16.07.19/10:10

Küreselleşme

Başlatan Anarres, 17.09.04/13:20

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ateþ hýrsýzý

Alıntı yapılan: prfsr - 09.06.07/12:52
küreselleşme dünya devleti kurmak iyi bişiydir

Niye iyi bir şeydir? Bu konuda bir fikrin varsa temellendirerek tezini savunurmusun bize?

flzf

elbette ben küreselleşmeyi dünyada tek birmilletin varlığı olarak algılıyorum yani tek birdünya devleti tek bir dünya devleti olunca savaşlar otomatikmen ortadan kalkıcak ve din dil devlet ayrımı olmuyacak dünyadaki hammadde sömürü üzerine değil kalite üzerine gereksinim üzerine işlenip ziyan olmayacağı gibi gerektiği dünya bölgelerine gerektiği kadar gidicek afrikada çocuklar açlıktan ölmeyecek ve dünyadaki zenginliği herkes eşit oranda paylaşıcak bilimsel ve teknolojik çekişme olmadığı için bulunan buluşlar gizlenmek yerine paylaşılıcak bilgi paylaşımıyla giderek artan bir zeka ortalaması gelicek bunun sonucu daha doğal anarşi rüyalarında görülen yönetim düzeni kurulucak
zaten saçma değilmi sen dünyanın farklı bir bölgesinde yaşıyosun diye insan olduğunu bir kenara bırakarak ben şu millettenim senden daha üstünüm ben şu renktenim senden daha üstünüm demek bu ayrılıklar neden ki insan insandır hiç farketmez

ateþ hýrsýzý

Bu düşünceye göre dünyada açlığın, yoksulluğun, savaşların, eğitimsizliğin, eşitsizliğin ve bir sürü şeyin nedeni ulusal devletlerin varlığı oluyor... Bunlar tek bir dünya devleti çatısı altında birleşince herşey yoluna girecek diyorsun. Doğru mu anladım ?

flzf

evet %50 oranında doğru anladığını söyleyebilirim söylemediğim diğer faktörlerde var tabi

flzf

Alıntı yapılan: ateş hırsızı - 09.06.07/15:05
Bu düşünceye göre dünyada açlığın, yoksulluğun, savaşların, eğitimsizliğin, eşitsizliğin ve bir sürü şeyin nedeni ulusal devletlerin varlığı oluyor... Bunlar tek bir dünya devleti çatısı altında birleşince herşey yoluna girecek diyorsun. Doğru mu anladım ?

sen ne düşünüyorsun :)

Ged

Küreselleşme elbette ki günümüzde yoksulu daha yoksul, zengini daha zengin yapan bir düzen halini almış durumda ama yine de tamamen kötü diyemeyiz.

Örneğin internet küreselleşmenin sonuçlarından biri değil midir?

flzf

küreselleşme oldumuki yoksulu yoksul zengini daha zengin yapsın ?

Ged

Sizin dediğiniz şey (sınırların kalkması ve tek bir dünya devleti oluşması) komunizmin iktisadi ve politik tanımıdır, küreselleşme değildir.

flzf

aslında devleti tanımlamadığım sürece komunizm denemez küreselleşme için anarşist bir devlet olması gerekir sadece anarşist devlet her birey devletin parçası millet yok sadece devlet

Ged

Alıntı yapılan: flzf - 16.06.07/14:57
aslında devleti tanımlamadığım sürece komunizm denemez küreselleşme için anarşist bir devlet olması gerekir sadece anarşist devlet her birey devletin parçası millet yok sadece devlet
Yapmayın ama, yüz yıldan uzun süredir kabul görmüş bir tanımı değiştirip kendinize göre yorumluyorsunuz... :)

Komunizmde devlet kavramı artık var olmayacaktır.

Küreselleşme içinse anarşizm gerekli değildir, aksine son derece sağlam kapitalist temeller gerekmektedir.