18.07.19/10:43

sağcılık neye hizmet eder ?

Başlatan deniz, 15.01.07/23:22

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

deniz

sağ ideolojiler (dincilik, muhafazakarlık, milliyetçilik vs.) siyasal ve ekonomik olarak neye hizmet eder ?

SevdalýmHayat

Adnan Oktar'a ,, Fettullah Gülen'e ..

ferfecir

sağcılığın öncelikle devlete hizmet amacıyla kullanıldığını söylemek mümkün bana göre..yani sağcı politikalar geliştirilerek halk daha rahat uyutulabilmektedir.türkiye de sol hükümetlerin olduğu dönemlerde bile bunun kullanıldığı sugötürmez bir gerçekliktr..(kendini sol sanan).çünkü insan ların en zayıf noktaları dindir.ve devlet bunu gerçekten çok iyi kullanabilmektedir.bu sadece ülkemiz için değil bütün dünyada yüzyıllardan beri kullanılagelmiştir.avrupa tarihine bakacak olursak,hatta haçlı seferleri örneğini verelim.cennete girmek için doğuya gelip canını veren avrupalılar devletleri tarafından kullanıldıklarını bilemeden öldüler.şöyle diyebiliriz ki sağcılık bütün  dünyada kullanılmıştr.
temel mantalite nedir: devlete karşı gelmek günahtır mantığı.amerikan emperyalizmine hayır diyenleri cihada çağırıp ve bunda başarılı olanlarla yaşıyoruz hala..din elden gidiyor diye bir yaygara çıkarın bakın göreceksiniz sağcılığın neye hizmet ettiğini:...

kelime

aslında sağ ve sol kavramları çok geniş ve çerçevesi belli olmayan alanlara işaret eder. doalyısıyla bu kavramarı kullanmak çok doğru değil.

dinci, kapitalist, gelenekçi ve devletçi sağcıdır
materyalist, marksist, ilerici ve anarşist solcudur
demek kati olarak sağcı-solcu demek mümkün değildir. bunların farklı kombinezonlarına sahip olup sağcı ve solculukları tartışmalı hale gelen pek çok siyasi akım var.

dincilik, muhafazakarlık bile bir arada sağ demek değildir. dinic olup devrimci olan insanlar da çıkabilir. veya ırkçı/milliyetçi olup da ateist.