20.07.19/00:50

Kuran'da anlaşılamayan konular

Başlatan Çakýl Taþý, 17.09.04/10:57

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

buz

İnanmayanlar sadece inanmıyor..İnanların da inanmayanları inançsızlıktan muaf tutmak için çaba harcayacaklarını hiç sanmıyorum.Hele inanmayanların "inananların aslında inanmadığı ,korktukları ,saklandıkları "vs gibi kült tavırları yanında oldukça zayıf kalıyor olsa gerek inananların tavrı.

Çünkü kendi inançlarına karşıdakinin inançsızlığı engel değil.Tersi için şüpheliyim.

Çeben

İyide bu dediklerinizi inananlar yada inanmayanlar yapıyor yada yapmıyorlarsa , bunda Tanrının ne suçu var ?... Yapan yapar yapmayan yapmaz. Araba gitmiyosa suç fabrikasında değil şöfördedir. Sen fabrikaya neden küfrediyosun ki ? Sokarsan arabanı bilmediğin bozuk yollara , ne araba kalır ne bişi. Sen tut arabayı boz çiz at , ondan sonra fabrikayı suçla. Gerçi kaçmak için iyi bi bahane , bu suç atma olayını iyi kullanmak lazım :P

Çakýl Taþý

27.05.05/14:49 #92 Son düzenlenme: 22.08.07/08:28 anka
Muvahhit, Münafık, Mümin, Kafir, Müşrik, Tesbih, Secde, Salat, Zekat, Savm, Zulm, Fahşa, Adl, Afv, Ahir, Ahlak, Akl, Alem, Salih, Cin, Melek, Şeytan, Sebt, Asr, Ayet, Birr, Dua, Cünah, Cem, Cenin, Cibt, Ceht, Cuma, Dabbe, Dalalet, Dehr, Din, Dünya, Ecr, İlah, Hakk, Mübin, Rahman, Rahim, Şefi, Veli, Vasi, Rızk, Nur, Had, Hacı, Hadis, Hakk, Halef, Hamd, Hamr, Haram, Hanif, Hayr, Hedy, Hesap, Heva, Hıfz, Hicret, Hitap, Hüküm, İfk, İlm, İnfak, İslam, İsm, İsra, Kabe, Kalb, Kasem, Katl, Kelam, Kesb, İkra, Kısas, Kıyam, Kıyamet, Kitap, Ruh, Kuds, Kuran, Libas, Malik, Mantık, Mekr, Mescid, Mesh, Mevla, Mevt, Misak, Mizan, Mucize, Mübiyn, Ahmed, Muhamed, Zikir,Hadis, Haram...

Çakýl Taþý

27.05.05/14:51 #93 Son düzenlenme: 31.05.05/13:40 Çakýl Taþý
Tespih etmek: Allah’ı gereği gibi düşünmek...

Zikir etmek: Onu algılamada doğru sonuçlara ulaşmak...

Muvahhidlik: Çıkardığı sonuçlarda isabet kaydetmek...

Müşriklik: Çıkardığı sonuçlarda isabet kaydedemediği halde, bu yanlış sonuçları doğru zannetmek...

Kafir: Onu takdirde isabet kaydettiği halde bunu göz ardı ederek, gerçeği bile bile kişisel çıkar yönünde yanlışa yönelip/yöneltmek...

Münafık: İşine geldiğinde doğruyu, işine geldiğinde de yanlışı kullanmak.

Kuran: Çok okunan.

Salat: Islah.

Zekat: Temizlenmek.

Dabbe: Debelenen.

Cuma: Toplanmak.

Din: İş.

Ahir: Sonra.

Hitap: Sesleniş.

Dünya: Aşağı.

Libas: Örtü.

Mescid: Secde yeri.

Mevla: Velayet etmek.

Mübiyn: Açık.

Ahmed: Hamd eden.

Muhammed: Çok hamdeden.

Kıyam: Kalkışmak.

Hacı: Kaybedilenin bulunmuşluğu.

Sebt: Yasaklanan.

Hadis: Sonradan

Haram: Korunan.

Çakýl Taþý

İnsan, hayvanlarda gözlemlenebilen aşağı özellikleri ön plana çıkararak hayvan gibi yaşamını sürdürebilir mi?

Evet.

Ya tanrı olarak, ya da onu taklit ederek, o imiş gibi yaparak?

O na da evet...

Ama bence insan ne hayvandır ve ne de tanrıdır, insan insandır ve olduğu gibi olmalıdır, yani insan...

Çakýl Taþý

Kim sana kafesinde miskin miskin otur diyor blöf, dese dese;
Kafesin bir kenarındaki duvara kendini vurup durma der...
Bu kafes öylesine büyük bir kafes ki, alabildiğine uçsuz bucaksız,
Yani icraatlarını sergilemen için yeter de artar bile...
Ama sen yön kavramını kullanmaz isen, yapacak bir şey yok,
Kafanı vurur durursun şeffaf duvara, hem o duvarın ardına geçsen,
Çok ararsın ama bulamazsın o zaman da bu duvarın içi olan kafesi.
Zorlayıp durma o duvarı, aklını başına al ve dön diğer tarafa,
Önünde uçsuz bucaksız bir alan bulacaksın orada, yeterki dön korkma.
Yemezler de. maymun gözünü açtı de, ne dersen de ama yeter ki;
Kafanı o duvara vurup durma, yoksa kafanı patlatacaksın...

dabbe

Secde: Organizmaya dahil olmak.
Mescid: Bulundugun yer.
Savm: Tok olmak.
Mümin: Kendisi olan.
Zulüm: istihap haddini asmak.
Afv: Tamah etmemek.
Alem: Delilin her kadamesi.
Cin: Ucurumun kenari.
Melek: Soyut ve somut, potansiyel, asilmasi gerken,
Asr: Suyunu cikartabilecek kadar ezmek.
...............

Çakýl Taþý

Blöf  sen ortada bir kafes görebiliyormusun?

Ben göremiyorum da....

Bu kafes öyle bir kafes ki kafes mi bizi tutan yoksa biz mi kafesi tutmaktayız orası tartışılır...

Bana öyle geliyor ki; kafes ve biz, bir bütünüz...

Bunu bir resmetsene, resmet, resm, rest, blöfünü gördüm ve rest diyorum, rest...

reset tuşunu kullan... :ph34r:

Çakýl Taþý

Yapmışın yine blöfünü Blöf,

Ben diyorum ki; Elindeki silah boş,
Sen diyorsun ki şeytan doldurur...

Blöf sen blöfünü yiyenlere yap...
Ben şey/mey-tan tanımam .......!

Blöf'ün blöf'ü Blöf'se
O' da aynı yola çıkar.

torq

Arkadaşlar, bu başlık altında benim okuyup da anlamakta güçlük çektiğim ya da çelişkili bulduğum konularda sorular sormayı amaçlıyorum. Sorularıma olabilldiğince mantıklı ve aklılcı, olabildiğince bilimsel yanıtlar ve kişisel yorumlar yerine kaynak gösterilerek yanıt verilmesini diliyorum. Denge'ye bu konuda çok iş düşebilir, şimdiden teşekkürler.

BAKARA
183 - Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. (Diyanet)
183. Ey iman edenler, oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de korunasınız diye farz kılındı. (Elmalı yorumu)
183- Ey iman sahipleri! oruç sizden öncekiler üzerine yazıldığı gibi sizin üzerinize de yazılmıştır. Bu sayede korunmanız umulmaktadır.(Yaşar Nuri yorumu)

İlk soru;
Bakara Suresi’nin 183. Ayetindeki “Daha öncekiler” kim?