23.05.19/07:10

Masonluk

Başlatan MIKE-TYSON, 16.07.04/19:05

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Amon

Localarda konusulmasi yasak olan sadece 2 konu vardir.
1- Din
2- Siyaset

torq

Sevgili Ozan, ben bildiklerimi sana anlatayım, belki hamlet de benim bilemediklerimi tamamlar.

Mason ingilizce taş ustası, duvarcı anlamına geliyor. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir takım taş ustaları varmış. Bunlar ortaçağda çok önemi olan kale ve katedral yapımında çalışırlarmış ama bilgilerini kimseyle paylaşmaz ve bu nedenle özel insanlar olarak kabul edilirlermiş. Kendi çıraklarını da yetiştirmek için özel olarak seçer, sınavdan geçirdikten sonra yapım sırlarını dereceler sistemiyle verirlermiş.

Gel zaman git zaman herkes işin sırrını öğrenmiş ve duvarcı ustaları işsiz kalmış, ama toplantıların yapılma şekli, bilgilerin gizlenmesi yöntemi devam etmiş çünkü bu defa başka bilgilerin gizlenmesi gerekiyormuş. Örneğin bilimsel çalışma yapan bilginler, büyücülükle uğraşanlar, simyacılar  ölmekten bu yöntemle kurtulmuşlar.

Ben işin tarihi kısmıyla ilgilendiğim için başka yönlerini bilemiyorum, umarım yeterli olmuştur.

deniz

lotary dernekleri ile masonların alakası var mı ?

Amon

Lotary ilede yok Rotary ilede yok :)
Lions larlada yok.
bu kisa cevapti. birde aciklamasini yapayim.

Masonlukta "su su derneklere giremezsiniz" gibi birsey olmadigi icin. insanlar genelde bircok dernegede uye oluyorlar. Rotary ve Lions ta genellikle seckin ve olgun insanlarin katildigi yardimlasma derneklerindendir. Bir cok Mason bu derneklere uyedir. Ama Localar yada Masonluk (genel olarak) bu derneklerle bir isbirligi yada ortakligi yoktur. Ayni yerde yada birlikte calismazlar. Baglari yoktur.
Leo lar yada Sabetaycilarlada bir alakasi yok.

Amon

"Gizli Bir Topluluk idi" ama artik degiller. Orgut lafi genelde yasadisi aktiviteler icin kullaniyor bu lafi bende pek sevmem.

Masonlar kendilerine;
"Biz gizli degiliz. Sadece Uyelerine acik bir topluluguz." diyorlar.
Bir sadece uyelerinin girebildigi bir dernek.
Reklam yapmadiklari, genellikle kendilerini savunmadiklari ve ketumluklarindan dolayi gizli yada kotu olarak dusunuluyor.

Amon

AlıntıBilginin suç olduğu dönemlerde masonluk aydınlanma için belki kaçınılmazdı ama şimdi zaten bilgi çağında yaşıyoruz... Bir de masonların tercih ettiği bu giz dolu yöntem hem insanları ürkütüyor, hem de masonları belki haklı davalarında -dertleri sadece aydınlanma ise- haksız duruma düşürüyor bence.

Belki guzel bir ornek olmayacak ama;
kendini bir okulun muduru olarak dusun. gidip sen; okulun kagit isleri, para durumu, yakit masrafi, bakanlikla olan iliskileri gibi seyleri ogrencilerine soylermisin? bu elindeki bilgilerden bazilari gizlidir. bazilari gizli degildir. ama ogrencilere bunu soylemene gerek varmi?
soylesen bile; umursamayacak, anlamayacak, anlamak istemeyecek, ilgilenmeyecek, asiri ilgilenip senin islerinin icine girmeye calisacak ve belki tepki gosterip saldiriya gececek olan kisilere bu elindeki bilgileri vermen ne kadar gereklidir? ne kadar dogrudur?
sonucta onlar bir ogrenci, sen ise bir mudursun. onlarin duusncesini ne kadar umursarsinki? ne kadar umursaman gerekirki? onlarin dusuncesine yada herhangi birseyine muhtacmisin?

neden kendini onlara anlatipta, dusuresin? neden yanlis anlasilmalara, saldirilara, dislanmaya vb... seylere yol acasin?

Sanirim bu yuzden gizliler. Masonlar kendilerini mudur olarak goruyorlar diye dusunuyorum. Diger kisileride ogrenci.

torq

Eğer bu belgeseli izlediysen, masonluk ve öteki grupların çalışmaları, öldürülen kişilerin bu gruplar tarafından yok edilip edilmediği ve masonluk hakkında olumlu ya da olumsuz düşünenlerin açıklamalarına yer verildiğini görmüşsündür. Bu tip belgesellerin izlenmesini teşvik etmek, bazı kurumlar hakkında kulaktan dolma bilgilerin doğru olup olmadığı konusunda insanları aydınlatır ve yukarıda yazılan Adnan Hoca saçmalıklarına inanmaya hazır insanların düşüncelerini etkiler. Kimse doğru kaynağı bulmak için çaba harcamaz, kendisine bilgilerin hazırlanıp sunulmasını bekler. Eğer insanlar kendi istekleriyle gerçeği bulmaya çalışsalardı, zaten bizim uğraşmamıza gerek yoktu, sıfırda yazı yazmanın anlamı da olmazdı.
Düşünen insanların, düşünme özürlü ya da düşünmek için zamanı olmayan insanlara gerçekleri gösterme, onları uyandırma zorunluluğu vardır. İnsanlar ancak birileri kendilerini uyardıklarında kralın çıplak olduğunu söyleme cesaretini bulabilirler. Protestanlığın kurucusu Martin Luther, kendisini afaroz eden Papa'nın afaroz belgesini yakma cesaretini gösterdiği için insanlar onun peşinden gitme cesareti göstermiştir.

Amon

birin cevabini diger konuda vardim zaten. kopyalama yapmadan hemde.

2- bu yazinin yanlis yeri nerde? hangi dusuncesine katilmiyorsun? kopyailyorsun madem once bir oku.

3- Masonlarin gizli orgut oldugu konusuna cevap vereyim once. gizli orgutun analmina bak once bi. gizli orgut demek, uyeleri bilinmeyen, amaclari ve toplandiklari yerleri bilinmeyen ve yasadisi olan seydir. Masonlarin uyeleri tek tek devlet trafindan biliniyor. halka soylenmiyor sadece. senin gibi kafalar anlayamayacagi icin.
Kabala nedir onuda arastir biraz. sadece oyle yazi kopyalamakla olmuyor beyfendi... hemen hemen dunya uzerindeki her dinde kabaladan alintilar ve benzerlikler vardir. kabala kendisi bir din sayilmaz. felsefi bir dusuncedir. kabalist dusunceler yahudlikten bile once oldugu icin oncelikle yahudilige sonra hiristiyanliga ve en son muslumanliga karismis, her dinde etkileri olmustur. yani Masonlukta kabala var o yuzden Masonalr yahudi yada yahudi kokenli diyemezsin.

ya hakkaten ben ne ugrsiyorum ki haruna cevap vermekle... amacim harun olsa zaten gider dini sitelerde yazardim... amacim; senin cehaletini, kopyacilik mantigiyla okuamdan herseyi kopyalayarak bilgisiz biri oldugunu gostermek. kendimin bilgisini ovme pesinde degilim. senin sifir olmani gostermek istiyordum ama kendi cumlen bile yokki cevap vereyim sana... o yuzden bosver polat alemdar.

buyudugun zaman yazarim sana bisiler. harunla devlet bile ugrasmaktan bikti benmi zamanimi harcayacam.

deniz

harun yahya bu kadar araştırmış yazmış çizmiş ve demiş ki masonlar inançsızdır.

halbuki masonların büyük bir kısmı inançlıdır. bunu her yerde söylüyorlar.

bunu harun yahya nın bilmemesi mümkün değil.

bildiği halde aksini söylüyor ve bu konuda hassas çevreleri bu insanlara karşı yönlendiriyorsa altında bir kasıt aramak gerekir.

harun yahya nın gerçek amacını gerçekten çok merak ediyorum.

Amon

Bak arkadasim. Benim bildiklerim, arastirip, bulduklarimla sinirli. Masonlar hakkinda dogru bilgiyi bulmak (eger hakkaten isterseniz) cok zor birsey degil. Bu yuzden bildigim ve hala bilemedigim seyler var.

Basinin icindeki Masonlar konusunda hakli olabilirsin ama. Sonucta basinda bir kameraman Mason degildir.  Yoneticiler Masondur. Onlarda Masonlugu basindan olabildigince uzak tuttuklarina gore. Demekki Basin Masonlukla ilgili pek birsey bilmiyor. Kisisel bilgiler onemli degil. Bilselerdi, Mason ayinlari diye sacma sapan bir goruntu kaydini yayinlamazlardi :D