18.07.19/10:39

Güçlü Devlet

Başlatan deniz, 08.07.04/13:33

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

deniz

Gücün kendisi iyidir. Masumdur.

Ama insan eline geçtiğinde masumiyetini yitirir ve nefislere hizmete başlar.

Sahip olduğu büyü güce rağmen gücünün masumiyetini koruyabilmiş insanlar, ideolojiler veya devletler var mı?

Hem güç toplam bir değerdir. İnsanlar, kurumlar yada devletler bunu paylaşırlar.

Güç paylaşımında fazla payı elde etmek diğerlerini mağdur edecek gelişmelere sebep olmaz mı?

Amerika böyle bir güç. Peki sahip olduğu çeyrek milyarlık insan topluluğu haricinde (ki onların da aslında çok küçük bir kısmı) ne kadar mutluluk getiriyor dünyaya. İnsan nesline bu gücün faydası ne?

nisan

Guclu bir devlet olmak, bulundugumuz zamanda, baskalarinin mutsuzlugunun ustune basarak gelismek anlamina geliyor.

Guc, bir sekilde o devletin her bolumune sirayet ettiginden, gelismis ulkeler kendi insanina oldugu kadar baska insanlara da fayda saglayabiliyor. Yani guclu devletlerin sunduklari sadece kaos degil cok kere..

Neler olabilir?

Dunyada saglik konusuna en fazla para ayiran ulkeler gelismis ulkelerdir. Bugun pekcok hastalik ve tedavisi anlaminda onlarin varolan sistemlerinin sonuclarindan faydalaniyoruz ornegin..

Fazla para ayirmalarinin baslica sebebi, cok uluslu olduklarindan oturu, gelecekte daha saglam daha az hastaliksiz bir nesile sahip olmak..Cunku gelecek nesil, koken neren gelmis olursa olsun Amerikali kimligini edinmis olacak gercek anlamda.. Bu yuzden atiyorum kanseri, cesitlerini, tedavisini vs. ucuncu dunya ulkesinden once bulmak zorunda..

Uretim ve pazarlama bazinda bircok ulkeye faydasi var. Zira tuketim ulkesidir guclu devletler.

Bugun ornegin bir Cin bu anlamda fason calisan bir ulke..

Lexus markasini bilirsiniz sanirim.. Ama bugun Japonya sadece Amerika ve Kanada'ya bu arabayi  son derece uygun fiyata alma, satma anlaminda vermistir. Baska ulkede bulsaniz da oradaki insanlarin bu arabaya sahip olmasi icin  cok yuklu bir para odemesi gerekir. Halbuki GMC Amerika ve dunyada gayet bilinen bir sirkettir. Ama Japonya Lexus'la luks araba uretiminde kafa tutmaktadir mesela...

Satin aldigimiz Levi's markasinin hatiri sayilir bazda ham kumasi bugun Turkiye'de Kayseri'de(yanlis hatirlamiyorsam Karaman holding'ti adi sirketin) dokunuyor mesela.. Amerika'ya veya baska ulkeye kumas olarak gidiyor, pantolon haline geliyor sonra biz onu parayla aliyoruz.

Bugun ordudaki bircok askeri arac Amerika orjinli.. Savunma anlaminda ucuncu dunya ulkelerinin kendisini yenilemesi anlaminda destek veriyor.

Ornekleri cogaltmak mumkun...

Gucu ve hayat standartlari, herseyden once ozgurlugu hatiri sayilir sekilde oturtturmus olmasi sayesinde bircok ulke insanini kendi bunyesinde bulunduruyor. Ve hemen hemen her kabul ettigi insanin ulkesine dair bir nevi karsilikli is olanagi mevcut.. En azindan insanlarin okumak amacli yurtdisina cikislarini dusunebiliriz.

Mutluluk getirmiyor dunyaya evet, barista getirmiyor ama en buyuk olmanin temel sarti da boyle olmaktan geciyor. Bugun resmi ters cevirseniz, ucuncu dunya ulkelerinin hepsi bir Amerika gibi olsa, onlarin da yapacagi farkli birsey degil buna Turkiye'de dahil.. Cunku dogal kaynaklar gunbegun tukeniyor. Herseyimiz gitgide kirleniyor.

Bizler insani bakiyoruz olaylara cogu kere, ama hic hoslanmasak da, dunyadaki varolan uretim-tuketim sisteminin donmesi icin buyuklerin saldirmasi, kucuklerin de ezilmesi gerekiyor. Guzel mi? Hic degil.. Ama gercek olan bu..