20.06.19/09:40

Halklarımıza Kürt ve Türk milliyetçiliğinin tuzağı

Başlatan marcos, 24.09.04/14:26

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

buz

Herkes geldiği yere dönerse aşağı yukarı herkes aynı yerde üstüste yaşamak zorunda kalır ,dolayısıyla vatan dediği yerleşimi sağlayabilen, bunun savaşını vermiş olan şu an Türkler gözüküyor.Bilim kullanılarak Kanadalıların Türk olduğu iddiası ne kadar mantıklıysa ey Türkler siz aslında Türk değilsiniz iddiası da o kadar mantıklı bence.
Ancak en güzelini gate demiş,sonunda ortalık bu gidişle akbabalara kalacak,ölmek için ve öldürmek için bu kadar sebep olduktan sonra.

Linate

Alıntı1. Bu konuyu anlayabilmen için biraz da Tarih okuman gerekli. Türklerin çöebe değil, göçmen olduklarını, Anadolu'da ilk yerleşimlerin aslında TÜrklere ait olduğunu (M.ö.~3200) ve buranın ilk sahibi olan büyük uygarlık... Bunu etnik bir halk ile bir tutman çok saçma.

Ayrıca burası TÜRK VATANIDIR ! Senin kanın buna ne kadar isyan etse de etmese de... Ve Ben, biz Burada olduğumuz sürece "TÜRKÜM DOĞRUYUM ÇALIŞKANIM" denilecektir !!! Bu böyle biline !

3. 7000 Yıllık Türk Irkını inkar edebildiniz, sizi tebrik ederim.

bana gocmen olduklarını soyluyorsun pekı o zaman acıkla bakalım orta asyadan gelen turklerın neden hepsı anadoluya yerlesmedı neden dagıldılar.

dagıldılar cunku gocebeler.

burası bır turk vatanı degıldır burada her mılletten vatandas yasıyordur.

ve zannetmıyorumkı dunyada senden baska hıc kımse surası veya burası su veya bu vatanıdır dıyebılsın.

kurtulus savasında sadece turkler mı vardı.

hıcmı kurt cerkes laz vs..
ınsan savasmadı.olenlerın hepsı turkmuydu?

bu ulke burada yasamayı hakkeden ınsanların ulkesıdır bu degerımızı bılmelıyız bu ulke ustunde yasıyorsak kımsenın ırkına saldırmamalıyız.

turkum dogruyum calıskanım

turkum:nekadar dogru?
 dogruyum:ne kadar dogru?
 calıskanım ne kadar dogru?

7000 yıllık bır turk ırkının  oldugunu sanmıyorum daha oncede dedıgım gıbı turk ırkı osmanlıda karısmıstır.

Azrail

AlıntıTürkiye, bir Ulus Devletidir. Yani, Türk Ulusu'nun Devletidir. Ve bu devlette, bu okullarda herkes, Türk'üm der. Bu Atatürk Millyetçiliğinin ta kendisidir. Atatürk ne der ? "Türkiye Cumhuriyetini kuran halkın adı Türk Milletidir". Yani burada Türk ayrımı yapılmamakta, etnik grupları da özümseyerek onları birlemektedir.

"Ulus" kavramı pek çok kez "etnik grup" kavramı ile bir tutulmuştur, ki bu yanlış. "Ulus", aslında "devlet" kavramıyla anlamdaş olmakla beraber, "ulus-devlet" de "ülke"'yi oluşturur. Bir ülkede birçok etnik grup yaşayabilir, ki dünyanın dörtte birinden az bir bölümde sadece tek bir etnik grup yaşar.

Bir etnik grup kendini ön plana çıkartırsa, tüm otoriteyi eline alıp kültürel dayatmacılığa başlarsa da sorun çıkar doğal olarak... nitekim Türkiye'de durum böyle...
Alıntı--Irk konusunda diyecek birşeyim kalmadı. Kendini de bitirdin, Bilimi de bitirdin.

Bak aklıma bir ayet geldi; "Allah, kalplerini ve kulaklarını mühürlemiş; gözlerine de bir perde inmiştir. Bunların hakkı pek büyük bir azaptır." (bakara suresi, 7.nci ayet). Senin durumun buna benziyor; gerçekleri önüne koysak da sen asla değişmezsin, onları kabul etmezsin, yazık... (bu arada benim gibi bir ateiste de ayet yazdırdın ya, çok mübarek bir insansın...)

Umay Kaðan

Türk dediğin, çok geniş bir alana yayılmış bir ULUStur. Örn: Oğuz Boyu Anadolu'ya, Bulgar boyu İtil'e, Macar Boyu Balkanlara gitmiştir. Göçebe değildir. Ortaasya'nın sonradan kötüleşen koşullarından dolayı göç ettiklerinden göçmendirler.

Ayrıca, Ben TÜRK'üm demek, diğer ırklara savaş açmak mıdır ? Ben Türk isem, TÜrküm diyemeyecek miyim ? Burası benim devletim ise okullarımda, kuruluşlarımla TÜRKüm diyemeyecek miyim arkadaşım ? Bu içimizdeki etnik gruplar yüzünden Türk olan Türk diyemeyecek mi ? Bu nasıl bir kavram ?

Azrail

AlıntıTürk dediğin, çok geniş bir alana yayılmış bir ULUStur

Ulusun ne olduğunu bir öğren de gel...

AlıntıAyrıca, Ben TÜRK'üm demek, diğer ırklara savaş açmak mıdır ? Ben Türk isem, TÜrküm diyemeyecek miyim ? Burası benim devletim ise okullarımda, kuruluşlarımla TÜRKüm diyemeyecek miyim arkadaşım ? Bu içimizdeki etnik gruplar yüzünden Türk olan Türk diyemeyecek mi ? Bu nasıl bir kavram ?

Sen diğer etnik gruplara kimliklerini ve kültürlerini yaşama hakkı tanıyormusun peki? Bir de bu taraftan bak bakalım...

Linate

AlıntıTürk dediğin, çok geniş bir alana yayılmış bir ULUStur. Örn: Oğuz Boyu Anadolu'ya, Bulgar boyu İtil'e, Macar Boyu Balkanlara gitmiştir. Göçebe değildir. Ortaasya'nın sonradan kötüleşen koşullarından dolayı göç ettiklerinden göçmendirler.

Ayrıca, Ben TÜRK'üm demek, diğer ırklara savaş açmak mıdır ? Ben Türk isem, TÜrküm diyemeyecek miyim ? Burası benim devletim ise okullarımda, kuruluşlarımla TÜRKüm diyemeyecek miyim arkadaşım ? Bu içimizdeki etnik gruplar yüzünden Türk olan Türk diyemeyecek mi ? Bu nasıl bir kavram ?

goc etmek ayrı bır seydır gıdecegın yerı bılırsın

turkler orta asyadan ayrılırken nereye gıdeceklerını bılıyorlarmıydı sence?

bence su mantıkla yola cıktılar bızım ıcın neresı guzel olursa oraya yerlesırız.

yanı bu da demek oluyor egerkı anadoluyu begenmeselerdı.baska yere gıdebılırlerdı.

buda turklerın gocmen degıl gocebe olduklarını kanıtlar bence....

sana kımse turk oldugunu soyleme demıyor.bu senın ozgur dusuncen ama baska kulturlere laf atmanı gerektırmez.

sen ıstedıgın kadar turkum dıye soyleyebılırsın.

ama bu ulkede baska kulturlerınde yasdıgını unutmaman gerekıyor....

wollvorinn

ne demek başak kültürler.dünyada hangi millet işgal ettiği ülkedeki kültürlere dokunmamış Türklerden başaka söylesene bana.ispanyollar mı dokunmamış mayalar,yoksa amerikalılar mı kızılderililere.unuttunuzmu bask ı,irlanda yı veya bosna yı.keşke benim ecdadım da ilk geldiğinde anadoluya kürt,laz,zaza ne bulduysa gebertseydi de ne bugün böyle bir bölücülükle karşılaşırdık.nede yabancı devletlerin kışkırtıp ayaklandıracağı zavallı yığınlar olurdu.belki sen de o zaman bu mozaik ağızlarını amerikada(!) yapardın deilmi proudhon.senin gibi ortaya çıkıp mozaikten falan bahsedem başka birisi daha vardı bir zamanlar sabancı adında.hatırladınmı.senesine varmadan harcamışlardı herifin biraderini.hem de kendi kalesinin içinde.Türk ülkesinde gayri türklerden bahsedenin hakkı kefendir arkadaşım.Atsız hocamızın da dediği gibi Türk e kefen biçenin ölümü korkunç olur. yorum yazarken bunu aklından çıkarma.yada daha kolayı sen gidip nasname de falan yorum yazsana.

Umay Kaðan

@proudhon

Göçebe : Sürekli göç eden, kalıcı bir yeri olmayan, toplayıcı
Göçmen : Bir nedenden dolayı bir yerden, (herhangi) başka bir yere göç eden.

Bu bağlamda Türkler, (nereye gittiği belirlenmemiş olduğunu varsaysak bile) göçmendirler, heralde bir kuşkun kalmamıştır.

Ayrıca, ben yalnızca TÜRK'üm diyorum. Burası Türk Devleti ve heryerde bunu diyebilirim. Onların da kültürleri olabilir. Buna saygı sonsuzdur. Ne bir karıştırmaya, ne de bozmaya çaba harcanır ki böyle bir girişimimiz olsaydı -arkadaşın dediği gibi- Türkiye'de hiç bir kültür kalmazdı TÜrkten gayri. Ancak, azınlıklar, Ben Türk'üm dememden  güceniyorsa onlarda sorun vardır, birşey denilemez.

@Azrail

1. Kültürsel, dilsel, ırksal, tarihsel ve dinsel bağları olan, belirli topraklarda birce yaşayan toplumdur.  --Söyle, bunlardan hangisi noksan ?

2.  ... Ne diyeyim, basmıyor, basmıyor...

Azrail

Alıntı1. Kültürsel, dilsel, ırksal, tarihsel ve dinsel bağları olan, belirli topraklarda birce yaşayan toplumdur. --Söyle, bunlardan hangisi noksan ?

Kültür, dil, ırk... bunlar etnik grubun karakteristikleri. Ve yukarıda dediğim gibi, "etnik grup" ile "ulus" kavramları genelde hep bir tutuluyor, halbuki bunlar farklı. Bir ulus, farklı etnik grupları içerebilir, nitekim birçok ülkede bu böyledir. Anlatabiliyor muyum?
Alıntı2. ... Ne diyeyim, basmıyor, basmıyor...

evet, basmıyor... bassa zaten bu milliyetçi saçmalıklardan kurtulursun...

Umay Kaðan

1. Bir Ulus etnik gruplar içerir. Ve biz de Kürt etnik grubunu içimizde barındırmaktayız. Ama bunlar bir ulus olduklarını ve Türk hakimiyetinden çıkmak istediklerini söylüyorlar. İşte sorun da bu noktada başlıyor arkadaşım. Bir etnik grup saçmalıklarıyla ulus olduklarını iddia ediyorlar... :)

2. :) Görüşler, saçmalık değildir. Saygı duy !