25.06.19/02:10

Filozof Asker

Başlatan laneh-tin, 30.04.07/23:33

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

laneh-tin

Televizyonda Büyük İskender filmine gözüm takıldı.
Orta halli bir Hollywood yapımı olmasına ve hayal ürünü cilalarla parlatılmasına rağmen yine de bazı tarihsel gerçekler kalın çizgileriyle verilmiş.
Filip'in oğlu, Makedonya'dan kalkıp savaşa savaşa Anadolu'ya, İran'a ve Hindikuş Dağları'nı aşarak Hindistan'a gidiyor.
Bu arada oluk oluk insan kanı akıyor, ocaklar sönüyor, birbirini hiç tanımayan insanlar ölüm oyunu oynuyor.
Peki niçin?
Bu kadar acı, bu kadar kılıç, bu kadar mızrak ve kesilen bunca kelle ne için?
İskender adındaki delikanlının güç peşinde koşma ihtirasını tatmin etmesi için elbette.
Yani Tanrı'nın oğlu olduğunu sanan sıradan bir ölümlünün büyüklük hayalleri.
İnsanoğlu bir kişiyi öldürene katil, milyonları katledene kahraman dediği için tarihin en büyük kahramanlarından birisi.
İskender-i Zülkarneyn. Yani çift boynuzlu İskender.
Tarihe bu açıdan baktığınız zaman Attila'yı da aynı kefeye koymak gerekir, Cengiz Han'ı da, Napolyon'u da.
İskender'in insan öldüre öldüre Hindistan'a kadar gitmesi ne ise, Cengiz Han'ın Pekin'i zaptetmesi, Attila'nın Avrupa'ya saldırması, Napolyon'un Rusya'yı işgale yeltenmesi de o.
Yerleşik kültürleri değiştiremiyorlar ama çok kan döküyorlar, çok ocak söndürüyorlar.
Bunları düşününce aklıma bir başka general geliyor.
Savaş meydanındaki strateji ustalığı ortada iken; "Eğer yurt savunması için gerekli değilse her savaş cinayettir!" diyebilen bir general.
Belki de dünya tarihinin en ilginç subayı.
Saldırma, başka ülkeleri zaptetme hayalleri kurmayan, gerçekçi, yurdunu savunmaktan başka amaç beslemeyen bir subay.
Onca savaş idare etmiş olmasına rağmen, kurban kesilirken bakamayan bir duyarlı yürek.
Doğduğu, büyüdüğü şehir düşman elinde kaldığı halde, zaferden sonra bu şehri geri alma hayallerine bile kapılmayan bir hesap adamı.
Defterine Tevfik Fikret şiirleri yazan bir edebiyat aşığı.
Savaş bittikten sonra cephe anılarına geri dönmeyen, geceler boyu sadece dil, uygarlık ve uygarlık konuları üzerine düşünen, konuşan bir devlet başkanı.
Ve medeniyetler çatışması sakızının ayağa düştüğü dönemden yıllarca önce "İnsanoğlunun medeniyeti tektir, lakin kolları vardır" diyebilen bir hümanist düşünür.
Bütün bu yönleriyle ele alındığı zaman Mustafa Kemal, Eflatun'un 2500 yıl önce söylediği tanıma uyan bir filozof yönetici değil mi?
Ne yazık ki biz bu büyük insanı zaman zaman sadece donuk bir heykel şekline dönüştürdük, bazen de ona kendisininkilerle taban tabana zıt düşünceleri mal ettik.
Hiç olmazsa bundan sonra Mustafa Kemal'i daha iyi anlamayı başaralım.
Bu dâhiyi, zorunlulukların gerektirdiği gündelik uygulamalarla değil felsefesiyle, düşünceleriyle derinlemesine araştıralım.
Ve tabii; rüzgârlar böyle esiyor diye aydın görünmek için Mustafa Kemal karşıtı olmak basitliğine düşmeden ve modaya kapılmadan yapalım bunları.

30 Kasım 2004 - Vatan / Zülfü Livaneli

kiya

en filozof asker bizim asker :D

son tango

Alıntırüzgârlar böyle esiyor diye aydın görünmek için Mustafa Kemal karşıtı olmak basitliğine düşmeden ve modaya kapılmadan yapalım bunları.

çok iyi tespit livaneli..ortalıkta bunların kg ı artık 2,5 liradan satılıyo ;)

denge

Nasıl da sisteme entegre olmuşsun  Zülfü Livaneli,bence sen sadece şarkı söyle...

Alıntı"Eğer yurt savunması için gerekli değilse her savaş cinayettir!"

Çok hümanistçe canım ama bu topraklarda işlenilen cinayetlerin de hesabı birgün sorulacak.
ben modaya kapıldım da tango, kusura bakma. :P

asya

Livaneli aslında kendisi için bir saptama yapmış. Solculuk rüzgarları eserken yelkenlerini nasıl açtığını, Özal dönemiyle birlikte dümenini kırdığı yönü hep birlikte gördük. Şimdi de ulusalcılık rüzgarına kapılmış gidiyor...

Çok görmeyin garibe...

@son tango
Alıntıortalıkta bunların kg ı artık 2,5 liradan satılıyo

hiç olmazsa para ediyor be tango... diğerlerinin üstüne para vermek gerek... ;)

kiya

livaneli'nin kilosu ne kadar sayın bay tango?

kendisi "hele ulaş'a ulaş'a" türküsünü seslendirirken, ulaş'ın ve yandaşlarının kaç "filozof asker" öldürdüğünden haberi yok muydu?

kendisinin kilosu tam tamına 3 kuruştur tango efendi.

solculuğundan dolayı adam yerine konulduğu için avrasya forumuna çağrılmıştı. orada gorbaçov'la röportaj yapma şerefine erişti, gorbaçov'a henüz kimseler ulaşamazken.

milliyet'le anlaştı yayınlatmak için.

ama tam tamına üç bin lira fazla verildiği için "el sıkıştığı" ve bir saat sonra yazıları teslim etmesi gereken gazeteyi sattı.

röportajı, livaneli'nin kilosuna 3 kuruş veren hürriyet yayınladı...

filozofluk da bir yerde parayladır efendi tango, dikkat edin :P

son tango

2,5 lira para etmio artık..demek anlamındaydı be asyacım..aydın,entellektüel,karşıt görünmek için yapılan söylemler dönem dönem değişir.barlarda 3 kadeh alkolle bugünün çekici gündemi ''m.kemal karşıtlığı'' olsunlar,yarın ''en büyük asker,bizim asker''e dönüştüğü gibi..

Uyarı: Siz mesajınızı yazarken yeni bir mesaj daha gönderildi. İsterseniz gönderilen mesajı okuyun.
haklısın kiya..zaten ortalıkta adam kalmadı dimi? ;) m.kemal kötü,livaneli,basın patronuna az verdiği için gitmesi ile de kötü..başka? sırada kimler var kiya? ;)

bide,solculuğundan dolayı çağrıldı ise,bu ülkede veya dünyada başka solcu mu kalmamıştı sevgili kiya? yoksa kg ı 3 kuruş olduğu içinmi çağrılmıştı? yoks,yoksa,sen her şeye muhalefet etme duygunla saçmaladıın için mi? ;)

kiya

canım bak, burada herkese açıklıyorum: ciddi konularda seni adam yerine koymuyorum. çünkü herhangi bir niyetin yok, herhangi bir önermen yok. kendince bir türkü tutturmuşsun ama o türkünün notaları bile yok, düzeni, dirliği, hecesi, uyağı...

bu nedenle benim "muhalefet etme güdüm" ile senin "manasız konuşma güdün" arasında ortaklaşabilecek hiçbirşey de yok, umarım anlıyorsundur...

laneh-tin

Acaba? diyorum kirli savaşlarınızın, politik oyunlarınızın, hırslarınızın ve sallama taraf anlatılarınızın belkemiğinde ne var? Neden kuyruğuna basılmış kediler gibi cephe içindesiniz, ataksınız...

Alıntısolculuğundan dolayı adam yerine konulduğu için avrasya forumuna çağrılmıştı. orada gorbaçov'la röportaj yapma şerefine erişti, gorbaçov'a henüz kimseler ulaşamazken.

milliyet'le anlaştı yayınlatmak için.

ama tam tamına üç bin lira fazla verildiği için "el sıkıştığı" ve bir saat sonra yazıları teslim etmesi gereken gazeteyi sattı.

röportajı, livaneli'nin kilosuna 3 kuruş veren hürriyet yayınladı...

filozofluk da bir yerde parayladır efendi tango, dikkat edin

Bu soruları sorarken siz, irtisai durumlar beni taraf tutmanın tersi nedir diye sormaya zorluyor? Neden tarafız biz?

Taraflıya karşı çıkmak zordur. Çünkü taraflılar karşısındakilerin zorlanımlı düşünceyi hak ettiğini düşünmektedirler.

son tango

o halde neden ortaya atlıyorsun şekerim? ki sana söylediğm bişi de yoktu..madem ciddiye almadın,yazdıklarıma da cevap verme,yoksa asker zoruylamı yazıyorsun aslanım,civanım,kekliğim ;)

Uyarı: Siz mesajınızı yazarken yeni bir mesaj daha gönderildi. İsterseniz gönderilen mesajı okuyun.

kiya

Alıntı yapılan: laneh-tin - 01.05.07/00:04
Acaba? diyorum kirli savaşlarınızın, politik oyunlarınızın, hırslarınızın ve sallama taraf anlatılarınızın belkemiğinde ne var? Neden kuyruğuna basılmış kediler gibi cephe içindesiniz, ataksınız...

Bu soruları sorarken siz, irtisai durumlar beni taraf tutmanın tersi nedir diye sormaya zorluyor? Neden tarafız biz?

Taraflıya karşı çıkmak zordur. Çünkü taraflılar karşısındakilerin zorlanımlı düşünceyi hak ettiğini düşünmektedirler.

sallama derken, neyi salladığımızı izah etseniz iyi olurdu. taraf olmanın kötü yanlarını görmüyor değilim. karşımdakilerin zorlanımlı düşünceyi hak ettiklerini de düşünmüyorum.

tek bir şey acı verici: karşımdakinin zorlanımlı düşünceyi hak ettiğini düşünmesi. ben bile ona bunu yakıştıramazken...

laneh-tin

Yönlenmeden, beni düzgün anlayın...
Taraflının karşısındakine dayatacağı "zorlanımlı düşünce"si "Despot düşünce" sinin hak etmesini düşünmesi...

kiya

evet, sizi anlıyorum, despot düşüncenin hak edilişi tamamen insana mahsustur. mesela kuş türleri arasında "despot düşüncenin hak edilişi" kavram olarak dahi kabul edilemez!

laneh-tin

Endişenizi anlıyorum..