20.07.19/00:48

Kuran'da anlaşılamayan konular

Başlatan Çakýl Taþý, 17.09.04/10:57

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

deniz

tek tanrı olayını ancak günümüzde bu kadar net değerlendiriyor.
çünkü bizler çok tanrılı din kültürü altında değiliz.

çok tanrılı bir din yaşarken yeni bir tek tanrılı dine geçildiğinde bu tür kodlama hatalarının olması mümkün.

bu yüzden ibrahimin neden o putu kırmadığı/kıramadığı da hep kafamı meşgul ediyor.

buz

Bence bu çok basit bir hata olur,o kadar yüzyıllar boyu insanları etkileyece ksistem kur,burada düş ,dehşet bir zeka olmak gerek,dehşet bir zeka da bu çelişkiye en azından düşmezdi.Bence insandaki tarzı açığa çıkarıyor,Kur'an 'ın inceliklerinden biridir bu.

Çakýl Taþý

Alıntı
bu yüzden ibrahimin neden o putu kırmadığı/kıramadığı da hep kafamı meşgul ediyor.

La,

İlahe,

İlla,

Allah.

marcos

Alıntıİnsan dünyaya geldiği andan itibaren çevresindeki olgularla yaşamaya başlıyor. Bu olguların en çok yaşananlarından biri de hiç kuşkusuz "din" olgusu. Bu olgu içerisinde de ilk akla gelen dinlerde ki üstlendiği rol ile kitaplar geliyor. Bu kitaplardan bir taneside Kur'an-ı Kerim. İşte ben de burada çoğumuzu ilgilendirdiği kanaatıyle Kur'anda geçen kavramları doğru anlayabilmek amaç ve arzusuyla  böyle bir konu başlığı açmak istedim...

Bu başlık altında katılım ve görüşlerinizi bekliyorum...

Kuranda gecen kavramlar mesela 1000 sayfa var bu sayfalarin 950si bana inanin-supehesizki herseyi yapariz-yeri kaldirriz...v.b
Kisaca inanan bir insan Tanriya ve elcisine zaten bunlari es gecmeli direk geriye ne kaliyor?

buz

Tekrarlanılıyor çünkü sıklıkla insan unutmaya gönüllü kalıyor,ancak her tekrarda illa ki bildirilen bir şey var -cümlenin bir de başına ya da alt cümlesine bakmak gerek-ve elbette iddia edildiği kadar da sık tekrarlanmıyor,ben inançsız olduğu halde Kur'an okumaktan zevk alan insanlar biliyorum.Tekrarlarla ilgili yapılmış ilginç araştırmalar da var,işte hikmeti nedir ve nasıl bir matematiğe işaret ediyor diye.

marcos

27.10.04/02:33 #25 Son düzenlenme: 27.10.04/02:33 marcos
evet matematige isaret ediyor 1000 den 950 cikar 50 kalir ikiye böl 25..sadakallahulzim

buz

ÇArpıp bölme yok,sadece tekrarları sayıyorsun:)  ama beni bu çok ilgilendirmiyor,mesajı mesajında arıyorum.  

Çakýl Taþý

27.10.04/09:22 #27 Son düzenlenme: 31.10.04/11:13 amadeus
AlıntıKisaca inanan bir insan Tanriya ve elcisine zaten bunlari es gecmeli direk geriye ne kaliyor?

Belki de es geçmemek kalıyordur...

olabilir mi Marcos?

deniz

Alıntı
Alıntı

La,

İlahe,

İlla,

Allah.

çakıl evet kuran da böyle tarif ediyor.

ama ben yine de sorgulamak istiyorum.

islam öncesinde de kabe çevre bölgelerin hac merkeziydi.
burada bölgenin hakim putları bulunurdu.

sadece mekkede değil yakın coğrafyalarda da kabe gibi güçlü putlara sahip hac mekanları vardı. ve onların putları. hatta kabenin güçlü putlarının kimileri bu bölgelerden gelmiştir.

hac olayları da ciddi bir ticari/ekonomik kaynak idi. onlara sahip olmak demek güce sahip olmak demekti. bu yüzden putlarla mücadele etmek işin en zor yanıydı.

peygamber kabe de putlar olduğu halde gidip ibadet ederdi.

...

belki putlara bu kadar net tavır koyulmaması işin zorluğundandır
belki bu ticari amaçlara ortak olmak içindir
belki eski dinsel inanışlardan arınamamaktır
belki de senin dediğin gibidir çakıl.

buz

Bu şuna benzer bir şey olamaz mı,müslüman olduğu halde başkalarının müslüman olmama tercih durumunu zedelememek için onların da yaşamasından rahatsız olmamak.İnsanların alternatifler arasından dine ulaşabilmesini sağlamak.