17.08.19/17:02

Meslegimiz kimligimiz midir?

Başlatan nisan, 14.07.07/01:10

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nisan

Hepimizin oyle yada boyle bir isi var.
Peki insanin meslegi toplumda kendisi  icin etiket midir?
Cok zaman altinda ezildigi olur mu?
Insan  mesleki kimliginin agirligiyla mi yasamalidir toplum icinde?

cananca

gerçek mesleğim kimliğimi yansıtmıyordu...
2 yıl yansıttığını düşündüğüm mesleği yaptım ama artık sürekli gülmekten sıkıldığım için onuda bıraktım...
şimdi istediğim bir meslek ve benim kimliğimi  yyansıtacak...

ağırlığıylamı yaşamalıdır konusuna gelince kesinlikle yaşamalıdır...mesai saatlerinde ben ben değilim olamaz değilmi?

eczacý

mesleki kimliğinin ağırlığıyla yaşamamalıdır ama çoğu zaman toplum buna itiyor... İnsanlar sizi etiketlendiriyor ve ona göre davranış sergiliyor. Halbuki sosyal hayatımdaki beni tanımaya çalışsalar çok daha farklı ilişki ve iletişim kurabilecekler benle ama kimse denemiyor... hiç bir zaman mesleğimi kullanıp bi etkinlik bırakmayı düşünmedim insanlar üzerinde, sadece insanlar bunu yüzüme vurdukça vuruyolar... ister istemez daha ağır takılmaya itiyolar... öğrenciliğin değerini daha iyi anlıyorum... öğrencisin işte diğer öğrencilerden, arkadaşlarından hiç bir farkın yok...

irena

evet mesleğimiz kimliğimizdir. bizi yansıtmasa da, mutlu ve tatmin etmese de toplum içinde ki konumumuz mesleğimize göre şekillenir(ne yazıkki). anne babaların çocuklarının doktor avukat... gibi klişe meslekleri seçmelerini istemelerinin nedeni de budur. her zaman mesleğiniz sizden bir adım önce girer kapıdan.
bunun hiçbir anlamı, önemi olmadığını düşünebilirsiniz. ben de öyle düşünüyordum. ta ki annem bana bilmem kimin kızı nerden mezun olup kiminle ne yapmış diye gözleri parlaya parlaya anlatana kadar. şimdi hiç sevmediğim bir bölüme , hiç sevmediğim bir şehire sadece ve sadece üniversite mezunu olmak için dönmek zorundayım.
bütün klişelerin kimliklerin etiketlerin...

büþra

genelde çoğu toplumda öyledir meslek kimliği oluşturur..ama bence öle olmamalı sonuçta istemediğin mesleki seçmiş olabilirsin bazı özel koşullar wardır bunlara karşı çıkamazsın..böyle oluncada o kimlikle anılmak istemessin ama o kimlik yapışır senin üzerine :S kurtulamassın

berry

Alıntı yapılan: kuzeys - 14.07.07/01:28

if
else
ise
else de
if ise 

programcısın kuzeys dimi, end unutmuşsun sonunda çalışmaz program :D

sosyalbela

mesleğim çok (siyaset- eğitim- işletme -sosyalaktivist )... kişiliğim iki(1-sosyal 2-bela)

VENÜS

Meslek etiket olmamalıdır.Günümüzde bir çok insan sevmedigi ,kendini yansıtmayan işleri yapıyor.Meslek sadece bir araç.

keşke hepimiz bizi yansıtan mesleklere sahip olsak.

bu arada ben muhasebeciyim , ama hep bir tiyatrocu yada yazar olmak istemiştim.

sosyalbela

Alıntı yapılan: VENÜS - 13.09.07/15:36
Meslek etiket olmamalıdır.Günümüzde bir çok insan sevmedigi ,kendini yansıtmayan işleri yapıyor.Meslek sadece bir araç.

keşke hepimiz bizi yansıtan mesleklere sahip olsak.

bu arada ben muhasebeciyim , ama hep bir tiyatrocu yada yazar olmak istemiştim.

işte sahne(forum)...hepimiz oynuyoruz...herkes oyuncu......mu

berry

tamam % yi de anladım yeşille açıklama satırı  :buck2:
bu benim mesleğim değil kimliğim de değil..eczacının dediği gibi etiket gibi yapıştırıyolar bazen üstüne..abim avukat mesela merak ettiğim şeyleri ona sorabiliyorum ama günlük yaşamda aklıma bile gelmediği oluyo mesleğinin..abi o, onun kimliği abilik benim için  :)

uykucu

yok öle bişi ya...

tamamiyle basının uydurması...:P

mandi

olabilir aslında sevdiğin bi işse neden seni yansıtmasın ki zaten sevdiğin işte yükselme olasılığı daha yüksek değil midir

son tango

giyiyimimiz,tipimiz,mesleğimiz,eğitim düzeyimiz,hepsi bizim ambalajlarımızdır..ama önemli olan paketin içi..

sosyalbela

Alıntı yapılan: son tango - 13.09.07/18:09
giyiyimimiz,tipimiz,mesleğimiz,eğitim düzeyimiz,hepsi bizim ambalajlarımızdır..ama önemli olan paketin içi..

aklına kurban...

Vene

Meslek,kimlik hikaye...Tek amacım onurlu bir yaşam ve ölürken İnsan mertebesine yükselebildiğimi hissetmiş olmak..

ekip4

Alıntı yapılan: demett - 04.10.07/21:48
İnsanın mesleği onun etiketidir toplumda bu böyle...

ekip4

Alıntı yapılan: RDX - 04.10.07/22:14
ben kimseyi yaptığı iş ile değerlendirmem
çünkü türkiyede insanlar istediği mesleği değil,yapmak zorunda olduğu mesleği yapıyor..
hoş isteyen istediği mesleği yapsada ben KEDİGİLLERİN üyesimi değilmi diye değerlendiririm
kedileri severmi,sevmezmi diye değerlendiririm

ekip4

Alıntı yapılan: demett - 04.10.07/22:21
bu bilinçte olan insan sayısı çok değil... ancak hernekadar yaptığı işle değerlendirmem desekte mutlaka bunu yapıyoruz farkında olarak yada olmayarak....

ekip4

Alıntı yapılan: RDX - 04.10.07/22:26
valla ben sadece doç olmuş,prof olmuş yada sanatçı kişilerin(paparazzide çıkanlar değil) önünde biraz belkide fazlaca saygılı duruyorum..aslında hoş değil,onlarda rahatsız oluyorlar, ama adamların bilgisi benim başımı eğdiriyor,engel olamıyorum abiii

ekip4

Alıntı yapılan: cosinus78 - 04.10.07/23:34
çevremdeki kişilerde mesleklerinin kişilikleri üzerinde yaptığı etkiden rahatsız oluyorum. mesela hiç doktor arkadaşım yoktur. öğretmenleri de pek sevmem.bunlar mesleğinin altında ezilenler...

ekip4

Alıntı yapılan: asya - 04.10.07/23:39
Meslek ve kariyerin kimlik oluşturmamasına, kişiliği etkilememesi gerektiğine inanıyorum ama ne yazık ki daha birçok konuda olduğu gibi meslek de bir yafta olarak toplum tarafından alnımıza yapıştırılmış... Mesleğinizin ön plana çıkmamasını ve "insan"lığınız ve düşüncelerinizle anılmak istiyorsanız fazladan bir çaba harcamak zorunda kalıyorsunuz, yine de önyargıları silmeniz kolay olmuyor.

ekip4

Alıntı yapılan: istanblue - 13.10.07/01:35
peki, hadi ben sevdiğim işi yapıyorum.. kimliğimle örtüşebiliyor... bunu günümüzde kaç insan yapabiliyor ki?
herkes ekmek dedine girip de, kimliğini unutmuşken
ne bileyim bu soru da cevapsız kalır gibi bir şey oldu :)

ekip4

Alıntı yapılan: fikir - 02.11.07/22:11
bu durumda; ya çok kimlikliyim ya da kimliksizim...

ekip4

ekip4

Alıntı yapılan: fikir - 02.11.07/22:56
sosyalbela arkadaş,
sana teşekkür etmek istiyorum, içimden öyle geldi..
herkese bela olurken, bana hiç bela olmadığın gibi, birkaç sefer de destekledin...

ekip4

Alıntı yapılan: sosyalbela - 02.11.07/23:03
Alıntı yapılan: fikir - 02.11.07/22:56
sosyalbela arkadaş,
sana teşekkür etmek istiyorum, içimden öyle geldi..
herkese bela olurken, bana hiç bela olmadığın gibi, birkaç sefer de destekledin...
bazen yağcılık(bu da iyi bir meslektir)yapıyorum..

ekip4

Alıntı yapılan: hatige - 05.11.07/11:15
Yapılan meslek kimlik oluşturmaz bence.. aslında çalışılan ortamda farklı bir kimlik giyeriz çoğumuz ama işten çıktığımız vakit kendi kimliğimizi alırızz.. O kadar farklı meslekler varki hepsi kimlik yansıtırsa oooo....

ekip4

Alıntı yapılan: son tango - 05.11.07/16:11
ohooo,ama,sokağa çık fahişeyim de nasıl bakacaklar,yada çok iyi keman sanatçıyım nasıl olacak,bunu net görürsün..diyeceğim,maalesef mesleğimiz bi önyargı oluşturur..

ekip4

Alıntı yapılan: LegendofAnatolia - 05.11.07/22:06
AlıntıYapılan meslek kimlik oluşturmaz bence.. aslında çalışılan ortamda farklı bir kimlik giyeriz çoğumuz ama işten çıktığımız vakit kendi kimliğimizi alırızz.. O kadar farklı meslekler varki hepsi kimlik yansıtırsa oooo....

Ben şu anda kendi evimdeyim ve kendi bilgisayarımda yazı yazıyorum.

Sen hariç herkese yazıyorum:

Kimliği prestij olarak düşünürsek değişik toplumların değişik kriterleri var diyebiliriz. Ama önemli olan bizim birey olarak hangi bireye ilgi duyduğumuz ve bu bireyin kriterine uyup uymadığımızdır. Birey olarak bir bireyin kriterine uymamışsak zaten o birey bize yaramıyordur.

Toplum genelinde düşünürsek de her toplumun yüzeysel anlamda kriterleri var. Ama Büyük işler yapan kişilere saygı duyulması evrenseldir. İlla ki toplum tarafından sevilmek isteyen kişi kanserin ilacını bulabilir, veya aya roket gönderebilir, veya büyük bir mimari şaheser yaptırabilir, veya, Önemli bir kitap yazabilir, veya, Hindistandaki öksüzlere yardım etmek için BM bünyesinde kampanya başlatabilir veya, tarih boyunca hatırlanacak bir tablo ya da heykel yapabilir, veya, Büyük bir beste hazırlayabilir. Yıllar sonra hatırlanacak türden "rüzgar gibi geçti" gibi bir film çekebilir. veya bir yeri baştan aşağı ağaçlandırabilir. veya, okyanuslardaki nükleer atıkları temizleyebilir, Veya, Çok büyük bir iş kurup binlerce insana iş verip bir sürü değer üretebilir, veya, bilinen dünyayı fet edebilir. veya bir savaşta zafer kazanabilir, veya çok kıymetli bir halı dokuyabilir veya çok kıymetli bir eşya imal edebilir veya, Dünyanın manyetik alanından eneji üreten bir araç icat edebilir, veya bir yerlerde yeni bir cumhuriyet kurabilir, veya şiddet içermeyen yöntemlerle bağımsızlık elde edebilir. veya bütün halkın diline dolanan ama yıllar sonra da hatırlanan şarkılar besteleyebilir veya dünya Kick Box şampiyonu olabilir, büyük bir aktör olabilir. "kimlik" kazanmanın en güvenli yolları arasında bunları sayabiliriz bence.

ekip4

Alıntı yapılan: son tango - 06.11.07/00:14
evet legend,bende bunu anlatmak istemiştim,örnek bol olunca durum daha net ortaya cıkıyor .. hatta,başka bi örnek daha vereyim;sadece sexe dayalı ilişki için hangi meslek grubundan kadın ararsınız veya bulunca ''okey,olur bu iş'' dersiniz? a-politikanın içindeki kadınlar b-masözler ..dimi? bende a şıkkındakilerden birini bulunca ''okey'' derim :P

SevdalýmHayat

Insanlar meslek secerken '' en cok para kazandıran '' ısı tercıh edıyorlar .Yapmaktan en cok zevk aldıkları , yaparken mutlu olup kendı arzusunu gerceklestırecegı işleri değil.

Ya da caresızlıkten uzmanlastıgı ısı yapamaz .  '' Adam ısletme mezunudur . İş bulamaz . Çöpçülük yapar '' gıbı ...

Bu yuzden gunumuzde  mesleğin bireyin kimliğini yansıttıgına ınanmıyorum .