24.08.19/08:40

İnsanların birbirlerini yanlış anlamaları...

Başlatan blok, 21.04.07/13:27

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

blok

Düşündüğünüz ; söylemek istediğiniz ; söylediğinizi sandığınız...

Söylediğiniz ; karşınızdakinin duymak istediği ; duyduğu...

Anlamak istediği ; anladığını sandığı ; anladığı...

Dolayısıyla insanların birbirini yanlış anlaması için en az 9 ihtimal vardır...

Sylviane Herpin
Ya sizce ?

data_grrr

salmanyus

INSANLARIN BIRBIRLRINI YANLIS ANLADIKLARINI SANMIYORUM.

blok

salmanyus
herhalde sen beni yanlış anladın. Ben sadece en az yanlış anlama ihtimalinden söz ederken 9 tane ortaya koydum. bunun üst sınırını düşünemiyorum bile.

MeNaR

Alıntı yapılan: salmanyus - 21.04.07/19:10
INSANLARIN BIRBIRLRINI YANLIS ANLADIKLARINI SANMIYORUM.

doğru yada yanlış insanların birbirini anladıklarını sanmıyorum...

blok

Evet MeNar,
Sanırım önce bunu doğru anlamak gerek. Gerçekten de insanların kendi aralarında anlaşabildiklerini sandıkları şeyler o kadar az ki...

denge

Ne düşündüğünüzü doğru ifade etmek ve yanlış anlaşılma ihtimalini ortadan kaldırmak zorundasınız. ÖÖle höd höd konuşmayacaksınız. :)

Bir de insanlar genellikle doğru anlarlar, karşı taraf her ne kadar "sen beni yanlış anladın, ben ööle demek istememiştim" deseler de aslında tam da ööle demek istemişlerdir.

Bilmem anlatabildim mi? :P

blok

En önemlisi de siz ne kadar bilgili olursanız olun ve bunu karşınızdakine anlatmaya çalışın,
sizin anlattıklarınız sadece karşınızdakinin anlayabildiği kadardır.

denge

Sizin anlattınız şeyi karşı tarafın anlaması dinleyenin çapıyla alakalıdır. O zaman onun dilinde anlatacaksınız...

İletişim bir sanattır. :P

blok

Aynı dili konuşmanız bildiklerinizi karşınızdakine aktarmak için gereken unsurlardandır. Doğru.
Ama yegane unsur değildir. Karşınızdakinde bulunması gereken akıl, aklı kullanma yetisi ya da diğer deyişle zeka, bilinç, yorum gücü, bilgi birikimi vs. biraz daha düşünürsek ekleyebileceğimiz bir çok etken bulunmadığı sürece "iletişim" dalındaki uzmanlığın ya da sanatkarlığın yapabilecekleri kısıtlıdır.