17.08.19/17:00

İnsanların birbirlerini yanlış anlamaları...

Başlatan blok, 21.04.07/13:27

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

blok

Düşündüğünüz ; söylemek istediğiniz ; söylediğinizi sandığınız...

Söylediğiniz ; karşınızdakinin duymak istediği ; duyduğu...

Anlamak istediği ; anladığını sandığı ; anladığı...

Dolayısıyla insanların birbirini yanlış anlaması için en az 9 ihtimal vardır...

Sylviane Herpin
Ya sizce ?

data_grrr

salmanyus

INSANLARIN BIRBIRLRINI YANLIS ANLADIKLARINI SANMIYORUM.

blok

salmanyus
herhalde sen beni yanlış anladın. Ben sadece en az yanlış anlama ihtimalinden söz ederken 9 tane ortaya koydum. bunun üst sınırını düşünemiyorum bile.

MeNaR

Alıntı yapılan: salmanyus - 21.04.07/19:10
INSANLARIN BIRBIRLRINI YANLIS ANLADIKLARINI SANMIYORUM.

doğru yada yanlış insanların birbirini anladıklarını sanmıyorum...

blok

Evet MeNar,
Sanırım önce bunu doğru anlamak gerek. Gerçekten de insanların kendi aralarında anlaşabildiklerini sandıkları şeyler o kadar az ki...

denge

Ne düşündüğünüzü doğru ifade etmek ve yanlış anlaşılma ihtimalini ortadan kaldırmak zorundasınız. ÖÖle höd höd konuşmayacaksınız. :)

Bir de insanlar genellikle doğru anlarlar, karşı taraf her ne kadar "sen beni yanlış anladın, ben ööle demek istememiştim" deseler de aslında tam da ööle demek istemişlerdir.

Bilmem anlatabildim mi? :P

blok

En önemlisi de siz ne kadar bilgili olursanız olun ve bunu karşınızdakine anlatmaya çalışın,
sizin anlattıklarınız sadece karşınızdakinin anlayabildiği kadardır.

denge

Sizin anlattınız şeyi karşı tarafın anlaması dinleyenin çapıyla alakalıdır. O zaman onun dilinde anlatacaksınız...

İletişim bir sanattır. :P

blok

Aynı dili konuşmanız bildiklerinizi karşınızdakine aktarmak için gereken unsurlardandır. Doğru.
Ama yegane unsur değildir. Karşınızdakinde bulunması gereken akıl, aklı kullanma yetisi ya da diğer deyişle zeka, bilinç, yorum gücü, bilgi birikimi vs. biraz daha düşünürsek ekleyebileceğimiz bir çok etken bulunmadığı sürece "iletişim" dalındaki uzmanlığın ya da sanatkarlığın yapabilecekleri kısıtlıdır.

salmanyus

insanlar arasi husumet birbirlerini anladiklari icin genelde cikar.

yanlis anlamaktan cok dogru anlamak anlasmazliklari dogurur.

blok

Hirant Dink'in öldürülmesi mesela (!)

son tango

beni bi tek sen anladın,sende yanlış anladın ..zaten :)

kiya

olmayacak şey bir insanın
bir insanı anlaması

bir timur selçuk şarkısı
oktay arayıcı'nın sözleri
ah, ne güzeldir o yarin gözleri
yaşatır baharı, güzü, yazı ve kışı

anlama yar, anlama anoy
mavi yazma bağlama
mavi yazma tez solar anoy
yüreğimi dağlama

anlama yol olaydın anoy
selvide dal olaydın
bana göre yar mı yok anoy
istedim sen olaydın

ayva nar olanda gel anoy
anlam boş olanda gel
hasta düştüm anlamadın anoy
bari can verende gel

blok

Evet gerçekten "Yine Kiya geçti"

Ve konunun esasına kıydı geçti...

asya

aç kapını başka düşüncelere... bırak girsinler içeri tüm renkleriyle... onlara fırsat tanı, dolaşsınlar beyninde...

farklı pencerelerden bak onlara... soru işaretlerin de yanıtları da çoğalsın...

blok

Asya haklı olduğun noktalar var da,
yeşilin üzerinde mor iyi durmuyor.
Kaldı ki; "Yaşam" bölümü içinde bir "Laga Luga" forumu var. İnsanlar istedikleri gibi renklerdirsinler orayı...

salmanyus

yav ya anlarsin ya da anlamazsin.

yanlis dogru mogru anlamada ne oliyi  :uglystupid2:

asya

Alıntı yapılan: blok - 22.04.07/19:13
Asya haklı olduğun noktalar var da,
yeşilin üzerinde mor iyi durmuyor.
Kaldı ki; "Yaşam" bölümü içinde bir "Laga Luga" forumu var. İnsanlar istedikleri gibi renklerdirsinler orayı...

ah sevgili blok, yanlış anlamanın güzel bir örneğini sergilemiş olduğunu söylemeliyim. :)

ben konu başlığıyla ilgili yorum ve düşüncelerimi yazmıştım oysa...

blok

Asya, en azından yanlış anlama oluyor muymuş, olmuyor muymuş bunu göstermenin mutluluğunu yaşadım.Bir de senin söylemin bir önceki arkadaşın mesajıyla örtüşünce olanlar oldu...

depresif

kimileri tam tersini iddia etsede, yanlış anlaşılmak hiç anlaşılmamaktan iyi. yanlış bile olsa seni anlayan biri var karşında. anlamlara,anlamalara bu kadar hasret kaldık işte. bırak seni yanlış anlasın.. yeterki dogruyu anlatacak lüksün olsun...

güneþinkýzý

SÖylediğiniz, DUyduğu ve ANladığı

üçlüsü bir araya gelirse sorun yok.hani blok 1/9 ihtimali çıkarmış ya konuyu açarken, buna karşılık ben de böyle bir değerlendirme yaptım.3/9 u yakalayabilme ihtimali herzaman vardırrrrr :)

kýrdýmlebbes

Sürekli yanlış anlamaya meyilliler için kaygılanıyoruz ama onlar bizim için hiç kaygılanmıyorlar, ya da yanlış nedenlerden ötürü kaygılanıyorlar.

"charles bukowski"

flzf

hey ihtimaller yanlış hesaplanmış bizden 6 ihtimal çıkışı var karşıdakinin de 3 işleme ihtimali bu durumda 18 farklı ihtimal çıkar yani yaklaşık olarak %5,5 anlaşabilme ihtimali tabi veriler doğruysa :)

son tango

dedim ya..beni bi tek sen anladın,sende yanlış anladın

depresif

len tango bı cevap yazabılen senmıssın. ele gecırmıssın forumu len :P

son tango

napiim kıs.suç bende diil,yazmayalarda ..

asya

Alıntı yapılan: blok - 22.04.07/22:52
Asya, en azından yanlış anlama oluyor muymuş, olmuyor muymuş bunu göstermenin mutluluğunu yaşadım.Bir de senin söylemin bir önceki arkadaşın mesajıyla örtüşünce olanlar oldu...

Önemli değil sevgili blok, anlamaya çalışmak ya da yanlış anladığını anlamak ve dile getirebilmek herkesin yapabildiği bir şey değil. Bunu yapabildiğini göstermiş oluyorsun böylece bize... Ne mutlu sana ve arkadaşım olduğun için bana! :)

Bu arada nerelerdesin?

wiseman

Alıntı yapılan: blok - 21.04.07/20:26
salmanyus
herhalde sen beni yanlış anladın. Ben sadece en az yanlış anlama ihtimalinden söz ederken 9 tane ortaya koydum. bunun üst sınırını düşünemiyorum bile.

Düşündüğünüz ; söylemek istediğiniz ; söylediğinizi sandığınız...

Söylediğiniz ; karşınızdakinin duymak istediği ; duyduğu...

Anlamak istediği ; anladığını sandığı ; anladığı...

Dolayısıyla insanların birbirini yanlış anlaması için en az 9 ihtimal vardır...

bunların hepsinin bir kişide olduğu ile ilgili hiç birşey duymadım..
geriye 3 kalıyor söylediğiniz ,duyduğu ve anladığı..
bunlarda oluyorsa zaten insan hastadır uykusuzdur falan :D
diğerleri tilkiliktir. oda anlamamaya gelmez anlyor ama işine gelmiyor olur.

yeni raký

göçmen kýzý

anlamak istedikleri kadar...ötesi yok bence...var mı?

fikir

Yanlış anlaşılan şeylerden dolayı insan, hayatının yüzde kaçını bu yalnışlıktan doğan şeyleri düşünmeye ve yapmaya harcıyordur. Buna ayrılan zamanın çok çok küçük dilimini doğru anlamaya çalışsak, genel insnlığın düzeyi de bu kadar düşümüş olmazdı.

Her yanlış anlama ve yanlışlıktan çıkan sonuç, bir şeylerin ömrünü azaltıyor, diye düşünüyorum.