20.07.19/11:22

Hiç Kuran Okudunuz mu ?

Başlatan UmaY QaGañ, 18.11.06/01:36

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

keje

Türkçe mealinin tamamını okudum,arada bir geceleri de arapçasını açıp okurum.Yalnız mealini tekrar okumaya çalışıyorum.Açıp tekrar okuyorum bazı bölümleri.Anblayamadığım ,bu neden böyle deyip tahammül edemediğim hiçbir bölüm olmadı.Yalnız kuran ve müslümenlık konusunda daha çok araştırma yapmak istiyorum ve inşallah bir gün yapıcam bunu.

surgun_88

deist olman senin seçimin arkadaş,buna kimse karışamaz ve bişeyde diyemez hakkı yok çünkü.hem dinim bana önyargılı olmayı değil hoşgörülü olmayı emrediyor.ve sen eskiden mensubu olduğun bir dinin kitabına beğenmedim diyebiliyorsan benimde sana bunları söyleme hakkım tabikide vardır.bu arada her insan dörtdörtlük değildir haklısın yetrsizim.çünkü felsefeyle uzaktan yakından alakam yok okuldada sevmezdim zaten.senin inancın sana benim inancım banadır.hayatta başarılar
Alıntı yapılan: keje - 25.05.07/12:19
Türkçe mealinin tamamını okudum,arada bir geceleri de arapçasını açıp okurum.Yalnız mealini tekrar okumaya çalışıyorum.Açıp tekrar okuyorum bazı bölümleri.Anblayamadığım ,bu neden böyle deyip tahammül edemediğim hiçbir bölüm olmadı.Yalnız kuran ve müslümenlık konusunda daha çok araştırma yapmak istiyorum ve inşallah bir gün yapıcam bunu.
inşallah kardeşim

signori

kuran-ı kerim ALLAH kelamıdır. sen onu öyle okumadığından kendine göre eksiklik çıkartmışsın(haşa ALLAH her türlü eksiklikten münezzehtir.) zira insanoğlu zayıftır eksiktir yani acizdir. ve sen kendi acizliğini kendi çaresizliğini bi tarafa birakıp ALLAH kelamında eksiklik bulduğunu söyleyecek kadarda cürretkarsın  

...σzαη...

o insanin aynasidir ...

onda eksiklik bulan,kendini görür sadece ....

depresif

İslam hosgoru dini... bu dine mensupsanız gercekten hosgoruyu elden bırakmayın. karsınızdakı kım olursa olsun..onyargıdanda kacının.. kardeş tavsıyesı diyim :)

...σzαη...

hosgörüyü islama karsi kullanamazlar ...

diyor ki : " izin vermeyin sizi Allah cc ile kandirmalarina "

yani bu da öyle bi durum,hani hosgörülü olun falan ....

bogcaz hepinizi,dogriycaz bak ....

fetvayi da  verdim  :P

surgun_88

RABBİM herşeyi biliyo.O bağışlayan ve esirgeyendir,ancak O'na kulluk eder ve ancak O'na sığınırım. :)

surgun_88

bende ilk hatimimi 6.sınıfta yapmıştım daha sonraları büsürü okudum ama sayısını unuttum türkçe mealinden okuyorum sıkıntılı olduğum anlarda ilaç neyim istemiyorum. :smitten:

karahan

Okudum.Ancak Kuran 1.sayfadan son sayfaya kadar roman gibi okunacak bir kitap değilidir.Çünkü sureler iniş sırasına göre değil, peygamberin gösterdiği şekilde, karışık olarak düzenlenmiştir.

Aynı şekilde mesela,
10 tane ayet bir gün içinde inmiştir, ondan sonraki 3 ayet 10 gün sonra başka bir konu hakkında inmiştir vs..

Kuran okurken bir kaç tane meali karşılaştırıp okumakta fayda var, çünkü 1400 yıl öncesinin arapçasını bugün birebir tercüme etmek imkansızdır.ÖzELLikle söz konusu kutsal bir kitap olunca.
Her kelimenin bazen 5-10 farklı anlamları olmaktadır.

bu konuda en iyi site www.kuranmeali.com

nisan

Alıntı yapılan: surgun_88 - 25.05.07/10:51
Kur’an-ı kerimin değiştiğini söylemek birkaç yönden küfür olur:

1- Allahü teâlâ, Kur’an-ı kerimi hiç kimsenin değiştiremeyeceğini ve bunu bizzat kendisinin koruyacağını bildiriyor:

(Rabbinin sözü doğruluk ve adaletle tamamlandı. Onun sözlerini [Kur'anı] değiştirebilecek [hiçbir şey, hiçbir kuvvet] yoktur.) [Enam 115]

(Kur'anı biz indirdik, elbette yine onu biz koruyacağız.) [Hicr 9]

(Kur’an, eşi benzeri olmayan bir kitaptır. Ona önünden, ardından [hiçbir yönden, hiçbir şekilde] bâtıl gelemez [hiçbir ilave ve çıkarma yapılamaz. Çünkü] O, kâinatın hamdettiği hüküm ve hikmet sahibi Allah tarafından indirilmiştir.) [Fussilet 41-42] [Kur’anı Allah indirdiği için, onu bozabilecek birisinin çıkamayacağı açıkça bildiriliyor. Diyelim ki 19 cu, Tevbe suresindeki iki âyeti veya başka âyetleri çıkarıp Tam Kur’an diye bir kitap bastırsa, piyasaya sürülünce, hile meydana çıkar ve hiç itibar görmez.]

Bu üç âyet-i kerimeye rağmen, Kur’an değişti demek çok büyük, çok çirkin bir iftira olur.

yeterli mi?

Guzel orneklemissiniz. Lakin ben anlamis degilim hicbir sey degismediyse, neden Kuran'in ilk kitaplastirma doneminde kaynak olarak kullanilan iki yazmadan biri olan  Hz.Hafza'nin  kitabi neden yakilmistir?