25.08.19/19:51

Mezhepler

Başlatan Narcotic, 15.08.04/19:41

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

adnan

din tehvit dini
nebi ümmetim benden sonra fırkalara ayrılacak dedi
kuranda mezhep yoktur kuranda olmayan bir şeyi kabul etmemek kesinlikle yanlış değildir
kuranda herşey bildirildi yazılacak eksik kalmadı
insanlar kabre girdiklerinde iki soru sorulacak 1-rabbike (rabbin kim) 2-nebike (nebin kim)
bunun dışında sorgu yok bazı zatlar mezhebin tarikatın efendin sorulacak derler külliyen yalandır
mezhep imamlarının ilminden şüphem yok bulundukları zamanda işlevleri vardı
ama bu zamanda bu mezhep anlayışı dinde bölücülüktür kabul edilemez
tarikatlar yol anlamında doğru farklılık anlamında allah uyanlara akıl fikir versin
tarikatın kabulu değil tartışılması veya kabul edilmesi dinine zarar verir ve tövbe gerektirir
bana birtane rab birtane efendi (hz.muhammet) yeter daha güzel efendiyi nerden bulayım

ZeRDuShT

28.11.05/18:33 #41 Son düzenlenme: 22.08.07/10:13 anka
Aleviler
bu aleviler islamiyetin neresinde dir_?
onlar hakkında bilgisi olan varsa, paylaşırsa sevinirim...
benim günlük hayatta duyduğum kadarıyla, aleviler bakireliğe önem vermezmiş, doğru mudur_?
ya bu alevi kızları hem cüzel sesli - hem de cüzel tenli oluyorlar....
ah ah  tokatlı - hiç aklımdan çıkmıyorsun - lanet olsun..

adnan

alevilik hz.aliyi sevenler anlamında bu anlamda kullanılsa bende aleviyim ama benim inancımda dinde bölünme yoktur müslümandır veya değil.  (sünniymişim)
alevilerin bazı gurupları vardır
1- iran kaynaklı şia dedikleri  (uzak dur)
2-türk alevisi göcebe yaşarlardı yerleşik hayata cok geç başladılar ama türk örf ve adetlerine bağlı oldukları için şia yla karşılaştırılmaz bile içlerine girince sevmemen mümkün değil

pir sultan abdalı bir alevi öldürmüştür pir sultan da alevi idi hatta gercek ali yi seven oydu

torq

Ben aleviler hakkında bir araştırma yaptığımda ilginç sonuçlara ulaşmıştım, sizlerle paylaşmaya çalışayım.
Muhammed dinini oluştururken o bölgede museviler, hıristiyanlar ve puta tapanlar bulunuyordu. Kuranda ilk ikisinin adı geçmesi nedeniyle onlara dokunmadılar, ama güneşe, ateşe puta tapanlara iki şıktan birisini seçmek zorunda bıraktılar, ya müslüman olun ya da ölün! Seçim doğal olarak müslüman olmaktı ama gerçekte hiç bir zaman müslüman olmadılar. Uygun bir anı bekleyip harekete geçmek istiyorlardı, o gün de Ali yandaşlarıyla Muaviye ve Muhammed'in karısı Ayşe'nin savaşıydı. Bu savaşta "düşmanımın düşmanı dostumdur" kuralı gereğince Ali yanında yer alarak sünni müslümanlardan intikam almaya çalıştılar. Sünniler onların gerçekte müslüman görünüşlü inançsızlar olduklarını biliyorlardı ama görüntüleri Ali yanlısı müslüman olduğu için bir şey yapamadılar. Ali yandaşları savaşı kaybedince sünni müslümanlar her yeri ele geçirip insanları zorla müslüman yapmaya başladılar. Bu savaşların sonunda kendi dinlerini değiştirmek istemeyen Anadolu'da yaşayan şamanist Türkler alevi, İran'da yaşayan mecusi/mazdaist farsiler şii, Mısır'da yaşayan bazı halklar da dürzi oldular. Yani müslüman görüntüsü altında kendi inançlarını korudular ve bu güne kadar geldiler.

Sonuç olarak bir kısmı namaz kılıp oruç tutsa da, aslında hiç bir zaman müslüman olmadılar, öyle göründüler. O yüzden büyük bölümü namaz kılmaz, oruç tutmaz, abdest almaz, kendi inançlarına göre oruç tutar, cami yerine cemevinde tören düzenlerler. Törenlerinin ritülleri tümüyle şamanizm etkisindedir.
Aslında çoğu alevi de bu durumu bilmez ya da bilse bile bilmezlikten gelir, ama benim araştırmalarımdan ulaştığım bilgiler bunlar.

adnan

torg en başta şu bilğin yanlış
o dönemde kimse zorla müslüman edilmedi nebinin bununla ilğili birçok misali var
birtanesi şu
şavaşta bir düşmanı yere yıkıyorlar oda inandım diyor yinede öldürüyorlar
yanin daki arkadaşıda hata yaptın diyor nebiye soruyorlar kalbinemi baktın diye kızıyor.. dikkat et savaşta
mekkeye girerken nebi şu talimatı veriyor -SAVAŞI KAZANMIŞ BİR KOMUTAN-kimsenin dinine malına dokunulmayacak herkez ibadetinde özğürdür ama mekke artık müslüman bir ülke
alevilerinde samanist etkide kaldıkları doğru ama bu bizdede var

adnan

alevilik hakkında bir kitap
ALİ  n.f kısakürek

KARGA

@adnan

"Aslanlar kendi tarihcilerine sahip olana kadar, avcilik oykuleri hep avciyi yuceltecektir"

@torq

Bilgiler icin tesekkur ederim, bu konu hakkinda tavsiye edecegin kitap, kaynak var mi?

tsacom

Alevi çoğunluğunun dost ve misafir perverliğinden hoşlanırım. İçtenlik ve... Ve ve ve... Özgürce düşünebildiklerini görüyorum...

Özgür düşünce de nedir ki, saf kuru yanılsama! İnanın bana! Yani şey özgür olan şey yoktur ki?

Kısaca sevimli topluluklar. Görüldüğü üzre her şeyden önce bir topluluk. Yassı, şişkince, patlamak üzere!

KARGA

Estafurullah, uğraştığın için sağol. Ben kitap ismi vereceksin diye bekliyordum, ama sanırım tüm bu siteler işimi görür :)