20.06.19/09:34

Sınırlı Devlet

Başlatan marcos, 09.10.04/22:24

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

marcos

09.10.04/22:24 Son düzenlenme: 27.10.04/17:56 marcos
Devlet buyudukce-özgurlukde o oranda kuculur ...Jean Jacques Rousseau

Devlet tehlikeli bir hizmetcinin ve korkulacak bir efendinindir... George Washington

En iyi devlet nedir,bize kendimizi yönetmeyi ögretendir...Goethe

Eger insanlar Tanri olsyadi-Kendilerini demokratik oalrak yönetseydi
AmA insanlar tanri olmadigina göre mukemmel bir devletde dusunulemez...Jean Jacques Rousseau

Devlet gerekli bir kötuluktur....emile fageut

Devletin sadece siddeti ve cezayi veriyor buyuk dusunurlerde devletin olmamasindan yana ya siz ne dusunuyorsunuz?dunya tek bir devlet olsa?

deniz

dünyada hiç devlet olmasa daha ii değil mi?

bence tek bir devlet müthiş bir kabus olurdu ..

marcos

Tek bir devlet denilen sey zaten dunya....sinirsiz-cizgisiz-haritasiz--tek bir ddevlet(dunya)

deniz

devlet kelimesini kullanmak doğru olmaz öyleyse.
devlet kurumsal bir yapıdır.
tek bir devletten bahsediyorsak tüm dünyaya hakim çok güçlü bir kurumsallaşmadan bahsediyoruz demektir.

buz

TEk devlet ,büyük bir devlet demek,gücünün sınırları daha da açılmış devlet.Büyük bir devlet fikri büyük bir sorun çağrışımı yapıyor bana.Küçüklüğünden hayır görmedik,büyüyünce ne olacak gibi bir şeyler geçiyor içimden.Belki tek devlet değil de tek ülke,tek dünya olsa o zaman devletin büyüklüğünden ezilmeksizin insan kendini bir yasa sisteminin değil hayatın parçası olarak görebilir.

Çetin

devlet deyince hep bir baskı kurumu anlıyor oluşumuz ne berbat. halbuki başka bir tasarı üzreine düşünülmeli devlet-yurttaş karşıtlığını ortadan kaldırabileceğimiz ve yurttaşın devlet olabileceği tasarılar. bu durumda devletler çokluğu veya tek bir devlet çok tartışılacak bir şey olmaz, yurttaşı konuşmaya başlarız  

marcos

Sevgili buz acikladim ama ekrar söyleyim devlet mecaz burada devlet=dunya devletsiz dunya nasil olurdu demek...

Sevgili Cetin yurttas-bayrak-mars-devlet derken dil-kultur de isin icine girdimi cikilmaz hal aliyor dunya.

Çetin

sevgili marcos madem devletsiz dünya, sadece dil-kültür sorunu bile üzerine konuşmamız gerekenin; benim yurttaş dediğim (şimdi şöyle düzeltmem gereken insan) mevzu oluyor. madem tüm kültür ve dil çokluğunu tek bir düzen içinde düşünüyoruz, o halde bu tekliği kültürlerin ve dillerin taşıyıcıları olanlar bakımından kusursuzlaştırmak gerek.

deniz

çetin ne demek istediğini anlamadım.
biraz açabilir misin?

marcos

Sevgili cetin her halk kendi bayramini kulturunu yasasin dilini kullansiin ama devlet olmadan ....sinirlar olmayacak anlayacagin..dogrumu anladim sorunu?

Çetin

sorunun insan olduğunu söylüyorum, eğer devletin iptal edileceğini duyarsam ki bu tüm kurumlarıyla ortadan kalkması demek olacak. o halde bu insanlık için bir doğa durumuna geri dönüş demek (güzel ütopya) ama bu imkansız. şu sebebten bizler  bu dünyanın tüm tarihini sırtımızda taşıyoruz. her insanın da kendi özel (kültürel,geleneksel,dini,vs) yükü var. bu pratikte bir sürü sorun doğuracaktır. bu durumda da tekrar yeni bir kurumlaşmaya gidilmesi zorunlu olacaktır. felsefenin sözleşme dediği nokta. yani yeniden bir devlet kurmanın ilk adımı.

devletsiz ve sınırsız yaşamanın imkansız olduğu sonucunu çıkartmıyorum fakat insan faktörünün çok belirleyici olduğunu söylüyorum.

buz

Devlet ihtiyacını insan duydu ve yarattı,belki kontrolünü kaçırdı ama gene de onsuz yapılanamıyor.Bu noktada küçük ,az etkili devletler, insan büyük ortak bir toplulukta açık ya da kapalı sömürü aracı olmasın diye gerekli.Şu anki yaşamımızda da insanlar büyük topluluklara dönüşüm yaşıyor,ancak özgürleşme gibi gözüken bu açılma aslında insanı zekalı bir yaratıktan tüketen bir yaratığa dönüştürüyor.
Ortak dil fikri beni endişelendiriyor.Bazen günde 40 dilin kaybolduğunu okumuştum bir yerlerde ,insanın kendini iyi okuma araçlarından birinin suni bir şekilde tekleşmesinde bilinç boşlukları oluşur bence.

marcos

devlet ortadan kalkar ve özgurlukten söz etmek olanaklı duruma gelir!. Ancak ve ancak o zaman gercekten tam, gercekten hicbir istisna tanımayan bir demokrasi olanaklı duruma gelecek ve uygulanacaktır. Ancak ve ancak o zaman demokrasi sönmeye başlayacaktır.ancak o zaman insanlar kollektif yasayacaklardir.

deniz

bıraksınlar insanları onlar kafalarına göre insanlarla buluşup kafalarına göre yaşasınlar.
bu zannetiğinizden kolay olur emin olun :)

marcos

ayrica...gercekten devlet mesru siddet tekelidir ve devlet  sınıfların  catısması ile kural olarak en guclu sınıfın, ekonomik bakımdan egemen olan, ve bunun sayesinde, siyasi bakımdan da egemen sınıf durumuna gelen böylece ezilen sınıfı boyunduruk altında tutmak ve sömu0rmek iccin yeni araclar kazanan sınıfın devletidir.