16.07.19/10:12

Düzgün İnsan

Başlatan laneh-tin, 30.04.07/23:49

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

laneh-tin

İki tip insan yaşıyor bu ülkede: Düzenden yararlanarak köşeyi dönmek isteyenler ve gidişattan acı duyarak,  toplumu değiştirmeye çalışanlar.

Birinciler hiçbir şeyden rahatsız değil!

Ne televizyon ekranlarındaki barbarlıklar, ne müzik zevkinin yerlerde sürünmesi, ne de ayakların baş,
başların ayak yapılması etkiliyor onları.

Hayatlarından memnunlar!

Çökmekte olan Babil kulesinin bir çürüme basamağına tutunmuşlar, vur patlasın çal oynasın, günlerini gün ediyorlar.

Toplumun zevkini geliştirme, niteliğini yükseltme, kibarlık, nezaket, insanca yaşam, onur, merhamet,
olgunluk gibi kavramlara uzaklar.

Yaşamlarının amacı, daha çok yeme, daha çok içme, daha zengin giyinme, daha çok seks yapma, daha
çok hava ve göbek atma olarak özetlenebilir.

Bir de köşelerine çekilmiş insanlar var.

Acı duyuyorlar.

Her haber seyredişte, her gazete okuyuşta 'Bu ülkeye ne oldu böyle?' diye düşünüyor, yarınlardan kaygılanıyorlar ve içinde büyüdükleri Türkiye'yi tanımakta güçlük çekiyorlar.

Aslında azımsanmayacak sayıdalar ama sesleri çıkmıyor.

Bu çevrenin, Türkiye'deki insanlardan bir tek talebi var:

Herkesin düzgün insan olmasını istiyorlar.

Şöyle der gibiler;

Kardeşler, ne olursanız olun, yeter ki düzgün insan olma vasfını yitirmeyin!

Sağcı, solcu, milliyetçi, enternasyonalist, tarikatçı, Fenerbahçeli, Galatasaraylı, Beşiktaşlı; genç, yaşlı, kadın, erkek, köylü, şehirli, Doğulu, Batılı, zengin, yoksul olmamız farketmez.

Yeter ki düzgün insan olun!

Maçlarda birbirinizi döner bıçaklarıyla doğramayın!

Kadınları, çocukları dövmeyin!

Bakan sıfatı taşırken; kesilmiş sığır kellesini, kanlı burun deliklerine iki parmağınızı sokarak uzağa fırlatma yarışı yapmayın.

Belinize taktığınız silahla, birer barbarlık örneği gibi dolaşmayın.

Teke gibi kokmayın!

Konsere gittiğinizde kendinizi paramparça etmeyin!

Televizyon ekranlarını beşinci sınıf varyeteyle doldurup, insanı çileden çıkarmayın.

Yoksul ailelerin kızlarını ahlâksızlığa özendirmeyin.

Oturduğunuz yeri kokutmayın!

Altınızdaki otomobili, öldürücü bir silah gibi kullanmaktan vazgeçin!

Bir takım haykırışlar, nidalar ve hırıltılar çıkarmak yerine, ana dilinizi temiz konuşmaya gayret edin!

Küfür etmeyi bir alışkanlık haline getirmeyin. Küfür ettiğiniz için övünmeyin.

Yalan söylemeyin!

Rüşvet vermeyin!

Kısacası: Düzgün insan olun!

DÜZGÜN İNSAN OLUN!

(10/5/2003)  Zülfü Livaneli

kiya

düzgün insan merdivendir, hiçbir şeye ulaşmayan. sürülür yabancı diye dayandığı kapılardan.

livaneli niye sürülmüyor acaba, dayandığı kapılardan? niye bir türlü düzgün bir insan olamıyor?

yazmakla olmuyor düzgün insan! fikret kızılok'a "susturun şu şerefsizi!" diye bağırmakla da olmuyor!

evet, büyük demokrat livaneli, ali bin kırca'nın siyaset meydanı'nda, fikret kızılok'un (o şerefsizin) susturulmasını istiyor!

düzgün insan olun sayın livaneli, düzgün!

laneh-tin

Yazıyı kaale alın, kişilere ve kurumlarla sonra ilgilenin... Bu yazının özel alanında sizin için neler yatıyor olabilir...

Kişilerin bu tutkulu düşüncesi sizi neden bu kadar ürpertiyor...  Demokrasi kaçağı ile yakından alakanız bulunuyor mu?

Peki asıl konu, din ve devlet işlerine bulaşmadan sadece vicdanla hür ve düzgün insan olma uğraşısı size ne ifade ediyor?

kiya

Alıntı yapılan: laneh-tin - 01.05.07/00:16
Yazıyı kaale alın, kişilere ve kurumlarla sonra ilgilenin... Bu yazının özel alanında sizin için neler yatıyor olabilir...
Peki asıl konu, din ve devlet işlerine bulaşmadan sadece vicdanla hür ve düzgün insan olma uğraşısı size ne ifade ediyor?

bakın, "hocanın dediğini yap, yaptığını yapma" diyorsunuz anladığım kadarıyla.

bense insan ikiyüzlülüklerine ciddi tepki veriyorum hala. imam'ın dediği yerine kendi düzgünlüklerime inanmaya çalışıyorum. ve imam'ın hareketlerini de yargılama şansım doğuyor böylelikle.

peki, siz ne yapıyorsunuz?

laneh-tin

Alıntıbakın, "hocanın dediğini yap, yaptığını yapma" diyorsunuz anladığım kadarıyla.

bense insan ikiyüzlülüklerine ciddi tepki veriyorum hala. imam'ın dediği yerine kendi düzgünlüklerime inanmaya çalışıyorum. ve imam'ın hareketlerini de yargılama şansım doğuyor böylelikle.

Bu üstteki yazın tamamen tembel düşüncenizden kaynaklanıyor... Ya da naif düşünemiyorsunuz ki şu an siz kıvırtıyorsunuz, ben kişilerle ilgilenmeyin dedim... Siz bulunmayan candamarını bulmaya çalışıyorsunuz... Sizinki açıktan kuyruk acısı gibi görünüyor... Kişilerle fena uğraşıyorsunuz, iğne deliği bulma hesabı.  Ben asıl sorularımın endişesindeyim..

Düzgün insan olmak bu mudur?

asaf

adım geçmiş midir diye bir bakıyım dedim, daha kimse anmamış.. çok kırıldım :P

kiya

Alıntı yapılan: laneh-tin - 01.05.07/00:28
Ben asıl sorularımın endişesindeyim..

Düzgün insan olmak bu mudur?

alla alla, garip bir durum var sanki "insanlık hali"nde, düzgün insan olmak ne mümkün!

Alıntı yapılan: asaf - 03.05.07/03:39
adım geçmiş midir diye bir bakıyım dedim, daha kimse anmamış.. çok kırıldım :P

asaf'cıım, aslında ben değinecektim livaneli gelsin de bizim asaf'ı bir görsün, düzgün insan olmak ne oluyormuş bir öğrensin diycektim de, arkadaşlar da şahit, o gün tam kırkbeş kişiye tek başıma laf yetiştirmekle meşguldum.

neyse canım, senin ne mal olduğunu bilmeyen mi var, dert etme bunları :D

asaf

tamam şimdi oldu abicim. ben de diyorum en azından kiya söylerdi bişeyler :P

laneh-tin

Alıntıalla alla, garip bir durum var sanki "insanlık hali"nde, düzgün insan olmak ne mümkün!

Bu nadir bir söylem!
Bilakis avuç içi kadar düşüncelerin bu basitliğini mümkün olduğunca "tepsi"ce anlayıp, oyun oynamaya heveslenmiş bir çoçuk var karşımda.... Yeter görüşe sahip bir fikriyatınızın olup olmadığı konusunda net fikrim yok, fikrimin olmasını da bu tutumlar karşısında pek istemem... Varın kendi yolunuza gidin... Ve konunun kendini anlamasına izin verin...

İki tip insan yaşıyor bu ülkede: Düzenden yararlanarak köşeyi dönmek isteyenler ve gidişattan acı duyarak,  toplumu değiştirmeye çalışanlar. Aslında bir de ortada olanlar var... Dengeye göre dil  şaplayanlar....

kiya

Alıntı yapılan: laneh-tin - 01.05.07/00:16

ne ifade etse iyi? kişisel olarak ne din ne de devlet işlerine zerre kadar bulaşma isteğim yok. ne din'in ne de devletin bana bulaşmasına da zerre kadar tahammülüm yok.

ama ikisi de "devlet eliyle" karışıyor bana, üstelik ben onlara hiç karışmıyorken, üstelik "laiklikten ölmek üzere olan", yeryüzünde eşi ve benzeri olmayan laikliği yeşerttiği için "laik kalması" dünyanın en mühim olayı olan, "laiklik elden giderse" hepimizin köküne kibrit suyu dökülecek olan cumhuriyet eliyle!...

bu durumda soruyu tersine çevirelim: "sadece vicdanla hür ve düzgün yaşama iradesi olan bir insana neden bu kadar karışılıyor? üstelik devlet eliyle, üstelik her zaman, üstelik akepe'den çok evvelden beri..."

Alıntı yapılan: laneh-tin - 03.05.07/21:11
Bilakis avuç içi kadar düşüncelerin bu basitliğini mümkün olduğunca "tepsi"ce anlayıp, oyun oynamaya heveslenmiş bir çoçuk var karşımda.... Yeter görüşe sahip bir fikriyatınızın olup olmadığı konusunda net fikrim yok, fikrimin olmasını da bu tutumlar karşısında pek istemem... Varın kendi yolunuza gidin... Ve konunun kendini anlamasına izin verin...

olabilir, ben kendi yolumda yürüdüğümü sanıyorum. bazan "kendi yollarımız" da kesişebilir. kasmayın, çığlığı basmayın, sizi takip etmiyorum, ben de o mahallede oturuyorum yalnızca.