16.07.19/22:23

Kuran'da anlaşılamayan konular

Başlatan Çakýl Taþý, 17.09.04/10:57

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çakýl Taþý

Alıntı

hristiyanlığın,museviliğin gerçek olduğu ancak bozulduğu söylenir
peki o zaman islamın bozulmadığına nasıl garanti verebilirsiniz?
tanrı islamı koruyormuş
peki buna gücü yetiyorsa neden hristiyanlığı,museviliği koruyamadı?

Doğru bir mantık değil mi bu yürütülen mantık...

Hulusi Kalp ile cevaplanırsa...

Derya

Alıntı
Alıntı

hristiyanlığın,museviliğin gerçek olduğu ancak bozulduğu söylenir
peki o zaman islamın bozulmadığına nasıl garanti verebilirsiniz?
tanrı islamı koruyormuş
peki buna gücü yetiyorsa neden hristiyanlığı,museviliği koruyamadı?

Doğru bir mantık değil mi bu yürütülen mantık...

Hulusi Kalp ile cevaplanırsa...

Neden hepsini BIR görmek istemiyorsunuz da, hep ayrimciliga gidiyorsunuz, ne fark eder, hepsi Allah kelami..  

Çakýl Taþý

Alıntı
Neden hepsini BIR görmek istemiyorsunuz da, hep ayrimciliga gidiyorsunuz, ne fark eder, hepsi Allah kelami..

aldık kabul ettik, siziiiiiin de bu cevabınızı tebrik ettik...

eylül

hellchild,
museviliğin çıkışı  çok uzun bir döneme yayılmış. tek tanrı fikrini kabullenmeleri falan.
bunun gibi hristiyanlıkta da isa nın pek öyle kitap yazmak gibi bir amacı varmış gibi görünmüyor. bugünkü hristiyanlığı isa nın ardındn gelenler icat ediyor denebilir.
zaten hristiyanlıkta da fazlasıyla pratik hayata yönelik talepler yok. daha çok aşkın konularla ilgili efsanevi birtakım anlatılar.
bu yüzden bence bunlara bozulmuş diyemeyiz.
yani durumları farklı.

islam daki gibi. hemen kısa bir sürede kitap yazılıp budur denmemiş.
dolayısıyla bozulacak birşey yokmuş artada.
dini yaratanlar da bir çok şeye kendileri karar vermişler. isanın yüce bir varlık mı insan mı olduğuna bile uzun tartışmalarla karar veriyorlar.

islam da ise tamamen organize bir durum var. adamın devleti  var , ötesi olabilir mi :)
karışıklılara sebebiyet vermemek için kitabını kendi belirlemiş, budur demiş. tartışmayı önlemek istemiş.

bu açıdan kuranın ilk hali korunmuş diyebilirsin belki bir derece.(çeviri hatalarını vs. saymazsan)
ama bence diğerlerinde ilk hal diye birşey yok zaten.
çok fazla yoruma dayanıyorlar.

ha bu arada tanrı koudu-korumadı olayına hiç girmiyorum, direk koruma falan yok sayıyorum. söyliyim dedim.

Çakýl Taþý

"Sana yapılmasını istemediğin şeyi sen de başkasına yapma"

Ben bu konuda bunu bilir bunu söylerim...

deniz

eylule katılıyorum

1. incile bakılırsa kuran formatında değil isanın biyografisi gibi olduğu görülür. bunun için tanrı kelamı nasıl derler anlamıyorum.

2. musevilik-hristiyanlık ile islamiyetin hükümler noktasında olgunlaşmasındaki farklılık fikri çok güzel eylülün.
bu durum bir şey daha açığa çıkarıyor.
islamiyetin, kendisinden önce oluşmuş dinin kurumsallaşması ve hükümlerinin oturmuş olmasından kaynaklanan zemini kullanması ve küçük rötuşlarla yeni bir din olarak ortaya çıkarması kolay ve kısa olmuş.

buz

İnsanlar her türlü din formatını tasavvuflaştırırlar,çünkü böylesinde şirksel gelenekler daha rahat örtülür ve işine gelen yaşamayla gelmeyini aynı gibi göstermen kolaylaşır.Kur'an 'a kadar gelen tebliğlerin yerini pratik yansıması olmayan ruhsallığı aşırı yorumların kalması gayet doğaldır.

İnsan düşe kalka olgunlaşır.Yaratıcı ona bu öğrenme sürecini yaşatmıştır,çünkü hem adildir hem de olağanüstü bir tekamül sürecini yaratmış bir kusursuzdur.

HellChild

buzum tanrı böyle bir süreçten geçireceğine o biçimde yaratsaydı bizi
eğer istediği oysa tabi

buz

12.11.04/22:02 #78 Son düzenlenme: 12.11.04/22:02 buz
Son sahnesine-bizim açımızdan- yetiştiğin hangi filmi seyrettim diyebilirsin ki ama sevgili Hell.
:rolleyes:

HellChild

buzum ciğerim boş işler bunlar vazgeç ;)