17.08.19/17:04

Meslegimiz kimligimiz midir?

Başlatan nisan, 14.07.07/01:10

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ekip4

Alıntı yapılan: asya - 04.10.07/23:39
Meslek ve kariyerin kimlik oluşturmamasına, kişiliği etkilememesi gerektiğine inanıyorum ama ne yazık ki daha birçok konuda olduğu gibi meslek de bir yafta olarak toplum tarafından alnımıza yapıştırılmış... Mesleğinizin ön plana çıkmamasını ve "insan"lığınız ve düşüncelerinizle anılmak istiyorsanız fazladan bir çaba harcamak zorunda kalıyorsunuz, yine de önyargıları silmeniz kolay olmuyor.

ekip4

Alıntı yapılan: istanblue - 13.10.07/01:35
peki, hadi ben sevdiğim işi yapıyorum.. kimliğimle örtüşebiliyor... bunu günümüzde kaç insan yapabiliyor ki?
herkes ekmek dedine girip de, kimliğini unutmuşken
ne bileyim bu soru da cevapsız kalır gibi bir şey oldu :)

ekip4

Alıntı yapılan: fikir - 02.11.07/22:11
bu durumda; ya çok kimlikliyim ya da kimliksizim...

ekip4

ekip4

Alıntı yapılan: fikir - 02.11.07/22:56
sosyalbela arkadaş,
sana teşekkür etmek istiyorum, içimden öyle geldi..
herkese bela olurken, bana hiç bela olmadığın gibi, birkaç sefer de destekledin...

ekip4

Alıntı yapılan: sosyalbela - 02.11.07/23:03
Alıntı yapılan: fikir - 02.11.07/22:56
sosyalbela arkadaş,
sana teşekkür etmek istiyorum, içimden öyle geldi..
herkese bela olurken, bana hiç bela olmadığın gibi, birkaç sefer de destekledin...
bazen yağcılık(bu da iyi bir meslektir)yapıyorum..

ekip4

Alıntı yapılan: hatige - 05.11.07/11:15
Yapılan meslek kimlik oluşturmaz bence.. aslında çalışılan ortamda farklı bir kimlik giyeriz çoğumuz ama işten çıktığımız vakit kendi kimliğimizi alırızz.. O kadar farklı meslekler varki hepsi kimlik yansıtırsa oooo....

ekip4

Alıntı yapılan: son tango - 05.11.07/16:11
ohooo,ama,sokağa çık fahişeyim de nasıl bakacaklar,yada çok iyi keman sanatçıyım nasıl olacak,bunu net görürsün..diyeceğim,maalesef mesleğimiz bi önyargı oluşturur..

ekip4

Alıntı yapılan: LegendofAnatolia - 05.11.07/22:06
AlıntıYapılan meslek kimlik oluşturmaz bence.. aslında çalışılan ortamda farklı bir kimlik giyeriz çoğumuz ama işten çıktığımız vakit kendi kimliğimizi alırızz.. O kadar farklı meslekler varki hepsi kimlik yansıtırsa oooo....

Ben şu anda kendi evimdeyim ve kendi bilgisayarımda yazı yazıyorum.

Sen hariç herkese yazıyorum:

Kimliği prestij olarak düşünürsek değişik toplumların değişik kriterleri var diyebiliriz. Ama önemli olan bizim birey olarak hangi bireye ilgi duyduğumuz ve bu bireyin kriterine uyup uymadığımızdır. Birey olarak bir bireyin kriterine uymamışsak zaten o birey bize yaramıyordur.

Toplum genelinde düşünürsek de her toplumun yüzeysel anlamda kriterleri var. Ama Büyük işler yapan kişilere saygı duyulması evrenseldir. İlla ki toplum tarafından sevilmek isteyen kişi kanserin ilacını bulabilir, veya aya roket gönderebilir, veya büyük bir mimari şaheser yaptırabilir, veya, Önemli bir kitap yazabilir, veya, Hindistandaki öksüzlere yardım etmek için BM bünyesinde kampanya başlatabilir veya, tarih boyunca hatırlanacak bir tablo ya da heykel yapabilir, veya, Büyük bir beste hazırlayabilir. Yıllar sonra hatırlanacak türden "rüzgar gibi geçti" gibi bir film çekebilir. veya bir yeri baştan aşağı ağaçlandırabilir. veya, okyanuslardaki nükleer atıkları temizleyebilir, Veya, Çok büyük bir iş kurup binlerce insana iş verip bir sürü değer üretebilir, veya, bilinen dünyayı fet edebilir. veya bir savaşta zafer kazanabilir, veya çok kıymetli bir halı dokuyabilir veya çok kıymetli bir eşya imal edebilir veya, Dünyanın manyetik alanından eneji üreten bir araç icat edebilir, veya bir yerlerde yeni bir cumhuriyet kurabilir, veya şiddet içermeyen yöntemlerle bağımsızlık elde edebilir. veya bütün halkın diline dolanan ama yıllar sonra da hatırlanan şarkılar besteleyebilir veya dünya Kick Box şampiyonu olabilir, büyük bir aktör olabilir. "kimlik" kazanmanın en güvenli yolları arasında bunları sayabiliriz bence.

ekip4

Alıntı yapılan: son tango - 06.11.07/00:14
evet legend,bende bunu anlatmak istemiştim,örnek bol olunca durum daha net ortaya cıkıyor .. hatta,başka bi örnek daha vereyim;sadece sexe dayalı ilişki için hangi meslek grubundan kadın ararsınız veya bulunca ''okey,olur bu iş'' dersiniz? a-politikanın içindeki kadınlar b-masözler ..dimi? bende a şıkkındakilerden birini bulunca ''okey'' derim :P