16.07.19/22:22

Mezhepler

Başlatan Narcotic, 15.08.04/19:41

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

deniz

islam mezhepleri aslında iki şekliyle incelenir.

akaid (inanç esasları) ve hukuk mezhepleri.

en temel akaidi ayrılık şiilik ve sünniliktir.

sünniler daha sonra maturidi ve eşari diye iki mezhepe sokarlar kendilerini.

yukarda tanımı geçen mezheplerin çoğunluğu itikadi (akaid) kaynaklı mezheplerdir. bir kısmı da siyasal mezhepler.

bu yüzden bu şekilde katagorize edip işlemekte fayda var.

deniz

soru/cevap topiğine yazdığım metni buraya da ekliyorum:

hanefi, şafi, hanbeli, maliki mezhepleri peygamberin ölümünden bir-iki yüzyıl sonra çıkan fıkıh okullarından dördüdür.

bunlardan hanefi ekolü diğerlerinden farklı olarak 'rey' i fıkıh usulüne yerleştirmiştir. diğerleri 'rey' i redderler. bunun anlamı şudur:

diğer üç ekol tüm sorunlara kuran ve peygamberin sünnetinden, sahabe ve tabiinin icma (ortak görüş) ından çözümler bulunabileceğini, bunun haricinde bizim akıl yürütme ile (rey) hüküm veremeyeceğimizi belirtirler.

aslında siyasal olarak da hanefi ekolü diğer üç sünni ekolden farklı olrak ali taraftarlarına yakındır. imam azam (hanefi fıkhının kurucusu) sünni liderlerin baskıları altında ve zindanlarda hayatını geçirmiştir.
ama onun görüşleri ve usulü o kadar sağlamdı ki onun takipçisi olduğu söylenen sünni yönetici/kadı ları (imam yusuf) onu sünni ekolün içerisine yerleştirdiler. yani bizzat takipçileri ona ihanet ettiler ve karşı olduğu düşünceye eklemlediler.

siyaset ve usul olarak hanefilikten uzak olduğu halde kendine hanefiyim diyen bir çok müslüman yığınlar insan aklını redderek motomot o dönemin kanunlarını bugüne taşımakla şeriatı (islamı) getireceklerini düşünüyorlar.

halbuki islamın günümüz sorunlarına günümüzün çözümlerini bulmak yeteneği vardır. bunun için de referans ve hukuk usulleri çok ulaşılmaz yerlerde değiller.

buz

Bir Alevi'den Alevilik Tanımı  (07.01.2004, MİLLİYET)
ALEVİLİK BİR DİN DEĞİLDİR.
Aleviler İslam'dır.Alevilik bir yoldur.Bu yol peygamberimiz Hz.Muhammed (SAV)'in yoludur.4. Halifeye,Ehli beyte ve sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV)'in sevgili torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin'e bağlıyız.Kitabımız KurAn'ı Kerim'dir,Mabedimiz camilerdir.Aleviler ibadetlerini camilerde ve her Müslüman gibi evinde de yerine getirirler.Aleviler sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed'in sünnet-i  seniyyelerini büyük bir huşû içinde yaşamaktadırlar.
 ALEVİLERİN YAŞAM ŞEKLİ (TAHALLÂK-U Bİ AHLÂK-I  ALLAH)
Aleviler Allah ahlakı ile ahlaklanmaktadırlar .Aleviler, devletine ordusuna, milletine,  sıkı sıkıya bağlı ,vatansever  birinci sınıf vatandaştırlar.Ülke ekonomisine de büyük katkı sağlamaktadırlar ve sağlamaya büyük azimle,şevkle,gayretle devam edeceklerdir.Alevi toplumu , ekonomimizin büyük,küçük sanayici ve işadamlarını büyük bir azimle ve gayretle desteklemektedirler. CEM  ÇANKAYA

nurcan

her toplumda olduğu gibi alevilerdede kendi düşüncelerini tüm alevilerin düşünceleri gibi söyleyen insanlar maalesef vardır milliyet gazetesindeki demeç buna iyi bir örnek
  bir kere alevilerin camide değil cemevlerinde ibadet ettiğini bütün dünya biliyor ama cem çankaya bilmek istemiyor galiba
  ikincisi alevilik her zaman hoşgörüsü ve eşitlikçi tavırlarıyla tanınmıştır böyle olunca "aleviler birinci sınıf vatandaştır" kelimesi büyük bir hatadan başka bir şey değildir

buz

Yazıda Allah'ın ahlakıyla ahlaklanıyoruz sözü ilgimi çekti,o yüzden aldım,yoksa elbette cemevlerini herkes bilir,ama demek böyle aleviler de var ,sonuçta tanımı daraltamayız başkası adına ,bunu örnekliyor yazı.Yani müslümanlığını kişi kendi tayin eder-elbette en dar anlamda da olsa gererkli bir tanım aralığı vardır-.Ya da kişi sadece kendi müslümanlığını belirleyebilir ,diğerlerininkini değil.

nurcan

ben o allahın ahlakı cümlesine bir anlam verememiştim açıkcası hiçbir şey söyleyemiyorum

kesin olan bir gerçek var herkes inançlarını kendine göre yorumluyor bu nedenle bu tür yoruma çok çok açık konularda insanlar yalnızca kendi adına konuşmalı ve bu söylenenlerle bir topluluk değil yalnızca konuşan kişi değerlendirilmeli

bu arada buz bu sana bir atıf değildir genel olarak fikrimi söyledim
herkes konuştuğu kadarından sorumludur

buz

Atıf yaptığını düşünmedim. :)  

subcomandante

alevilik hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

not:bunun hakkında başlık varsa affola...

DeRiN

şunu öğrendim ki ; kürt aleviler kızlarını alevi ailesinden başkasına zor veriolar yani. Öldürürler yinede kızı vermezler  :huh:  

oxmemo

Güner Ümit'e selam olsun buradan..
Sivas zanlılarına selam olsun buradan..

selam ederim tüm ahmaklara,
insanlıktan yozlaşmışlara,
yalakacı köpeklere, (cennet için alevi yakanlara...)
reytingci pervanelere (güneri'n dötü kocaammaann oooo!! )

SELAM OLSUN İNSANLIĞA!!!!

not:ben de aleviyim ama farkında değilim..
:unlem: