24.08.19/08:40

iletişimin püf noktaları

Başlatan ruhumyok, 17.05.07/18:18

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ruhumyok

Mevlana'nın aşağıdaki sözünü iletşimde etkinliğin temel kuralı olarak kabul edebiliriz
"Ne kadar bilersen bil,bildiklerin karşındakinin anlayabildiği kadarıyla sınırlıdır."
Mevlana'nın bu anlamlı sözünü"insanların birbirini anlayamamalarına neden olan 9 iletişim sorununuda tam anlamıyla doğruluyor.9 iletişim sorununu şöyle tanımlanıyor:
Unutmayınki söyleyen tarafta sizin,
1- Söylemeyi düşündüğünüz
2- Söylemek istediğiniz
3- Söylediğinizi zannettiğiniz
4- Söylediğinizle dinleyen tarafında da karşıdakinin
5- Duymak istediği
6- Duyduğu
7- Anlamak istediği
8- Anladığını sandığı
9- Anladığı

arasında farklar vardır.Fakat iletişim yalnızca 4. ve 9. noktalarda belirlenir.Sonuçtaysane söyleyen meramını tam olarak anlatabilir nede dinleyen söyleneni tam olarak anlayabilir :ph34r:

medusa

iletişimin püf noktası ; 2 tokat çakarsın pür dikkat sana bakar daha ne oldugunu anlamaya çalışırken sen anlatırsın anlatacaklarını ,karşındakıde o sırada kendıne gelıp -nıye vuruyosun yaaa derken sırtını sıvazlayıp  -hayat boyle birşey işte arkadasım diyerek super bır ıletısım kurulabılır dıye dusunuyorum ben

ruhumyok

medusa seni tebrik ediyorum yani yeni iletişim kuramlarına seninkinide katsınlar yani varya üstünde çok çalışılmış:=)

medusa

ee hayat böyle birşey arkadaşım :P

asaf

medusa bir yiğit özgür karikatürüne götürdün beni adeta, yaşattın bana bunu ebet :D

medusa

tabı gonul hawaii ye, maldıvlere goturmek ısterdı sizi sayın asaf ama napalım kader

asaf

iletişimin püf noktaları' na getirdin beni yine ama :D

medusa

bide iletişimin  puff noktaları vardır bilirmisiniz sayın asaf.böyle iletişim manyağı insanlar vardır sizi bir yerde yakaladılarmı hiç merak etmediğiniz bir çok şeyi anlatırlar sizde dinlerken içinzden puufff  puff der bir noktaya sabit bakarsınız anca bu şekilde kurtulabılırsınız sözcük yağmurundan

ench

Gerçekten de zor sağlam ve iyi bir iletişim kurmak karşımızdakinin anlatmaya(yani kendi düşündüğünün aynısını)bizede anlatabilme çabası bizim kendi anlamak istediğimiz vesayere şeyler

uykucu

üsttekı dostuma tamamıyle katılıyorum