun bilmediği şeylermiş gibi boş boğazlık yapmaktansa, duvarındaki sivrisineğe bakıp kudretine hayran bir halde hayretle bakmak daha verimli olur belkide...

Çakýl Taþý

Alıntı yapılan: darkmoon - 26.05.05/10:29

miras konusunda bu denli ayrıntı verebilen Allah eğer isteseydi basit bir dokunuşla müfessirlerin kıvranıp durdukları her şeyi açıklamasınıda bilirdi elbet.Darkmoon sence namaz/salat Kur'an da yeterince açıklanmamış mı?

darkmoon

Patron bu ne yapacağı belli olmaz, duvarındaki sivrisinekle kimi işçilerine zam verir kimisine yol..
İşçisine bağlı:)

darkmoon

Alıntı

Darkmoon sence namaz/salat Kur'an da yeterince açıklanmamış mı?


Bence yeterli, ama yeterli bulmayanlar var bilmem anlatabiliyormuyum?

Çakýl Taþý

Alıntı


Bence yeterli, ama yeterli bulmayanlar var bilmem anlatabiliyormuyum?
Alıntı


Buz tarafından açılmış olan bu; "KURAN'A GÖRE NASIL NAMAZ KILABILİRİZ?" topiğinde, namaz konusundaki çıkarımlarını paylaşman dileğiyle...

darkmoon

topic in Buz tarafından açılmış olmasının benim bilmediğim bir anlamımı var?

Çakýl Taþý

Alıntı yapılan: darkmoon - 26.05.05/11:11
topic in Buz tarafından açılmış olmasının benim bilmediğim bir anlamımı var?


Konunun irdelenmesi için hazır bir ortam oluşturulmuş... anlamı/düşüncesi var...


RestInPeace

şekilsel ibadet farklılıkları olmasına rağmen tüm dinlerin temelinde; insanda var olan -çünkü insan zaten bizim ahiret dediğimiz asıl evrensel mekanizmanın bir parçası olarak var olduğundan-  içsel bir takım bilgilerin tekrar keşfedilerek ebedi hayat olarak adlandırılan dünya sonrası yaşama kendini hazırlayabilmesi için gerekli ruhsal hazırlığın yapılabilmesi vardır.
Tüm şekilsel ibadetlerin kökeninde bizlerin unuttuğu/unutturulduğu bir takım gerçekler gizlidir. işte bu gerçekleri arayıp bulmak bizim yapmamız gerekendir. namaz da ise çakıl taşı demiş ki; zihin bu elbette meşgul olacak, olmalıda bence. işte burda yanılıyorsun çakıltaşı. namazın esas amacı iki dua ile rukü edip secdeye varmakla sınırlı değil. namazda esas amaç plastikinde dediği gibi tam konsantrasyon sağlayarak beynini terbiye ederek yarın öbürgün varlığını devam ettireceğin "fiziksel olmayan taraf"a kendini hazırlayabilmektir.

dinlerin tüm amacı budur. nefsini terbiye ederek dünyasal basit kaba isteklerinden kendini kurtarmak. çünkü nefsin ne kadar kuvvetliyse diğer tarafta işin o kadar zor. bu dünyasal isteklerin tıpkı bir balonun havalanmasına engel olan safralar gibi sende bir ağırlık yapmaktadırlar. o safraların ne kadar çoğundan kurtulursan o kadar yükselirsin. haaa denilecek ki dünyada yaşıyoruz hayatımız boyunca dünyasal şeylerden yararlanmayacakmıyız? elbette hayır ama azgınlığa kaçmadan yapmak lazım herşeyi.

dinleri bu kadar antipatik yapan şey ise şekilsel taraflarının önplana çıkartılarak bir takım kesimlerce yıllardır kendi nefslerine çıkar aracı hale getirilmesidir. 

darkmoon

Onu aceleye getiresin diye dilini onunla hareketlendirme! 

Onu toplamak ve okumak bize düşer. 

O halde, biz onu okuduğumuzda, sen onun okunuşunu izle. 

Sonra onu açıklamak da bizim işimiz olacaktır. 
(Kıyamet;16-19)

Görüldüğü üzere Kuran Peygambere seslendiği bu ayetlerde sınırlar çizmiş ve Peygambere Elçilik dışında herhangi bir görev vermemiştir.Bilgiden yoksun olanlar dedi ki: "Allah bizimle konuşsaydı yahut bize bir mucize gelseydi ya! ..." Onlardan öncekiler de aynen onların dediği gibi demişti. Kalpleri birbirine benzemiştir. Biz ayetleri, gerçeği apaçık bilmek isteyenler için iyiden iyiye açıklamışızdır.
(Bakara;118)
Anlaşılmaz oluş iddiasına dayanan açıklama gayretleri boştur.


Elif, Lâm, Râ. O apaçık, apaydınlık Kitap'ın ayetleridir bunlar. 

Biz onu sana, aklınızı çalıştırasınız diye, Arapça bir Kur'an olarak indirdik. 

Biz bu Kur'an'ı sana vahyederek, hikâyelerin en güzelini anlatıyoruz. Oysaki sen, bundan önce bunlardan tamamen habersiz olanlardandın
(Yusuf;1-3)
Kuran inmiştir çünkü insanlar habersizdir. Öncekileri onamak yada tekrar etmek Kuran ın gayesi değildir.