21.07.19/17:20

Düzgün İnsan

Başlatan laneh-tin, 30.04.07/23:49

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Suntafa

Alıntı yapılan: laneh-tin - 30.04.07/23:49
İki tip insan yaşıyor bu ülkede: Düzenden yararlanarak köşeyi dönmek isteyenler

Birinciler hiçbir şeyden rahatsız değil!
Livaneli'ye göre bunlar 1.tip insanlar...
Birincisi bu türden insanlar var ama bunların rahatsız olmadığını söylemek yanlış olur. Zira bildiğimiz gibi Tüsiad-Müsiad-Tobb bu süreçlerde her zaman bulundular ve hep sözlerini söylediler...

gidişattan acı duyarak,  toplumu değiştirmeye çalışanlar.
Bu livaneli'ye göre 2.tip insanlar...
Ben şahsen toplumu değiştirmeye çalışan insan göremiyorum. Eğer Cuntacı Generallerden, Gazetecilerden, Akedemisyenlerden bahsediyorsa o başka.
Sesleri çıkıyor doğru ama ne tarafa?
Bunlar da sistemin içindeki pastalarının peşinde olan kesim.

Bir de köşelerine çekilmiş insanlar var.
Aaa bir 3.tip insan varmış...
Hani iki tipti? Hesapta bir yanlış var...
Bu tipi yukarıdaki 2.tiple birleştirmeye çalışmış Livaneli ama becerememiş.
Bu tipler hep varolduğu söylenen, yalaka, pısırık, içine kapanmış, leyla tipli insanlardır ve hep bunlar kutsanır, zira bunların varolduğunu söyleyip söylediklerinizi rasyonelleştirirsiniz.
Livaneli de böyle bir yola başvurmuş.

torq

Nereden bakarsanız bakın çok talihsiz bir yazı olduğunu kabul etmek gerek. Livaneli gibi "aydın" olmaya çalışan ama "entelektüel" olamamanın verdiği sıkıntıyla yazılar yazmaya çalışan biri için fazla şaşırtıcı değil ama bu kadar da klişe bir yazı yazmak zorunda değildi.

Suntafanın da saptadığı gibi, bir ülkedeki insanları ikiye ayırıp gerisini yok saydığınızda hem sosyolojik hem de düşünsel açıdan yetersizliğinizi ilan etmiş olursunuz. Analiz yapmak istiyorsanız, toplumdaki sorunları sonuçlara değil, nedenlere göre değerlendirir, sonra da bunların kendi düşüncelerinize göre çözüm yollarını anlatırsınız. Ama sonuçları esas alıp sonra da biz ne hale geldik , vah vah, biz bu duruma düşecek ülke miydik şeklinde sızlanmalarla kendinizi kandırırsanız gidilecek bir yer kalmaz.

Birinci tümcedeki  "düzenden yararlanmak isteyenler ve  köşeyi dönmek isteyenler ve gidişattan acı duyarak,  toplumu değiştirmeye çalışanlar" tanımına kimler uyuyor diye bakalım. Örneğin şimdiki bilinen ve sevilen deyimle "satılmış medya" (bu deyimi kesinlikle onaylamıyorum) içinde kalarak iktidarın ve onların işbirlikçilerinin istediği doğrultudaki yazılarını, sırça köşklerinden ayda 50.000 dolar maaş alarak yazan "aydın"lar olabilir mi?

Yazının ilk bölümünü bir de bu bakış açısıyla okuyalım bakalım nasıl oluyor? Sonrasına yeniden bakarız

asya

İnsanları düzgün olanlar ve olmayanlar diye kategorize etmekle zaten asıl yanlışı yapmış Livaneli. Böyle sınıflandırmaların size, bana, topluma bir yararı var mı? Ya da bir mantığı?

O, oturdukları yerden ülke gidişine yüreği yananları "düzgün insan" olarak nitelemiş. Yani "düzgün" ve "üzgün" karıştırılmış. Hiçbir şey üretmeden, yapılanlara gerekli ve yeterli tepki vermeden oturduğumuz yerden "ah vah" ederek ellerimizi dizlerimize vurmamız, "cık cık cık, böyle olmuyor" dememiz mi bizi "düzgün insan" yapıyor?

Sadece namuslu, iyi ahlaklı olmak yetiyorsa - ki yazıdan anladığım bu - halkımın çoğunluğu böyle zaten. Yeter ki Livaneli, iki de bir hazırladığı ve tamamen ticari bulduğum, "bilmem kaçıncı yılımı kutluyorum şamataları"ndan biraz başını kaldırıp kendi duvarlarının dışındakilere de baksın! Onlardan her yerde ve çok var elhamdülillah! 

Livaneli üzülmesin, yazsın güzel güzel yazılarını, alsın paracıklarını ve  "düzgün/üzgün" görünmeye devam etsin!

eczacý

Alıntı yapılan: torq - 03.05.07/22:59
Nereden bakarsanız bakın çok talihsiz bir yazı olduğunu kabul etmek gerek. Livaneli gibi "aydın" olmaya çalışan ama "entelektüel" olamamanın verdiği sıkıntıyla yazılar yazmaya çalışan biri için fazla şaşırtıcı değil ama bu kadar da klişe bir yazı yazmak zorunda değild

tamamen katılıyorum.. Zülfü Livaneli halka o kadar uzak bi insan ki bunlardan bahsetmye hakkı bile yok..insanları iyi-kötü, düzgün-düzgün değil diye ayırmak yerine davranışları ayırmak lazım..
  o ilk önce dönüp baksın bi aynaya...

Ruler of the Ruins

Mesele Zülfü Livaneli degil dikkat ederseniz, parmağın gösterdigi yere degil de parmağa bakıyorsunuz sanki..

Yazıda ki yanlışlar, konunun özünden ayrı bir biçimde, Zülfü Livanelinin entellektüel olmaya çalışan ama bir türlü beceremeyen şahsiyeti de gene ayrı bir konuda eleştirilebilinir.

Ama "Düzgün İnsan" başlığı bile konunun özüyle ilgili bir fikir veriyor kanımca, olayları ve insanları tartışmaktan vazgeçmeli.. Bu zaten yazının özüne ve burda yazana tu kaka demektir bir yönüyle de.

Ben insanları sınıflandırmaya her haliyle karşıyımdır çünkü yetersiz olmayacağı bir durum bilmiyorum ama düzgün insan demek, iyi veya kötü olmanın da ötesinde, ne yaptıgını bilen olmak, ilk başta kendine saygı duymak demek olmalıdır bence.
Ne yaptığını, neyden dolayı ve ne amaçla yaptığını bilmek ve kendine saygı duymak zaten, "aptalca kurnazlıkların" ve "sınırsız ihtirasların" önünde duracak bir engel olacaktır...

son tango

livaneli nin yazdıklarında,verdiği öğütlerinde yanlış olan ne var?
-yalan söylemeyin,yoksull ailelerin kızlarını ahlaksızlığı sürüklemeyin,ter kokmayın,kadınları,çocukları dövemeyin demiş..buna mı itiraz ediyorsunuz?

konu livaneli kimdir değil,yazının içeriği..içeriğinde de sıflandırma konusunu ele alınmış,nie sınıflandırma yapıyormuş..yok mu böle bi sınıf? kesinlikle var..kalitesiz eğlence programlarının karşısında göbekler atan,sabah kadın programlarından başını kaldırmayan,ülke sorunlarını bırak,kendi sorunlarına bile gözlerini kapayan bi uyuşmuş halk kitlesi yok mu? yalan mı söylemiş?

hadi canım siz de!! eğer,insanları sevdiklerim ve sevmediklerim die ayırırsanız,doğru söyleseler bile altına imza atmayı bırakın,konuyu kendisine getirip içeriğini görmezden  gelmenizden doğal bişi olamaz!

eczacý

iyi de bu livaneli nin söylediklerinin doğru olduğunu herkes biliyo. önemli olan uygulamak, örnek olmak... lafla peynir gemisi yürümez...

son tango

bu ayrı bi başlık olabilir..livaneli düzgün insan mıdır? başlığı olarak,bunu tartışabiliriz..

son tango

ViOLamOon

o zaman livaneliye gören gözlerle bakınız!