16.07.19/22:27

Mezhepler

Başlatan Narcotic, 15.08.04/19:41

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hayrullah67

konu biraz ağır olunca alıntılarda mecburen uzun oluyor malesef. yoksa maksat gıcıklık değildir

deniz

konuya katkısı olan arkadaşlara teşekkür eder taktirlerimi sunarım..

denge

Kiya, ben attığın mesajlardan Ali'nin düzenlediği Kuran'ın  farklı olan bir Kuran olduğunu anlamadım. İçerik aynı, sıralama farklı ve biraz da yorum katılmış.  Yani eskiden vahiy katipleri zaten inen ayetlerin yanına küçük notlar alırlarmış; ayetin iniş zamanı ya da hangi olaydan sonra nazilolduğuyla ilgili bilgiler eklerlermiş. Tefsir ilmi de böyle doğmuş zaten. Ayrıca bugün de Ali'nin yaptığı gibi ayetleri nüzul sırasına göre yorumlayan tefsirler vardır mesela.

Neyse sonuç; ortada farklı bir Kuran yok. Belki -eğer öyle birşey varsa da- ilk tefsir çalışması var denilebilir. Ama Ehli Beyt bunca yıl niçin bu işin peşine düşmedi?

Alıntıyeniden, yeniden ve yeniden soru: ilk kur'an şimdi nerede?

Yoksa sen ilk misin? :)

Sapiens

Ehli Beyt (şii caferileri tenzih ederim ) takipçileri beyoğlunda barlarda kadeh dibi araştırması yapmaktan bu tür konulara pek zaman bulamıyorlar

Aceba bu alkole meyil kızılkderililerin srahoşlaştırılamsı gibi devlet politikası mı?

...σzαη...

benim bildigim,bilinen ve bulunan en eski kuran cafer-i sadIk´In kidir.....( emin degilim ama...)

torq

Öncelikle, sohbete katılan ve katkıda bulunanlarla, konuşma özetini yayınlamak için emek harcayanlara teşekkürlerimi sunuyorum. Çok düzeyli ve geliştirici bir toplantı oldu, bundan sonraki toplantılarda sayının artmasını umuyorum.

Gelelim kiya’nın ilk kuran konusundaki sıkıntılarına;
Soruya soruyla karşılık versem ve "İlk yazılan kuran Muhammed değil Ali tarafından toplansa ( ya da yazılsa) bir şey değişir miydi" acaba diye sorsam ne yanıt verirdi acaba ?

kiya

sayın torq,

yanıtımı merak ettiğiniz için sağolun. sanırım bir şeyi anlatamadım. benim bu soruyu (ilk kur'an şimdi nerede) "öncelikle" sormam boşuna değil. sanırım yeterli açıklamayı yapmamış olmalıyım ki, gerek denge'nin, gerekse sizin yazılarınızda meramımı anlatamamış olduğumu görüyorum.

ilk kur'an'ın nerede olduğu sorusu -açıkça söylemeliyim ki- benim ilgi alanımda değil. fakat, sünni islam'ın büyük bir iddiası var. nedir bu; "islam, değiştirilmemiş, dokunulmamış, ezeli ve ebedi bir dindir ki, insanlığın gördüğü son dindir. ne kendisinden sonra bir din gelecektir, ne muhammed'den sonra bir peygamber."

şimdi, bu iddianın doğru olup olmadığını da ben bilemem. açıkça ve yeniden belirtmem gerekirse "ilgi alanımda da değil."

ama bu iddiayı kanıtlayacak olan şey nedir? ilk kur'an'dır!

kur'an'ın değiştirilmemiş olduğunu iddia ediyorsanız, kanıtınız ne olacaktır? ilk yazması değil mi?

peki, nerede o ilk yazma?

nasıl olur da, böylesine "ezeli ve ebedi" bir kitap korunamaz?

nasıl olur da kimsenin aklına ilk kur'an'ı mekke'de muhafaza etmek, kabe'de korumak gelmez?

soruyorum sayın torq: içinde kur'an olmayan bir kâbe'de bin tur dönseniz de hacı olabilir misiniz?

o kâbe ki, putperestlerin ibadet yeridir. o kâbe, içinde tanrı sözü olmazsa putperestlerin tapındığı şeyden ne farkı kalır?

hadi ilk kur'an'ı geçtik, tarih, osman'ın kur'an'ı çoğalttığını yazıyor. bu çoğaltılmış kopyalardan bile günümüze ulaşan bir adet yok! nasıl, niye? bir karikatür için danimarka'yı yıkmaya hazırlanan müslümanlar, kendi kitaplarını korumak için hiçbir şey yapmamış mıdır?

konumuz açısından başka önemli bir mevzu var; belki farkında değilsiniz.

ali, bir kur'an toplamış mıdır, bilemem. ama iddialar o yöndedir. üstelik, ali mushafı için söylenen çok önemli bir söz var, belki dikkatinizden kaçtı. deniliyor ki, kur'an ilmine muhammed'den sonra en çok vakıf olan kişi, peygamberin şahidi, kur'an ilminin bilgini; kur'an'ı nüzul sırasına göre topladı ve her ayetin geniş ve değiştirilemez yorumlarını yaptı.

şimdi, bütün mezhep sorunları, aynı zamanda bir yorum sorunu değil midir?

eğer ortada geniş ve değiştirilemez yorumlar olsaydı, mezhep ayrılıkları olabilir miydi?

hangi ehl-i sünnet, ali'den daha fazla kur'an ilmine sahip olduğunu iddia edebilir? peki, o zaman neden bu en büyük kur'an aliminin topladığı ve yorumladığı kur'ana sırt çevirdiler de zeyd'in kur'an'ını baştacı ettiler?

sorularımız bunlardır, yanıtı olan varsa sağolsun, kendisi için elbette!

Sapiens

Sapiens

Ali nin kuranın muhtevası nasıl mış
Tüm gerici!!! düşüncelerden uzak
okuyanı anında insan-ı kamil yapan
bir kaç cümlesini ezberleyeni süperman yapan bir kitap mıymış

Önce Varlığı konusunda insanlık arasında konsensusa  varılmamış allaha inanıyorum

Gerekliliği Tanrıya inanlar arasında tartışılan dine inanıyorum

Pek çok din varken bunların pek çok tanrılı olanları varken
ben tek tanrılı olanlarından  islam ı seçiyorum

İnanlar tarfından allah kelamı inanmayanlarca muhammedin yazdıkalrı olarak görülen Kur'an inanıyorum

inanmıyorsanız bulun ve ali nin kuranına uyun

uymuycakasanız
islamı reddedin

din i reddedin

tanrıyı reddedin

ne kaybedersiniz?
ne kazanırsınız?
ne
NEEE
me
me
me
me
sıradaki konu lütfen

torq

kiya biraz retorik yapıyorsun gibi gelmedi mi sana da ? Hem ilgi alanın olmadığını söylüyorsun hem de sünnilerce ortaya atılan bir savın doğru olup olmadığını sorguluyorsun. Kuran Ali ya da Muhmmed tarafından yazılsa da yazılmasa da senin açından bir anlam ifade etmiyorsa, ki öyle olduğunu söylüyorsun, bu konunun sorgulanmaya devam edilmesi senin inançlı biri olup olmadığını sorgulamaya dönüşür. Eğer bu konuları külliyen reddediyorsan, kendi geçmişinin izlerinden de kurtulmak ve bütün dogmalarını yıkmak zorundasın.
İlk kuran değişmemiş olsa senin düşüncelerin değişmeyecekse, bu konuyu sorgulamanın bir anlamı olmadığı konusunda ısrar etmek zorundayım. Ezeli ve ebedi bir kitap yok ki korunup korunmadığını anlamaya çalışalım. İçinde kuran olsa da olmasa da kabe 4 duvardan başka bir şey değil. Pagan fetişlerini alıp kendi dininin fetişi yap, olsun sana kabe, güle güle kullan.

Öte yandan bu konu sadece Müslümanlıkla ilgil değil zaten, İsa'dan sonra onlarca İncil çıktığında aynı sorunlar orada da yaşanmıştır. İ.S. 325 yılında İznik Konsili 4 İncili kabul etmiş ve İsa'nın Tanrının oğlu olduğuna karar vermiştir. Bu konuda en akılcı İncil'i yazan Arius ise mahküm edilmiş, yok edilmiştir. Arius İsa'nın peygamber olduğunu ancak herkes gibi bir insan olarak kabul edilmesi gerektiğini söyüyordu.
Ben şimdi Arius İncili nerede gerçek incil odur desem, herkes bana gülmez mi ? İncil ne, Kuran ne, Tevrat ne, Din ne, Tanrı ne ?