21.07.19/17:21

CHE gibi olmalı

Başlatan devrimChe, 17.05.07/19:43

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

devrimChe

17.05.07/19:43 Son düzenlenme: 21.05.07/02:06 deniz

Che'nin sosyalizm anlayışını tanımlarken şu sözleri çok anlamlıdır:Önemli olan kişinin kaç kilo et yediği,yılda kaç kez deniz kenarına gidebildiği ya da bugünkü maaşıyla ülke dışından ne kadar çok şey alabildiği degildir.Önemli olan bireyin kendini daha tam,daha fazla iç zenginliğe sahip ve daha çok sorumlu hissetmesidir.
enternasyonal [ara]sosyalizm[/ara] budur işte...

Clockwork Avian

che askerdi değil mi? thüü sana!!! darbeci seni zındık. yaşasın akp ve liberal medya demokrasisi :)

Ruler of the Ruins

Çok güzel sözler ama ne yazıkki insanlar daha çok et yemeyi ve digerlerini tercih eder,
Che empati yetenegi çok yüksek olan bir "insan", bu yüzden burnunu bukadar çok şeye sokmuş ve kendini bu kadar çok sorumlu hissetmiş - Ve erdemli biri -  ama bunlar devrimizde extra şeyler ne yazık ki.

Clockwork Avian

Che asker... kahrolsun darbe!!
Bence Küba'da devrim ikna yöntemiyhle olmalıydı, muhtemelen islami yöntemle.. O zaman AB'ye de girilirdi lan:)

Ruler of the Ruins

Che doktor esasen :)

private1907

Alıntı yapılan: Clockwork Avian - 19.05.07/04:24
Bence Küba'da devrim ikna yöntemiyhle olmalıydı, muhtemelen islami yöntemle.. O zaman AB'ye de girilirdi lan:)

anlamadığın konularda yorum yapmasan tam süper olacak... ;)

Clockwork Avian

Alıntı yapılan: private1907 - 19.05.07/23:13

anlamadığın konularda yorum yapmasan tam süper olacak... ;)

Neden anlamamışım anlayamadım.
Alıntı yapılan: Orestes - 19.05.07/22:55
Che doktor esasen :)

Çok yazık. Bir doktor olarak, bir sivil olrak çaba vermeliydi.

Ruler of the Ruins

Onu da yaptı,
sen silahla direnmek kısmına mı karşısın?
yani darbe yapmaktan öte büyük çaplı bir kurtuluş savaşı vermek istedi diye degerlendiriyorum ben..

Clockwork Avian

Küba'da bir devlet vardı. Neden demokratik yol seçmediler?

KARGA

Clockwork Arian maşallah siyaset bilgin ilkokul dört seviyesinde... Che, milliyetçiliğe, ırkıçılığa, ezenlere, bağnazlara, faşistlere karşı silah aldı. Savunduğun T.C. ordusu ise Che gibi düşünenleri darağacında sallandırmıştır; bu yüzden T.C. ordusunu savunurken Che ve davasını buna alet edip onu kirletme!

Laikliğin elden filan gittiği yok, birbirimizi kandırmayalım! Türkiye'de muazzam bir gericilik dalgası mevcutsa, bu da faşizmi gün be gün pompalayan ordunun eseridir... tıpkı 80 darbesinden sonra açtığı Kuran kursları ve yaydığı karanlıkla yeşil kuşağı yarattığı gibi! Şeriatçılar varsa bu ordunun eseridir, bu ülkede her musibetin altında ordunun imzası olmuştur ve yine de olacaktır. Verilen mücadele demokrasi/şeriat mücadelesi değil, fakat ekonomik iktidar mücadelesidir; Anadolu'dan yükselen yeni bir müslüman liberal kanat ile ülkenin gerçek iktidar sahipleri OYAK'çı faşist generallerin mücadelesi!

Her on yılda bir dengeler aleyhlerine kayınca yok "vatan elden gidiyor" yok "memleketi satıyorlar" diye ya darbe yapılıyor ya da hükümet çökertilip "işler düzene sokuluyor". Ama ne yapalım ki salaklık ne din, ne ırk ne de sınıf tanır, evrenseldir. 60 yıldır bir DP ve ordu geleneğiyle beli bükülen halk hala duruma isyan etmiyorsa, hala orduyu aydınlığın ve ilericiliğin timsali olarak görüyorsa, çekeceği de vardır... sen eşek olursan, semer vuran çok olur!

Ruler of the Ruins

Karga dedigin bir çok şeye katılıyorum, harika tespitler.

"Anadolu'dan yükselen yeni bir müslüman liberal kanat ile ülkenin gerçek iktidar sahipleri OYAK'çı faşist generallerin mücadelesi!"

Konuyla alakasız ama yeşil sermaye diyerek cephe alınan şirketler ve sonrasında gelen ekonomik krizi hatırlatırım.

ütopist

che gibi değilde , "olduğun gibi , düşlediğin gibi olunmalı,olmalı" daha "cuk" oturur.kişilere değil , hayallere-düşünlere sarılın.kendinize sarılın.

prensesistar

20.05.07/14:11 #12 Son düzenlenme: 21.04.08/01:37 asya
Alıntı yapılan: ütopist - 20.05.07/14:08
che gibi değilde , "olduğun gibi , düşlediğin gibi olunmalı,olmalı" daha "cuk" oturur.kişilere değil , hayallere-düşünlere sarılın.kendinize sarılın.

katılıyorum zaten mantıgı korelten tek sorun
magara yada ıdol yaklasımalrı degılmıdır
bır ınsanın ardından gıtmektense dusnunlene seye yenı
olusumlar eklemek yada onalra yon vermek yada
ıdol magara olmaksızın elındekının kuddetınden yararlanamaya gıtmek
bencede en mantıklısı
ıdol yaklasımı bana bıraz taklıtcılık gıbı gelıyor
o mantıkdan mantıksızlga yonelme egılmı gıbı

ateþ hýrsýzý

Arkadaşım hayatı ve dünyayı ak kara mantığı içinde algılamakta ısrar ediyorsan felsefeyle ne işin var bu forumda ne işin var bence bunu bir daha düşün tabii eğer düşünmek gibi bir derdin varsa.

sağlıcakla,

ütopist

hatta aynı zamanda tüberküloz hastasıydı. "motorsiklet günlüğü" isimli filmi izlemeniz şahsım tarafımdan tavsiye edilir.

ben

neden che gibi olalım ki, yakışıklı olduğu için mi..
yoksa onun başkası gibi olarak mı bu işleri yaptığını düşünüyosunuz...
hayır che kendisi gibi oldu ve özgün bir hareket yaptı..

ayrıca ben che'nin hayatını biliyorum...
doğumu; 14 haziran 1928 rosario - arjantin
ölümü; 9 ekim 1967 la haguera - bolivya ordusunda esir iken...

son sözü;"beni öldürmeye geldiğini biliyorum, hadi vur beni ozaman, ama sen bunu yaparak sadece bir adam öldürmüş olacaksın" gibi laflar etmiştir...

kiya

john berger, che'nin ölümünün ardından çekilen ve dünya basınında sergilenen fotoğrafı ile rembrandt'ın "profesör tulp'ın anatomi dersi" tablosu arasında paralellik kurar:

"tertemiz giyimli bolivyalı albay, profesörün yerini almış. rembrandt'ın resminin daha kalabalık olduğu doğru. ama cesedin ayaktaki kişilere göre yerleştiriliş biçimi ve cesetteki evrensel sükunet duygusu; bunlar birbirine çok benziyor.

bu benzerlik bizi şaşırtmamalı, çünkü iki resmin de amacı aynı: her ikisi de nesnel ve resmi olarak incelenmiş cesedin teşhirine dair.

doktor pulp, kolun ligamentlerini teşhir ediyor ve bunu yaparken her insanın normal kolunu kastediyor. albay ise, bir gerilla önderinin tanrı inayetiyle emredilen nihai yazgısını teşhir ediyor ve bu kıtadaki her guerrilero'yu kastediyor."

berger, daha sonra da aynı fotoğrafın, mantegna'nın "ölü isa" resmini de hatırlattığını ekliyor:

"baş aynı açıyla kaldırılmış. ağız, aynı ifade ile gevşemiş. isa'nın gözleri kapalı, çünkü başında yasını tutan iki kişi var. guevara'nın gözleri açık, çünkü orada sadece albay, bir abd istihbarat görevlisi ve otuz gazeteci var. benzerlikten ötürü gene şaşırmaya gerek yok. suçlu bir ölüyü teşhir etmenin çok değişik yolları yoktur."

berger, bu fotoğraftan yola çıkarak che'nin anlamını belki de en doğru bir biçimde çözümleyecekti:

"che'nin ölümünü ele alan çoğu yorumcunun hatası, onun, yalnızca askeri yeteneklerini ya da belirli bir devrimci stratejiyi temsil ettiğini düşünmeleridir. ancak, kesin olan şu ki, guevara, tasarılarının ayrıntılarından fazlasını temsil etti ve edecektir. o, bir tercihi, bir kararı temsil etti.

guevara, dünyanın durumunu katlanılmaz buldu. onun tasarlanan ölümü, eğer dünyanın katlanılmaz durumunu olduğu gibi kabul ederse kendi yaşamının de ne kadar katlanılmaz olacağını gösterdi ona. tasarlanan ölümü ona, dünyayı değiştirmenin zorunluluğunu gösterdi. tasarlanan ölümünün verdiği hak sayesinde, bir insan için zorunlu onurla yaşamayı başarabildi.

guevara'nın ölümünü veren haberlerde birisinin, 'insan olanaklarının evrensel simgesiydi o' dediğini duydum. bu neden doğrudur. çünkü insan için katlanılmaz olanı farketti ve ona göre davrandı.

bu fotoğrafa gelince, onu ya unutmalı ya da kendimiz için taşıdığı anlamı tamamlamalıyız. her suskun görüntünün yaptığı gibi bir karar gerektirir bu fotoğraf."

deniz

bu resmin bilinçli olarak yaratıldığını düşünmüyorum.

iyi ve kötünün portlerin benzer karelerle eşleşebilir.

ütopist

öyle tuhaf senaryolar varki ;
isa che'nin bedenine girmişti,
che aslında tanrıydı
isa aslında tanrıydı...

yeter artık ama.

asya

cehaletle, mitleştirme ve putlaştırma paralelliği devam ediyor. çoğunluğun "yeter artık ama" demesi, diyebilmesi için beyinlerin devreye sokulması gerekiyor.

bu konuda ise... çok karamsarım.

ütopist

karamsarlık...irdelenmesi gereken bir konu.

Clockwork Avian

Alıntı yapılan: KARGA - 20.05.07/12:01
Clockwork Arian maşallah siyaset bilgin ilkokul dört seviyesinde... Che, milliyetçiliğe, ırkıçılığa, ezenlere, bağnazlara, faşistlere karşı silah aldı. Savunduğun T.C. ordusu ise Che gibi düşünenleri darağacında sallandırmıştır; bu yüzden T.C. ordusunu savunurken Che ve davasını buna alet edip onu kirletme!

Laikliğin elden filan gittiği yok, birbirimizi kandırmayalım! Türkiye'de muazzam bir gericilik dalgası mevcutsa, bu da faşizmi gün be gün pompalayan ordunun eseridir... tıpkı 80 darbesinden sonra açtığı Kuran kursları ve yaydığı karanlıkla yeşil kuşağı yarattığı gibi! Şeriatçılar varsa bu ordunun eseridir, bu ülkede her musibetin altında ordunun imzası olmuştur ve yine de olacaktır. Verilen mücadele demokrasi/şeriat mücadelesi değil, fakat ekonomik iktidar mücadelesidir; Anadolu'dan yükselen yeni bir müslüman liberal kanat ile ülkenin gerçek iktidar sahipleri OYAK'çı faşist generallerin mücadelesi!

Her on yılda bir dengeler aleyhlerine kayınca yok "vatan elden gidiyor" yok "memleketi satıyorlar" diye ya darbe yapılıyor ya da hükümet çökertilip "işler düzene sokuluyor". Ama ne yapalım ki salaklık ne din, ne ırk ne de sınıf tanır, evrenseldir. 60 yıldır bir DP ve ordu geleneğiyle beli bükülen halk hala duruma isyan etmiyorsa, hala orduyu aydınlığın ve ilericiliğin timsali olarak görüyorsa, çekeceği de vardır... sen eşek olursan, semer vuran çok olur!

Hakaret kısımlarını atlıyorum, pek insanca olmamış...

27 Mayıs'la 12 Eylül aynı mı mesela? Bu ordu nasıl bir şey? Hep aynı mı? Arada değişmez mi?

Hadi ramazanda Fatih'e gidip döner yiyelim, bakalım şeriat var mı yok mu?

Benim anlayamadığım şey neden sizin fikirleriniz hem AB temsilcileri ve ABD'lilerle bu kadar paralel? Emperyalizm ne kadar güzel bir şeymiş meğerse ya :)

kiya

bu clockwork gerçekten can sıkıcı, git ve ramazan'da fatih'de döner ye, madem bu kadar laiksin...

ama biraz da öğren be kardeşim, bir zamanlar rum yerleşimi olan bu çarşamba, bu fatih n'oldu da kara çarşaflı oldu?
ben kendim, bizzat şahsen, iki ramazan önce sigara içerek dolaştım fatih'de, şansım yaver gitti ve aksakallı bir dede gelip koluma girdi:

- behey yolu şaşırmış, sen ne eylersin? dedi.

gezerim, tozarım, bu dünyada geçer günlerim, bir gün yazar, bir gün bozarım, dedim...

- behey yolun şaşırmış, neden sigara içersin bu mübarek günlerde, burada, dedi.

ben tövbemi geri aldım
tanrım sen bağışla beni
vefasız kuluna kandım
rezil etti gençliğimi

nasıl içmeyim, nasıl içmeyim, dedim.

- behey yolun şaşırmış, söndür şu sigarayı, dedi.

bitsin, elbet sönecek, dedim, senin tanrım söylemedi mi sana: her ateşi yaktık ve her külü söndüreceğiz!

sonra uzunca nutuk eyledi bana. şansım yaver gitti. o ak sakallı dede yerine, iki gram akıllı delikanlılara rastlasam işler çok farklı gelişebilirdi.

ama o delikanlılar ile klakvork eviyan arasında ne fark var derseniz, hayat bilgisi derim, dersiniz...

Clockwork Avian

E yenemediğini söylüyorum, arkadaş şeriat tehlikesi yok demiş. Ben ise fiilen var diyorum. Hem de tehlikesi değil kendisi var. Neden ramazanda döner yiyeyim Fatih'te? Deli miyim? Şeriat yok tehlikesi hiç yok diyen yesin. (Allahım ne kadar primitif bir iletişim seviyesi)

Ayrıca Denizler bugün yaşasa yine eskiden olduğu gibi Atatürk posterleriyle yürürlerdi, AB temsilcilerinin ve emperyalistlerin ve hatta dinci bir partinin sözlerine sahip çıkıp kendilerine solcu demezlerdi di mi?

KARGA

AlıntıAyrıca Denizler bugün yaşasa yine eskiden olduğu gibi Atatürk posterleriyle yürürlerdi, AB temsilcilerinin ve emperyalistlerin ve hatta dinci bir partinin sözlerine sahip çıkıp kendilerine solcu demezlerdi di mi?

Ben hangi AB temsilcisinin, emperyalistin, dinci partinin sözüne sahip çıktım?

keçi

kiyanın akıl olçeri var
her geleni onla tartar
karnından konuşmazsa
hergeleyi onla tartar

neyi bilir neyi bilmez
şerait-i gözü görmez
yalan yanlış hikayeler
kimdir usta kimdir çömez

kiya

keçi varsa bir sorunun
getir ortaya konunun
üzerine tartışalım
karnında mı yoksa burnun?

sen usta ol, ben de çömez
ne farkeder, usta gomez
ben gideyim yaylalara
sen burda asfaltı ez...

Clockwork Avian

Alıntı yapılan: KARGA - 21.05.07/00:09
AlıntıAyrıca Denizler bugün yaşasa yine eskiden olduğu gibi Atatürk posterleriyle yürürlerdi, AB temsilcilerinin ve emperyalistlerin ve hatta dinci bir partinin sözlerine sahip çıkıp kendilerine solcu demezlerdi di mi?

Ben hangi AB temsilcisinin, emperyalistin, dinci partinin sözüne sahip çıktım?

Sakın ha laiklik tehlikede diye bir hava oluşmasın. Sen yeme ama ramazanda Fatih'te döner :) Laiklik tehlikede dersen şu anda 1980'deki haliyle hiç alakası olmayan orduya sahip çıkmak gerekir. Be insan, Atatürk asker değil miydi?

Bugün şeriatın tehlike olmadığını, ordunun bu konuda susması gerektiğini, Atatürk'ün cıs olduğunu, ulusalcılığın tü kaka olduğunu söyleyen bir Radikal solcukları bir de Lajendik gibi AB temsilcileri var. 80 darbesini bizim çocuklar yaptı demişti ABD'liler. Şimdi neden ordudan bu kadar rahatsızlar sizce? Kimler rahatsız Türk ordusundan? Emperyalistler ve maalesef siz...

kiya

bence senin kafanda ve yine sana ait bir kategorizasyon var, ne söylesek boş...

keçi

nedir seni üstün kılan
dilin fare sözün yılan
kiya demişsin iki gram
bu son sözüm biraz utan

insanlara sallar iken
git biraz aynaya bak
alışmışsın övülmeye
dövülmeye dövülmeye

kiya

hee, bak ben dövülmedim
güpegündüz sövülmedim
sen burada saçmalarken
emin ol, ben gülmedim

sana diyeceğim şudur
git ormana, biraz kudur
ne kadar terlersen terle
içeceğin azcık sudur...

Clockwork Avian

21.05.07/00:34 #31 Son düzenlenme: 21.05.07/00:45 Clockwork Avian
Alıntı yapılan: kiya - 21.05.07/00:27
bence senin kafanda ve yine sana ait bir kategorizasyon var, ne söylesek boş...

Cevap veremeyince kategorizasyon :) Gerçek ortada, Türk ordusunu sevmeyenler: Dinciler, AKP, Radikal gazetesi solcuları, ABD, AB.

Klasik hareket ise "bak 1980'de solcuları öldürdüler, kuran kursu açtılar, ordu hep böyledir". Sanki 27 Mayıs'ı da ordu yapmadı. Ülkeyi ordu kurtarmadı. Atatürk sanki asker değildi. Bu ne kadar basit ve mantıksız bir genellemedir? Türkiye'de her şey değişiyor. Ordu bile değişti. AB ile ABD bile bu yüzden orduya düşman oldu. Bir sizin fikirleriniz değişmedi.

Ek:
Demek istediğim işte bu, emperyalizmin piyonu olup darbe yaparsan sana "bizim çocuklar darbe yapmış" derse CIA bu tabi ki korkunç. Ama Türkiye'de ve diğer her yerde, Atatürk gibi, Che gibi, Castro gibi adamlar insanlarının ve ülkelerinin bağımsızlığı için emperyalizme karşı savaş verirse işte bu güzel olanıdır. Bugün de Türk ordusu bu zihniyettedir. Bu yüzden de rahatsız oluyor birileri.

KARGA

21.05.07/01:06 #32 Son düzenlenme: 21.05.07/18:46 asya
AlıntıSakın ha laiklik tehlikede diye bir hava oluşmasın. Sen yeme ama ramazanda Fatih'te döner  Laiklik tehlikede dersen şu anda 1980'deki haliyle hiç alakası olmayan orduya sahip çıkmak gerekir. Be insan, Atatürk asker değil miydi?

Bugün şeriatın tehlike olmadığını, ordunun bu konuda susması gerektiğini, Atatürk'ün cıs olduğunu, ulusalcılığın tü kaka olduğunu söyleyen bir Radikal solcukları bir de Lajendik gibi AB temsilcileri var.

Ordunun 1980'deki halinden farklı olmasını neye dayanarak söylüyorsun? Artık açık açık adam doğrayamayıp postmpdern darbelerle uğraşmasına mı? Zamanı gelince yine ipe sallandırırılar o Denizleri...

Kaldı ki evet, laikliğin elden gittiği filan yok. Bir mahallede şeriatçıların var olması mı tehdit unsuru? Paranoya işte böyle birşey. Hıristiyan misyonerler memleketimizi istila ediyor, şeriatçılar vatanı ele geçirecek vs... denildi fakat kamuoyu araştırmalarına bakınca müslümanım diyenlerin sayısının artmasına rağmen şeriat istiyorum diyenlerin yerlerde süründüğü görüldü (sen buna şimdi takkiye yapıyorlar dersin). Malatya'daki Hıristiyan kitabevinin sahibi ordu'nun askerlere izlettiği cd'lerde geçiyormuş, vatanı tehdit eden unsurlar arasında gösteriliyormuş. Peki Türkiye'de protestan cemaatin sayısı kaç? 500'ü geçmiyor. 500 kişi gelecek ülkeyi ele geçirecek değil mi? İnsan bi tarafıyla güler buna...

Bugün bir tehlike varsa, faşizmdir ve bunu pompalayan ordudur. Kemalizm Batı demokrasisinden ilham almıyor mu? Neden AB üyeliği için çırpınılıyor? Kurtuluşu savaşını müteakiben Atatürk ilk büyükelçi olarak ABD büyükelçisini kabul etmemiş midir? "Dost ve uygar memleket Amerika" dememiş midir? İşine gelince Batı fetişizmi, işine gelmeyince AB ve ABD karşıtlığı... buna siyaset orospuluğu denir ve sen bunun kaşarlı bir örneğisin.

Radikal gazetesi sol değil bir kere, öyle bir iddiası da yok. Hatta Murat Belge ve tayfasının Soros'tan finanse edildiği de bir gerçektir. Ama bu, Murat Belge veya Etyen Mahçupyan gibi liberallerin yaptıkları bazı analizlerde haklı olamayacakları anlamına gelmez; ki zaten beni ilgilendiren kısım da bundan ibarettir. Yoksa hak hukuk devleti, AB üyeliği, medeniyet, refah toplumu retorikleri bana göre geyik.

Ama sen bunu anlayamazsın, çünkü faşist kafa önce düşman belirler (çoğu zaman nedenini de kendisi bilmez) ondan sonra düşman olduğu için o bilmediği fikirlerine de topyekun saldırır. Günümüz Beyaz Türk faşist kafası hem tam anlamıyla Batı tarzı bir hayatı iliklerine kadar yaşar, hem de lafa gelince örften ananeden öz Türk değerlerden dem vurur. Demokrasi lafını azğından düşürmez, ama halkına hiç güvenmediği gibi onu ayrıca aşağı görür, ve istediği durumda da darbe yapma hakkını kendinde bulur.

AKP'nin yobaz ve gerici olmadığını iddia etmiyorum, hatta çalıştığım iş yeri de bu tiplerden bolca bulunan bir yer olduğu için adamları iyi bilirim. Ama bu AKP'nin yaptırımlarına baktığımızda reformist nitelikte bir parti olduğu gerçeğini maalesef değiştirmez (bu tabii ki onu haklı çıkarmaz). Çünkü T.C. devleti bir ordu devletidir, Batı demokrasisiyle alakası yoktur (bunu da açardım ama açıkçası senin gibi biri için bu kadar yazdığıma bile şükret), ve AKP de AB ve ABD'nin desteğiyle güç bulup statükoya karşı koymuştur. Ha bakma AKP'nin AB güdümlü olduğuna, çok sevgili paşaların da sahipleri ABD'ye sürekli ziyaret düzenliyorlar yaptırımlarına onay almak için.

Dünya siyaset sahnesi maalesef bir orospuluk oyunu, ve T.C. ordusu da gayet (..............editlenmiştir) tecrübelerinden. Nasıl ki gerek duyulduğunda ABD'nin (..............editlenmiştir)yapıp 77 1 Mayıs'ında halka saldırmışsa, ülkede darbe yapmak için yine dizginlerini elde tutan sahibinin rızasını alması gerekmiştir. ABD'nin rızasını almadan asi çocuk gibi hareket edince ne olmuştur peki? Kıbrıs meselesini irdele görürsün...

Ve işte benim midemi bulandıran senin gibi küçük sineklerdir. (..............editlenmiştir) ,  Ordu her daim halkların kurtuluş mücadelesini ezmiştir ama siz hala ironik bir şekilde Kemalizmin kurbanı Deniz Gezmiş'in Atatürkçülüğünden dem vurursunuz. Deniz Gezmiş ve ideolojisinin Türkiye solundaki yeri, sahiplenilen değerleri ve eleştirilen noktaları vs... hakkında da yazabilirdim ama parmaklarımı yormaya değmez çünkü faşiste laf anlatmak duvara laf anlatmaktan farksızdır.

Fatih'teki dönercilere selam söyle...

KARGA

ee sıkışınca öyle di mi :) Kusura bakma bay beyaz Türk, ben sakil bir proleterim (gerçi yeşil gözlü ve kumralım ve işimde de şefim ama olsun), üslubum sizinki kadar soylu ve rafine olamaz di mi...
Terbiye merbiye... ben terbiyesizim eyvallah da sen tüm bu yazdıklarıma herhangi tutarlı bir cevap verebildin mi? Hayır, sadece kişisel saldırı.

Alıntı"ABD ve AB ile yiyişen ben değilim sensin"

İlkokul günlerim geldi aklıma, biri bizi birşeyle suçlayınca biz de senin gibi "hayır sensin o" diye refleks gösterirdik. Büyümen dileğiyle...

Şimdi izninle ben gideyim, bir faşiste laf anlatmaktan yapacak daha heyecanlı ve yararlı işlerim vardır, örneğin temiz çoraplarımı dolaba dizmek.

Saygılar sevgiler...

Clockwork Avian

Alıntı yapılan: KARGA - 21.05.07/01:15
ee sıkışınca öyle di mi :) Kusura bakma bay beyaz Türk, ben sakil bir proleterim (gerçi yeşil gözlü ve kumralım ve işimde de şefim ama olsun), üslubum sizinki kadar soylu ve rafine olamaz di mi...

Yazını zor da olsa tamamen okudum. Sorduğun bütün sorulara cevap vermişim baktım.

Terbiyene ise senin kadar alçalmayarak cevap veriyorum. ABD'nin ve AB'nin itleri ürür, aydınlık kervanlar milyonlarca kişi halinde yürür. Yani millet bunu parayla yapıyo olm, sen yemeden yapıyorsun, hakkını iste lan :)
Ordunun 1980'deki halinden farklı olmasını neye dayanarak söylüyorsun? Artık açık açık adam doğrayamayıp postmpdern darbelerle uğraşmasına mı? Zamanı gelince yine ipe sallandırırılar o Denizleri...

Söylediğim gibi farkları o zamanlar CIA’in onlardan “bizim çocuklar” diye söz etmesiydi, Artık hem AB hem ABD Türk ordusunu planları için bir tehdit olarak görüyor. Postmodern darbeyi Denizlere karşı değil “biz bu rejimi kanlı mı kansız mı değiştireceğiz?” diyen şeriatçı kafaya karşıydı.
----------------
Alıntı yapılan: KARGAKaldı ki evet, laikliğin elden gittiği filan yok. Bir mahallede şeriatçıların var olması mı tehdit unsuru? Paranoya işte böyle birşey.

Fatih bir ilçe. Yüz binlerce kişi yaşıyor. Bu ilçede ramazanda yemek yenememesi fiilen şeriatın uygulandığını gösterir. O koca ilçede yasalar fiilen değişik. Bu durum Erzurum’da da var, başka bir çok yerde de ve sen orda bir şey yiyemiyorsan ki yiyemezsin, rejim orda değişmiştir!
----------------
Alıntı yapılan: KARGAHıristiyan misyonerler memleketimizi istila ediyor, şeriatçılar vatanı ele geçirecek vs... denildi fakat kamuoyu araştırmalarına bakınca müslümanım diyenlerin sayısının artmasına rağmen şeriat istiyorum diyenlerin yerlerde süründüğü görüldü (sen buna şimdi takkiye yapıyorlar dersin). Malatya'daki Hıristiyan kitabevinin sahibi ordu'nun askerlere izlettiği cd'lerde geçiyormuş, vatanı tehdit eden unsurlar arasında gösteriliyormuş. Peki Türkiye'de protestan cemaatin sayısı kaç? 500'ü geçmiyor. 500 kişi gelecek ülkeyi ele geçirecek değil mi? İnsan bi tarafıyla güler buna...

Muş muş... Burada net ve kanıtlı şeylerden bahsedelim.. hangi askeri belgeymiş miş??? G. Kurmayın önünde dağıtılan sahte belgelerden olmasın bunlar yine?
----------------------
Alıntı yapılan: KARGABugün bir tehlike varsa, faşizmdir ve bunu pompalayan ordudur. Kemalizm Batı demokrasisinden ilham almıyor mu? Neden AB üyeliği için çırpınılıyor? Kurtuluşu savaşını müteakiben Atatürk ilk büyükelçi olarak ABD büyükelçisini kabul etmemiş midir? "Dost ve uygar memleket Amerika" dememiş midir? İşine gelince Batı fetişizmi, işine gelmeyince AB ve ABD karşıtlığı... buna siyaset ******** denir ve sen bunun kaşarlı bir örneğisin....

Kemalizm batı demokrasisinden ilham almıyor. Kemalizm demek Atatürk demek. Adam batıya karşı savaştı ama Osmanlıdaki geriliği de istemedi tabi. Bugün Ulusalcılar “ne ABD ne AB tam bağımız Türkiye” diye bağırıyor. Kulaklar sağır mı oldu? Atatürk ABD’yi ve AB’yi dize getirmiş, ülkeyi kurmuş, ABD büyük elçisi gelmiş ne desin? Anasına mı küfretsin. Adamı yenmiş zaten. Nezaketen böyle bişi demiş. Burada fetişizm lafı kime yönelik ? Atatürk’e mi? İnsan utanç duyar.
--------------------

Alıntı yapılan: KARGARadikal gazetesi sol değil bir kere, öyle bir iddiası da yok. Hatta Murat Belge ve tayfasının Soros'tan finanse edildiği de bir gerçektir. Ama bu, Murat Belge veya Etyen Mahçupyan gibi liberallerin yaptıkları bazı analizlerde haklı olamayacakları anlamına gelmez; ki zaten beni ilgilendiren kısım da bundan ibarettir. Yoksa hak hukuk devleti, AB üyeliği, medeniyet, refah toplumu retorikleri bana göre geyik.

... ne nedir belli değil..
-------------------
Alıntı yapılan: KARGAAma sen bunu anlayamazsın, çünkü faşist kafa önce düşman belirler (çoğu zaman nedenini de kendisi bilmez) ondan sonra düşman olduğu için o bilmediği fikirlerine de topyekun saldırır. Günümüz Beyaz Türk faşist kafası hem tam anlamıyla Batı tarzı bir hayatı iliklerine kadar yaşar, hem de lafa gelince örften ananeden öz Türk değerlerden dem vurur. Demokrasi lafını azğından düşürmez, ama halkına hiç güvenmediği gibi onu ayrıca aşağı görür, ve istediği durumda da darbe yapma hakkını kendinde bulur.

Burada iyice saçmaladın. Önce faşist değilim. Bizim gibi ülkelerde faşizm yurt dışından beslenir. Şimdiye dek hep öyle olmadı mı? Hep ABD güdümlü ülkücüler ve dinciler saldırdı. Biz farklıyız ne alakamız var? Kaldı ki öldürüldük biz? U. Mumcu, Kışlalı kimdi?

Yaşadığım hayat modern ama Türk aneneleri nedir bilmiyorum? Halkımı aşağı görmüyorum. Farklı insanlarla birlikte olduğum en kalabalık yer askerlikti. Yedi sene oldu hala telefon alıyorum askerlerden, özellikle de Kars’lı ve Diyarbakırlı askerlerim çok arıyorlar.

“Ve”den önce virgül olmaz. Ayrıca kimse manyak değil zart diye darbe mi olur?
-------------------------

Alıntı yapılan: KARGAAKP'nin yobaz ve gerici olmadığını iddia etmiyorum, hatta çalıştığım iş yeri de bu tiplerden bolca bulunan bir yer olduğu için adamları iyi bilirim. Ama bu AKP'nin yaptırımlarına baktığımızda reformist nitelikte bir parti olduğu gerçeğini maalesef değiştirmez (bu tabii ki onu haklı çıkarmaz). Çünkü T.C. devleti bir ordu devletidir, Batı demokrasisiyle alakası yoktur (bunu da açardım ama açıkçası senin gibi biri için bu kadar yazdığıma bile şükret), ve AKP de AB ve ABD'nin desteğiyle güç bulup statükoya karşı koymuştur. Ha bakma AKP'nin AB güdümlü olduğuna, çok sevgili paşaların da sahipleri ABD'ye sürekli ziyaret düzenliyorlar yaptırımlarına onay almak için.

AKP yobazsa rejim tehlikede değil midir? Sen demişsin? Adamlar iktidarda? Hem de “yaptırım” demişsin. Yaptırım Müeyyide demek zorla yapılan şey demek, Ceza demek. AKP diyorsun reformist cezalar verdi bize. İyi peki. (Türkçe bilmeyince ne durumlar düşülüyor. ) Sonrası daha da acayip: TC ordu devletiymiş. Ordu tarafından kurulan devlet mi bu ordu tarafından yönetilen mi? Küba ne mesela? Batı demokrasisiyle alakası yok. Zaten batı öylesine harikadır ki yani daha fazla tecavüz etseydi ninelerimize daha iyi olurdu. O kadar harikalar ki? Ya adamlar bize saldırdı lan alo?? AKP ABD ve AB’den güç alıp statükoya karşı durmuş. Burada statükoya ordunun koruduğu sistem diyoruz di mi? demek ki ordu AB ve ABD’ye karşı. Ama yok: Değiş tonton: “Ha bakma AKP'nin AB güdümlü olduğuna, çok sevgili paşaların da sahipleri ABD'ye sürekli ziyaret düzenliyorlar yaptırımlarına onay almak için.”

Haydaaa... Noldu kardeş şimdi? Ak yine kara oldu, kara oldu yine ak. Türkiye Nato üyesidir, ordu ABD’ye tabi ki ziyaret yapar, hakkını arar, müzakere yapar. Ama AKP gibi ülkenin varlıklarını satmaz. Toprağını korur. Umarım böyle devam ederler, Evren gibiler bir daha gelmez umarım. AKP şeriat için onay alıyor ordu ne için onay aldı? Açıklasana? “ordu onay alıyor” yok ya? At anasını satayım.
-------------

Alıntı yapılan: KARGADünya siyaset sahnesi maalesef bir ****** oyunu, ve T.C. ordusu da *************. ***************************************. ABD'nin rızasını almadan asi çocuk gibi hareket edince ne olmuştur peki? Kıbrıs meselesini irdele görürsün...

77 1 mayısında benim ailem de vardı. Sen onu oradan buradan okursun ama biz onu kayıplarımızla biliriz sayın ....  Bu konudaki cevabımda  sakin davranmakta zorluk çekiyorum.
Nitekim kendin ifade etmişsin, Ordu her zaman ABD güdümünde olmadı Kıbrıs’a girdi. Şimdi de asi çocuk olabilirler yani?? Ama yok sen marjinalsin. Ordu ise hep aynı. Olaya bak Atatürk medrese kapattı, 80 darbesi kuran kursu açtı. Sen hala ordu değişmez diyorsun.
-----------

Alıntı yapılan: KARGAVe işte benim midemi bulandıran senin gibi küçük sineklerdir. Ordu *************, *****************. Ordu her daim halkların kurtuluş mücadelesini ezmiştir ama siz hala ironik bir şekilde Kemalizmin kurbanı Deniz Gezmiş'in Atatürkçülüğünden dem vurursunuz. Deniz Gezmiş ve ideolojisinin Türkiye solundaki yeri, sahiplenilen değerleri ve eleştirilen noktaları vs... hakkında da yazabilirdim ama parmaklarımı yormaya değmez çünkü faşiste laf anlatmak duvara laf anlatmaktan farksızdır..

Küba ordusuna bu aşk varken Türk ordusuna düşmanlık şaşırtıcı. Atatürk’ün komutanlığında bu ordu halkını kurtarmıştır. böyle olmasa Deniz Gezmiş Atatürk posteri taşımazdı. D. Gezmiş neden
Atatürk posteri taşıyordu bay çok bilmiş?
--------------------

Alıntı yapılan: KARGAFatih'teki dönercilere selam söyle....

Benim o konuda zaten endişem var. Şeriat tehlikesi var dedim, Fatih’i örnek gösterdim sen ise yok dedin. Şimdi ben neden selam söyleyeceğim anlayamadım. Valla mantığım ermedi.

Forum yönetimini bu forumda Atatürk'e ve orduya yapılmış olan küfürleri ve hakaretleri kaldırması konusunda uyarıyorum. Demokrasi küfür serbestisi değildir. Yarın akşama kadar kaldırılmazsa yasal yaptırım uygulatacağım.
Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk, ABD'de yayımlanan New York Times gazetesine verdiği demeçte, "Eğer laik partiler hükümette kalsalardı, Türkiye'nin AB müzakerelerine başlaması imkânsız olurdu" dedi. "Atatürk'ün Mezarında Bir Gürültü Duyuluyor" başlıklı haberinde Lagendijk'in, "AKP Türkiye'yi AB üyesi yapabilecek bir sistemi hayata geçirdi" sözlerine yer veren Sabrina Tavernise, AKP'nin İslamcı geçmişine rağmen iktidarda kaldığı süre içerisinde, demokrasi kurallarına uyum sağlayabileceğini kanıtladığını ileri sürdü. Tavernise, AKP'nin AB'ye uyum çerçevesinde 800'den fazla yasayı Meclis'ten geçirdiğini ve idam cezasını kaldırdığını da vurguladı.

Moderatörlere duyarlılıkları için teşekür ederim. Bu tip forumlar fikir paylaşımı yeri olmalı, kişi ve kurumlara küfür ve hakaret yeri değil.