20.06.19/09:39

Sendikalizm

Başlatan deniz, 06.07.04/08:28

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

deniz

ekonomi sözlüğü:
http://www.ekonomist.com.tr/apps/dictionar...ict/sendikalizm
Genel grev yoluyla üretim araçlarını işçi birliklerine devretmeye çalışan görüş. Bir ulusun hayatında sendikaların rol oynamasını amaç edinir. Sanayinin doğrudan eylemle işçiler tarafından denetimini sağlamaya çalışır. Çalışan toplulukların birliğini esas tutar. Kapitalizme karşı olmakla birlikte devleti yıkmayı hedef tutmaması bakımından sosyalizmden ayrılır. Devletin endüstriyi kontrol altında tutması bu sistemin görüşüne aykırıdır.

------------
Sendikalist, politik gücün sendikalarin elinde bulunmasini ve isçilerin çalistiklari isyerlerinin sahibi ve yöneticisi olmasi gerektigini savunan teoriye inanan kisi demek. Bir anlamda "kapitalizm içinde sosyalizmi uygulamak" gibi düşünülebilir.

Sendikalizm, tarihsel olarak Avrupa ve Amerika'da ayni donemde ortaya cikmis bir akimdir, zaman zaman "anarko-sendikalizm" olarak da adlandirilmistir. ABD'de Industrial Workers of the World (IWW) 20. yuzyil basinda dunyadaki en etkili ve kitlesel sendikalist orgutlerden birisi idi. Ayni sekilde, Kanada, Meksika, Brezilya ve Arjantin'de de koklu ve bugune kadar varligini surdurmus sendikalist hareketler vardir.

---------
Bana göre (amadeus) sendikalizm sosyalist ve anarşist örgütlenmelerin kapitalist düzenlerde pratik bulma çabalarıdır. Türkiye de sendikal hareketleri ve çalışmayı öncülleyen sosyalist hareketlere rastlanmakta. Ancak bir kısmıda, siyasetsizleştirdiği ve devrime engel olduğu konusunda sendikalizme eleştiriler getirmektedir.

Ekonomi sözlüğündeki tanımda sendikalistlerin devleti yıkmak gibi bir amaçlarının olmadığı yazıyor. Bence bu mantık olarak yanlış. Çünkü sendikalistler tüm gücü işçilerde toplayarak devleti etkisiz kılmaya çalışırlar. Yani tekrar söylemek gerekirse devlet kuramayan sosyalistler ve anarşistler için bir ara formüldür.

Türkiye pratiğinde sanırım Emek Partisi sendikal hareketi destekliyor. Ama bu konuda çok yetkin olmadığım için de emin konuşmak istemiyorum. Bunun için bilgili arkadaşlar yorum yaparsa sevinirim.

Linkler:

http://www.marksist.com/kitaplik/ceviriler...in%20Yapisi.htm
http://flag.blackened.net/revolt/turkey/syndrbr3_t.html

gokhanbaki

bır elın nesı var ıkı elın sesı var mısalı

marcos

Sendikalist olan dostlarim var ancak nedense(malesef) Tr deki sendikalarda sstemin buyuk bir parcasi olmaya basladi-