16.07.19/10:10

Kutsal Kavramlardan Korkarım...

Başlatan laneh-tin, 30.04.07/23:56

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

laneh-tin

Çıkarlarına dokunmadığınız sürece, insanların çoğunun içinde bir iyilik eğilimi olduğuna inanırım ben.Kimse kendisini ateşe atmaz, ailesinin, çoluğunun çocuğunun cehennemde yaşamasını istemez.Yine de insanlar sık sık kendilerine bir cehennem yaratır ve onun ateşinde kavrulurlar.Dünya tarihine baktığınız zaman insanoğlunun savaş, zulüm, işkence belâlarından hiçbir zaman kurtulamadığını görürsünüz.İnsan bu kanlı tarihe bir çocuk gözüyle bakabilse şaşırır: Toplumların niye durup dururken kendilerini ateşe attığını anlayamaz.Bunu kavrayabilmek ancak bir yetişkin olmakla mümkündür.Beyni kutsal kavramlarla yıkanmış ve kafası hurafelerle doldurulmuş bir yetişkin.Yetişkinlerin çoğu, çocuklardan aptaldır; çünkü aptallaştırılmıştır.

DİN

DinBüyük insan topluluklarını kana ve dehşete boğmak için kullanılan kutsal kavramların başında din gelir.Ortadoğu'dan çıkan tek tanrılı dinler, Baü'ya aktarılınca büyük dramlara neden oldular.Otuz Yıl Savaşları, Yüz Yıl Savaşları, katliamlar, engizisyon işkenceleri gibi çeşitli yöntemlerle insanoğlunun hayatini kararttılar.Dini maske edinen çatışmalar şimdi bile savaş ya da terörizm adı altında sürüp gidiyor: Her gün oluk oluk kan akıyor.insanın ruhunu kurtarmak bahanesiyle bedenini yok ediyorlar.Eli diyen Yahudilerle, İlah diyen Müslümanlar dünyanın tadını çıkarmak yerine birbirlerini kırıyorlar.Bu yüzden ben siyasallaşmış, toplumsallaşmış ve ideoloji haline gelmiş "Din" kavramından korkarım.Dünyaya ahlâk getirmeye çalışan peygamberle-rin,bu din bezirganlarının cinayetlerine bahane kılınması içimi ürpertir.

MİLLİYETÇİLİK

İnsanoğlunun en saf ve içten duygularından birisi de çevresine, bölgesine, ailesine, ulusuna bağlılıktır.Bundan daha masum bir şey olamaz.Zaten bu nedenle yüreğinde az ya da çok milliyetçilik duygusu bulunmayan insana rastlamak zordur.Kitleleri önlerine katıp bir sürü gibi gütmek isteyenler, din olgusu kadar milliyetçiliği de kendilerine kalkan yaparlar.Tarih, milliyetçilik maskesi altinda işlenen cinayetlerle doludur.İdeolojiDin ve milliyetçilik kadar tehlikeli bir başka savaş aracı da ideolojilerdir.İnsanları komünizm, faşizm, Nazizm adı altinda örgütler ve marşlarla, söylevlerle heyecanlandırırsanız, yine aynı sonuç ortaya çıkar: Ölüm, savaş, cinayet, işkence.İdeolojiler hiç kimsenin kendi kafasıyla düşünmesine izin vermezler.Sizin yerinize düşünecek birileri vardır mutlaka.

DEMOKRASİ

Şaşırtıcı geleceğini biliyorum ama ben artık kutsal demokrasi kavramının da istismar edildiğini düşünüyorum.Demokrasi çoğunluk diktatörlüğüne dönüştüğü anda, uzun vadede toplumları zehirliyor.Çünkü seçme-seçilme olgusu, demokrasi kurumunun sadece bir unsuru.Bunu öne alıp mekanik bir biçimde işlettiğinizde, "millet iradesi" kavramı faşizmle sonuçlanıyor.Seçimle iş başına gelen Adolf Hitler bunun en çarpıcı örneklerinden biri.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ

Geçen yüzyılın en büyük ve kutsal mücadelelerinden birisi "Basın Özgürlüğü" alanında verildi.Gazeteleri baskılardan kurtarmak gerekiyordu ama iş bugün insanları medyanın baskısından kurtarmak noktasına geldi.Birkaç yıl önce, Rusya'daki en büyük patronlardan birisi, dev boyutlardaki yolsuzluklarını örtmek için bir iki gazete satın aldı ve kendisine yapılan her haklı eleştiri ya da soruşturma girişimini "Basın özgürlüğü elden gidiyor!" feryatlarıyla karşıladı.Bugün yaygın olarak başvurulan bir yöntem bu.***Yukarıda saydıklarımın hepsi özünde doğru, güzel ve insanı iyiliğe götürecek kavramlar.Zaten bu yüzden bunca yaygın ve dokunulmazlar.Ama kavramların gücü, aynı zamanda bu kavramları insanoğlunun karşısındaki en büyük tehlikeler haline getiriyor.Bu yüzden nerede kutsal kavramlarla siyaset yapıldığını görsem korkuyorum.Arkasından bir kötülük bekliyorum.

14 11 2003 Zülfü Livaneli