25.06.19/02:11

CHE gibi olmalı

Başlatan devrimChe, 17.05.07/19:43

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ruler of the Ruins

Karga dedigin bir çok şeye katılıyorum, harika tespitler.

"Anadolu'dan yükselen yeni bir müslüman liberal kanat ile ülkenin gerçek iktidar sahipleri OYAK'çı faşist generallerin mücadelesi!"

Konuyla alakasız ama yeşil sermaye diyerek cephe alınan şirketler ve sonrasında gelen ekonomik krizi hatırlatırım.

ütopist

che gibi değilde , "olduğun gibi , düşlediğin gibi olunmalı,olmalı" daha "cuk" oturur.kişilere değil , hayallere-düşünlere sarılın.kendinize sarılın.

prensesistar

20.05.07/14:11 #12 Son düzenlenme: 21.04.08/01:37 asya
Alıntı yapılan: ütopist - 20.05.07/14:08
che gibi değilde , "olduğun gibi , düşlediğin gibi olunmalı,olmalı" daha "cuk" oturur.kişilere değil , hayallere-düşünlere sarılın.kendinize sarılın.

katılıyorum zaten mantıgı korelten tek sorun
magara yada ıdol yaklasımalrı degılmıdır
bır ınsanın ardından gıtmektense dusnunlene seye yenı
olusumlar eklemek yada onalra yon vermek yada
ıdol magara olmaksızın elındekının kuddetınden yararlanamaya gıtmek
bencede en mantıklısı
ıdol yaklasımı bana bıraz taklıtcılık gıbı gelıyor
o mantıkdan mantıksızlga yonelme egılmı gıbı

ateþ hýrsýzý

Alıntı yapılan: Clockwork Avian - 19.05.07/04:24
Che asker... kahrolsun darbe!!
Bence Küba'da devrim ikna yöntemiyhle olmalıydı, muhtemelen islami yöntemle.. O zaman AB'ye de girilirdi lan:)

Arkadaşım hayatı ve dünyayı ak kara mantığı içinde algılamakta ısrar ediyorsan felsefeyle ne işin var bu forumda ne işin var bence bunu bir daha düşün tabii eğer düşünmek gibi bir derdin varsa.

sağlıcakla,

ütopist

hatta aynı zamanda tüberküloz hastasıydı. "motorsiklet günlüğü" isimli filmi izlemeniz şahsım tarafımdan tavsiye edilir.

ben

neden che gibi olalım ki, yakışıklı olduğu için mi..
yoksa onun başkası gibi olarak mı bu işleri yaptığını düşünüyosunuz...
hayır che kendisi gibi oldu ve özgün bir hareket yaptı..

ayrıca ben che'nin hayatını biliyorum...
doğumu; 14 haziran 1928 rosario - arjantin
ölümü; 9 ekim 1967 la haguera - bolivya ordusunda esir iken...

son sözü;"beni öldürmeye geldiğini biliyorum, hadi vur beni ozaman, ama sen bunu yaparak sadece bir adam öldürmüş olacaksın" gibi laflar etmiştir...

kiya

john berger, che'nin ölümünün ardından çekilen ve dünya basınında sergilenen fotoğrafı ile rembrandt'ın "profesör tulp'ın anatomi dersi" tablosu arasında paralellik kurar:

"tertemiz giyimli bolivyalı albay, profesörün yerini almış. rembrandt'ın resminin daha kalabalık olduğu doğru. ama cesedin ayaktaki kişilere göre yerleştiriliş biçimi ve cesetteki evrensel sükunet duygusu; bunlar birbirine çok benziyor.

bu benzerlik bizi şaşırtmamalı, çünkü iki resmin de amacı aynı: her ikisi de nesnel ve resmi olarak incelenmiş cesedin teşhirine dair.

doktor pulp, kolun ligamentlerini teşhir ediyor ve bunu yaparken her insanın normal kolunu kastediyor. albay ise, bir gerilla önderinin tanrı inayetiyle emredilen nihai yazgısını teşhir ediyor ve bu kıtadaki her guerrilero'yu kastediyor."

berger, daha sonra da aynı fotoğrafın, mantegna'nın "ölü isa" resmini de hatırlattığını ekliyor:

"baş aynı açıyla kaldırılmış. ağız, aynı ifade ile gevşemiş. isa'nın gözleri kapalı, çünkü başında yasını tutan iki kişi var. guevara'nın gözleri açık, çünkü orada sadece albay, bir abd istihbarat görevlisi ve otuz gazeteci var. benzerlikten ötürü gene şaşırmaya gerek yok. suçlu bir ölüyü teşhir etmenin çok değişik yolları yoktur."

berger, bu fotoğraftan yola çıkarak che'nin anlamını belki de en doğru bir biçimde çözümleyecekti:

"che'nin ölümünü ele alan çoğu yorumcunun hatası, onun, yalnızca askeri yeteneklerini ya da belirli bir devrimci stratejiyi temsil ettiğini düşünmeleridir. ancak, kesin olan şu ki, guevara, tasarılarının ayrıntılarından fazlasını temsil etti ve edecektir. o, bir tercihi, bir kararı temsil etti.

guevara, dünyanın durumunu katlanılmaz buldu. onun tasarlanan ölümü, eğer dünyanın katlanılmaz durumunu olduğu gibi kabul ederse kendi yaşamının de ne kadar katlanılmaz olacağını gösterdi ona. tasarlanan ölümü ona, dünyayı değiştirmenin zorunluluğunu gösterdi. tasarlanan ölümünün verdiği hak sayesinde, bir insan için zorunlu onurla yaşamayı başarabildi.

guevara'nın ölümünü veren haberlerde birisinin, 'insan olanaklarının evrensel simgesiydi o' dediğini duydum. bu neden doğrudur. çünkü insan için katlanılmaz olanı farketti ve ona göre davrandı.

bu fotoğrafa gelince, onu ya unutmalı ya da kendimiz için taşıdığı anlamı tamamlamalıyız. her suskun görüntünün yaptığı gibi bir karar gerektirir bu fotoğraf."

deniz

bu resmin bilinçli olarak yaratıldığını düşünmüyorum.

iyi ve kötünün portlerin benzer karelerle eşleşebilir.

ütopist

öyle tuhaf senaryolar varki ;
isa che'nin bedenine girmişti,
che aslında tanrıydı
isa aslında tanrıydı...

yeter artık ama.

asya

cehaletle, mitleştirme ve putlaştırma paralelliği devam ediyor. çoğunluğun "yeter artık ama" demesi, diyebilmesi için beyinlerin devreye sokulması gerekiyor.

bu konuda ise... çok karamsarım.