16.07.19/10:09

PKK da Amerikancı..

Başlatan son tango, 24.06.07/23:33

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

son tango

24.06.07/23:33 Son düzenlenme: 17.04.08/03:10 asya
PKK da Amerikancı 24 Haziran 2007


Kasım CİNDEMİR / WASHINGTON

Bir Amerikan dergisine konuşan PKK bağlantılı Demokratik Çözüm Partisi yetkilileri "PKK, Marksist ideolojiden uzaklaştı, şimdi sağlam Amerikancı oldu" dedi. Dergideki yazıda son dönemde Kuzey Irak’la Türkiye arasında yaşanan gerginliğin bölgede PKK’nın popülaritesini artırdığı iddia edildi.

THE Washington Report on Middle East Affairs Dergisi’nde, Kuzey Irak’taki PKK varlığı ile kurdurduğu Demokratik Çözüm Partisi (KDÇP) ve yan örgütü PJAK ile ilgili son gelişmeler anlatıldı.

KDÇP yetkilileri, ABD, Avrupa Birliği ve Türkiye’nin bir terör örgütü olarak tanımladığı PKK’nın paravan kuruluşu olduklarını kabul etmemekle birlikte, "İdeolojimiz ortak" dedi. Dergi, KDÇP sözcülerinin, "PKK, Marksist devrimci ideolojisinden uzaklaştı. Şimdi, sağlam bir Amerikancı" dediklerini yazdı. KDÇP Başkanı Dr. Fayık Muhammed Golpi, "Marksist bir örgüttük. SSCB çöktükten sonra Marksizmi yeniden değerlendirdik. Abdullah Öcalan bu konuda kitap yazdı. Küreselleşme çağında gerçekleri görmezlikten gelemezsiniz. Demokrasi ve federalizmi seçtik. Bu bir taktik hareket değildir" diye konuştu.

ABD İLE TEMAS Dergideki yazıda, PKK’yı terörist olarak gören güçlerin Irak’ı işgaline rağmen, örgütün Kuzey Irak’ta çok sayıda kampının bulunduğu belirtildi. İran’da eylem düzenleyen PJAK’ın PKK tarafından kurulduğu ve ABD askeri yetkilileri ile bu grup arasında bir görüşme yapıldığının bölgedeki gazetelere yansıdığı ifade edildi.

PKK’YA YARADI Yazıda, Ankara ile Kuzey Irak’ın bölge liderleri arasında yaşanan gerginlik ve tırmanan gerilim de yer aldı. Mesud Barzani’nin kışkırtıcı açıklamaları hatırlatıldı ve bu gelişmelerin, Kuzey Irak’ta PKK’yı daha popüler hale getirdiği iddia edildi. Erbil’de üniversite öğretim üyesi olan Denise Natali, "Tartışmalar Türkiye’ye yaramadı. Halkın PKK’ya sempatisi artıyor" diye konuştu. Yazıda Türkiye’nin Habur Kapısı’nı kapatarak K.Irak’ı "nefessiz" bırakabileceği de kaydedildi


alıntı..hürriyet gazetesineden konunun hiç bu tarafına bakılmıyor..nerde bu marksist-devrimci örgüt..tek kelime komünizmle ile ilgili siyasi demeçleri var mı?

Khaos

Ne zaman marksistler mişki. Ben bu tür örgütleri Fidel Castro nun latin amerikadaki ve diğer bazı örgütlere yakıştırdığı "sözde devrimci mafya çeteleri" sınıfında değerlendirmeyi daha uygun buluyorum. Yasadışı ticaret ile oaraya buraya bomba koyup patlatmakla devrimci mi olmuşlar Kürtleri de kötüye kullanıyolar. Her şey olur niye olmasın.

Ged

Herhangi bir etnik kökene dayalı bir hareket temelden kopuktur Marksizmden.

ABD PKK'yı en başından beri destekliyordu, Irak'daki kamplarına havadan insani yardım malzemeleri atmalar, el altından NATO silahları satmalar, bunların birçoğunun kanıtları var ve ABD'nin Irak'da El Kaide ve benzeri örgütlere karşı uyguladığı şiddetin binde birini bile PKK'ya karşı uygulamaması gerçeği yeterince gözler önüne seriyordur.

torq

PKK, marksist söylemlerle ve örgütlenme biçimiyle sosyalist bir hareket olarak başlasa da, bulunduğu coğrafyanın hiç bir şekilde kabul etmeyeceği değerlerle ayakta kalamayacağını biliyordu. Abdullah Öcalan da bayrağına koyduğu orak ve çekiçten vazgeçip feodal kuralların geçerli olduğu bölgede din unsurunu dikkate alarak söylemlerini değiştirmeyi uygun gördü. Zaten makyavelist olmayan birinin lider olarak ayakta kalma şansı yoktur, bu konuda M. Kemal'in mücadelesi en önemli örnek olarak gösterilebilir.

Öte yandan daha önce de yazdığım gibi, bir terör örgütünün birden çok yüzü vardır ve bir çeşit çok uluslu şirket gibi çalışır. Kimin hangi koşullarda örgüte destek vereceğini önceden bilmek olası değildir. Örneğin PKK bir dönem ABD, bir dönem de AB ile iyiydi, bazen de tam tersi olmuştur. Ama genel olarak bakıldığında İngilizlerin birinci dünya savaşında verdikleri desteği, ABD'nin genel olarak tüm ingiliz rollerini üstlenmesi nedeniyle devam ettirdiğini söylemek yanlış olmaz. Zaten amaç Musul ve Kerkük petrollerini kontrol edecek bir kürt uydu devlet kurarak ortadoğudaki kontrolü sağlamaktı, bu amaçlarına da büyük ölçüde ulaştıkları söylenebilir.

nisan

25.06.07/02:14 #4 Son düzenlenme: 17.04.08/03:09 asya
Tum teror orgutleri, idame olabilmek icin bir sekilde birilerinin taseronu olmak zorundadir ama yekten ama gizli kapakli...