21.07.19/17:18

Ne yapmalı, nasıl yapmalı?

Başlatan ateþ hýrsýzý, 20.08.04/18:46

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gobilibozo

Alıntı yapılan: ice - 30.04.08/13:32
Evet sevgili gobilibozo doğru anlamışsın. Ki burada etik bir duruş var o da ; kimseyi, dünyayı kurtarmaya çalışmamak... Bir birey olarak seçimini yapıyorsun post modern-modern-pre modern uygarlığın işlediği suçlara  ortak olmak yerine kendini yaşamayı seçiyorsun yani illede kurtarmak kurtarılmak paradigması açısından abakılmak isteniyorsa kimsenin sorumluluğunu üstlenmiyor sadece kendimi kurtarıyorum ve benim gibi kendini kurtarmak isteyen başka bireylere de bir seçim sunuyorum. Böylece diğerleri içinde yaşayan bir örnek sunarak yapıp örneklemiş oluyoruz. Ezber bozuyoruz kafa karıştırıyoruz belki örnek alınıyoruz vs...

:)

Bunun bir ara yolu yokmu?İnsan sorumluluk sahibi bir varlıktır,önce kendini düzeltecek sonra etrafını,senin bu düşüncen önce kendini kirlerden arındırma kötülüklerden soyutlanma noktasından hareketle çıksada sonuç olarak biraz bencillik kokuyor,aman yinede bu çözüm önerisini her kes denemesin meydan eğitilmemiş insan bozmasıyla dolar :)

samanyolu

doğadan aldıklarını konu komşunla, başkalarıyla paylaşmakta var. Bu bencillik oluyormu. Ve Bunun karşılığında bu birlikte toprağın ürün vermesinin devamını diliyerek bu paylaşımı, dualarıylada paylaşıyorlar. Karşılığında onlarda kendi ürettiklerini benimle paylaşıyorlar. Bencil kalabilirmiyiz, insan paylaşımı bulunan yerde.

ice

Alıntı yapılan: gobilibozo - 07.05.08/15:08
Alıntı yapılan: ice - 30.04.08/13:32
Evet sevgili gobilibozo doğru anlamışsın. Ki burada etik bir duruş var o da ; kimseyi, dünyayı kurtarmaya çalışmamak... Bir birey olarak seçimini yapıyorsun post modern-modern-pre modern uygarlığın işlediği suçlara  ortak olmak yerine kendini yaşamayı seçiyorsun yani illede kurtarmak kurtarılmak paradigması açısından abakılmak isteniyorsa kimsenin sorumluluğunu üstlenmiyor sadece kendimi kurtarıyorum ve benim gibi kendini kurtarmak isteyen başka bireylere de bir seçim sunuyorum. Böylece diğerleri içinde yaşayan bir örnek sunarak yapıp örneklemiş oluyoruz. Ezber bozuyoruz kafa karıştırıyoruz belki örnek alınıyoruz vs...

:)

Bunun bir ara yolu yokmu?İnsan sorumluluk sahibi bir varlıktır,önce kendini düzeltecek sonra etrafını,senin bu düşüncen önce kendini kirlerden arındırma kötülüklerden soyutlanma noktasından hareketle çıksada sonuç olarak biraz bencillik kokuyor,aman yinede bu çözüm önerisini her kes denemesin meydan eğitilmemiş insan bozmasıyla dolar :)

İnsanın insana yapacağı en büyük kötülük eğitimdir. Eğitim bizi doğamızdan senin tabirinle insanlık fitratından uzaklaştırır, analitik düşünce yerine sunulmuş eğitilmiş düşünceyi dayatır. Bunu herkes deneyebilir ama asıl amaç burada öncü, lider, yol gösterici, peygamber vs. olmayı reddetmektir. Şimdi bunlar olmadan insanlığı kurtarmak mümkünmüdür? Elbette hayır! O zaman dünyayı önce kurtarıcılardan, bilinç, fikir, tebliğ taşıyıcılardan kurtarmak gerekir. Sorunu başladığı yerde çözebilme becerisi önümüzü açar.

Ben kendimi kurtarırken bunu örnekliyorum ve kimseden saklamıyorum. Herkesin aklı var düşünsün taşınsın isterse kendi deneyini yaşasın. Değişim, devrim, yeni bir hayat hemen şimdi burada kendimizden başlamazsa nereden başlar ve ne kadar sahici olur?

güneþinkýzý

sahici olmayacak kadar,,?

teşekkürler ice,,

ice

Alıntı yapılan: güneşinkızı - 13.05.08/23:49
sahici olmayacak kadar,,?

teşekkürler ice,,

ben de teşekkür ederim ama "sahici olmayacak kadar" derken neyi kastettin anlayışsızlığımı bağışlayarak konuya açıklık getirirmisin güneşinkızı?

güneþinkýzý

Bu bir ironi "ice",, kendi içinde, kendine, karşılıklı aynalar tutan,,,

"Sahici olamayacak kadar sahici olur" derken kendi kendini yanıtlıyor sorunun anahtarı demek istedim,,, :)

ice

hımm anladım tırnak içine alsaydın keşke... neyse tekrar teşekkürler. Bu arada derdimi doğrudan söyledim blöf başka söze gerek varmı bilmem?

gobilibozo

Kabul ediyorum kurtuluş bireyde başlar,bireyin kurtuluşu kendisini keşfetmesidir,yaşadığı hayatı dosdoğru anlamlandırabilmesidir,evet sunulmuş eğitilmiş düşünce bizi bir zindana hapsediyor belki fakat her kesin algılaması bir değildir,sen 10 gram anlarken bir başkası 2 gram anlayabilir,bu anlayışı kıt insanı kendi halinde bırakmak bir ölüme terkediş değilmidir?Ben kendi adıma dediklerinin kulağıma hoş geldiğini söyleyebilirim,kimseyi uyarmak zorunda kalmamak mesela,zira hep veren taraf olunduğundan insan almayı terkedebiliyor öğretme öğrenmeyi yavaşlatabiliyor,aynı şekilde hazır bilgiyi almakta insanı bir zindana hapsediyor ve o gördüğü zindandan ötesini bilemiyor,belki hazır bilgiyi terketse ufku genişleyecek aldığı bilgiden ziyadesine ulaşacak bu mümkün(fakat bunu düşünebilen insanlar için söylüyorum)2 gram algılayabilen bir insan bunu yapamaz sanırım..

Değişim şimdi burada kendimizden başlamazsa ertelenir,unutulur sahiliği kalmaz,evet ben biraz korkuyorum sanırım insana güvenmiyorum her insanın kendi kendisini evrimleştirebileceğine inanamıyorum işte sorun bu galiba :)

samanyolu

İnsanlar birbirlerinin yüzüne gülerek yaşıyorlar.
Köprüyü geçene kadar dayı misali.
Bu yüzdende gerçek dost karaborsa.
Sahibi sahibi sevdin mi!
oyalama böyle doğruyu söyle.(Söylermisin?)

adnan

anlayışları değil anlayışımızı sorgulamalıyız
dostlukları değil dostlugumuzu sorgulamalıyız

zira herkez yaratıldıgı fıtrat üzere yaşar

dost bulmak için önce dost olmalıyız

kimseden bir şey istemeyin ben istediğinize kefilim ..der nebi