21.07.19/17:16

Küreselleşme

Başlatan Anarres, 17.09.04/13:20

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

flzf

hayır kapitalizm nedir bilmiyorum ama küreselleşme için anarşizm gereklidir ve benim devlet diye söylediğim kavram yeni kurulacak düzene isim bulamadığım için söylediğim kavramdır

Ged

Küreselleşme için anarşizm nasıl gereklidir onu açıklayabilir misiniz?

Yoksa terörizm midir kastettiğiniz?

flzf

terör ve anarşizmin alakası nedir anlamış değilim anarşizm hertürlü baskıcı güce karşı çıkıp insanların kendi iradeleriyle yönetimi gerçekleştirmesi anlayışıdır sınırlar kalktığı zaman devletlerin birbiri üstündeki baskıcı tutumu kalkıcak bireylerin birbiri üstündeki baskıcı tutumunu kaldırmaya sıra gelicektir bu çıkar çatışmalarını önleyerek olur terörün anarşizmle uzaktan yakından alakası yoktur

Ged

Hayır sizin küreselleşme için önşart olarak öne sürdüğünüz anarşizm bugün maalesef ki terörizm şeklinde tezahür ediyor, bunu atlamışsınız sanırım. :)

Anarşizmle küreselleşme tamamen birbirine zıt kavramlardır çünkü küreselleşmeyi düzenleyen kurumlar veya devletler en başta anarşizm fikrine karşıdır.

flzf

ama küreselleşme o devletleri yutacak büyüklükte iyi bir eylemdir devletler her iyi şeyi kullanmak istedikleri gibi bunuda kullanmak isteyebilir ancak dediğim gibi bu küreselleşmeyi en fazla geciktirir atladığım yeri doğru söylemişsiniz işte anarşizm yanlış öğrenilmiş toplumda ben öğrenene kadar göbeğim çatladı anarşijim dediğim şeydir terör se bambaşka bişiy
asıl küreselleşme avrupa birliği gibi hareketlerdir

Ged

Ve küreselleşmenin zararlı tarafı da budur çünkü küreselleşmenin amacı sınırların iyi niyet, hak ve adalet için ortadan kalkması değil, mevcut pazarın büyümesi için ortadan kalkmasıdır.

Bunu yaparken de uygulanan en iyi yöntem -kendilerine göre- böl, parçala, yönet.

flzf

anarşi bunun için gerekli zaten böl parçala yönet değil birleştir geliştir yaşa olmalı :) ve küreselleşme budur zaten

Ged

Hayır işte benim demek istediğim farklı. Küreselleşmenin, bu konudaki genel kabul gören anlamıyla -sizin kendi bulduğunuz yeni anlamıyla değil- gerçekleşmesi için birleşme değil ayrılmaların olması, ulus devletlerin parçalanarak etnik kökene bağlı daha ufak ve güçsüz devletçiklerin ortaya çıkması gerekiyor, ne kadar ufak ve güçsüz, o kadar iyi bir pazar.

Anarşizm ve küreselleşme birbirinden tamamen farklıdır bu konu itibarıyla, tekrar söyleme gereği duyuyorum.

flzf

16.06.07/16:29 #38 Son düzenlenme: 16.06.07/16:33 flzf
hayır nasıl sınırların kalkması ve parçalanmayı bir arada düşünebiliyorsunuz ki anlayamadım anarşizm ve küreselleşme iç içedir sizin dediğiniz daha çok bölücülük tanımı içine girer

yada tanımlardan gidelim

tüm dünyanın ırk ayrımı yapmadan tek bir devlet kurması küreselleşme değilmidir

Ged

Alıntı yapılan: flzf - 16.06.07/16:29
hayır nasıl sınırların kalkması ve parçalanmayı bir arada düşünebiliyorsunuz ki anlayamadım anarşizm ve küreselleşme iç içedir sizin dediğiniz daha çok bölücülük tanımı içine girer
Bakın sanıyorum on küsur mesajda tam anlatamadım, o yüzden tekrar anlatayım...

Küreselleşmede bahsi geçen sınırların kalkması kotaların kalkması, serbest ticaret bölgelerinin geliştirilmesi, ticaret anlaşmalarının yapılması ve gelişmiş ülkelerin ürettikleri malların az gelişmiş ülkelere daha kolay yapılabilmesini içerir en temel anlamıyla.

Ulus devletlere karşıdır küreselleşmeyi destekleyenler dedim, ulus devletler birden fazla etnik kökenin bir araya gelmesi ile kurulmuş devletlerdir (örneğin Yugoslavya buna çok güzel bir örnektir) ve bunları parçalamak demek daha kırılgan ekonomilere sahip, stratejik hammadde işleme kapasitesinden maliyet nedeniyle yoksun kalacak, dışa bağımlılığı artacak yeni ülkeler yaratmak demek. Küreselleşmenin tam olarak amacı da budur, böl, parçala, yönet ve bunlara mal sat. Terör dediğimiz yöntem de bu bölünmeleri gerçekleştirmek için kullanılan araçlardan biridir, terörün kendisi tek başına bir amaç değildir.

Anarşizm gibi devletlerin ortadan kalkmasını amaçlayan bir düşünce sistemi asla ve asla bu yukarıda saydıklarımı amaçlamaz, temelden terstir kavramın mantığına, siz istediğiniz kadar anarşizm olmazsa küreselleşme olmaz deyin, gerçek yukarıda anlattığım gibidir.