18.08.19/06:52

Hangi Siyasi/Felsefi Akıma Yakınsınız?

Başlatan anka, 10.07.07/15:36

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hangi Siyasi Akým sizin görüþlerinize uygun, yada en azýndan hangisi daha yakýn?

Komünizm
3 (18.8%)
Marksizm
0 (0%)
Leninizm
0 (0%)
Stalinizm
0 (0%)
Troçkizm
0 (0%)
Maoizm
0 (0%)
Diðer Sosyalizm
1 (6.3%)
Materyalist olmayan Sosyalizm
3 (18.8%)
Sosyal demokrasi
1 (6.3%)
Liberal demokrasi
0 (0%)
Muhafazakar demokrasi
0 (0%)
Liberal sol
0 (0%)
Milliyetçilik
3 (18.8%)
Atatürk milliyetçiliði
0 (0%)
Kemalizm
0 (0%)
Anarþizm
4 (25%)
Kapitalizm
1 (6.3%)
Faþizm
0 (0%)
Liberalizm
0 (0%)
Ýslamcýlýk
1 (6.3%)
Milli Görüþçülük
1 (6.3%)
Nihilizm
5 (31.3%)
Bambaþka
2 (12.5%)

Toplam Oy Verenler: 16

anka

10.07.07/15:36 Son düzenlenme: 11.07.07/09:50 anka
Benzer bir anket vardı ama eksikti, yeniledim, detaylandırdım.Buyrun efendim..

Hangi Siyasi Akım sizin görüşlerinize uygun, yada en azından hangisi daha yakın?

depresif

ama benim siyasi tanımsızlıgımı tanımlamak için iki seçenek çok az  :)

Tigris

Birde Atatürk Milliyetçiliği eklersen sevinirim.

nart.ks

sana katılıyorum tigris  :ph34r:

anka

Eklendi.
Aklınıza gelen başka akımlar varsa söyleyin lütfen ekleyeyim

depresif

burda nihilst cok kanımca onuda ekler mısın? zahmet olacak ama :)

bide siyasi akım deyince cok dar olmuş sanki, felsefik akımlarda goruyorum orda ???

Ged

Domates milliyetçisiyim ben.

anka

Nihilizm seçeneği de eklendi, buyrun...

deniz

anarşizmi idealini seviyorum ama faşizme de sempatim yok değil  :crazy2:

çark_che_kiç

her insanın içinde bir faşizim ruhu vardır demiş lenin :)

deniz

leninin söylemesine gerek yok. herkesin biraz faşist olduğu zaten malum.

ben felsefi olarak bu konu üzerinde yoğunlaştım. hatta elde ettiğim bazı düşünceler anarşizmden beni uzaklaştırmaya başladı bile diyebilirim.

listeye "bence bir" felsefesinin de eklenmesini talep ediyorum  :buck2:

depresif

yuh bana ya, komunızm yerıne kapıtalızmı isaretledım oha bana :D

çark_che_kiç

o düşünceleri  bizle paylaşırmısın ? deniz ?

deniz

çok yerinde bir talep ama bunu çok uzun konuşmak lazım... hatta yüzyüze

ütopist

-izm'den kurtarılmış anarşi !!

UGraSHAMAN

ne felsefi ne siyasi ne dini. bir akım da değil ama qarcashduma diye tanımladığım bi kainat tasavvuruna ulaşmaya çalışıyorum :) ugrashaman işte kısaca

anka

Alıntı yapılan: depresif - 11.07.07/12:38

Oy verirken de sol parti yerine milliyetçi partiye oy vermeyesin depresif.. :D

karahan

Alıntı yapılan: deniz - 11.07.07/12:36
..

listeye "bence bir" felsefesinin de eklenmesini talep ediyorum  :buck2:

O ne ola ki Deniz?

eczacý

Alıntı yapılan: anka - 11.07.07/16:43
Alıntı yapılan: depresif - 11.07.07/12:38

Oy verirken de sol parti yerine milliyetçi partiye oy vermeyesin depresif.. :D

:D olabiler valla.. beklerim deprodan :P depro gözünü seveyim iyice emin ol neye attığından :)

Ruler of the Ruins

-nihilist metadoloji,
-woaw oda ne?
-sıkış..

anka

Materyalist olmayan Sosyalizm ile Nihilizm başta gidiyor, ilginç....

turrican

anka

Alıntı yapılan: Tigris - 10.07.07/15:48
Birde Atatürk Milliyetçiliği eklersen sevinirim.

Eklendi ama işaretleyen yok :)

Bu arada toplam 13 oy yazıyor, ama 18 oy var :o

zuðaþi berepe

bu ankette de tekiz galiba.ama doğruluktan şüphemiz yoktur.Allah doğrunun yanındadır.
zafer yakındır,zafer inananlarındır inş.

cene

zafer dediğin ne...senin gibi düşünmeyenleriin kanını dokup tek başına dunyaya hakim olmakmı...

zuðaþi berepe

Alıntı yapılan: cene - 08.08.07/22:36
zafer dediğin ne...senin gibi düşünmeyenleriin kanını dokup tek başına dunyaya hakim olmakmı...

hakkı yeryüzüne hakim kılmaktır.aklınız sadece kan dökmeye odaklı olduğu bundan ötesini düşünmeniz beklenemez.

zÜhrE yIldIzI

YAw ben bu gün bıktım vallahi billahi ya hayret bir olay ya kimi diyor kuran el-kol kesmeyi emreder. kimi de diyor kuran öldürmeyi emrediyor anlatıyoruz kuran kimseye git vur öldür demez sebepsiz yere bu devirde de hiç bir gerçek müslüman fikirleri için kimseyi öldürmez.Bu ateistlerin gözü ni ye bu kadar korkmuş
  sözüm sana değil cene ...

cene

hsevgili zühre yıldızı benim ateist olup olmamam hiç önemli değil....sorun bu mantık sadece...hangi inanç olursa olsun buna buna bilimsel sosyalizme olan inançta dahil...senden farklı düşünen bireyleri din allah adına...sosyalizmdede dewrim için her şey mübah matığıyla gerçekleştirmesine karşıyım..

eğer öbür dünya varsa bunun hesabını ancak allah sorar cezası varsada ancak allah werir....allah ın sakın ola kimseye kafir demeyin sözü insanlara rehber olacaksa allahın son dini olan müslümanlığı savunduğunu iddia eden kişi ve kurumlar farklı düşünen bireyleri ya tecrit etnekte ya afaroz yada kafirdir katli vaciptir deyip canına kıymaktadır...peki boyle yapan bir birey ne kadar allah yolunda gitmiş olur...ki hz..muhammed in komsuları ermeni hristiyan değilmiydi.....

bakın size bir öykü anlatayım...
günün birinde bir adam çocuklarına bakabilmek için gurbrtin yolunu tutar..ve eşine bir miktar para bırakır....eger der paran biterse mefrusatçı hacının yanına git ve durumu anlatıp borç al...arkadaşımdır ben ona çalışıp gonderirim...der ve gider..

bir müddet sonra kadının parası tükenir...eşindende para gelmeyince bir süre aç kalırlar ve bir gün sabah erkenden eşinin dediği gibi hacının yanına gider...dukkan kapalıdır...bir muddet sonra hacı gelir ve kadın çocuklarına yıyecek bir şeyler alabilecek paraya kavuşabileceğinin sewinciyle kendini hacının onune atar ve durumu ona anlatır....hacı kaşlarını çatmı kadına daha dukkanı açmadığını ne acelesi olduğunu dukkanı açtıktan sonra gelmesini vb...seyler soyler...kadın para alamadığı için bir huzunle ordan ayrılır...haccının dukkanını tam karsısında hacı ile aynı işi yapan ermeni bir adam tum olayları baştan sona izlemiş ne olduğunu merak etmiş ve bu yuzden bir sonraki sokakta kadının onunu keserek ona..

ya kusura bakma...seni hacının dukkanına gelirken gordum ve gayet mutlu gorunuyordun...ama hacıyla konuştuktan sonra moralin bozuldu ve başını egerek ordan ayrıldın...neden

kadın yok bişeyder...ermeni ısrar eder...fakat kadın adam ermeni olduğu için hiç bir şey soylemez.enson ermeni allahın aşkına soyle der ve bu istek karsısında kadın butun durumu ermeniye anlatır...kocasının gurbete gittiğini parasız kaldıklarını çocukların aç olduğunu filan..

ermeni cebinden biraz para çıkararak kadına uzatır..ama kadın almaz...ermeni bak almalısın çocukların için hem ben oylesine wermiyorum ki borç para...eşin gelir yada gonderirse bana paramı geri getirirsiniz...kadın yine almaz ve ermeni allah aşkına al der ...kadın mecbur alır..

neyse ermeni dukkanına doner..kadında çocuklarını bir şeyler alarak ewin yolunu tutar...

akşam olunca ahcı ewinde uyurken bir ruya gorur...ruyada hacı kendini elmaslarla altınlarla suslu biiir sarayda gorur...sarayın içini biraz gezer ve cennetin tadını çıkarır...saraydan dısarı çıknce sasırır...karsıda onun koskunden daha buyuk bir kösk görür...aman allahım der...ben ne kadar mubarek bir insanmısım ki bana boyle birinin komsusu olmayı nasıp etmıssın...acaba der kim bu buyuk guzel koskun sahibi...bir muddet sonra dunyası yıkılır çünkü koskten bizizm ermeni çıkar ve bir kabus edasıyla hacı uykusundan uyanarak dukkanın yolunu tutar...ermeni hala gelmemiştir..beklemeye koyulur...hacı der ki..allahım ben hep namazımda niyazımda bir adamdım hacca gittim yetim hakkı yemedim...nasıl olur bir ermenin kosku benimkinden buyuk olur...sonra aklına ermeninin kadına para werdiği gelir ve ben bu kosku yıkmalıyım der...

karsıdan ermeni gelir hacı onunu keser...al der bu para senin
ne parası..
dun arkadaşımın eşi gelmişti..benim üzzreimde hazırda yoktu gordum sen verdin alşimdi...
almam
almalısın
hayır almam ben onu senin için vermedim ki
olsun sen yinede almalısın...

ermeni bir turlu oparayı almaz ve sureklı alması için ısrar eden hacıya

haca hacı...ben o parayı alma...dün gece senin gördüğün rüyayı bende gördüm...köşkümü sana yıktırmammm...hadi git allah işini ras getire...

şimdi ben bunu dini butun dedikleri insanlardan duydum..ki bizim aile içerisindede bunlardan çokta mevcuttur...hatta anne tarafından seyit torunuyum...ama sorun bu değil..bir ateistte olabilrim...allahın yasakladığı bir şeyi ben nasıl allah adına yapayım...

bizimkisi allaha yalakalık...başkada bir şey değil...bence bu kadar dinla haşır neşir olmuş insan varsa gece yaşadığı sehrin sokaklarına çıksın...bir sürü aç insan var...ne yapması gerektiğini o bilir...

hiç bişey yapamıyorsan butun insanlık için dua  edeceksin...oldurmeyeceksin....

zÜhrE yIldIzI

cene elbetteki biz yaşam hakkının kutsallığını savunuruz elbette ne şart ve durum olursa olsun hiçi bir neden ölümü haklı kılamaz bunu din adına yapanlar da dahil ayrıca din adına yapıldığı saöylense de bu inandırıcı değildir.

Ama benim asıl söylemek istediğim şey şu bu tip insanların inanmamak için ortaya koyduğu bahaneler beni üzüyor .yani bir takım insanlar din adına öldürüyoruz diye  diğer insanların kutsalı olan değerlere saldırmak beni üzer.YAni hakikaten islamiyet hoş görü dinidir.Hakikaten kendine elkaide ,hizbullah(türkiyedeki) ve bunun  gibi örgütsel isimlerle faaliyete girişenler İslamiyete çok zarar veriyorlar.insanları islamiyetten uzaklaştırıyorlar.Yani özeleştiri yaparsak kendi içimizde de suçluyuz.Amenna ama karşı fikirdeki insanların (benim bildiğim) Tanrı öldürmeyi emretmez gibi cümlelerle gelince insan üzülüyor ee kardeşim yalan mı söyliyelim Allah öldürmek fiilinden bahsetmiş realist olmamız lazım...
Ama bu öldürmek fiili de her durum için verilmez  çok çok spesifik durumlarda sölenmiştir.Bu kesindir yani bunun sağa sola çekilecek bir durumu yoktur.