20.07.19/11:23

Mezhepler

Başlatan Narcotic, 15.08.04/19:41

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

buz

AlıntıAlevilik din midir, dilin kolu mudur, tarikat mıdır..?
yoksa bir hiç midir diğer bütün dinler gibi...

İnsanlar insanların imanlarına ,dinlerine etiket koyma cüretini bulabilmeli midir? Herkesin imanı kendine değil midir?...

oxmemo

:huh:
ben de bunu sorguluyorum daha doğrusu yuhluyorum..!!

oxmemo

Alevi dedesi Hüseyin Gazi Metin ile bir söyleşi.. ;

* Aleviler İslam'ın içinde midir dışında mı?"İçinde mi, dışında mı, göğsünün nakışında mı? Düğmesinin başında mı, şeytan bunun neresinde?" Anadolu'nun Alevisi değişik bir tiptir. İslam'ın da güzelliklerini almış, Hıristiyanlığın da, Şamanlığın da... Anadolu'yu sünger gibi çekmiş. O yüzden Alevilik'te Muhammed, Ali var, Ehli Beyti var.

* Peki din midir?
Alevilik dine sığmıyor ki... Bütün dinler bir kalıptır, beşikten mezara kadar öbür taraf için yatırımdır. Anadolu Aleviliği'nde öbür tarafta hediye kazanmak için bu dünyada yaşanmaz. Bizim için tek kutsal varlık insandır. Biz o yüzden insana kötülük yapmaktan kaçınırız, kıl köprüsünden rahat geçmek için değil.

* Sizin için de Ali'den bile önce Muhammed gelmiyor mu?
Elbette. Ama bugünkü İslam Emeviler'in şeriat izlerini taşıyor. Hz. Muhammed'i yatağında öldürmeye çalışan, Ali'yi öldüren Ebu Süfyan'ın dinini yaşıyoruz şu anda. Biz Allah'ı severiz. İnsanlar sevdiğine tapar, korktuğuna değil. Korktuğundan kaçmaya çalışırsın. Biz Ortaçağ karanlığına güneş gibi doğan, Ehli Beyt'ten başka soyu olmayan Muhammed'e, Doğu'dan Batı'ya kadar herkesi kesen değil, adalet için kılıç çeken Ali'ye inanırız.

* Siz de insanın balçıktan olduğuna, siz de öbür dünyaya inanıyorsunuz. Sonuçta bugünkü diye tanımladığınız İslamiyet'le de çok ortak yanınız yok mu?
Evet, bunlar bizim de inancımızdır. Bizim en önemli farkımız ise ibadetimizi öbür dünyayı sağlama almak için değil Allah'ın yarattığı insana kötülük etmemek için yapmamızdadır. O yüzden biz dürüst konuşurken, "Hu" çekerek değil, komşumuzu üzmemeye çalışarak ibadet ederiz. "Ya Allah Ya Muhammed" dersin. Hem de beş vakit değil 100 vakit yaparsın. Özünü temizlersen korkacak bir şey yok. Öbür dünya var mı yok mu? Gidenler faks çekmiyor, telefon da etmiyor. Giden gidiyor. Ama ben buna rağmen dürüstlüğüme devam ederim.

* Yani İslamiyet başka bir şey, Alevilik başka bir şey mi?
Bu öyle bir şey ki, "Biz İslam değiliz" dediğin zaman da kurtaramazsın. Çoğu yapılanlar Kuran dışında, Muaviye'nin kendi hükümdarlığı için yaptığı uydurmalar. "Ben İslam'ım" dersem seninle toka yapmam, seninle oturmam, seninle halay çekmem, seninle içki içmem günah. Ben Muhammed'e inanıyorum, ondan sonraki Araplar'ın iktidar kavgalarına değil!

HABERTÜRK
VATAN
04.10.2004
kendimce kısalttım.. :unsure:

sürgün

alevilik
din mi? felsefe mi? etnik bir millet mi?
adama soruyosun nesin sen?
kürdüm ve aleviyim diyo
alla alla şimdi benim bildiğim alevilik
islamın başka bir yönü
yani inanışla alakalı düşünce biçimi
ama alevilerde bir tutuculuk kapalılık görüyosun
çok bağlılar birbirlerine geleneklerine
bana aleviliği anlatırmısınız kısaca
ama öle sağdan soldan bulupta 3-5 sayfa yazmayın
valla okumam
şöle bikaç satırda kısaca nedir abisi bu ne değildir?

Mevlana alevimiymiş?
cidden ben bilmiyorum da
hiç umrumda da değil gerçi dinlerin fraksiyonları
hedef aynı değilmi
hangi yoldan gidersen git
sen algılayabildiğin şekilde bi dine mensuba bağlanırsın
ibadet edersin benim imanım farklı yollardır
herneyse
bu alevilik başlığı iyi olmuş
çok öğretici aydın fikirler var cidden
bektaşi fıkraları filan
ama yeri burası mı şimdi onu düşünüyom
kardeşim bura fikir önderleri   :P
alevilik diye bi başlık aslında ötekültürlerre yakışır
alooo adminler modlar duyuyonuzmu ????
neyse biz başlayalımda sonra böleriz toplarız konuları
evet aleviler üstatlar bekliyom ne istiyonuz ?
niye çekemiyonuz sünnileri?
kızları veriyonuz mu başkasına?
ona göre aşık olcam da  :)

oxmemo

Alıntıama alevilerde bir tutuculuk kapalılık görüyosun
çok bağlılar birbirlerine geleneklerine

walla işte..
nasıl ki savaşla kurulan devletler içindeki halklar birbirine bağlı ise,
sivas katliamı gibi olaylar geçirmiş belirli insanlar da halk içinde birbirine bağlı..
ki bu gibi olaylar kerbelaya kadar dayanır... benim de pek bi bilgim yok ama..

ama yansımalarını yaşadım;

yer : lise
durum : elimde Aziz Nesin'in kitabı, öğlen paydosunun ortaları, ve arkadaşım Muharrem yanaşır;
yaw olm bırak pezevengi ne okuyon zaten alevi değil mi_?
niye muharrem, niye hem pezevenk hem de alevi_?
yaw alevi değil mi işte, allah tanımaz, inanmaz..

devamı yok,, alttan alış durumu..yakında daha nitelikli bir bilgi düşerim buraya..
umarım..

ekin

22.10.05/08:37 #35 Son düzenlenme: 22.08.07/09:36 anka
karmaşıklığım dolayısıyla üslubu tutturamasam da
ilgili ve zamanı olan kişiye duyrulur;

1- islamda kaç mezhep vardır ve nereden icap etmiştir, meşru mu bu farklılıklar
2- farklı mezhepten olanlar ortak islam çatısı altında ise, evin odalarının kapıları niye kilitlidir..niye odalar dolaşılmaz..dolaşılamaz..
3- islam dininde baz alınacak tek kaynak Kuran değil midir? orada yazmakta mıdır mezhep farklılıkları?

4- teşekkür ederim..

mezhep farklılıkları islamın yorumlanabileneceğine işaret değil midir efendiler :buck2:

Çakýl Taþý

oxmemo,

bana olduğu gibi sana da bu kadar az mezhep olması biraz abes geliyor sanırım...

bilmiyorum yanlış mı anladım/anlamlandırdım seni ama ben bu konuda böyle düşünmekteyim...

bu kadar az mezhep mi olur ya, bu azlık insanı daraltıyor, sıkıyor, hayatı çekilmez hale getiriyor...

aslında mezhep dedinmi şöyle bi epey olması lazım, mesela insan sayısınca... ha ne dersin, güzel olmaz mı?

yada biraz daraltalım istersen ve diyelim ki; aklını kullanabilen insan sayısınca diyelim buna, ilim mi? boşver ilimi? hem hangi ilim kendi bünyesinde çelişki barındırmıyor ki!

birazcık ta biz çelişkiye açılalım, ne olur yani... hoş mevcutta sanki az sayıda çelişkimiz var da, çoğaltmaktan korkuyoruz...

ekin

22.10.05/22:04 #37 Son düzenlenme: 25.10.05/18:36 oxmemo
bence çelişki özünde yok..da zaman geçtikçe..yahu insanoğlunun hali ortada..ne güvencem... ya neyse açılmasın konu.. şunu diyim;

ki dedim de zaten..

evet yaw Çalakalem.... madem bir kere çeşitlenmiş, dallanmış mezhep diye.. o zaman herkesin kendi mezhebini kendi anlayışına göre oluşturmasında bir sakınca da yoktur sanırım.. yoksa illa ki birilerinin ölüp, öldürülmesi mi gerek ki.. kanla mı yazılması şart..kan mı meşru kılacak..kendi kanımı akıtırım..

yaklaşmayın ulen..keserim wala.yetti be.. :buck2:

bla bla bla bla..

torq

Mezheplerin çıkış nedeni dinsel değil güçseldir, başka bir deyişle kendi gücünü yaymak isteyen kişinin yandaşları tarafından oluşturulmuştur. Bunun yanında yöresel ya da coğrafi nedenlerle ayrımlar olmuş olabilir ama bu durum fazla bir önem oluşturmaz.

Alevilik denen mezhebin oluşumu, Ali yandaşlarının Muaviye ve Muhammed'in karısı Ayşe'ye karşı savaş açması ile başlar. Bu savaşta müslümanlığı kabul etmemiş ancak kendisine müslüman görüntüsü veren putperestler Ali'nin yanında yer alınca büyük bir güç oluşturdular. Ancak savaşı Muaviye ve yandaşları kazandı. Bu bölünme sonucunda Anadoluda islamı kabul etmek istemeyen şaman geleneğine bağlı türkmenler aleviliği, İran'daki mazda dinine bağlı olanlar şiiliği, ve Mısırdaki putperestler de dürziliği mezhep olarak seçtiler. Aslında hiç birinin islamla ilgisi yoktu ama görüntü olarak islamdan aldıkları bazı yöntemleri kendi pagan geleneklerine uyarlamışlardı.

Muhammed sonrasında oluşan sünni gelenek de yöresel ve bazı coğrafi bölünmelerle Hanefilik, Malikilik, Hambelilik ve Şafilik gibi yöntemler şeklinde ortaya çıktı. Aslında bundan fazla bölünme oldu ama en çok yandaş bulanlar öne çıktığı için kabul görenler olarak değerlendirildi.  Örneğin hanefilikte kan almak orucu bozar, şafilikte bozmaz ya da hanefilikte akraba olan bir erkekle tokalaşan kadının abdesti bozulmaz şafininki bozulur vb.

Sonuçta kimse kendi mezhebinin nereden kaynaklandığını ya da bu yöntemi neden seçtiğini sorgulamadığı ve "böyle gelmiş böyle gider" mantığıyla saçma da olsa kurallara uymayı sürdürdüğü için mezhep kavramı geçerliliğini sürdürüyor.

darkmoon

Hakikat bir gizli sırdır
Açabilirsen gel beri
Küfr içinde iman vardır
Seçebilirsen gel beri

Açıldı cennet kapusu
La'l ü gevherdir yapusu
Kıldan incedir köprüsü
Geçebilirsen gel beri

Canımız melek canıdır
Tenimiz selman tenidir
İçtiğim arslan kanıdır
İçebilirsen gel beri

Pirimden öğüt almışam
Üstadımdan ders almışam
Men kanadım bağlamışam
Uçabilirsen gel beri

Men bağçelerin gülüyem
Ayn-ı cem'in bülbülüyem
Kırk kapunun kilidiyem
Açabilirsen gel beri

Şah Hatayi'm eydür heman
Dağları bürüdü duman
İşte İncil işte Kur'an
Seçebilirsen gel beri

Şah İsmail Hatayi
..............

Merdüm-ü dideme bilmem ne füsun etti felek
Giryemi füzun eşkimi hun etti felek
Şirler pençe-i kahrımda olurken lerzan
Beni bir gözleri ahuya zebun etti felek
..
Sanma şahım,herkesi sen sadıkane yar olur.
Herkesi sen dostun sandın,belki ol ağyar olur.
Sadıkane,belki ol cihana serdar olur.
Yar olur,ağyar olur,serdar olur,dildar olur.

Yavuz Sultan Selim
.............

insanlar sözkonusu olduğunda mezheplerin varlığı, çeşitliliği son derece doğal... hatta evet "insan sayısınca"..
iş ki kardeşlik daim olsun..
ama mesela bu yukarıdaki arkadaşların şiir yazmaktan gayri faaliyetleride olmuştur netekim..
Kitap, Peygamber, Hak... ama illede siyaset..

........

"Hep birlikte Allah'ın ipine yapışın, fırkalara bölünüp parçalanmayın; Allah'ın üzerinizdeki nimetini hatırlayın. Birbirinizin düşmanı idiniz, Allah kalplerinizi uzlaştırıp kaynaştırdı da O'nun nimeti sayesinde kardeşler haline geldiniz. Ateşten bir çukurun kenarında idiniz; sizi oradan kurtardı. Allah size ayetlerini bu şekilde açıklıyor ki, doğruya ve güzele yol bulasınız"(Ali İmran;103)