18.07.19/06:51

Kuran'da anlaşılamayan konular

Başlatan Çakýl Taþý, 17.09.04/10:57

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nisan

Kuran'da gecen "biz" birden fazla kisiyi kastetmez akrepv.. Ikinci sahislardan yapilan aktarimlarda, genellikle alintili sekilde "ben" diye gecer.

Ancak Allah'in genel sekilde aktardigi konularda "biz" kullanilir. Biz gecmeyen yerlerde, gene cogul vurgusu vardir. "Yeri dosedik" vs gibi..

Mesela ilk bolumde Allah buyurdu diye baslar. Ve meleklerine donup, dememis miydim ben size diyerek aralarindaki konusmayi  aktarir.Orada olan melekleriyle arasinda olan konusmadir. Bunun Muhammed tarafindan kullara aktarimi bu sekildedir.

Genel bir konusmayi, genelde gecmis olaylari anlatan bolumde ise "biz" kullanir.

Alıntı yapılan: flzf - 30.06.08/14:30
kuranda anlaşılmayan konu yoktur yanlış konular vardır

Nedir mesela yanlis tanimladigin konular? Bir tanesini ayetlerle  ornekler misin?
Alıntı yapılan: torq - 24.09.06/18:44
4) Eğer Allah tüm insanları müslüman olmalarını istemişse, neden önce başka dinlerin yayılmasına izin verip, Muhammed'i onları müslüman yapmak için savaşmaya yöneltiyor ? Eğer savaş kötü bir şeyse (ki öyle) herkesin müslüman olmasını sağlasa cizye diye birşeye gerek kalır mıydı ?

Allah tum insanlarin mutlak surette musluman olmasini istememistir torq.. Istemesi gonderdigi dinler acisindan celiskiye dusmesidir. Bu sadece koyu gruplarin iyimser bir dusunusudur.Veya islami one cikarmak istekleridir. Tevrat'ta gecen Ibrahim meselesi bu sekilde algilaniyorsa da dogruluk payi tasimaz. Ustelik dinlerin ve peygamberlerin gelisleri daima onceden bir sekilde duyurulmustur.

Allah ilk dini gonderdiginde Ki ondan oncesi Adem ile de pazarligimsi bir konusmasi gecmistir.(hani yasak agaca yaklasma, ama Adem elmayi yemistir)Ilk dinde indirdigi sekilde ona inananlar oldugu gibi, inanmayanlar da olmustur. Genlde bu kesim ileri gitmistir (kuranda boyle yorumlanir) ornegin goge kule insan etmek istemistir, veya bir lut kavmi vardir mesela helak edilmistir. Tufandan sonra Nuh uzuldugunde, bir daha helak etmeyecegim sozu vermistir.

Ancak insanlar gene sozlerinde durmadiklarindan,(ileri gittiklerinden, inkar ettiklerinden) ust uste baska dinler ve peygamberler gondermistir. Zaten her gelen peygamber, bir oncekinin soylediklerini tasvip etmistir ve ilavelerde bulunmustur gelen yeni vahiylerle..

Yani Allah'in "hepiniz musluman olmalisiniz bu sarttir" diye bir ayeti yoktur. Bugun Musa zamanindaki dine inanip birebir uygulayan da Allah gozunde inanan kisidir.Musluman olmasi sart degildir, cunku Allah kendi yolladigi dini curutmez.Bu sifatlariyla celisir.

Her ne kadar muslumanlar, diger kitaplari bozuk diye reddetseler de bircok ayet yerli yerince durmaktadir. Din biraz da aktarilarak ogrenilen bir olgu oldugundan, eski zaman inanisi yok diye birsey yoktur.

Eger aksi olsaydi, Kuran'da yazacak ilk cumle "Daha once yolladigim tum dinleri feshettim" gibi bir cumle olurdu ki boyle birsey yok. Sadece katindaki son dinin muslumanlik oldugundan ve son din oldugundan bahseder.

conan

Allah'ın yasakları işlerine gelmedikleri için Allah'ın varlığını kabul eder ama yasaklarına ve Kıtabını inkar eder. Aynı bu forumda inanmıyorum diyenle gibi Kuranı anlamıyorum diyenler Ayetleri birbirine bağlayarak okumayı deneseler. Ne dediğimi amnlayacaklar. Karbuz değilki seçmece olsun değilmi. :)