20.07.19/00:51

İslam'da Namaz

Başlatan I_M_A_N, 09.09.04/23:14

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ekin

gidecek güçte değilsin tabi!

Çünkü senin tanrın Godalla!

onların ki God!

benimkiyse Allah!

eee? kimeneee... :tickedoff:

gördüklerin manasız, Bok !

onlarda gücü bulamazsın tabi..

canın acır tabi,

çünkü gözüne sokuyorsun,

ağzınla yemiyorsun!

salak!

herkesi olduğu gibi kabul etmen lazım..
ve bi şey,
yersiz gelebilir, ama duyduğumda etkilendim,,,bi ayet; "beni kullarımın yaptıklarından bilmeyin" gibi..

yaww bi şey daha,
gitmek istemesene, ne alaka?

ekin

senden, yazdığının aynaya yansımışını çaldım.. :wacko:

yaw..
kurbanda can alınır demişsin..yahu noelde de hindilerin canı alınır.
ha sokak ortasında ya Allah deyip bıçağı koyunun boyna dayayıp, çocukların,ahalinin önünde kanı akıtmaya laf diyorsan orası ayrı..

Blöf kimse hoş..(olmalı.) son noktayı koyabiliyor zanlımca:P..virgüllerinin parçaladığı,hırpaladığı cümleleri yırtıcı.sebebi vardır elbet.
ama son nokta sanırım aynı. God veya Allah veya Godalla..

ekin

gidiyorum? yani bu konuyu bırakıyorum anlamında mı?

anlamadım.. ama, forumu kastediyorsan....öyleyse....çok saçma, niye ki..
stand up and dont give up the fight :P

adnan

kuran a göre namaz kılamassınız çünkü namaz kuranda açıklanmamıştır.
nebi hadisleri ile açıklanmıştır.
kuranda geçen salat ediniz kelimesinin karşılıgı ne türkce ne de arapca yoktur
alimler bunun namaz olduguna karar vermişlerdir. ki bu bana göre yanlış ve kaçamak bir karar
namaz (salat)üç temel hareketle kuranda anlatılmıştır. kıyam ruku secde.ve bunlar degişik yerlerde
degişik konular içinde geçmekte.bu gün anlaşıldıgı şekilde bana göre sıkıntı vardır.
mesela salat ederken kuran okunur diye ayet vardır.ama etteyyatü ve supaneke namazda okunur ama kuran ayetleri degildir.buna açıklama getiriyorlar ama bu ayet yani namazda kuran okunur ayeti yeterince açık.bir çok ayette siz anlayasınız diye. der o yüzden anlamak ve idrak etmek önemlidir dileyen anladıgı lisan ile namazda dua edebilir ki bir çok alim bunda hemfikir imam hanefi nin bu konuda yazıları var.
yanlız ezan evrenseldir.
salat ı anlamadıgımız kesin çünkü salat ın getirisi güzel ahlak oda kısmen yok gibi.
tasavvufta yeterince açıklanmıştır ama bunu burda açıklama yetim ve yetkim yok
yaşam ile ilgili.
salat ı eksik lisanım ile ifade edeyim.
hayatın içinde biz zat yaşam tarzı.
niyet eder el baglarsın beyden emir gelir eyvallah dersin aldıgın emri uygularsın gördügün müşaade karşısında secdeye varır rabbin ile sohpet edersin.

darkmoon

Alıntı yapılan: adnan - 16.01.06/13:38
kuran a göre namaz kılamassınız çünkü namaz kuranda açıklanmamıştır.

yumurtaya can veren, hikmetinden sual olunmaz Allahım..
sen bu günahkar kulunu bağışla..
dine direk olsun diye kullarına günde beş vakit farz kıldığın namazı niye açıklamadın indirdiğin kitapta..
o Kuran ki, son kitap.. ademoğlunun tekamül zincirinin kemale ermiş son halkası..
dünya durdukça yol gösterici, rehber.. yüce Furkan..

açıkladın da biz mi görmedik acaba.. mızraklı ilmihalden ezber ettiğimizle uyuşmayınca, haşa! yüz geri mi döndük kelamından..

senin sadeliğin..
senin..
hurili köşklü derya bahçe cennetine varmak için yola çıkmış yolcunun kervanını donatmaya yetmiyor.. ne yazık.. çok ağır yükü..

adnan

cennet dedigin nedirki, birkaç gılman, birkaç huri.
isteyene ver sen.
bana seni gerek seni.

tam hatırlayamadım kusura kalmayın.

dabbe

Alıntı yapılan: adnan - 16.01.06/21:25
cennet dedigin nedirki, birkaç gılman, birkaç huri.
isteyene ver sen.
bana seni gerek seni.

tam hatırlayamadım kusura kalmayın.

Ac tavuk kendini dari ambarinda sanirmis.
Dariyi buldunda geride ambarmi kaldi ?  :-)

adnan

Evet.. o söyledigin söz dogru.o yüzden sakın sen niyetlenme..
tavuklara göre bir iş degil bu..
darı da sana ambar da sana kimbilir belki darısı da sana..
bu söz bana ise haksızlık yapma derim...
beni bilemezsin..
bilmek ister sen kendinden başla...beni o zaman bilirsin...
bu arada bazen kullandıgım kelimelerin hak ve hakikati buldugum ve yaşadıgım anlamına geldiginin farkındayım..
bulmak ayrı bir şey onu yaşamak ayrı bir şey..
evet buldum ama yaşamak noktasında zayıfım..
bir dönem oruçlar ve muhammedi muhabbet çok güzeldi ama o makam da kalmak çok zor
ve benim buna gücüm yetmedi..
şunu biliyorumki rab kendisi ile muhabbet eden kullarını seviyor bunun içinde gayri ile muhabbeti kesmek gerekiyor..
kim bilir belki izin çıkarda oruçlar yeniden başlar gayrı yı bırakır hakka hakkı ile yönelmeye  başlarım.
çünkü hayatımdan zevk alıp insan oldugumu anladıgım zamanlar o zamanlardı.

dabbe

Alıntı yapılan: adnan - 06.03.06/16:32
Evet.. o söyledigin söz dogru.o yüzden sakın sen niyetlenme..
tavuklara göre bir iş degil bu..
darı da sana ambar da sana kimbilir belki darısı da sana..
bu söz bana ise haksızlık yapma derim...
beni bilemezsin..

Tavukla Insan arasinda pek bi fark yokmus... ben tavuk oluyorsam sizde insan ve ben sizi bilmek icin kendime bakiyorsam... seni görüyorsam... Ben tavuk sen tavuk :)

Insana has kronik bir hastalik üstünlük taslamak.
Hayvanlarda üstünlük güc merkezli, hangisi güclüyse o üstün. Gücte göreceli  ;) Güclü olan arslan sineke karsi aciz.
Insan asmis ve bilgeligi ile üstünlük taslamaya baslamis.
Ne kadar gizem o kadar üstünlük.. almis basini gitmis..
O kadar gitmis ki sonunda üstünlük taslama adina alcalttiginin omuzlarinda yükselmis, o da yetmemis omuzuna bindigine sen beni yüceltmekle üstünsün diyerek hammalligi bile kutsallastirmis.

Sana Seni gerek seni  ;)  Kendini kendinde buldugun anda haksizlik etmedigimi anlayacaksin...!

adnan

Tavukla Insan arasinda pek bi fark yokmus... ben tavuk oluyorsam sizde insan ve ben sizi bilmek icin kendime bakiyorsam... seni görüyorsam... Ben tavuk sen tavuk.........demişsin..
bana bakışını ancak benim ile bilirim.senin ifadenle herkez tavuk..
benim bakışım mı? bırak ben de kalsın...

Insana has kronik bir hastalik üstünlük taslamak.......demişsin.....
üstünlük taslamak hiç yapmadıgım bana göre olmayan bir iş..yine söylüyorum BENİ TANIYAMAZSIN...

bu arada derdim gizem degil.. biz lokmayı çiyneyip yutarız çiynemeden yutmak yani şunun gibi...
bir kelamı hemen dışarı atmak önce işler sonra anlatırız..yoksa gizem,,insana gizem yoktur...

bu senin dedigin..
Sana Seni gerek seni    Kendini kendinde buldugun anda haksizlik etmedigimi anlayacaksin...!

buda benim dedigim...

yine tekrarlıyorum..BENİ BİLEMEZSİN..
ben sana bir sır vereyim istersen..seni kendim ile bilirim..şimdi bu üstünlük taslamak mı?