20.06.19/09:38

Sınırlı Devlet

Başlatan marcos, 09.10.04/22:24

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çetin

sorunun insan olduğunu söylüyorum, eğer devletin iptal edileceğini duyarsam ki bu tüm kurumlarıyla ortadan kalkması demek olacak. o halde bu insanlık için bir doğa durumuna geri dönüş demek (güzel ütopya) ama bu imkansız. şu sebebten bizler  bu dünyanın tüm tarihini sırtımızda taşıyoruz. her insanın da kendi özel (kültürel,geleneksel,dini,vs) yükü var. bu pratikte bir sürü sorun doğuracaktır. bu durumda da tekrar yeni bir kurumlaşmaya gidilmesi zorunlu olacaktır. felsefenin sözleşme dediği nokta. yani yeniden bir devlet kurmanın ilk adımı.

devletsiz ve sınırsız yaşamanın imkansız olduğu sonucunu çıkartmıyorum fakat insan faktörünün çok belirleyici olduğunu söylüyorum.

buz

Devlet ihtiyacını insan duydu ve yarattı,belki kontrolünü kaçırdı ama gene de onsuz yapılanamıyor.Bu noktada küçük ,az etkili devletler, insan büyük ortak bir toplulukta açık ya da kapalı sömürü aracı olmasın diye gerekli.Şu anki yaşamımızda da insanlar büyük topluluklara dönüşüm yaşıyor,ancak özgürleşme gibi gözüken bu açılma aslında insanı zekalı bir yaratıktan tüketen bir yaratığa dönüştürüyor.
Ortak dil fikri beni endişelendiriyor.Bazen günde 40 dilin kaybolduğunu okumuştum bir yerlerde ,insanın kendini iyi okuma araçlarından birinin suni bir şekilde tekleşmesinde bilinç boşlukları oluşur bence.

marcos

devlet ortadan kalkar ve özgurlukten söz etmek olanaklı duruma gelir!. Ancak ve ancak o zaman gercekten tam, gercekten hicbir istisna tanımayan bir demokrasi olanaklı duruma gelecek ve uygulanacaktır. Ancak ve ancak o zaman demokrasi sönmeye başlayacaktır.ancak o zaman insanlar kollektif yasayacaklardir.

deniz

bıraksınlar insanları onlar kafalarına göre insanlarla buluşup kafalarına göre yaşasınlar.
bu zannetiğinizden kolay olur emin olun :)

marcos

ayrica...gercekten devlet mesru siddet tekelidir ve devlet  sınıfların  catısması ile kural olarak en guclu sınıfın, ekonomik bakımdan egemen olan, ve bunun sayesinde, siyasi bakımdan da egemen sınıf durumuna gelen böylece ezilen sınıfı boyunduruk altında tutmak ve sömu0rmek iccin yeni araclar kazanan sınıfın devletidir.