21.07.19/17:19

Basın özgür olmalı mıdır?

Başlatan nisan, 25.06.07/08:32

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nisan

25.06.07/08:32 Son düzenlenme: 07.02.08/12:27 ekip1
Basin ozgur olmali midir? Yoksa sinirlanmali midir?

son tango

aslında özgürlükten ne anladığımıza bağlı,eğer özgürlüklerimize tehdit oluşturacak kadr özgürlük kasdediliosa özgür olmasın..ama genl özgürlükler için tabii ki özgür basın hepimizin istediğidir..sanırım..

asya

Her konuda olduğu gibi basında da özgürlük kural olmalı.

Basın, bireyin öğrenme ve bilgi/haber edinme araçlarının başında gelen bir iletişim organıdır. Bulunduğu ortamda olup biteni öğrenmek, olaylar ve olgular hakkında yorum yapabilmek bireyin en doğal hakkıdır. Haber alma özgürlüğünün gerçekleşmesi ancak basının özgür olmasıyla olanaklı hale gelir.

Ayrıca düşünce üretiminin olmazsa olmaz koşullarından biri özgürlüktür. Basın özgürlüğünün kısıtlanmasıyla birlikte düşünce üretimine de sınır getirilmiş olur.

prensesistar

26.06.07/21:51 #3 Son düzenlenme: 21.04.08/13:51 asya
sonuna kadar ozgur olmalı
hemde ben basının su lobılerın etkısınden de kurtulmasını ıstıyorum
sadece hukumete karsı ozgurluk degıl
ozel sektore karsıda lobılere karsıda ozgur olmalı

ruhumyok

kesinlikle zaten birülkede basın iktidarı ve devleti dentleyici meşru bir kurum olarak olması gerekendir ama tabişgünümüzde basın nekadar özzzzzzzzgür diye tartışıyor olursak basın tekeklleştikçe ögürlükalanı kısıtlanır özgürlük ancak efendinin izin verdiği kadardırörneğin doğan grubu bir tekelolmakla beraber içinde birçok ses barındırır fakat nekadar çok seste barındırsa genede patron denetimindedir tabipatrond açıkar o günkü çıkarları orduyu destekliyorsa o yandan hükümeti denetliyorsa o yandan yazar bide sadece birideolojiye sahipolan kısmen bağımsız özgür basın dediğimiz kurumlar vardırkibunlar bile kısmen bağımlıdır

prensesistar

26.06.07/22:04 #5 Son düzenlenme: 21.04.08/13:51 asya
hele hele su rutuk ve
trt olayı benı sınır edıyo
devletın kambur kıtlerı

Ged

Sınırsız basın özgürlüğüne karşıyım, bazen basın maskesi arkasına saklanarak insanların özel hayatlarına yapılan müdahaleleri tasvip etmiyorum.

Bir de şu asılsız haber olayı yok mu...

prensesistar

26.06.07/22:11 #7 Son düzenlenme: 21.04.08/13:52 asya
paparazıler ve asparagaslardan bahsedıyorsun
haksız sayılmazsın evet bu konuda
bıraz puruz soz konusu

ruhumyok

trt olması gereken bir kurum evet işleyişi tartışılır fakat genel anlamıyla her ülkenin resmi bir kanalı vardır tabi işleyişi tartışılır bu konuda haklısındır
rtük e gelince rtük türkiyenin uluslar arası frekans belirleyici bir niteliği vardır yani dünyada frekans radyo ve tv için kısıtlıdır dünyada bunu denetleyen kurum ıtu dur ve ıtuda yerellerde bunu ülkelerin kendi kurumuna vermiştir yani rtük olmasa başka bişey olurdu ama tabi bu rtükün yaptığı yada yapamadıklarını meşru kılmaz:)
özgürlük sınırsız değildir buna basın özgürlüğüde dahil magazin haberlerinin özel hayata müdahalelerinden bahsetmişsiniz burda aslında özel hayata müdale kişinin verdiği izinle oluyor(mesela özel hayatında bir şeyle manşet yapılıyor albüm dönemi diye ses çıkarmıyor)
yani basın ahlak ilkeleri vardır ve her gazeteci yada muhabir buna uymalıdır sorun sistemin kendisinde yani kaymak yiyenler memnun patron memnun bu haberlerin kitlesi geniş bir alıcı kişi memnun ucuza reklam kapısı muhabir memnun en çok parayı malesef bu haberler alıyor

cene

basının özgürlüğü bir yere kadar diyorsunnuzda  otere kadar olan kısım neresiii
bence basın tam anlamıyla sınırsız özgür olmalıdır...ne çalıştıkları şirket sahiplerinin  ne devletin   ne örgütlern  ne partilerin hiç bir ağırlığı basın üzerinde olmamalı  sonuna kadar özgür bırakılmalıdır....

o özel hayat dediğimiz çeşidide emin olun ki hem habere konu olan kişi hem biz yaratıyoruz....eger onunda izleyicisi varsa sonuna kadar özgürlük...o habere konu olanlarıda merak etmeyin...basında çıkan goruntuler onlara para olarak geri donuyor........

büþra

özgürlükten kasıt neki?? insanın evine kadar gircek kadar özgür diilde sınırıını bilecek kadar özgürlüü yaşamalı

ekip1

Alıntı yapılan: shitty - 04.12.07/12:37

e bizim basınımız zaten özgür değil midir?
mesela sabah gazetesi, fatih altaylı'lı işten kovacak kadar özgürdür. (hoş akp bünyesine katılarak en büyük özgürlüğünü kazandığını da unutmamak lazım, sabah gazetesinin.)
milliyet gazetesi, emin çölaşan'ın işine son verecek kadar özgürdür.
hürriyet gazetesi, ertuğrul özkök'ün saçmalıklarını yayımlayacak kadar özgürdür.
doğuda bir gazetecinin, bir gerillanın cenazesinde çektiği kamera ve resim kayıtlarını, bize neden haber vermedin diyerek el koyan polislerin ve savcılık tarafından kendisine soruşturma açılması uygun görülen gazetecinin yaptığını, yüzünün ortasına ortasına vuracak kadar özgürdür.

ekip1

Alıntı yapılan: güneşinkızı - 05.12.07/18:41

Satın alınan bir basın asla özgür olamaz!

Çok cüretkar çalışmalar yapanlar da(gibi görünenler) eğer zarar görmüyorlarsa, mutlaka altında bir bit yeniği vardır?!

Bu da toplumu uyutma sürecinde perde önünde sergilenen, -basının özgür çalışma oyunundan- başka bir şekilde değerlendirilemez!Buna alkış tutanların elleri hiç acımaz...

ekip1

Alıntı yapılan: akrepv - 05.12.07/19:22

Yağdanlık ve Yalaka olursa ( tıpkı ülkemizdekiler gibi ) Basın dünyanın her yerinde özgürdür, gerçekler kimin umurunda tiraj veya raiting kaygısı taşıdığı sürecede öyle olur zaten. Ama onurlu basın emekçilerini tenzih ediyorum.

ekip1

Alıntı yapılan: gayyanow - 06.12.07/02:34

Özgür değilde Gür bir basın olmalıdır. Özgürlük bizim hazmedemediğiz ve anlayamadığımız bir şeydir. Tutsaklıklarımızla ilintili olan bir şey ancak bunları gördüğümzü noktalarda çevrilir ve tanımlanır. Bir gazeteci veya yayıncı magazin haberleri yapamayı özgürlükle tanımlamaktadır ve bu anlamda özgürdür. Dayak ve cop yiyen bir insanın haberi ona iç karartıcı gelebilir. Sistemsel vicdani habercilik anlayışı onu bu haberi yazmaya itebilir yada tam tersi bi şekilde ört bas etmeye.Haberi yazdığını var sayarsak ve bu yayıncı kurum tarafından onaylanırsa insanlar bunu okumama ve kayıtsız kalma gibi bir özgürlük kullanımına girebilirler. Bu anlamda basın özgür olmamalıdır tutsak olmalıdır. Sürekli Gürlemelidir. Çoşmalıdır. Ve sesleri işiten insanlar bunlara koşmalıdır. Biraz merak biraz gizem birazda eda olmalıdır bu işte. Ki muhalif olamamızı bir tadı bir anlamı olsun.

Gürleyen bir basın özgür bir basından çok daha fazla iş görür.

ekip1

Alıntı yapılan: SivanA_SimyacI - 18.12.07/09:12

Basın,özgür olsun bunda korkacak ne var!Hortumcular,düzenbazlar işçinin memurun emeğini kaymakla beraber sömürürken,halkın sesini yansıtacak basın biraz gür biraz özgürce seslensin,neyden korkuyoruz!Bizler değiliz korkanlar,fabrikatörler,devlet bakanları,aşiret reisleri satılmış bir medyanın hakim olduğu günümüz televizyonları ve gazeteleri ağırlık olarak kirlilikten başka ne verebiliyor!

ekip1

Alıntı yapılan: BlackSun - 18.12.07/16:55

basın fazlasıyla özgür. internette öyle. azcık insanlar çenesini tutmayı bilmeli. bilmiyorlarsa susturulmalı. en azından kendi iyilikleri için.

ekip1

Alıntı yapılan: Khaos - 18.12.07/17:17

İkitelli basını mı özgür olan? Evet ona özgürlük var çünkü hükümet kim ise onun sözcülüğüne soyunuyorlar. Susturulanlar ise muhalif olanlar oluyor. Kendi iyilikleri için susturulmaları gerektiği düşüncesi ise faşizm in tanımı. Demek ki neymiş? Faşizm için ona göre basın özgürlüğü olmamalıymış. Emredersiniz paşam baş üstüne hemen.

ekip1

Alıntı yapılan: özgürüm_özgürsün - 18.12.07/17:19

hayır basın özgür olmamalıdır. basın zengin ağaların para babalarının elinde olmalıdır ki kendi değirmenlerine dönen nehir sularının akış yönünü değiştirmek isteyn her zümreye karşı provakatörlük yapabilsin. halkı hükümetin ninnileriyle uyutabilsin. yeri geldimi hükümetin açıklarını kapatmak için satılmış kalemlerle yalan yanlış haberler çıkarabilsin. dış güçlerin kendilerine sunduğu imkan ve olanaklar karşılığında karış karış ülke içerisindeki her yere nifak sokabilsin. bana dokunmayan yılan ne güzel yılan ne iyi yılan yaklaşımıyla  yılanın zehrini akıtacağı yerleri gösteren rehber olabilsin. her türlü yozluğu tv aracılıklarıyla halkın arasına sokabilsinki değer yargıları körelsin benliğimiz kaybolsun ve böylece yönümüzü şaşırmış sürü konumuna gelebilelim. hatta eğer özgürlük isteyen basın mensupları olursa heleki doğruları korkmadan belgelerle sunan gazeteciler varsa arabalarına bombalar koyalım yolda yürürken arkasından kurşun sıkalım sonrada ülke içerisini karıştırmak isteyenler var diyerekten sütten çıkmış akkkaşık olabilelim. işte basın böyle olmalıdır...