16.07.19/22:23

Hiç Kuran Okudunuz mu ?

Başlatan UmaY QaGañ, 18.11.06/01:36

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

UmaY QaGañ

Haklisin.. Ama diger mealleri yapanlar da bir insan ve guvenilebilirligi tarti$ilabilir. Onlarin felsefesinde, siyasi goru$unden ve dine yakla$imindan kimse emin olamaz.

Diyanetin en azindan tarafi bellidir. Ki en profosyonelcesi de o tahminimce.

be_sea

sız kuranın değiştirilemeyeceğine ınananlardan geçinionus ama kuranın yanlı çevrildiğini düşünüonus nası oluo abilerim bu iş

Sapiens

Daha iyileride var derken hangilerini kastediyrosnuz söylerseniz en azından daha iyi meal okumak isteyen arkadşalar için faydalı olur

UmaY QaGañ

Kuran'in degi$tirilemeyecegine inanmak ba$at ko$ullardandir.Burada bahsedilen mealler. Meal demek, birebir tercume demek degildir; ayrintili açiklamali çeviridir.

Ornegin;
"" Bir de inkarlarından ve Meryem'e büyük bir iftira atmalarından ve "Biz Allah'ın peygamberi Meryemoğlu İsa mesih'i öldürdük" demelerinden dolayı kalplerini mühürledik. Oysa onu öldürmediler ve asmadılar. Fakat onlara öyle gibi gösterildi. Onun hakkında anlaşmazlığa düşenler, bu konuda kesin bir şüphe içindedirler. O hususta hiçbir bilgileri yoktur. Sadece zanna uyuyorlar. Onu kesin olarak öldürmediler. ""

Arabistan'daki çevirilerde bu ayetin altina ( Hz. isa i$te olmemi$tir, kiyametten once mesih gelecek ve tum insanliga yol gosterecek ) diye açiklama yaparlar altinda. Cunku vehabilik, mesih inancina sahiptir. Bu demek degildir ki Kuran degi$tiriliyor ya da çevirilere guvenilmez. Ceviriler de yine aynidir ama bu notlar ve ek bilgiler, bazen çeviren kurum ve ki$i tarafindan bu biçimde yansitilabilir.

Oneri olarak da tek olarak Diyanet'i onerilebilir.

depresif

arapcasını okumustum, hatım etmıstım. ama bı robot gıbı.ne yaptıgını bılmeden.sonra arapça bılmedıgım ıcın turkcesını okumaya basladım. bı kac kez okudum. kafamın takıldıgı yerde acar bakarım. anlamadıgımı sorarım tartısırım. ıncılıde okudum. ama hepsını degıl :)
soylıceklerım bu kadar efenim :)

asaf

bir ara okurum. tavsiye ettiğiniz bir bölümü var mı :P

MeNaR

benim var...
Bakara Suresi özellikle ilk yarısı... (istersen ayet önereyim Bakara 17-18)

surgun_88

Kur’an-ı kerimin değiştiğini söylemek birkaç yönden küfür olur:

1- Allahü teâlâ, Kur’an-ı kerimi hiç kimsenin değiştiremeyeceğini ve bunu bizzat kendisinin koruyacağını bildiriyor:

(Rabbinin sözü doğruluk ve adaletle tamamlandı. Onun sözlerini [Kur'anı] değiştirebilecek [hiçbir şey, hiçbir kuvvet] yoktur.) [Enam 115]

(Kur'anı biz indirdik, elbette yine onu biz koruyacağız.) [Hicr 9]

(Kur’an, eşi benzeri olmayan bir kitaptır. Ona önünden, ardından [hiçbir yönden, hiçbir şekilde] bâtıl gelemez [hiçbir ilave ve çıkarma yapılamaz. Çünkü] O, kâinatın hamdettiği hüküm ve hikmet sahibi Allah tarafından indirilmiştir.) [Fussilet 41-42] [Kur’anı Allah indirdiği için, onu bozabilecek birisinin çıkamayacağı açıkça bildiriliyor. Diyelim ki 19 cu, Tevbe suresindeki iki âyeti veya başka âyetleri çıkarıp Tam Kur’an diye bir kitap bastırsa, piyasaya sürülünce, hile meydana çıkar ve hiç itibar görmez.]

Bu üç âyet-i kerimeye rağmen, Kur’an değişti demek çok büyük, çok çirkin bir iftira olur.

yeterli mi?

asaf

Alıntı yapılan: MeNaR - 25.05.07/10:45
benim var...
Bakara Suresi özellikle ilk yarısı... (istersen ayet önereyim Bakara 17-18)

vallahi bakcam. sağolasın :)

surgun_88

Alıntı yapılan: surgun_88 - 25.05.07/10:51
Kur’an-ı kerimin değiştiğini söylemek birkaç yönden küfür olur:

1- Allahü teâlâ, Kur’an-ı kerimi hiç kimsenin değiştiremeyeceğini ve bunu bizzat kendisinin koruyacağını bildiriyor:

(Rabbinin sözü doğruluk ve adaletle tamamlandı. Onun sözlerini [Kur'anı] değiştirebilecek [hiçbir şey, hiçbir kuvvet] yoktur.) [Enam 115]

(Kur'anı biz indirdik, elbette yine onu biz koruyacağız.) [Hicr 9]

(Kur’an, eşi benzeri olmayan bir kitaptır. Ona önünden, ardından [hiçbir yönden, hiçbir şekilde] bâtıl gelemez [hiçbir ilave ve çıkarma yapılamaz. Çünkü] O, kâinatın hamdettiği hüküm ve hikmet sahibi Allah tarafından indirilmiştir.) [Fussilet 41-42] [Kur’anı Allah indirdiği için, onu bozabilecek birisinin çıkamayacağı açıkça bildiriliyor. Diyelim ki 19 cu, Tevbe suresindeki iki âyeti veya başka âyetleri çıkarıp Tam Kur’an diye bir kitap bastırsa, piyasaya sürülünce, hile meydana çıkar ve hiç itibar görmez.]

Bu üç âyet-i kerimeye rağmen, Kur’an değişti demek çok büyük, çok çirkin bir iftira olur.

yeterli mi?