21.07.19/17:15

"Her şey yoluna girecek" diyebiliyor musunuz?

Başlatan asya, 13.03.07/22:16

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

asya

bir yanda küresel ısınma ve çevre kirliliği,

bir yanda ABD'nin akla mantığa sığmayan işgalleri ve insani değerleri hiçe sayan diğer uygulamaları,

Avrupa'nın kibirli birliği ve çiftestandartları,

Ortadoğu'da  yaşanan kargaşa, kıyım,

Afrika'daki yoksulluk, açlık ve oradaki halkların sarsıcı yaşamları,

petrol kavgaları, silah-uyuşturucu ticareti, savaş çığırtkanlıkları...

ülkemize gelince.... neresinden tutsak ki?  :-\

çevremizde olup bitenlerden etkilenmememiz olası değil.

ekonomimizde, yasalarımızda dış baskılarla da olsa yapılan bir takım düzenlemeleri ve düzeltmeleri yadsıyamayız. ama eğitim, sağlık, kültür, adalet başta olmak üzere birçok alanda aymazlıklar inatla sürdürülüyor. bunların yanısıra kof politikacıların çürümüş savlarıyla sadece zaman kaybediliyor.

şu anda tek sol (gibi görünen) parti milliyetçilerle elele kolkola askeri alkışlarken, asker politikanın göbeğinde muhalefet partisi görevini üstlenmiş durumda.

faşizmin ayak sesleri gittikçe yakınlaşıyor, ulusalcıların da katkısıyla "milli paranoya" oyunları oynanıyor; "öteki" leri aşağılayan kibirli milliyetçi söylemler artıyor.

dünyadaki terörizmden korkarken asıl önemli olanın, insanların içlerindeki teröristin ortaya çıkması olduğunu farketmiyoruz bile. karşıt düşüncelere hoşgörüsüzlükler "ya sev ya terk et", "hepsini asalım, keselim", "ya bizdensin, ya onlardan"  gibi sözlerle dillendiriliyor ve herkesi potansiyel suçlu olarak gören bir paranoya canlandırılıyor.

kısaca panorama böyle...

tüm bunlara rağmen "her gecenin bir sabahı var", "her şey yoluna girecektir" diye düşünebiliyor musunuz?

denge

Ne bu saydıkların biter, ne de karşı duruşlar... Herşey zıttıyla kaim...

asaf

diyebiliyorum.. demesem yaşamazdım.

kiya

merak etmeyin, doğa kendisini koruyacak. ama insanı kalkanının içine alır mı bilemem. ama acılı zamanların yaşanacağı kesin gibi geliyor bana. zaten her zaman yaşanmıyor mu? belki daha acı(k)lı, belki...

afrika'daki açlığa acıyla baktık, live-aid düzenledik, usa for africa olduk, n'olduk?

birazdan asya'daki susuzluğa aynı duyarsızlıkla bakacağız, tabi biz de içinde değilsek. tv görüntüleri yüreğimizi burkacak belki ama o kadar...

şu türkü zamanımıza uygundur:

ağlayan gülmedi mi
gözyaşın silmedi mi
rakı içenler öldü de
su içen ölmedi mi :)

Amon

Her şey yoluna girecek" diyebiliyor musunuz?

hayir. ben umudumu coktan kestim.

deniz

sebepler sonuçları üretiyor.. sebepler ve sonuçların her ikisine de şahitiz. adil bir süreç ..

her şey yolunda :)

asya

evet denizcim, planlanan şekilde gidiyor demekse bu, haklı olabilirsin.

eczacý

tabi ki her şey yoluna girecek. niye yaşıyoruz, çalışıyoruz. yoluna girecek diye düşünemezsek yaşayabilir miyiz? bi hayrımız olur mu memlekete. insanlar hayalleri olmadan, ümitsiz yaşayamaz...

ateþ hýrsýzý

Bu çok zor bir soru... Hani derler ya bir yanınız kalk gidelim öbür yanınız halt etme otur der. Her şey yoluna girmesine girer ve doğa dengesini bulur ama kiya'nın dediği gibi orada insana yerolur mu? Olursa ne kadar olur? Bu konuda çok iyimser değilim. Ancak umut etmeden de yaşanmaz... Bunun için kendimi kandırmadan umut etmeğe devam ediyorum.

keçi

diyorum.
ama siz bana bakmayım, fb kupayı alır da diyordum :)