26.06.19/06:52

Bir devlet ne zaman çöker?

Başlatan blok, 26.04.07/00:37

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ateþ hýrsýzý

kuzeys;

Birşey atlamadım özgür yaşam alanı ve mülkiyet  farklıdır toprağa sahip olmak mülkiyeti içerir ona vurgu yapmak istedim. Kullandığın kavramlara yeniden bak bence...

denge;

yok canım benim polemiğim ne ki bu forum ne polemikler gördü...:P

Ama yine de tamam ben artık oynamıyorum.

;) 

denge

Ya hu polemik yapmak kötü bi şey değil ki, çekinme yaz lütfen. :P

Suntafa

Bütün yazdıklarından ne anladım biliyor musun, ya...:
Alıntı yapılan: ateş hırsızı - 01.05.07/01:19
Galiba espri anlayışımız bayağı farklı seninle

Şimdi dedim ya espri anlayışımız farklı.

durşumu esprili biçimde dile getirmeye çalışmıştım.

Ama espriyi yine açıklamak zorunda kaldım

...ya da...:

Bak yine anlamamışsın.
Bütün bunlara diyeceğim tek şey  "ESPİRİ"lerini anlamamışım ama  "yine"  anlamamışım...

Ama buralara ekleyeceğim var:
Devleti olmayan uygarlık yok ne demek? Her uygarlığın devleti vardır çünkü uygarlık ve devlet içiçe geçmiştir eğer devletsiz bir topluluk varsa orada uygarlık da yoktur. İnkalar bir uygarlıkdı ve devletleri vardı. Sen bana seminollerden yada aborjinlerden bahset biraz böyle  bir uygarlık duydun mu? Bu arada kültür ve uygarlığı karıştırmıyoruz değilmi?
Uygarlık ile kültür ne zamandan beri birbirinden ayrıldılar?
Uygarlıktan kastın ne acaba?
Gerk uygarlığı ya da Grek kültürü derken farkı ne kadar görüyorsun acaba?
Uygarlık ve kültürü aynı bağlamda alıyorum, bu yüzden Devletsiz de var olduklarını düşünüyorum.
Ya da ütopik bir bakışla, varolacak kmünist bir toplumda kültür vardır, Uygarlık vardır ama Devlet yoktur. Bilmem anlatabildim mi?

Ancak yinede bir yanlışlık var bu işte üretici güçlerin gelişmesi bay Marks’a göre her durumda iyi bir şeydir ve dünyanın  yokoluşa gitmesinin nedeni üretici güçlerin gelişmesi değil tersine “onların özgürce gelişmesini engelleyen gerici üretim ilişkileridir.
Marx'ı ve Marxizm'i, Kapital'de kaldı gibi görürsek böyle şeyleri çok sık söyleriz...

Üretici güçlerin gelişimi veya üretim ilişlilerinin gerici olması parelel olacak diye bir kaide yok. Bilakis aksi bir durum daha iyi bile olabilir...

Aspirin

provakasyonları,terörüvs.ciddiye almayıp,üstüne gitmiyorsa ...sarsıntılar.çöküntüyü doğurabilir,kişisel görüşüm

dhuntgen

bir devletin doğusu ayrımcılığa yöneliyorsa ve bunu sağır sultan bile duyup sadece devlet görmemezlikten geliyorsa,
ülkeyi karanlığa götürmek isteyenler demokrat olarak gözüküyorsa,
sadece kendi cebini düşünenler borsa vs. araçlara ve onun aracılığıyla dünyayla dalga geçen sermaye babalarına tapıyorsa,
kendilerini solcu, sosyalist, özgürlükçü olarak tanımlayanlar batının eski oyunlarına kanıp, soykırım yalanlarına karşı çıkanları hapse attıranlara "hepimiz ermeniyiz" diye yalakalık(ki bir solcuya yakışacak en son şeydir) yapıyorsa,
herşeye rağmen bir avuç ülkesini seven insan faşist oluyorsa,
o ülke çöker...

deniz

bir ülkde akla kara içiçe geçmiş ve artık neyin ne olduğu anlaşılmıyorsa o ülkenin içi boşalmış demektir.

ruhumyok

bir ülke farklılıkları redediyorsa kendini üstün görmeler başlıyorsa doğu batı ayrımı yapılıyorsa kimliğe göre muamele varsa ermeni diye sokak ortasında adam öldürülüyorsa ülkenin güvenliğini sağlamakla görevli kişiler bu haini vatan sewer ilan edip yüceltiyorsa ülkeyi hortumlayanlar değil ekmek çalanlar hırsız damgası yiyorsa bi çok kadın çaresizce seks işçisi olmak durumunda bırakılıyorsa ve bir avuç vatansewer olduğunu idda eden faşist elinde satır üniversiteleri işgal ediyorsa o devlet zaten çökmüş demektir desem....................kime cevap olur

eskiz88

Güvenin bittiği yerde yöneten-yönetilen ilişki sürdürülemeyeceğine göre, güven bittiğinde devletin de sonunun geldiğini söyleyebiliriz sanıyorum. Tabii bu düşünce rejime ve yönetilenlerin toleransıyla da alakalı...