19.08.19/18:41

Nasıl hacker olunur

Başlatan buz, 11.10.04/21:26

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

buz

11.10.04/21:26 Son düzenlenme: 06.11.06/18:43 fiti
Yazıyı hackerlar yazmış,yani yazanı belli değil.

"NASIL HACKER OLUNUR
Bu yazıyı okuduğunuza göre muhtemelen "Ne yapsam da, ne etsem şu hackerlığa başlasam?" gibi soruları kendinize
soranlardansınızdır. Ancak hackerlığa nerden başlanacağı hakkında konuşmadan önce şu soruyu kendinize sorun; "Neden Hacker olmak istiyorum?" Aldı başını bi hackerlık hevesi ama nereye varacak bunun sonu? Eline bir mouse, bir klavye geçen "Hackerııııım" diye bağırıyo.

Neden hacker olmak istiyorsunuz?
Hedefiniz nedir?
En yakın arkadaşınız bilgisayarınız mı?
Bilgisayara sadece hafta sonlarımı vakit ayırabiliyosunuz?

Bunları iyice bir düşünün. Birinin bilgisayarına trojanla
girmekle hacker olunmaz. Bilgisayarın her bir şeyini bilmek zorundasınız. Bilgisayarla yatıp bilgisayarla kalkmalısınız. Hatta yatmamalısınız bile. Yatmadan, uyumadan bilgisayarla uğraşmalısınız. Arkadaşlarınız sinemaya, cafeye giderken siz bilgisayarla uğraşmalısınız. Açın bilgisayarınızın kasasını!!! Takın çıkarın zerzavatları, arkadaşlarınızla değişin, bozun,
kırın (zevk olsun diye değil, yanlışlıkla kırılabilir ), donanımlarınızın kitapçıklarını okuyun. Hahh evet!! En önemli olay okumak! Her bi boku okuyun. Önemli bir şey de İngilizce! İngilizceniz süper olmalı. Hatta bir kaç dil daha bilip olayı abartın!! Çünkü en önemli kaynaklar İngilizcedir.

Okuduklarınızı uygulayın, hep okumakla da hacker olunmaz. Ufaktan, ufaktan ilerleteceksin. Masanda bi kolonya hatta masanın altında bir kova suyla havlu bulundur! Kafayı yemek üzere olduğunu anlarsan hemen bunları kullan.

Bir de herşeyini gizli tut. Arkadaşlarına gidip "Heheh! dün elemanın birinin bilgisayarına girip, şifrelerini çaldım!" gibi bile muhabbetler etme. Sana gıcık olan biri olayı ispiyonlayabilir.

Haaa tabii bir de hack olayını zarar verici şekilde kullanmıyorsun. Neyse işin genel hali bu!

Gelelim teknik ayrıntılara.

Öncelikle gidip "Programlama Dillerine Gönül Verenler" derneğine (böyle bir dernek kurulursa bana da haber verin) üye olup c/c++/perl/php/java/delphi/visual basic gibi programla dillerinden öğreniyorsun. Sonra kendini windows NT,2000/Linux/Unix gibi işletim sistemlerinden birine adapte edip bu işletim sistemini de avcunun içi gibi öğreniyosun. Günde en az yarım saatini bilgisayar bilgini geliştirmeye ayıramıyorsan hack işini unut!

Aşağıdaki üç tip hacker da detaylı sistem güvenliği ve programlama bilgisine sahiptir. Ancak onları birbirlerinden farklı kılan, bilgilerini nasıl kullandıklarıdır.

1. Black - hat hackerlar (cracker olarak da bilinirler) Virüs yazarlar, deneme sürümü programların deneme zamanlarını kıran programcıklar yaparlar, bilgi kaybına sebep olurlar, websitelerini kırarak yasadışı işler için kullanırlar. Genellikle verdikleri zarardan ötürü uzun süreli hapis cezasına çarptırılırlar.

2. Grey - hat hackerlar arada bir yaptıkları muzipliklerden büyük kaoslara neden olabilirler, ve bunun zararlı olduğunu idrak etmeye başladıklarında kelepçeyi bileklerinde hissedebilirler.

3. White - hat hackerlar hackingin soylu şovalyeleridir. Bilgilerini iyilik için kullanırlar. Programlarda hata bulduklarında diğer white - hat hackerlarla çalışarak sorunun kaynağına inerler. Yaptıklarının sonunda iyi maaşlı network adminliğine, programcılığa yada güvenlik danışmanlığına getirilirler.

Şimdi hacker olmaya geri dönelim...

Bir işletim sistemini ve/veya programlamayı iyice öğrendikten sonra exploitlerin nasıl çalıştığını anlıycaksınız. Exploitleri iyice anladıktan sonra artık bilgilerinizi yavaş yavaş birleştirerek sisteminizi yada programınızı crackerlardan koruyabileceksiniz.

HDC diye bi şey varmış tammam mı.. (Yazının ingilizce (orjinal) versiyonun sahibi) O'na şu şekilde sorular sormayacakmışsınız! (Allah Alllaaaaaah);

"Merhaba HDC, kız arkadaşımın maillarını okumak için hotmail'i nasıl kırabilirim? Sanırım beni aldatıyor. Lütfen yardım edin!!!"

Bu kabul edilir bir soru değilmişşşşşşş!!! çünküüü:

1. Başkalarının hesaplarını veya sistemlerini kırmak yasadışıdır, hapse girebilirsiniz.

2. Kimse hesabının kırılmasını istemezmişş ve onlar bizim için bunu yapmazlarmışşş.

Bir de sormak içi güzel bir soru örneği:
"Merhaba HDC, şifre bazlı kullanıcı kabul sistemleri hakkında çalışıyorum. Daha iyi anlamam için ortak dizayn açıklarından bahsedebilirmisiniz?"

Bu kabul edilebilir, iyi bir soruymuşşşşş. Çünküüü:

1. Burda zamanını bilgisayar bilgini geliştirmek için harcadığını gösteriyorsun

2. Yasadışı bir konu hakkında konuşmuyorsun.

Lamer'in de ne olduğunu bilmelisiniz. Böylece dalga geçilmekten, milletin neşe kaynağı olmaktan ve forumlardan falan atılmaktan kurtulursunuz. Kimse lamerler ile uğraşmak istemez. Siz de bu lame davranışlardan sakının.

Bir lamer, hacker değildir.

1. Başkalarından, verdikleri e-mail hesaplarını veya web sitelerini kırmalarını isteyen

2. Sub7 yada Back Office hakkında konuşan

3.Bir çok soru sorup, hiç bir yazı, kitap okumayan, kendi çalışmayan

4. Hiç bir nedeni olmadan başkalarından yasadışı iş yapmasını isteyen
...kişiler "Lamer"dir

Teknoloji gün geçtikçe ilerliyor ve güncel kalmak hacker olmak için çok önemlidir. Hack, teknoloji haberlerini takip edin ve birşeyler yapmaya çalışın!

Sonuç olarak özetle:

1. Bir işletim sisteminde uzman olun
2. En az bir programlama dili öğrenin
3. Tcp/Ip, Ethernet, FDDI gibi network teknolojilerini öğrenin.
4. Exploitlerin nasıl çalıştığını öğrenin
5. Lamer davranışlardan sakının
6. Yazıları okuyun, çok soru sorun ve öğrenmekten vazgeçmeyin

Bu uzun yolculuğunuzda iyi şanslar!! "

kuzeys


l3

Hacker olabilmek için ilk etapda anarşist bir ruha sahip olunması gerekir, hacker denilen kişinin amacı; internet üzerinde para ile hiçbirşeyin satılamayacağı görüşünü benimseyip, uygulamaktır. Ancak çevre tarafından hacker bu şekilde yorumlanmaz. ICQ numarası çalan, mail kıran, ticari olmayan kişisel ya da herhangibir siteyi çökerten kişiler hacker olarak anılırlar. Çoğunluğun bunu bu şekilde kabul ediyor olması, çoğunluğun yanılgısından ibarettir. Bu duruma, satılan programları cracklemek, key numaralarını dağıtmak en büyük hackerlıktır. Çünkü amacına tamamen hizmet etmektedir.

buz

Özgür Yazılım Derneği-FSF
Ozgur Yazilim Nedir?
``Ozgur yazilim'' ozgurlukleri korumaya yonelik bir akimin adidir. Ingilizce'deki ``free'' sozcugunun cift anlamli olmasindan dolayi bazi yanlis anlamalar olmaktadir. Ozgur yazilim ucretsiz (bedava) olmak zorunda degildir. ``Free software'' denince ``free beer'' (bedava bira) degil ``free speech'' (ifade ozgurlugu) akliniza gelmelidir.

Ozgur yazilimin temelinde kullanicinin bir yazilimi calistirma, kopyalama, dagitma, inceleme, degistirme ve gelistirme ozgurlukleri yatar. Daha kesin ve acik bir ifadeyle, kullanicilara su haklar taninmistir:
-Her turlu amac icin programi calistirma ozgurlugu (ozgurluk 0).
-Programin nasil calistigini inceleme ve kendi gereksinimleri dogrultusunda degistirme ozgurlugu (ozgurluk 1). Program kaynak koduna erisim bunun icin bir onsarttir.
-Yeniden dagitma ve toplumla paylasma ozgurlugu (ozgurluk 3).
-Programi gelistirme ve gelismis haliyle topluma dagitma ozgurlugu (ozgurluk 4). Boylece yazilim butun toplum yararina gelistirilmis olur. Program kaynak koduna erisim bunun icin de bir onsarttir.
Bir program, butun kullanicilari bu haklarin tumune sahip olduklari zaman ozgur bir yazilim olur. Yani, kopyalama, degistirme, aynen yada degistirerek parayla satma, herkese ve her yerde dagitma, ve bedava verme ozgurluklerine sahip olmalisiniz. Bu ozgurluklere sahip olmak, kimseden izin almamayi ve izin icin hicbir bedel odememeyi de icerir.

Ayrica, programda her turlu degisikligi yapmaya, ve bu haliyle isinizde veya eglence icin kullanmaya da hakkiniz vardir. Hatta bu degisikliklerin varligini kimseye bildirmek zorunda da degilsiniz. Degisiklikleri yayinlamaniz veya dagitmaniz halinde de hic kimseye hicbir sey bildirmeniz gerekli degildir.

Gelistirme ve dagitma ozgurluklerinin anlamli olmasi icin, programin kaynak koduna erisebilmeniz gerekir. Bu nedenle, kaynak kodunun acik ve kolay erisilebilir olmasi ozgur yazilim icin gerekli bir sarttir.

GNU yazilimlarini edinmek icin para odemis veya odememis olabilirsiniz. Yazilimlari nasil edindiginize bagli olmaksizin, kopyalama ve degistirme ozgurluklerine sahipsiniz.

Bu ilkelerin sozde kalmamasi icin, siz sozlesmenizi bozmadikca, belirtilen ozgurluklerin sizden geri alinamamasi gereklidir. Eger yazilimi gelistirenler ozgurluklerinizi hic bir uygun neden one surmeden geri alma hakkina sahip olurlarsa, o yazilim ozgur bir yazilim degildir.

Ancak, ozgur yazilimin dagitiminda bazi kurallar konmasi da olanaklidir. Bu kurallarin yukarida belirtilen temel ozgurluklerle celismemesi gerekir. Ornegin ``copyleft'' kavrami (basitce soyleyecek olursak) su kurali koyar: Programi herhangi bir bicimde dagitirken, kullanicilarin temel ozgurlukleri kisitlanamaz. Acikca goruldugu gibi, bu kural temel ozgurluklerle celismemekte, tam tersine onlari korumaktadir.

Degistirilmis bir programin paketlenmesi konusunda da bazi kurallar konabilir. Ancak bu kurallar, sizin kendi degisikliginizi ve dagitiminizi engelleyecek bicimlere burunemez. Ayrica ``Programi bu sekilde dagitirsaniz, su sekilde dagitilmasini da saglamalisiniz'' turunde kurallar da uygun olabilir. Ayni temel ilkeler bu durumda da gecerlidir. (Dikkat edilmesi gereken bir nokta da programinizi hic dagitmamak konusundaki ozgurlugunuzdur.)

GNU Projesi olarak biz ``copyleft'' kurallarini kullaniyoruz. Buradaki amac herkesin ozgurluklerini yasal cercevede korumaktir. Bizim deneyimimize gore, programlari bu yontemle korumak en uygun yoldur. Ama programiniz copyleft ile korunmayan ozgur bir yazilim ise bile, onu kullanmak isteyebiliriz.

Bazen devletlerin koydugu dissatim kurallari ve ticaret ambargolari yaziliminizi uluslararasi alanda dagitmanizi engelleyebilir. Ne yazik ki, yazilim gelistirenler bu kural ve yasalari delme ozgurlugune sahip degildirler. Ancak bir programin kullanilis bicimi ile ilgili yasal duzenlemelere karsi gelmek haklari ve gorevleridir. Boylece, soz konusu devletlerin yasama alani disinda kalan kullanicilarin haklari, olanaklar cercevesinde, korunmus olur.

Ozgur yazilimdan soz ederken, ``bedava'' veya ``amator'' gibi sozcukleri kullanmak kimi zaman yanlis anlamalara yol acmaktadir. Ozgur yazilimin temelinde para degil ozgurluk yattigini bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Ayrica yazilim ``korsanligi'' gibi bazi kavramlarin GNU felsefesiyle hicbir ilgisi yoktur.

buz

Hacker grupları var ,ya belli ideolojilerin birimi ve ya bağımsız kendi manifestolarına sahip gruplar.Bilgiye hakimiyetleriyle ilgi çekiciler açıkcası.Bir de bilgisayar müptelalarından oluşan komünler var.Çoğaldıkça klasik gidişin alternatifi olma yeteneklerini daha baskılı hissettirebilirler.

buz

20.10.04/16:31 #5 Son düzenlenme: 20.10.04/16:32 buz
BElgeselini izlemiştim,komün dediysem bir tıka basa bilgisayardan oluşan bir evi,binayı paylaşan insanlar bunlar.
İlk cümlede bahsettiğimse rastlıyorsunuzdur zaten,bir siteyi açarsınız ve başka bir siteye bağlanır hemen.
İyi hacker bilgisayarda güvenlik alanına kayabiliyor ve bu insanların bilgisayar teknolojisinin gelişmesinde çok katkıları olduğu söylenir.
Beyaz hackerlık olayı da var,yani en az onlar kadar sistemi biliyorsun ama onlara karşı savaşıyorsun,bilgisayar teknolojisi hayatlarımıza daha fazla girdiğinde iki grubun da önemi artacaktır,ben onu söylüyorum.Yoksa benim de bilgisayarımın bir grup insan tarafından tehdit edilmesi hoşuma gitmiyor ve ya bu ülkede yazılımcıların program yapmak istememesi vs.
Bir haberde okumuştum,adam sokakta yaşıyor ,arada girdiği internet cafelerde sistem açıklarını buluyor ve hemen ilgili yetkililere haber veriyor ,niyeti sadece yardım,bunu sık sık yapıyor ,ancak hukuk gereği sonunda hapis edilmesi gerekiyor,dediği laf aynen şu:sonunda nihayet kalacak yerim olacak.

buz

Yok ya,ne diye yanlış anlayayım.Üreteceğine çökertmenin acizliği konusunda haklısın hatta,bir çok hacker sitesinden bunlara ait programların indirilmesi ,insanların buna özendirilmesi evet kötü ve hırsızlık ve ya başkasının emeğine asalaklık -istisnalar var ama-bence de onaylanamaz,ancak bilgisayara meraklı biri onların metodlarını da bilerek daha sağlam sistemler oluşturmak şansına sahip olabilir.Beni sistem açıklarını kapatma aşamasında olay ilgilendiriyor,yani kendim bir şeyler hazırladığımda nereden hata verir gibi.
Yalnız o bahsettiğim belgeseldekiler hacker değil ,onların da amacı bilgisayar teknolojisini geliştirmek vs ,sanırım iyi ifade edemedim.5-6 yıl öncesi ,discovery de seyretmiştim.Bilgisayarla yatıp ,onla kalkıyorlar.

kuzeys

-1000 ne yin üretmesi ya ..Size tavsiyem gidin aynaın karşısana bakın.. üretme sevdalıları.. Evinizde ailenizle kaç dakika mkonuşuyorsunuz.. Hiç saydınızmı.. Ya Tv deki dizlere bu forma internete ne kadar zaman harcıyorsunuz düşündünüz mü... Size tek diyecem Sistem toplumun en ufak örgütlenme biri olan ailden başlayarak.. medaysı polisi askeri .. kolluk güçleri ile insalrı esir alıyor siz ise sistem adına bir üretimden bahsediyorsunuz.. Alın size tartışma konusu bilgisayar sizce gerekli bir aletmi yoksa insanları yabancılaştıran bir aletmii..

kuzeys

hep dediğim gibi nitche tanrıyı öldürdüğünde ben daha doğmamıştım ben doğdumda ise tanrı benle hortlamıştı... Sisteme hizmete gelince vet ben bu sisteme hizmet ediyorum..İki tarflı oynuyorum.. Hem karşı devrimi örgütlüyorum hemde hiçliği...   ..  

l3

Olay nasıl kullanıldığına bakar, örneğin uygarligakarsi.cjb.net adında bir site var. "Ne kadar karşı olabilir ki? Uygarlığı kullanmış site yapmış" dememek gerek, amaçlarını duyurmak adına tabii ki en kolay yolu seçecekler, ille de karşıyız deyip, mektupla hareket ederlerse inandıkları hedefe ulaşmaları için büyük bir zaman kaybına uğrayacaklarının farkındalar. "Kanı kanla yumazlar kanı suyla yumarlar" durumu değil bu, durum kısas-a kısastan ibaret.
Sistem sistem kullanılarak çökertilir.

kuzeys

konu nasıl hacker olunucağımı..hackerlğın neye hzimet ettiğimi.. Hacker olmak isteyen arkadaşlar gidin ilk önce ms dos işletim sistemini öğrenin bu arada ikinci bir sistem olarak linux...red hat yada mandreke kurun pc'ye.. Burları anladığınıza inandıktan sonra. Network sistemleri üzeirne bir kaç yazı okuyp mantığı çözün.. Ve asp ve php server hakkında bilgi edinin... Buralara biraz emek harcadıktan sonra ..İnternet üzerinde aradığınıuz bütün programlar mevcut...DNS ve IP üzerind fazla zaman harcamayın..çümkü size dns ve ip veren programlar ve siteler var...

sessizlik senfonisi

AlıntıÖncelikle gidip "Programlama Dillerine Gönül Verenler" derneğine (böyle bir dernek kurulursa bana da haber verin) üye olup c/c++/perl/php/java/delphi/visual basic gibi programla dillerinden öğreniyorsun


SIFIR  ---php--

SIFIR --Javascript--

SIFIR  --HTML--


3,ü gitti kaldı 8 zzzzzz

Hepinizi Hacker yapacam...  SIFIR virüsleri tüm dünyayı kasıp kavuracak.  :gun2:  :gun2:  :gun2:  :gun2:  :gun2:  

Amon

Nasilmi Hacker olunur?

Kendine guvenen arkadaslari bu siteye davet ederim... http://www.hackertest.net her sifreyi kirdikca, admin paneline gectikce vs... yeni bir bolume geciyorsunuz. Gercek bir Hack Similator u.
100 un uzerinde bolum varmis... ben daha bitiremedim... takildiginiz yerde bana sorabilirsiniz :)

Tigris

level 7 ye kadar geldim ama.. zorlama başladı..

Amon

Alıntı yapılan: gencturk - 22.01.07/18:51
level 7 ye kadar geldim ama.. zorlama başladı..


Tebrik ederim. 7 ye kadar da gelebilmek bi becedir. istisnalardansin. Dedigim gibi yardim istersen soyle... nasil gececegini soylerim.

data_grrr

Nasıl Hacker Olunur?
Yazan: Eric Steven Raymond
Thyrsus Enterprises

Türkçe çevirisi: Yaşar ŞENTÜRK, Yalçın KOLUKISA

Telif Hakkı © 2003 Yaşar ŞENTÜRK (Türkçe çeviri) <yasarix (at) yahoo.com>

Telif Hakkı © 2003 Yalçın KOLUKISA (Türkçe çeviri) <yalcink01 (at) yahoo.com>

Telif Hakkı © 2003 Eric Steven Raymond <esr (at) thyrsus.com>

Yasal Uyarı

Bu belgenin Türkçe çevirisinin kopyalama, dağıtma ve değiştirme izni, GNU GPL lisansı altında verilmiştir.

Hacker Nedir?

    Argo Dosyası'nda pek çok üstat (“hacker”) tanımlaması bulunmaktadır. Bunlar genellikle kod üstatlarını teknik beceri sahibi, problem çözmeden zevk alan ve sınırları aşan kişiler olarak tanımlarlar. Eğer nasıl üstat olunacağını öğrenmek istiyorsanız, bu tanımlardan sadece iki tanesi ilgi sahamızda olacaktır.

    Uzman programcılar ve ağ sihirbazlarının, ilk zaman paylaşımlı mini bilgisayarlara ve en eski ARPAnet deneylerine kadar uzanan onlarca yıllık bir toplulukları ve ortak bir kültürleri vardır. “üstat” (“hacker”) kavramını bu kültürün üyeleri ortaya çıkarmışlardır. İnternet'i kuran, üstatlardır. Unix işletim sistemini bugünkü haline getirenler, üstatlardır. Halen Usenet'i çalışır halde tutanlar, üstatlardır. Webi ayakta tutanlar, üstatlardır. Eğer bu kültürün bir parçasıysanız, bu kültüre katkıda bulunduysanız ve insanlar sizin kim olduğunuzu biliyor ve size “üstat” diye hitap ediyorsa, siz bir üstatsınız.

    Üstatlık sadece yazılım konusu ile sınırlı değildir. Üstat düşünce yapısını elektronik veya müzik gibi diğer şeylere uygulayan insanlar vardır. Herhangi bir bilim veya sanat dalının en üst seviyelerinde de bunu görebilirsiniz. Yazılım üstatları farklı konularda çalışan bu yakın ruhları tanır ve onlara da üstat diyebilirler. Bazıları, üstatlık doğasının üstatların yaptığı işlerden bağımsız soyut bir kavram olduğunu iddia ederler. Ama bu belgede yazılım üstatlarının nitelikleri, yaklaşım tarzları ve üstat kavramını oluşturan kültürün gelenekleri üzerinde odaklanacağız.

    Kendilerine üstat (“hacker”) diyen ama gerçekte üstat olmayan bir grup daha vardır. Bunlar (genellikle genç erkeklerden oluşurlar) bilgisayar sistemlerini bozan ve telefon sistemini izinsiz kullanan insanlardır. Gerçek üstatlar bunlara “korsan” ("cracker") der ve onlarla muhatap bile olmak istemezler. Gerçek üstatlar, korsanların genellikle tembel, sorumsuz ve güvenilmez olduklarını ve çok da zeki olmadıklarını düşünürler. Nasıl arabaları düz kontakt ile çalıştırmak sizi otomotiv mühendisi yapmıyorsa, güvenlik sistemini kırmak da sizi üstat yapmaz. Maalesef birçok gazeteci ve yazar, “üstat” (“hacker”) kelimesini korsanları (“cracker”) da içine alacak şekilde kullanıyor ve büyük bir yanılgıya düşüyorlar.

    Temel fark şudur: üstat birşeyler yapar, korsanlar ise bunları bozar.

    Eğer üstat olmak istiyorsanız okumaya devam edin. Eğer korsan olmak istiyorsanız, gidin alt2600 haber grubunu okuyun ve düşündüğünüz kadar zeki olmadığınızı anladığınızda kafanızı oraya buraya vurmaya hazır olun. Korsanlar hakkında tüm söyleyeceklerim bunlar.

Üstat Felsefesi

    Üstatlar, problemleri çözer, yeni şeyler yapar, özgürlüğe, paylaşıma ve yardımlaşmaya inanırlar. Üstat olarak kabul edilmeniz için bu felsefeye uygun davranmanız gerekir. Davranışınızı bu felsefeye tam anlamıyla uygun hale getirebilmek için ise, bu felsefeye gerçekten inanmalısınız.

    Ama bunu sadece üstat olarak kabul edilmek için gerekli bir şart gibi düşünürseniz, asıl noktayı kaçırmış olursunuz. Çünkü, bu felsefeye inanmak sizin açınızdan önemli olacaktır – sizin öğrenmeniz ve motive olmanız için gereklidir. Bütün yaratıcı sanatlarda olduğu gibi, ustalaşmak için en etkin yol ustaları taklit etmektir - sadece entellektüel olarak değil, duygusal olarak da.

    Şu modern Zen şiiri bu yaklaşımı anlatır:

        To follow the path:                          Yolu izlemek için:
        look to the master,       ustaya bak,
        follow the master,       ustayı izle,
        walk with the master,       ustayla yürü,
        see through the master,       usta gibi gör,
        become the master.       usta ol.

    Eğer üstat olmak istiyorsanız şunları, inanana kadar tekrar edin:

    Dünya çözülmeyi bekleyen hayranlık verici problemlerle dolu.
        Üstatlık çok eğlencelidir. Ama bu eğlence, çaba ister. Çaba da motivasyon gerektirir. Başarılı atletler, vücutlarını formda tutmak için fiziksel sınırlarını zorlayan şeyler yaparlar ve bundan zevk alırlar. Böylelikle motivasyonlarını da korumuş olurlar. Benzer şekilde üstat olmak için, problem çözme, becerilerinizi şekillendirme ve zekanızı geliştirmekten haz duymalısınız.

        Eğer bunu doğal yollarla yapamıyorsanız, kendinize bir zorlayıcı etken bulmalısınız. Aksi takdirde, üstatlık potansiyelinizin seks, para ve sosyal olaylar gibi dikkat dağıtıcı şeyler tarafından yok edildiğini göreceksiniz.

    Hiçbir problem iki defa çözülmemelidir.
        Yaratıcı beyinler değerli ve sınırlı kaynaklardır. Çözülmeyi bekleyen birçok problem varken, tekerleği yeniden icat etmekle harcanamazlar.

        üstatlar gibi davranmak için, diğer üstatların da zamanlarının değerli olduğuna inanmalısınız. Bilgiyi ve çözülen problemlerin çözümlerini paylaşarak, diğer hacker'ların eski problemler yerine yeni problemler üzerinde çalışmalarını sağlamak sizin için ahlaki bir görev sayılır. (Bütün yaratıcı ürünlerinizi vermeye mecbur olduğunuza inanmanız gerekmiyor. Ürününüzü satarak geçiminizi sağlamak üstatlık değerleri ile çelişmez. Yazılım kotarma yeteneklerinizi kullanarak ailenizi desteklemek ve hatta zengin olmak hoş birşeydir.

    Sıkıcı ve tekrar eden işler günahtır.
        Üstatlar (ve genelde yaratıcı insanlar), sıkılmamalı ve tekrar eden aptal ve can sıkıcı işlerde çalıştırılmamalıdır, çünkü bu tür işleri yaparken asıl yapmaları gereken işi; yani problem çözme işini yapamayacaklardır. Bu yüzden sıkıntı ve gereksiz can sıkıcı işlerde çalışmak hoş değildir ve gerçekten israf ve hatta günahtır.

        Üstat gibi davranmak için, küçük sıkıcı şeyleri, otomasyona bağlayarak sizden ve diğer insanlardan (özellikle diğer üstatlardan) olabildiğince uzaklaştırmak istemelisiniz.

        (Bu konuda bir istisna vardır. üstatlar bazen, dışarıdan sıkıcı veya tekrar eden işler gibi görülen şeyleri, kafalarını boşaltmak, yeni bir konuda beceri elde etmek veya başka türlü kazanamayacakları bir deneyim kazanmak için yaparlar. Ama bu seçime bağlı birşeydir. Düşünme yeteneği olan hiç kimse, bu tür şeyler yapmak zorunda kalmamalıdır. )

    Özgürlük iyidir.
        Üstatlar doğaları gereği otorite karşıtı kimselerdir. Size emir verebilen kişiler, sizi, büyüleyici bulduğunuz bir problemi çözmekten alıkoyabilir – ve bunun için de pek çok garip sebep bulabilir. Bu nedenle otoriter tavırlarla mücadele etmek gerekebilir, aksi bir durum siz ve diğer üstatlar için solunacak özgür hava kalmaması demektir.

        (Bu bütün otoritelere karşı savaşmak ile aynı şey değildir. Çocuklar korunmalı ve suçlular zaptedilmelidir. Bazı zamanlarda, bir üstat, emirleri yapmak için harcayacağı zamandan daha çok önem verdiği bir şeyi elde etmek için otoriteye boyun eğebilir. Fakat bu sınırlı ve bilinçli bir anlaşmadır, otoriteler tarafından arzulanan türde kişisel teslimiyetler önerilmez.)

        Otorite, sansürcülük ve gizlilik sayesinde yaşar, gönüllü işbirliği ve bilgi paylaşımından hoşlanmaz. Tek sevdiği şey kendi kontrolü altında gerçekleşen “işbirlikleri”dir. Bu nedenle, üstatlar gibi davranmak için; sansüre ve gizli kapaklı işlere, sorumlu yetişkinleri aldatmaya yönelik eylemlere ve zorlamalara karşı içgüdüsel bir kin geliştirmeli ve bu inanç doğrultusunda çalışmaya gönüllü ve arzulu olmalısınız.

    Yaklaşım biçimi, yetkinlik demek değildir.
        Üstat olmak için bu yaklaşım biçimlerini geliştirmelisiniz. Ancak, sadece bir yaklaşım biçimini alıp uygulamak sizi üstat yapmaz, tıpkı şampiyon bir atlet veya bir rock yıldızı yapmayacağı gibi. Üstat olmak aynı zamanda zeka, deneyim, kendini adama ve ciddi çalışma gerektirir.

        Bu yüzden karşınızdakileri sadece davranışa bakarak değerlendirmemeyi ve yetkinliğe saygı duymayı öğrenmelisiniz. Üstatlar, içi boş kişilerin vakitlerini harcamasına izin vermez fakat her konuda yetkinliğe saygı duyar. Zor öğrenilen ve az kişinin sahip olduğu becerilerde yetkin olmak iyi; akıl gücü, hüner ve konsantrasyon gerektiren zor becerilerde yetkinlik en iyisidir.

        Eğer yetkinliğe saygı duyarsanız, yetkinlik kazanmaktan zevk alırsınız – bunun için gereken çalışma ve kendini adama süreci sıkıcı olmaktan çıkar, kendi başına bir zevk unsuru haline gelir. Bu yaklaşım, üstat olabilmek için hayati derecede önemlidir.

Temel Yazılım Kotarma Becerileri

    Üstat davranış biçimleri önemlidir, ama gerekli becerilere sahip olmak daha da önemlidir. Davranış biçimi, yetkinliğin yerini tutamaz ve sahip olmadığınız müddetçe kimsenin size üstat demeyi hayal bile etmeyeceği bazı temel beceriler vardır:

    Teknoloji değiştikçe bu beceri kümesi de zaman içinde değişmektedir. Örneğin önceleri makina dilinde programlama yapabilmek önemli idi, ve yakın zamana kadar HTML bilmek önemli bir beceri değildi.

    Şu sıralarda, üstat olmak için gerekli temel beceri listesi şunlardan oluşmaktadır:

    Program yazmayı öğrenin.
        Bu, elbette ki üstat olmak için temel önşarttır. Eğer bir programlama dili bilmiyorsanız, size Python ile başlamanızı öneririm. Python, tasarımı temiz, belgelendirmesi iyi yapılmış ve yeni başlayanlara kolaylık tanıyan bir dildir. Öğrenebilecek ilk dil olarak iyi bir seçim olmasına rağmen, oyuncak değil, güçlü ve esnek bir dildir ve büyük projeler geliştirmek için de çok uygundur.[53] Bu konuyla ilgili "Python' da gelişim" adında daha ayrıntılı bir yazı yazmıştım. Python ile ilgili iyi öğretici belgeler Python web sitesinde bulunabilir.

        Java da programlamayı öğrenmek için iyi bir dildir. Python'dan daha zordur ama ürettiği kod daha hızlıdır. İkinci dil olarak öğrenebilecek en iyi dil olduğunu düşünüyorum.

        Ancak, sadece bir veya iki dil öğrenerek tam bir programcı olamayacağınızı ya da üstat seviyesine ulaşamayacağınızı da bilmeniz gerekiyor. Herhangi bir dilden bağımsız olarak programlama problemleri hakkında düşünmeyi öğrenmelisiniz. Gerçek bir üstat olabilmek için, yeni bir dili, el kitabında yazanlarla, bildiklerinizi bağdaştırarak bir kaç gün içerisinde öğrenebilir durumda olmalısınız. Bu, birbirinden çok farklı bir kaç dil bilmeniz gerektiği anlamına geliyor.

        Eğer ciddi programlamaya girecekseniz, Unix'in ana dili olan C'yi öğrenmelisiniz. C++, C ile alakalıdır; birini öğrenirseniz, diğerini öğrenmek zor olmayacaktır. Her iki dil de, ilk dil olarak öğrenmek için uygun değildir ve C programlamasından ne kadar kaçınırsanız, veriminiz o kadar artar.

        C, kaynak kullanımında tutumlu ve verimli bir dildir. Maalesef, C, bu verimliliği, pek çok kaynağın (bellek gibi) yönetimini doğrudant size bırakarak elde eder. Bu düşük seviyeli (donanıma yakın) kodlama karmaşık ve hataya açıktır ve hata ayıklamak için pek çok zamanınıza mal olur. Makinaların güçlü olduğu günümüzde, makinanın çalışma verimliliği yerine sizin çalışma verimliliğinize öncelik tanıyan bir dil ile program yazmak daha akıllıca olacaktır. Sonuç olarak Python'u tercih etmenizi öneririm.

        Perl ve LISP gibi bazı diller üstatlar için özel bir önem taşır. Perl öğrenmek pratik sebeplerden dolayı önemlidir. Dinamik web sayfalarında ve sistem yönetiminde çok yaygın bir şekilde kullanılır. Hiç Perl kodu yazmayacak olsanız dahi okumasını öğrenmelisiniz. C'nin makine verimliliğine ihtiyaç duyulmayan işlerde C kullanmaktan imtina eden birçok kişi, size Python'u önerdiğim nedenlerle Perl'ü kullanır. Onların yazdıkları kodları anlamanız gerecektir.

        LISP' öğrenmek başka bir sebepten dolayı önemlidir - sonunda anladığınız zaman elde edeceğiniz aydınlanma deneyiminden dolayı. Bu deneyim, bir daha hiç LISP kullanmasanız dahi, hayatınızın kalan kısmında çok daha iyi bir programcı olmanızı sağlayacaktır. (Emacs metin düzenleyicisi için basit düzenleme modları yazarak ya da varolanları değiştirerek küçük LISP deneyimleri kazanabilirsiniz.)

        En iyisi,  bahsettiğim bu beş dilin (Python, Java, C/C++, Perl ve LISP) hepsini öğrenmektir. Bu diller, en önemli kotarım dilleri olmalarının yanında, programlamaya farklı yaklaşımlarıyla size önemli bir eğitim kazandırır.

        Size burada nasıl programlama yapılacağına dair tam bir yönerge listesi sunamam ama, bunu kitapların ve kursların da vermeyeceğini söyleyebilirim (en iyi üstatların büyük çoğunluğu kendi kendine öğrenmiştir). Dil özelliklerini -- bilginin küçük bir kısmı -- kitaplardan öğrenebilirsiniz, ama o bilgiyi yaşayan bir beceri haline getiren şey, pratik yapmak ve çıraklıktır. Bunu da, program okumak ve program yazmak ile edinirsiniz.

        Programlamayı öğrenmek, bir doğal dilde iyi yazmayı öğrenmek gibidir. En iyi yöntem, bu işin ustalarının yazdıklarını okumak, kendiniz bir şeyler yazmak, biraz daha okumak, biraz daha yazmak... ve yazdıklarınız, örnek aldıklarınızda gördüğünüz kuvvet ve iktisadı gösterene kadar tekrar etmektir.

        Önceleri okumak için iyi kod bulmak zordu, çünkü üstatlık yolunda ilerlemek isteyenlerin kaynak kodlarını okuyabileceği ve üzerinde deneme yapabileceği az sayıda büyük program vardı. Bu durum dramatik bir şekilde son buldu: Açık kaynak kodlu yazılımlar, programlama araçları ve işletim sistemleri (hepsi de üstatlar tarafından geliştirilmiş) artık yaygın bir şekilde bulunabilmekte.

    Açık kodlu Unix'lerden birini edinin, kullanmasını ve çalıştırmasını öğrenin.
        Bir kişisel bilgisayarınızın bulunduğunu ya da kullanabileceğiniz bir tane olduğunu varsayıyorum (zamane çocuklarının hayatı kolay :-)). Yeni başlayan birinin ustalık yolundaki en önemli adımı, Linux veya BSD Unix'lerden birinin kopyasını edinmesi, kurması ve çalıştırmasıdır.

        Evet dünyada Unix'ler dışında başka işletim sistemleri de var ama, onlar ikilik düzendeki (binary) kodlarıyla dağıtılırlar -- kodlarını okuyamaz ve değiştiremezsiniz. Windows, MacOS veya başka bir kapalı kaynak sistemde ustalaşmaya çalışmak, üzerinizde zırh varken dans etmeye benzer. OS/X altında ustalaşmak mümkündür ama sistemin sadece bir parçası açık kaynak kodludur – pek çok duvarla karşılaşırsınız ve Apple'a ait sahipli kodlara muhtaç duruma düşmemek için özel gayret sarfetmeniz gerekir. Eğer Unix' e yoğunlaşırsanız, kaportanın altına girerek işe yarar şeyler öğrenebilirsiniz.

        Unix, Internet'in işletim sistemidir. Unix'i bilmeden Internet kullanmayı öğrenebilirken, Unix'i anlamadan bir Internet üstadı olamazsınız. Bu nedenle, bugün hacker kültürü yoğun olarak Unix merkezlidir. (Bu her zaman böyle değildi ve bazı eski zaman üstatları bundan halen hoşnut değil, ama Unix ile Internet arasındaki ilişki, bugün Microsoft'un bile diş geçiremeyeceği kadar güçlüdür.)

        Bir Unix edinin -- ben şahsen Linux'u severim ama başka yollar da var (ve evet, Linux ve Windows'u aynı makinede çalıştırabilirsiniz). Öğrenin. Çalıştırın. Kurcalayın. Internet'e bağlanmakta kullanın. Kodlarını okuyun. Değiştirin. Linux ile herhangi bir Microsoft işletim sisteminin sunmayı hayal edebileceğinden çok daha iyi programlama araçlarına (C, LISP, Python ve Perl dahil) sahip olacaksınız. Hoş zaman geçireceksiniz ve günün birinde bir üstat olarak geriye baktığınızda farketmeden pek çok şey öğrenmiş olduğunuzu göreceksiniz.

            Unix öğrenme ile ilgili daha fazla bilgi için The Loginataka'ya bakın.
            Linux kopyası edinmek için "Nereden Linux Bulurum?"'a bakın[54]
            BSD Unix hakkında yardım alma ve kaynak edinme için www.bsd.org adresine bakın.

        Unix ve Internet'in Temelleri adında benim yazdığım bir elkitabına da bakabilirsiniz.

             
           Not

        Eğer yeniyseniz, Linux veya BSD'yi tek başınıza kurmanızı tavsiye etmem. Linux için yerel bir Linux Kullanıcıları Grubu (www.linux.org.tr) bulun ve yardım isteyin veya Open Projects Network (Açık Projeler Ağı) ile iletişim kurun. LISC, yardım alabileceğiniz IRC kanalları da sunmaktadır.[55]

    World Wide Web'i kullanmayı ve HTML kodu yazmayı öğrenin.
        Üstatlar tarafından üretilen pekçok şey, üstat olmayan insanların hayatına yaptığı etkiler doğrudan görülmeyecek şekilde, arkaplanda, fabrikaları, iş yerlerinin ve üniversiteleri çalıştırmakta kullanılırlar. Buna tek istisna, dünyayı değiştirdiği politikacılar tarafından bile kabul edilen, parlak üstat oyuncağı sanaldokudur ('web'). Sadece bu bile (pek çok başka nedenin yanısıra) sanaldokuyu çalıştırmayı öğrenmenizi gerektirir.

        Tabi "sanaldokuyu çalıştırmayı öğrenmek" den kasıt, bir sanaldoku istemcisini kullanmayı öğrenmek değil sanaldokunun dili olan HTML'i öğrenmenizdir. Programlamayı bilmiyorsanız, HTML kodu yazmak, programlamayı öğrenmenize yardımcı olacak düşünce alışkanlıklarını kazanmanızı sağlayacaktır. Dolayısıyla, kendinize bir ev sayfası hazırlayın. Klasik HTML'den daha temiz bir dil olan XHTML'i kullanmaya çalışın. (Sanaldokuda iyi öğretici belgeler var; biri burada.)

        Bir ev sayfasına sahip olmak sizi üstat yapmaz. Sanaldokuda zaten birçok ev sayfası var. Bunların çoğu içeriği sıfır, amaçsız sayfalar – pek çoğunun görüntüleri güzel, ama bu, bomboş oldukları gerçeğini değiştirmez.

        Sayfanızın kaydadeğer olabilmesi için içeriğe sahip olması gerekir -- diğer üstatların ilgisini çekebilecek veya onlara faydalı olabilecek bir içerik. Bu da bizi bir sonraki konuya götürür:

    İngilizce bilmiyorsanız, öğrenin.
        Ana dili İngilizce olan bir Amerikalı olarak, önceleri kültür emperyalizmi olarak anlaşılmasından çekindiğimden bunu tavsiye etmekten kaçınıyordum. Ama, ana dilleri farklı olan bir kaç kişi, üstat kültürünün ve Internet'in çalışma dilinin İngilizce olduğunu ve üstat topluluğunda bulunmak için İngilizce bilmek gerektiğini söylememde ısrar etti.

        Bu, doğru bir tespit. 1991'de, ikinci dil olarak İngilizce bilen üstatların, ortak bir başka ana dilleri olmasına rağmen, birbirleriyle yaptıkları teknik tartışmalarda İngilizce kullandıklarını öğrendim. Bu bana İngilizcenin diğer dillerden daha zengin bir teknik sözlüğe sahip olduğu ve bu yüzden bu iş için daha iyi bir araç olduğu anlatılırken söylenmişti.

        Linus Torvalds, kod açıklamalarını İngilizce yazan bir Finlidir. Kendisinin İngilizceyi kullanım kabiliyeti, Linux için dünya çapında bir geliştiriciler topluluğu oluşturmasında önemli etken olmuştur. Bu İngilizce bilme ile ilgili önemli bir örnektir.

Üstat Kültüründe Statü

    Para kullanmayan pek çok kültürde olduğu gibi üstatlık da şöhret üzerine kuruludur. İlginç problemleri çözmeye çalışırsınız fakat bu problemlerin ne kadar ilginç olduğuna ve çözümünüzün iyi olup olmadığına ancak sizin teknik düzeyinize sahip ya da sizden daha üstün olan üstatlar karar verebilir.

    Üstatlık oyununda, skoru, başka üstatların sizin becerileriniz hakkında ne düşündüğüne göre tutmayı öğrenirsiniz. (işte bu sebeple, size başka üstatlar üstat diyene kadar üstat olunmaz) Bu gerçek, üstatlığın yalnız bir uğraş olduğu sanısı ve ego veya dış etkenlerin bir motivasyon kaynağı olabileceğini reddetme alışkanlığı yüzünden bazen açıkça belirtilmez.

    Üstatlık, antropologların "hediye kültürü" olarak tanımladıkları bir kültürdür. Bu kültürde şöhret ve statü, diğer insanlara egemen olmak, güzel olmak veya başkalarının istediği şeylere sahip olmakla sağlanmaz, bir şeyler vererek sağlanır. Özellikle de, zamanınızı, yaratıcılığınızı ve becerilerinizin ürününü vererek.

    Üstatlar tarafından saygı duyulan biri olmak için yapabileceğiniz şeyler beş maddede toplanabilir:

    Açık kaynak kodlu yazılım geliştirin.
        Üstatların hoş veya kullanışlı olduğunu düşündükleri programlar yazmak ilk sırada gelir (en temel ve en geleneksel yol). Programınızın kaynak kodlarını kullanmaları için tüm üstatlara açın.

        (Biz bu çalışmalara "free software" (özgür yazılım) derdik. Ama, "free" kelimesi birçok kişi tarafından bedava anlamında düşünüldü. Aslında, "free" kelimesi "freedom" (özgürlük) kelimesinden gelmektedir (Free As In The Freedom). Birçoğumuz artık bunun yerine "açık kaynak" (open source) yazılım kavramını kullanıyoruz.)

        En saygın üstatlar,[56] geniş kapsamlı ihtiyaçları karşılayabilen, büyük ve kabiliyetli programlar yazan ve bunları herkesin kullanımı için veren kişilerdir.

    Açık kaynaklı yazılımların testlerine ve hata ayıklamalarına yardım edin.
        Açık kaynaklı yazılımların hatalarını ayıklayanlara da saygı duyulur. Bu mükemmel olmayan dünyada, yazılım geliştirme zamanımızın büyük çoğunluğunu kaçınılmaz bir şekilde hata ayıklama ile geçiriyoruz. Herhangi bir açık kaynak yazılım geliştiricisi için iyi beta denetleyiciler (belirtileri tanımlamayı bilen, problemlerin çıkış noktasını tespit edebilen, çabucak çıkartılan bir sürümdeki hatalara katlanabilen ve birkaç tanıma yordamı uygulayabilen), ağırlıkları kadar yakut ederler. Bunlardan bir tanesi bile hata ayıklama sürecini bir kabus olmaktan rutin bir can sıkıntısına dönüştürebilir. Eğer yeniyseniz, geliştirilmekte olan, ilginizi çekebilecek bir program bulun ve iyi bir beta denetleyicisi olun. Program denetimine yardımdan hata ayıklamaya, hata ayıklamadan programların değiştirilmesine kadar giden doğal bir ilerleme süreci vardır. Bu yolda birçok şey öğreneceksiniz ve size de ileride yardımcı olabilecek insanlarla iyi ilişkiler kuracaksınız.

    Kullanılabilir bilgi yayınlayın.
        Bir başka güzel şey de, SSS (Sıkça Sorulan Sorular) listeleri gibi belgeler düzenlemek veya sanaldoku sayfalarında kullanışlı ve ilginç bilgileri toplamak ve düzenlemektir. Büyük teknik SSS'leri yönetenler, hemen hemen açık kaynak yazarları kadar saygı görürler.

    Altyapı çalışmalarının devamına yardım edin.
        Üstat kültürü gönüllülerce yaşatılır. Birçok zorunluluk vardır, ama bu zorunlu ve gözönünde olmayan sıkıcı çalışmalar, üstat kültürünün yaşatılmasını sağlar -- posta listeleri ve haber grupları yönetmek, büyük yazılım arşivleri içeren sitelerini işletmek, RFC'ler ve diğer teknik standartlar geliştirmek gibi.

        Bu işleri yapan insanlar büyük saygı toplarlar, çünkü, bu işlerin çok zaman aldığını ve kod ile oynamak kadar zevkli olmadığını herkes bilir. Bu işleri yapmak kendini adamışlığa işarettir.

    Üstat kültürüne hizmet edin.
        Son olarak, kültüre hizmet edebilir ve bu kültürü yayabilirsiniz (örneğin, nasıl üstat olunacağına dair bir belge yazarak :-)).

        Üstat kültürünün liderleri yoktur ama, tarihe mal olmuş kahramanları, büyükleri ve sözcüleri vardır. Siperlerde yeteri kadar uzun zaman kaldıktan sonra, belki siz de bunlardan biri olacaksınız. Sakının: üstatlar, kültürlerindeki büyük kişilerde yükseklik egosu olmasını sevmezler ve onlara güvenmezler. Bu tarz bir şöhret oldukça tehlikelidir.

Üstat/Dörtgöz (“Nerd”) Bağlantısı

    Popüler kanının aksine, üstat olmak için dörtgöz (“nerd”) (bilim/teknoloji takıntılı asosyal kişi) olmanız gerekmiyor. Fakat, dörtgöz olmak, üstat olmak için faydalı bir şeydir ve bir çok üstat, dörtgözdür. Sosyal hayat dışında olmak, düşünmek ve kod kotarmak gibi gerçekten önemli şeyler üzerinde yoğunlaşmanıza yardımcı olur. Bu nedenle birçok üstat, dörtgöz ismini kabullenmiş ve hatta daha sert bir ifade ile kendilerini “geek” ismi ile onurlandırmışlardır -- bu onların normal sosyal beklentilerden bağımsız olduklarını ifade etmelerinin bir yoludur. Kapsamlı bilgi için The Geek Page'e bakın.

    Eğer, kod kotarmak üzerine yeterince yoğunlaşabiliyorsanız ve halen bir hayatınız varsa, işte bu çok güzel. Bugün bu, 1970'lerde ben henüz bir çırakken olduğundan çok daha kolay birşey. Normal hayat, şimdilerde tekno-dörtgözlere çok daha dostça yaklaşıyor. üstatların yüksek kaliteli bir aşık ve bir eş olduğunun farkında olan birçok insan var.

    Kod kotarmak sizi kendine çektiyse ve bir sosyal hayatınız yoksa, bu daha iyi -- hiç olmazsa konsantrasyon probleminiz olmayacak.

    İleride bir hayatınız olabilir.

Tarz İçin Bazı Noktalar

    Yine, üstat olmak için, üstat kafa yapısında olmalısınız. Bu konuda yardımcı olacak ve bilgisayar başında olmanızı gerektirmeyen bazı şeyler var. Bunlar, kod kotarmanın gerekleri değiller (hiçbiri değil) ama birçok üstat bunları yapar.

        * Ana dilinizi iyi yazmayı öğrenin.
        * Bilim-kurgu okuyun. Bilim-kurgu toplantılarına gidin (üstatlar ve çırakları ile tanışmanın iyi bir yoludur).
        * Zen çalışın ve/veya dövüş sanatları öğrenin (zihinsel disiplin önemlidir).
        * Analitik bir müzik kulağı geliştirin. Özel müzik türlerini anlamayı öğrenin. Bazı müzik aletlerini iyi bir şekilde çalmayı veya şarkı söylemeyi öğrenin.
        * Sözcük oyunlarını anlama yeteneğinizi geliştirin.

    Oynadığınız kadar sert çalışın, çalıştığınız kadar sert oynayın. Gerçek üstatlar için, "oynamak", "çalışmak", "bilim" ve "sanat" arasındaki sınırlar, yok olmaya yakındır veya yüksek seviyeli yaratıcı oyunbazlıkla birleşmiştir. Asla dar kapsamlı bilgi ve niteliklerle yetinmeyin – pek çok üstat kendisini programcı olarak tanımlamasına rağmen, ilgili bir kaç alanda önemli bilgi dağarcıkları vardır -- Sistem yönetimi, sanaldoku tasarımı ve PC donanımı sorunlarını giderme bunlardan yaygın olanlardır. Sistem yöneticisi olan bir üstat, genelde betik programlama ve sanaldoku tasarımı konularında da yetkindir. Üstatlar hiç bir işi yarım yamalak yapmaz, eğer bir konuya girerlerse, bu konu ile ilgili çok iyi yetkinliğe ulaşırlar.

    Son olarak, yapmamanız gereken birkaç şey var.

        * Aptalca veya övünme içeren kullanıcı isimleri kullanmayın.
        * Usenet'de veya herhangi bir yerde sidik yarışına girişmeyin.
        * Kendinize "sibermanyak" demeyin, diyen kişilerle de zamanınızı harcamayın.
        * İmla ve dilbilgisi hatalarıyla dolu e-postalar yazmayın.

         Bunları yaparak sağlayacağınız tek tanınırlık, aptal olduğunuz olacaktır. Üstatların hafızaları kuvvetlidir – başlangıçta yaptığınız hataları unutturmanız/affettirmeniz bir kaç yıl alabilir.

    Kullanıcı adları veya takma adlar ile ilgili olası problemler biraz açıklama gerektirebilir. Gerçek kimliğinizi bir rumuzun arkasında saklamak, korsan, warez d00z ve diğer daha düşük hayat formlarının yapacağı, çocukca ve aptalca bir davranıştır. Üstatlar bunu yapmaz; yaptıklarıyla gurur duyar ve yaptıklarının gerçek isimleriyle özdeşleşmesini isterler. Eğer bir takma adınız varsa, atın gitsin. Üstatlar arasında bu sizi, hep kaybeden yapacaktır.

data_grrr

Sıkça Sorulan Sorular

    4.8.1. Bana nasıl kod kotarılacağını öğretecek misiniz?
    4.8.2. Öyleyse nasıl başlamalıyım?
    4.8.3. Ne zaman başlamalıyım? Öğrenmek için çok mu geç kaldım?
    4.8.4. Kod kotarmayı öğrenmek için ne kadar bir süre gerekli?
    4.8.5. Visual Basic veya C# dilleri başlamak için uygun mudur?
    4.8.6. Bir sistemi kırmama yardım edecek misiniz ya da bana nasıl sistem kırılacağını gösterecek misiniz?
    4.8.7. Başka birinin hesabının şifresini nasıl ele geçirebilirim?
    4.8.8. Başka birisinin e-postasını nasıl kırabilirim/okuyabilirim/görüntüleyebilirim?
    4.8.9. IRC' de kanal yöneticisi haklarını nasıl çalabilirim?
    4.8.10. Korsan saldırısına uğradım. Daha sonraki saldırıları atlatmam için bana yardımcı olacak mısınız?
    4.8.11. Windows yazılımımla ilgili sorunlarım var. Bana yardım edecek misiniz?
    4.8.12. Konuşacak gerçek üstatları nerede bulabilirim?
    4.8.13. Kod kotarmak ile ilgili faydalı kitaplar tavsiye edebilir misiniz?
    4.8.14. Üstat olabilmek için matematikte iyi olmak zorunda mıyım?
    4.8.15. İlk olarak hangi dili öğrenmeliyim?
    4.8.16. Ne çeşit bir donanıma ihtiyacım var?
    4.8.17. Katkıda bulunmak istiyorum. Benim için üzerinde çalışabileceğim bir problem seçer misiniz?
    4.8.18. Microsoft'dan nefret etmeli ve sürekli eleştirmeli miyim?
    4.8.19. Fakat açık kaynak yazılımları, programcıların hayatlarını kazanmalarını engellemeyecek mi?
    4.8.20. Nasıl başlamalıyım? Ücretsiz bir Unix'i nereden alabilirim?

    4.8.1. Bana nasıl kod kotarılacağını öğretecek misiniz?

        Bu belgenin ilk yayımından beri, günler boyunca, insanlardan "bana kod kotarmak hakkındaki her şeyi öğret" şeklinde e-postalar aldım. Maalesef bunu yapacak yeterli zamanım ve enerjim yok. Kendi projelerim ve açık kaynak yazılımın bir savunucusu olarak yaptığım seyahatler zamanımın %110 unu almaktadır.

        Zamanım olsa bile, üstatlık kendi kendinize kolayca öğrenebileceğiniz bir felsefe ve yetenektir. Size yardım etmek isteyen gerçek üstatlardan, bildikleri her şeyi size doğrudan vermelerini istediğinizde, size saygı duymadıklarını göreceksiniz.

        İlk önce az da olsa bir şeyler öğrenin. Çabaladığınızı ve kendi başınıza bir şeyler öğrenebildiğinizi gösterin. Daha sonra, özel sorularınız için üstatlara gidin.

        Şayet bir üstatdan tavsiye almak için ona e-posta atacaksınız, öncelikle bilmeniz gereken iki önemli nokta vardır. Birincisi; biz üstatlar, yazım ve imlada özensiz ve tembel davranan kişilerin, üstat olmak fikrinde de özensiz ve tembel davranacaklarını düşünmekteyiz. Bu nedenle imlaya, noktalama işaretlerine, söz dizimlerine ve dilbilgisi kurallarına çok dikkat edin. Aksi taktirde e-postanız önemsenmeyebilir. İkinci olarak; e-postayı gönderdiğiniz adres dışında her hangi bir başka adrese cevap vermemizi istemeye cüret etmeyin. Bu tür insanların çalıntı hesapları kullandıkları düşünürüz ve bizim hırsızlar ile işimiz olmaz.

    4.8.2. Öyleyse nasıl başlamalıyım?

        Başlamak için muhtemel en iyi yol, bir Linux kullanıcıları grubu toplantısına gitmek olabilir. Bu tür grupları LDP (Linux Documentation Project - Linux Belgeleme Projesi) adresinde bulabilirsiniz. Bir üniversite veya kolej ile bağlantılı, kendinize yakın bir grup bulabilirsiniz. İstediğiniz taktirde, bu gruptakiler size bir Linux dağıtımı vereceklerdir ve kurulumu için de size yardımcı olacaklardır.

    4.8.3. Ne zaman başlamalıyım? Öğrenmek için çok mu geç kaldım?

        Başlamak için kendinizi hazır hissettiğiniz her yaş, başlamak için en uygun olan yaştır. Pek çok insan 15-20 yaşlarında bu işe başlamaktadır fakat her iki uçta da istisnalar mevcuttur.

    4.8.4. Kod kotarmayı öğrenmek için ne kadar bir süre gerekli?

        Bu sizin ne kadar yetenekli olduğunuza ve ne kadar çok çalıştığınıza bağlıdır. Pek çok insan 18 ay ila 2 yıl arasında yeterli bir seviyeye gelmektedir. Bu işin burada son bulduğunu düşünmeyin. Eğer iyi bir üstat olduysanız, hayatınızın geri kalan kısmını öğrenmek ve araçlarınızı daha iyi yapmak için harcayacaksınız demektir.

    4.8.5. Visual Basic veya C# dilleri başlamak için uygun mudur?

        Bu soruyu sorduğunuza göre, kod kotarmaya Windows platformu altında başlayacaksınız demektir. Bu başlı başına kötü bir fikir. Windows platformu altında kod kotarmayı öğrenmek ile zırh giyerek dans etmeyi karşılaştırdığım zaman dalga geçmiyordum. Oraya gitmeyin. Orası son derece çirkindir ve çirkin olmaktan asla vazgeçmeyecektir.

        Visual Basic ve C# dilleri ile ilgili özel sorunlar vardır. Temelde; taşınabilir değillerdir. Bu diller ile yazılmış açık kaynak uygulamalar olsa bile, uygulanabilir ECMA standartlarının çok küçük bir kısmı bunlar tarafından desteklenmektedir. Windows altındaki kitaplıkların çoğu sadece Microsoft -kendisi windowsun satıcısı, sahibi ve efendisi olur- tarafından desteklenmektedir. Şayet bu konuda yeterince dikkatli davranmazsanız, sadece Microsoft'un desteklemeyi istediği platformlara bağımlı kalırsınız. Bu batağa saplanmamak için, kod kotarmaya yeni başlayan her hangi birinden daha dikkatli ve yetenekli olmak zorundasınız. Şayet bu işe Unix üzerinde başlarsanız, kullanabileceğiniz çok daha iyi kütüphaneler ve programlama dileri mevcuttur.

        Visual Basic özellikle rezalettir. Tıpkı diğer Basic programlama dillerinde olduğu gibi, oldukça kötü tasarlanmış ve size berbat programlama alışkanlıkları kazandıracak bir dildir. Ayrıntıları tanımlamamı istemeyin, bütün bir kitabı dolduracak kadar çoktur. Bunun yerine iyi tasarlanmış bir dil ögrenin.

        Bu kötü alışkanlıklardan birisi, sadece tek bir satıcıya ve onun kitaplıkları ile geliştirme araçlarına bağımlı olmaktır. Genel olarak ifade etmek gerekirse; en az üç işletim sistemi dağıtıcısı tarafından ve/veya Linux ya da BSD'lerin her hangi birisi tarafından tamamen desteklenmeyen her hangi bir programlama dili zavallı ve yetersiz bir dildir. Üstatlığa başlamak için hiç uygun bir dil değildir.

    4.8.6. Bir sistemi kırmama yardım edecek misiniz ya da bana nasıl sistem kırılacağını gösterecek misiniz?

        Bu SSS kılavuzunu okuduktan sonra hala bu soruyu sorabilen kişi, yeterli zamanım olsa bile, eğitilemeyecek kadar aptal birisi demektir. Bu tür istekleri içeren e-postalar yok sayılacak veya kaba bir biçimde cevaplanacaktır.

    4.8.7. Başka birinin hesabının şifresini nasıl ele geçirebilirim?

        Bu korsanlıktır. Gözüme görünme.

    4.8.8. Başka birisinin e-postasını nasıl kırabilirim/okuyabilirim/görüntüleyebilirim?

        Bu korsanlıktır. Gözüme görünme.

    4.8.9. IRC' de kanal yöneticisi haklarını nasıl çalabilirim?

        Bu korsanlıktır. Gözüme görünme.

    4.8.10. Korsan saldırısına uğradım. Daha sonraki saldırıları atlatmam için bana yardımcı olacak mısınız?

        Hayır. Bu güne kadar bu soruyu bana soranlar hep Microsoft Windows kullananlar olmuştur. Windows sistemlerini olası saldırılardan koruyacak etkili bir savunma sistemi kurmak mümkün değildir. Kodlarda ve mimaride o kadar çok hata vardır ki; basitçe, bir Windows sistemininin güvenliğini sağlayamaya çalışmayı, su dolu bir botu kevgir ile boşaltmaya çalışmaya benzetebiliriz. Güvenilebilir tek korunma yöntemi; güvenliği sağlayabilecek şekilde tasarlanmış bir işletim sistemine, yani Linux'a geçmektir.

    4.8.11. Windows yazılımımla ilgili sorunlarım var. Bana yardım edecek misiniz?

        Evet. DOS ortama geç ve format c: yaz. Karşılaştığın bütün problemler birkaç dakika içinde yok olacaktır.

    4.8.12. Konuşacak gerçek üstatları nerede bulabilirim?

        En iyi yol, çevrenizdeki bir Linux Kullanıcı Grubunun toplantılarına gitmektir. LDP'nin sitesinde bu konu ile ilgili bağlar ve gruplar bulabilirsiniz.

        Daha önceleri IRC üzerinde gerçek hacker'lar bulamayacağınızı söylemiştim ama bu zamanla değişmekte. GIMP, Perl gibi gerçek hacker gruplarının IRC kanalları bulunmaktadır.

    4.8.13. Kod kotarmak ile ilgili faydalı kitaplar tavsiye edebilir misiniz?

        Faydalı bulacağınızı düşündüğüm Linux Reading List HOWTO belgesini güncellemeye devam ediyorum. Ayrıca Loginataka da iyi bir tercih olabilir.

        Python'a giriş için de http://www.python.org/doc/Intros.html adresine göz atabilirsiniz.

    4.8.14. Üstat olabilmek için matematikte iyi olmak zorunda mıyım?

        Hayır. Mantıklı düşünmeniz gerekli olduğunda, belirli bir mantık silsilesini takip etmeniz gerekse bile, üstatların ileri matematik ve aritmetik ile pek işleri olmaz. Özellikle, trigonometri, hesaplama veya analize ihtiyaç duymazlar (bu işleri elektrik mühendislerine bıraktık) sınırlı miktarda matematik temeli faydalı olabilir (cebir, sonlu-düzen teorileri, birleşimler ve grafik teorileri)

    4.8.15. İlk olarak hangi dili öğrenmeliyim?

        Hala öğrenmemişseniz ilk olarak XHTML'yi (HTML'nin en son sürümüdür) öğrenin. Pek çok parlak yüzlü berbat HTML kitapları ve üzücü bir şekilde çok az miktarda iyi HTML kitapları bulunmaktadır. Bence en iyisi HTML: The Definitive Guide.

        Fakat HTML tam bir programlama dili değildir. Programlama için hazır olduğunuzda Python (www.python.org) ile başlamanızı öneririm. Pek çok insanın Perl dilini önerdiğini göreceksiniz ve Perl daha popülerdir. Fakat bence hem öğrenmesi daha zordur, hem de pek iyi düzenlenmemiş bir dildir.

        C çok önemli bir dildir ama öğrenmesi hem Perl'den hem de Python'dan daha zordur. İlk olarak C öğrenmeye kalkışmayın.

        Windows kullanıcıları sakın Visual Basic ile bu işi çözeceğinizi sanmayın. Size kötü alışkanlıklar öğretecektir. Windows dışına taşınabilir değildir. Uzak durun.

    4.8.16. Ne çeşit bir donanıma ihtiyacım var?

        Kişisel bilgisayarlar bellek fukarası ve güçsüz makinalardı ve bu nedenle üstat olma sürecine yapay sınırlamalar konmuştu. Geçmişte bunlar doğru iken, Intel 486DX50 ve yukarısı makinalar uygulama geliştirmek, Internet ve X için yeterince güçlüdür ve bu günlerde piyasada bulabileceğiniz en küçük sabit disk sizin için yeterli olacaktır.

        Makina seçmekteki en önemli nokta; donanımların Linux veya BSD'ler ile uyumlu olup olmadığıdır. Pek çok modern makinada bu sorun olmaz. Bu konudaki en problemli alan modemlerdir. Bazı makinalar sadece Windows için üretilmiş özel modemler taşırlar ve bu modemler Linux ile çalışmaz (Conexant yonga setine sahip winmodemler artık Linux altında da çalışmaktadır).

        Donanım uyumu konusunda SSS'ın son sürümüne http://en.tldp.org/HOWTO/Hardware-HOWTO/index.html adresinden ulaşabilirsiniz.

    4.8.17. Katkıda bulunmak istiyorum. Benim için üzerinde çalışabileceğim bir problem seçer misiniz?

        Hayır. Çünkü sizin yetenek ve ilgi alanlarınızı bilmiyorum. Bu konuda kendi kendinizi motive etmelisiniz yoksa hiçbir şey ortaya koyamazsınız. Bu yolu seçen insanların pek çoğu başarısız olmuşlardır.

        Şunu deneyin: bir kaç gün www.freshmeat.net adresinde yayınlanan duyuruları izleyin. "Ben bu işin içinde olmalıyım" dediğiniz bir proje görünce, ona katılın.

    4.8.18. Microsoft'dan nefret etmeli ve sürekli eleştirmeli miyim?

        Hayır, yapmak zorunda değilsiniz. Bu Microsoft'u sevdiğimden değil. Microsoft'tan çok önce üstatlar vardı ve Microsoft tarih olduktan sonra da olacaktır. Microsoft'dan nefret etmek için harcayacağınız enerjiyi, araçlarınızı sevmekle harcamak daha iyi olacaktır. İyi kodlar yazın. Böylece ruhunuzu (karmanızı) kirletmemiş olursunuz.

    4.8.19. Fakat açık kaynak yazılımları, programcıların hayatlarını kazanmalarını engellemeyecek mi?

        Bu pek olası değil. Bugüne kadar açık kaynak yazılım endüstrisi, iş sahalarını yok etmekten ziyade pek çok yeni iş sahası açmıştır. Şayet bir programın ekonomik bir kazancı olur ise, program açık kaynak kodlu olsun ya da olmasın, programcı ücretini alacaktır. Ne kadar çok açık kaynak kodlu yazılım olursa olsun, insanların kişisel ve yeni ihtiyaçları her zaman olacaktır. Bu konu hakkında http://www.opensource.org/ adresinde daha uzun yazmıştım.

    4.8.20. Nasıl başlamalıyım? Ücretsiz bir Unix'i nereden alabilirim?

        Bu sayfanın bir yerlerinde, ücretsiz popüler Unix sürümlerini bulabileceğiniz yerleri belirtmiştim. Üstat olabilmeniz için motivasyona, kendi başına karar verebilme ve kendinizi eğitme yeteneklerine sahip olmanız gerekmektedir. Şimdi başlayın...

breathalyse

Çok iyi makale,

Birde hackertest.com'la ilgilenenlere, level 19'dayım. Dileyene yardımcı olabilirim.. Fakat dogrudan cevap isteyenlere yardimci olamayacagim.

ps: hackertest'in pek hackerlıkla alakası bulunmamakta, daha çok biraz bilgisi olan insanlar için hoş bir bulmaca oldugu soylenebilir

TechnoRazor

15.05.07/14:58 #18 Son düzenlenme: 15.05.07/23:30 deniz
Alıntı yapılan: buz - 11.10.04/21:26
Yazıyı hackerlar yazmış,yani yazanı belli değil.

"NASIL HACKER OLUNUR
Bu yazıyı okuduğunuza göre muhtemelen "Ne yapsam da, ne etsem şu hackerlığa başlasam?" gibi soruları kendinize
....


peki bu işe ne şekilde başlamam gerekir

ByGraphix

Size tavsiyem..bu konu benimle alakalı sanırım ama..ben hacker değilim...bilgisayar ile günde 3 saatten fazla oturmak sakıncalı...

Amon

Alıntı yapılan: breathalyse - 09.05.07/06:21
Çok iyi makale,

Birde hackertest.com'la ilgilenenlere, level 19'dayım. Dileyene yardımcı olabilirim.. Fakat dogrudan cevap isteyenlere yardimci olamayacagim.

ps: hackertest'in pek hackerlıkla alakası bulunmamakta, daha çok biraz bilgisi olan insanlar için hoş bir bulmaca oldugu soylenebilir


en son 16 ya gelmistim ama cok vakit aldigindan biraktim. sonra bi ara devam edeyim dedim. 16 ya nasil geldigimi unuttum. sonra komple biraktim.

ama tebrikler 19 a kadar gelebilmek bayagi birsey.

100 kusur bolumun daha 19 una gelmissen bence simdilik "hackerlikla alakasi yok" deme. cem yilmazin dedigi gibi:
kazigin sadece ucu sivridir. :D

gzgn

en cok dikkat edilmesi gereken guvenlik acigi icerideki tehditlerdir. (kevin mitnick)