25.06.19/02:07

Savaşın Gerekliliği

Başlatan Umay Kaðan, 22.10.04/22:29

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Umay Kaðan

Hepimiz Kişioğlu olarak acunda barışı korumaya ve bunun sürekliliğine katkıda bulunmaya çalışırız. Görevimiz olan da budur. Ancak barışı sağlamanın bir başka yolunun da "Savaş" olduğunu bilebilmek bir başka erdemdir.

Savaş, Barışın koruyucusudur. Ve savaşta gücü olmayan bir topluluk, barışı da asla sağlayamaz. Savaş olmadan barış da olmaz. Hele ki bize yağılık (düşmanlık) güden ve her biçimde ayağımızı kaydırmaya çalışan gölge adamlar olduğu sürece Savaşın erdemini bilmemizin bize katacağı yarar sonsuzdur.. Barış gibi...

Örneğin, Göktürkler; kendi himayelerinde olan yerlere "İç-el" yani, Elde olan yerler derler; diğer ülkelere de "dış-el" derlerdi. Bu Kişiliğin bir tutulmasının bir göstergesidir. Tüm ellerde barışı sağlamak ise yine herkese düşer idi. Gerektiğinde Göktürkler de Dış-ellere akınlar yaparak burada düzeni sağlamışlar, barışı etkin kılmıştır. Ancak savaşma gücü olmasa bunları yapabilir miydi ?

Sonuç olarak; barış amaçtır ; Bu ilkenin de en büyük koruyucusu da Savaştır...

fatih

somut seyler soyle..kimle savasmak istiyorsunda bu yaziyi yazdin

DeRiN

fatih amca sence  B)   ???

Umay Kaðan

Alıntısomut seyler soyle..kimle savasmak istiyorsunda bu yaziyi yazdin

Barışı bozan ve bozmaya yeltenen herkesle!...

deniz

bence barışı bozan siz ve düşmanlarınız !

DeRiN

her savaş zaten devlet ve düşmanları arasında olmuyor mu ...

deniz

sen devlet misin ?
devlet kim ?

DeRiN

Ben devletin ferdiyim.
Düşman karşısında ise devletim.

deniz

23.10.04/15:03 #8 Son düzenlenme: 23.10.04/15:04 amadeus
devletin ferdi olmaz. devlete ait değilsin. sen devletin sahibisin. çünkü onu sen yaratırsın.

devlet iktidarların konsensüsü ile var olur:
iktidarlar, devlet kavramında uzlaşıp güç birliğine giderler.

iktidarların tümünün yada herhangi birinin kölesi olabilirsin,
yada iktidarlardan biri.

eğer iktidar isen ya düşmanın konsensüs harici bir iktidardır yada köleler.

DeRiN

Ben bu devlette yaşadığıma göre bu devletin ferdiyim diyorum. Onu oluşturan olduğuma göre onun içinde kendime bi yer de edinebilirim.

Devlet iktidarların konsensüsü ile var olmuşsa eğer bunu oluşturan da bizleriz tıpkı devletin sahibi olduğumuz gibi ;O yüzden kendi kendimizin kölesi olamayız