16.07.19/10:10

Politika gösteri sanatı mıdır?

Başlatan asya, 12.04.07/09:58

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

asya

Politika, ilgili olmama rağmen içinde bulunmayı başaramadığım bir alan. Kendimi içine salıvereceğim bir oluşumu dört gözle bekliyorum ama sanırım boş bir emel bu.

Politika dünyası bana hep son derece yalan, yapay, ayakları yere basmayan ideolojiler peşinde koşan genelde kof beyinli, paralı ve hırslı insanların uğraş alanı olarak geldi. Mecliste uyuyarak ve kişisel çıkarlarıyla  hırsları için kavga ederek yıllarını geçiren, geçirmekte olan o insanlara bir bakın.

Sadece lafebeliği yapan, demogoji ve retorik kurallarını bilen ve biraz da vitrin bilgisi olan birinin çok iyi politikacı olabildiğini görüyoruz.

Özellikle seçim dönemlerinde reklamcılara büyük paralar ödeniyor, (artık) beden dili, diksiyon, hitabet ve toplulukları etkilemek için ne gerekiyorsa o konuda dersler alan politikacılar bizde de çoğalıyor.

Tüm bunlar gösteri dünyasının da kullandığı unsurlar. Politika için de acaba "gösteri sanatı" nitelemesini yapabilir miyiz?

selfish_brains?

kendini siyasetçi olarak gören türkiyenin yada dünyanın ama bütün siyasileri söylemiyorum sadece kendini öyle gören fakan yönetmek karar almak ile uzaktan yakından alakası olmayan insanların aslında kendileri için bir sirk sahne yada herneyse işte yani bi anlamda kendilirine taht olarak gördükleri yere çıkmak ve oradan inmemek için yaptıkları şaklabanlıklar bana görsel olarak eğlenceyi ifade ettiği için gösteri sanatı diyebilirim :o

kiya

şimdi sirk etkinlikleri sanat içinde sayılmıyor sanır isem, o nedenle gösteri kısmına evet, sanat kısmına hayır diyorum :)

son tango

genelde yalan sanatı derler..ama bizimkiler bunu dahi beceremeyip eline yüzüne bulaştırıo ..

kiya

he yav, şu reklamlar mesajlara fazla bulaşıyor deniz, bari arayı biraz aç :)
bu arada reklamları tıklayalım arkadaşlar, tıkladıkça güzelleşiyor bunlar. hatta sinirle basalım üzerlerine fare'yi. sitemiz onlarla ayakta kalacak :)

SivanA_SimyacI

Keşke bir sanat olabilse ama imkanı yok
Sanat politikadan önce ve öndedir her zaman sanat halktır.Sanat toplumu yansıtır yirmi senelik Demirel belki hala anlamaz bu milleti ama Mahzuni Ustanın yarım dakikada yazdıkları bu milletin içinden gelmiştir.

güneþinkýzý

POlitika bilinçli insanların olmadığı toplumlarda bir gösteri arenasıdır fakat gösteri sanatı değildir.POlitika ve sanat birlikte bir bütünsellik sağlayabilirse ne mutlu o toplumda varolan insanlara...

ateþ hýrsýzý

Politika bir gösteri sanatıdır... Politika toplumsal düzen içerisinde toplumu ve sistemi yönetme toplum üyelerinin beklentilerine ve taleplerine bir biçimde cevap vererek yada onların taleplerini yapay bir biçimde üreterek toplumu yönetilebilir kıvamda tutma sanatıdır. Bu sanat icra edilirken sahne bütün toplumsal alan olduğundan ve sahnede seyircilerin işin içine seyirlik bir düzeyde katılmış olması ve bu sayede de toplumsal yönetim aygıtlarına dahil olduğu yanılsamasını yaşaması gerektiğinden büyük çaplı  ve son derece görsel bir gösteri sanatıdır. Bu sanatın iyi icra edilmesi için seyircinin sahneye inmemesi ve katılım isteğini seyirlik düzeyde gidermesinin sağlanması gerekmektedir.

sağlıcakla,

Ged

Eski ABD başkanlarından Ronald Reagan makamı ile ilgili şunları söylemiştir:

"Başkanlık aslında bir karar alma mekanizmasından çok bir vizyon makamıdır, yapılacak işleri yapacak bir sürü adamınız vardır ve onlar bu işleri sizin adınıza yapar, size sadece bunları onaylamak ve halka anlatmak kalır."