20.07.19/11:26

islam aşk dinidir

Başlatan NRDN, 24.07.07/21:48

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

NRDN

... İslam dini aşk dinidir ...ve bir küll'dür.Onun cüz'ünden feragat , küllünden feragat hükmündedir.Onun için (Nü'mini biba'din ve nekfürü biba'd) diye emredilmiştir ki , bazısına iman edilip , bazısı inkar edilirse yine küfredilmiş sayılır.Ve bu dinde emirlerde , nehiylerde hem kabul hem tahsin şarttır.Yani Cenab-ı Hak bir hususu emr veya nehy ettiği vakit onu yalnız sadece"ne yapalım Allah emretmiş,Allah nehyetmiş"diyerek zorla kabul etmek değil,"Allah emretmiş ,elbette ne güzel emretmiş ,nehyetmiş;elbette ne büyük hikmet ile nehyetmiş zevkini hali ile göstermek şarttır... islam dini aşk dinidir...

rbb

çoook guzel tamamen aynı düşünceleri paylaşıyoruz ayrıca çok guzel ifadeyle anlatılmış.

nisan

Sadece Islam degil tum dinler (yaraticiyi taniyan) ask dinidir.Kimse nefret ettiginden inanmaz zira.. Islami surekli one cikarmanin manasi nedir ki?

akrepv

Alıntı yapılan: NRDN - 24.07.07/21:48
... İslam dini aşk dinidir ...ve bir küll'dür.Onun cüz'ünden feragat , küllünden feragat hükmündedir.Onun için (Nü'mini biba'din ve nekfürü biba'd) diye emredilmiştir ki , bazısına iman edilip , bazısı inkar edilirse yine küfredilmiş sayılır.Ve bu dinde emirlerde , nehiylerde hem kabul hem tahsin şarttır.Yani Cenab-ı Hak bir hususu emr veya nehy ettiği vakit onu yalnız sadece"ne yapalım Allah emretmiş,Allah nehyetmiş"diyerek zorla kabul etmek değil,"Allah emretmiş ,elbette ne güzel emretmiş ,nehyetmiş;elbette ne büyük hikmet ile nehyetmiş zevkini hali ile göstermek şarttır... islam dini aşk dinidir...

ibadet diye insan organı kesen,hayvan bogazlayan ve kendi türdeşine bile yani kadına insan gibi davranmayan bir din hatta bütün dinlerin ortak özellikleri barbarlıklarıdır. nasıl aşk dini olabilir benim hafzalam almıyo arkadaşlar heleki bu tarz anlatımla ne diyeyim bilmemki......

nisan

Niye olmasin yahu? Ask adi altinda kesip dogramiyor mu, bogazlamiyor mu insanlar birbirini? Tanriya taparcasina karsisindaki erkegi kadini seven insanlar yok mu? O da ask bu da ask iste.. O da kutsal, bu da..

akrepv

ilginç bir bakış açısı bu seninkisi nisan. ama aşk iki kişiliktir , dinse ne kadar iddia edilsede (birey için diye) hepimiz biliyoruzki toplum içindir yada öyle dayatılır bütün topluluklarda ama senin bunlara aralarında hiç fark yokmuş gibi yaklaşımın ilginç, yinede saygı duyarım....

RenaultFerrari

o bir sünnet
tıbbende yarralı bir şey
hatta eski Amerika başkanı bill clinton sünnetin yararlı bir şey olduğundan bahsetti hatta galiba dedi... ima ederek herkese sünnet olabiliriz dedi

yani sünnet yaralı bir şey
ama yapmak zorunda değilsin
niye kesmedin diye sorulmaz
hayvan boğazlayan... diyorsunda
sen hergün boğazlıyorsun yeme o zaman et
her gün boğazlanıp geliyor sana

Khaos

01.08.07/03:45 #7 Son düzenlenme: 01.08.07/03:51 Khaos
Bill Clinton dediyse yararlıdır kesin adam ABD başkanı. (Kendi sünnetsiz hıristiyan ama olsun)Heyt bee bir ara Amerikan özentiliğinden bahsediyordun di mi sen yanlış hatırlamıyorsam. Takke düştü kel göründü :D

Bu arada tesadüf parmağının sürçmesine neden olmuş ve doğa doğruyu yazdırmış bilinç altından sana. Yararlı yazamamış yarralı yazmışın. Fazla olan r yi atıyoruz evet sünnet yaralıdır tıbben doğru. :D

Alıntı yapılan: RenaultFerrari - 01.08.07/03:42
tıbbende yarralı bir şey

nisan

Alıntı yapılan: akrepv - 31.07.07/07:17
ilginç bir bakış açısı bu seninkisi nisan. ama aşk iki kişiliktir , dinse ne kadar iddia edilsede (birey için diye) hepimiz biliyoruzki toplum içindir yada öyle dayatılır bütün topluluklarda ama senin bunlara aralarında hiç fark yokmuş gibi yaklaşımın ilginç, yinede saygı duyarım....

O kadar da ilginc degil aslinda... Ask iki kisiliktir demissin, inanan birisine gorede, inandigi yaratici guc'e olan ask vardir. Inanana gore bu ask  karsiliklidir. Din birey icin olsa da, yaratici ile birey arasinda gelisir bu ask. Birden fazla kisiye sirayet ettiginde toplumsal olur. Bu yuzden bana farkli gelmiyor.

akrepv

Alıntı yapılan: nisan - 01.08.07/03:55

O kadar da ilginc degil aslinda... Ask iki kisiliktir demissin, inanan birisine gorede, inandigi yaratici guc'e olan ask vardir. Inanana gore bu ask  karsiliklidir. Din birey icin olsa da, yaratici ile birey arasinda gelisir bu ask. Birden fazla kisiye sirayet ettiginde toplumsal olur. Bu yuzden bana farkli gelmiyor.

hangi yaratıcıya aşktan bahsediyosun nisan,lütfen bir bakarmısın diri diri insanları yakanlar,o ikiz kuleler yıkılıp binlerce insan ölürken tekbir getirenler,o ırakta,afganistanda, pakistanda,ingilterede,ispanyada ve daha hatırlayamadıgım birçok yerde canlı bomba olup masum insanları katledenler yaratıcıya olan aşk!!!! larından dolayımı yapıyorlar bunu yani

nisan

Alıntı yapılan: akrepv - 01.08.07/04:23
Alıntı yapılan: nisan - 01.08.07/03:55

O kadar da ilginc degil aslinda... Ask iki kisiliktir demissin, inanan birisine gorede, inandigi yaratici guc'e olan ask vardir. Inanana gore bu ask  karsiliklidir. Din birey icin olsa da, yaratici ile birey arasinda gelisir bu ask. Birden fazla kisiye sirayet ettiginde toplumsal olur. Bu yuzden bana farkli gelmiyor.

hangi yaratıcıya aşktan bahsediyosun nisan,lütfen bir bakarmısın diri diri insanları yakanlar,o ikiz kuleler yıkılıp binlerce insan ölürken tekbir getirenler,o ırakta,afganistanda, pakistanda,ingilterede,ispanyada ve daha hatırlayamadıgım birçok yerde canlı bomba olup masum insanları katledenler yaratıcıya olan aşk!!!! larından dolayımı yapıyorlar bunu yani

Evet evet ayni asktan soz ediyorum bende .. Adamin o sekilde beyni yikaniyor ve kendi inanci yani  yaratici aski bu iste gayet guzel kullaniliyor. Normal hayatta da insanlar ask yuzunden oldurmuyor mu birbirini veya dogramiyor mu? Tabii bir de aski siyasi ticarete dokmusler var taseron olarak calisan onlari da unutmamak gerek... Insanlar da aski kirletmis ve kullaniyor durumdalar artik zaten...Sen ikiz kuleleri El-Kaide'nin yaratici aski icin mi vurdugunu saniyorsun ki?

Kimisi cahillikten kadini taslayarak olduruyor, kimisi beyni yikandigindan vucuduna bombalar sarip intihar komandolugu yapiyor topluma toplumlara zarar veriyor...

Yani bu bana gore de ask degil ama onlarin cephesinden baktigimda bunun ask oldugunu (cesitli hallerde) gormek mumkun..

akrepv

Kimisi cahillikten kadini taslayarak olduruyor, kimisi beyni yikandigindan vucuduna bombalar sarip intihar komandolugu yapiyor topluma toplumlara zarar veriyor...

Yani bu bana gore de ask degil ama onlarin cephesinden baktigimda bunun ask oldugunu (cesitli hallerde) gormek mumkun..
____________________________________________________________________________________________

yani buna kusura bakma ama bir çeşit aptallık yada aşk anomalisi diyebilirmiyız?

nisan

Niye boyle degerlendirecegiz ki onu anlamadim. Insanlarin asksal secimlerine karisamayiz ki.. :)

akrepv

ben onları tedavi edelim yada seçimlerini değiştirelim demiyorumki!!!!!

ben sadece durum tesbiti yapıyorum,ayrıca daha önceki yazılarımda da belirttigim gibi seçimleri beni hiç ilgilendirmiyor,taa ki dışavurumcu bir kıvama gelmemişse.....

nisan

Bosver ask diyelim gecelim.

akrepv

derya

[ MUTLULUK YOLU İSLAM ]

Yaratıklar arasında en saçkin yere sahip olan, akıl, fikir gibi üstün yeteneklerle donatılan insanın ortak özelliklerinden birisi de mutlu olma arzusudur. Her insan bu arzusuna ulaşmak maksadıyla çalışır, bugünden çok yarınını düşünür ve bunun için hazırlık yapar.

İnsan beden ve ruhun birleşmesinden meydana gelen bir varlıktır. Bu sebeple İslam Dini, insanın hem maddi, hem de manevi ihtiyaçlarını dikkate almış, ferdin mutluluğu için gerekli prensipleri getirdiği gibi, toplumun huzur ve mutluluğu için de bir takım kurallar koymuş, fertlerin karşılıklı hak ve görevlerini belirlemiştir.

İslam, son ve en mükemmel dindir. Onu insanlığa tebliğ eden Hz. Muhammed (A.S.), peygamberlerin sonuncusudur. İslam dini'nin temel kitabı Kur'an-ı Kerim, Yüce Allah (c.c.)'ın Hz. Muhammed (A.S.) vasıtasıyla insanlığa gönderdiği son mesajıdır.

İslam'ın getirdiği hükümlerin ve koyduğu prensiplerin amacı; insanı ahlaken olgunlaştırarak dünyada huzur ve mutluluğa, ölümden sonra devam edecek olan ahirette ebedi saadete kavuşturmaktır.

Bu prensipler. Her çağda insanların ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde mükemmel olup, daima geçerliliğini koruyacak ve değişmeyecektir.

Yüce Allah (c.c.) şöyle buyuruyor;

"Allah katında din, şüphesiz İslam'dir." (Al-i İmran Suresi, ayet; 19)

İslam dininde Allah (c.c.)'ın birliği inancı en önemli esastır. Allah (c.c.) yaratıklardan hiç birine benzemeyen yüce bir varlıktır. Ezeli ve ebedidir, varlığı kendindendir. Doğmamış, doğurmamıştır. Her türlü noksanlıklardan uzaktır, sonsuz kudret sahibidir, her şeyi bilir, işitir ve görür
İbadet, Yüce Yaratıcı'ya ta'zim ve saygı göstermek ve O'nun bize verdiği sayısız nimetlere karşı şükran borcunu yerine getirmektir.

İbadet, yalnız Allah (c.c.)'ın emrini yerine getirmek ve O'nun sevgisini kazanmak maksadıyla yapılır. Böyle temiz bir düşünce ile yapılan ibadet, mü'mini Allah (c.c.)'a yaklaştıran en güzel vasıta; sıkıntılardan koruyan en sağlam sığınaktır.

İbadet Allah (c.c.)'ın emrettiği. Peygamberlerin öğrettiği şekilde yapılır. Allah (c.c.)'tan başkasına ibadet yapılmaz.

Mü'min, ibadet sayesinde maddi ihtiraslardan kurtularak, ruhen yükselir, içi kötü düşüncelerden, dışı olumsuz davranışlardan arınarak ahlaken olgunlaşır ve Tanrı'nın sevgili kulu olur.

Rabbimiz şöyle buyuruyor:

"Ey insanlar ! Sizi de, sizden öncekileri de yaratan Rabbinize ibadet ediniz ki, (kötülüklerden) korunup sakınanlar olabilesiniz." (Bakara Suresi, ayet;21)

Sevgi ve Merhamet Ahlâkî davranışların temelinde insan sevgisi önemli yer tutar. Bu sebeple olgun müslüman olabilmenin şartlarından biri de bu sevgidir.

Kalbi sevgi ile dolu olan Hz. Muhammed (A.S.).şöyle buyuruyor'

"Birbirinizi sevmedikçe olgun mü'min olamazsınız."

Kalblerdeki sevginin göstergesi insanlara iyilik yapmak, şefkat ve merhametle muamele etmektir.

Hz. Muhammed (A.S.) buyuruyor ki:

"Merhamet edenlere, Allah da merhamet eder."

İslam'da sevgi ve merhamet sadece insanlığı değil; bütün yaratıkları içine alır. Hz. Muhammed (A.S.) "Bir kediyi aç bırakarak ölümüne sebep olan kadının azap göreceğini, susayan bir köpeğe acıyarak su içiren günahkar bir kişinin de bu davranışı ile Allah (c.c.) tarafından bağışlandığını" haber vermiştir.

Müslüman, hoşgörü sahibi ve bağışlayıcıdır Allah (c.c.) gerçek müminleri "Öfkelerini yenerler, insanların kusurlarını affederler" diye övmüştür

(AI-i İmran Suresi ayet: 134)

Hoşgörü konusunda Hz. Muhammed (A.S.) en güzel örnektir Müslümanlar, sadece kendi din kardeşlerine değil diğer dinlerden olanlara da hoşgörülü davranmak zorundadırlar

Adalet ve insan haklarına saygı İslam'ın değişmez:" prensiplerindendir.

Yüce Allah (c.c.) buyuruyor ki:

Adaletli davranın. Şüphesiz Allah, adil davrananları sever ." (Hucurat Suresi, ayet:9)

Hz. Muhammed (A.S.) 632 yılında yüz binden fazla müslümana irat ettiği tarihi hutbesinde;

Bütün insanların eşit olduğunu, can, mal ve namuslarının kutsal olup her türlü tecavüzden korunduğunu cihana ilan etmiştir.

Bunlar , insanların dokunulmaz haklarıdır.

Müslüman, başkalarının hakkına saygı göstermek ve insanlara zarar verecek davranışlardan sakınmak mecburiyetindedir . Ancak, bu yeterli değildir. Kişinin olgun bir Müslüman olabilmesi, kendisi için sevip arzu ettiği şeyleri başkaları için de arzu etmesine bağlıdır.

Hz. Muhammed (A.S.) şöyle buyuruyor.

"Sizden hiçbir kimse kendisi için sevdiği bir şeyi, kardeşi için de sevmedikçe gerçek mümin sayılmaz."

Doğruluk önemli bir ahlak kuralıdır. Allah ( c.c.) şöyle buyu ruyor:

"Emrolunduğun gibi dosdoğru ol." (Hud Suresi, ayet: 112)

Çalışıp kazanmak dinin emridir. Tembellik, müslümana yakışmayan bir davranıştır.

Allah (c.c.) şöyle buyuruyor:

"Dünyadaki nasibini de unutma." (Kasas Suresi, ayet:77)

İyi müslüman, hem dünya hem de ahiret için çalışan kimsedir. Bu konuda Hz. Muhammed (A.S.) buyuruyor ki:

"Sizin hayırlınız; dünyası için ahiretini terketmeyen, ahireti için de dünyasını terketmeyip her ikisi için çalışan ve başkalarına yük olmayandır "

flzf

islam çok geri kalmış hayvanla insan arasındaki toplumlara huzur getirmişken ileri düzey toplumlara huzursuzluk getirmiştir

derya

senin adına üzülüyorum.
sen cenin halindeyken annene verdiğin rahatsızlıklarından itibaren, bu yaşa kadar, sahip olduğun huzursuzlukların tümünün sorumlusu islam mı?günah keçisi mi?

flzf

ben iyyim güzelim sen kendi adına üzül bide araplar adına islamla insanlaşama şansını yakalamış ama değerlendiremeyip hayvan olarak kalmış toplumlar gibi
hayır islam değil din ve inançlar dır

örneğin töreler dolandırıcılar davar çobanları vs

derya

arapları bana kakalaman gerekmiyor. sitede hep bu yanlışla itici olup, insanca sevmekten söz ediyorsunuz. ben niye sevemiyorum. neyim eksik benim sevemiyorum. Bana ,inançtan söz etme. annen seni büyütürken nasıl bir inançla bugünlere getirdi seni?
        islam hayvan olarak bırakıyorsa, karşında ben yani hayvanla neden sevip insan olarak konuşuyorsun, ben olsam kapıyı gösterirdim.

flzf

insanla hayvan arasındaki fark da burda ya zaten biri her olumsuzluğa rağmen düzeltme çabasındadır diğeri her olumluluğa rağman ya yıkma yada kendisi gibi yapma çabasındadır

oynakelektron

bazı durumlarda hiç bir dindar ateistler kadar yobaz olmuyor. sanki ayşe bizim çocukluk arkadaşımızmış gibi, onunla ip atlamışız gibi, yaşına takılıp kalıyoruz. hem diyelim ip atlıyor olsun.

içindeki çocuğu öldürmemiştir belki...

Has adamı uçkuruyla ölçmeyeceksin demişler

kim demişti bunu?  ben demiş bulunayım bari...

kopil118

peki ya bir hrıstiyan, bir müsevide aynı şeyi söylerse o vakit mutluluğun yolu onlardan biri de olamaz mı? hangisi gerçek? gerçek var mı, yok mu? kime göre gerçek. peki ya inançsızlık mutluluksa?

nisan

Tum insanlarin takip ettikleri yoldur kendisine ask, mutluluk yolu gelen, kuskusuz haklisin kopil118 bir hristiyana gore de kendi yolu mutluluk yoludur.

Keza inancsiz insan icin de gecerli.. Ne ile mutlu oldugunla baglantili sanirim.

humanist_

Alıntı yapılan: akrepv - 02.08.07/05:44

____________________________________________________________________________________________

yani buna kusura bakma ama bir çeşit aptallık yada aşk anomalisi diyebilirmiyız?

onlar batıniler ve fatımilerin yolundan gidenlerdir
onlar musluman degildir
---------------------
dunyada insanlar insanları olduruyor
butun insanlar sucludur
niye
cunku aynı ırktanlar
---------------------------
bu ne kadar mantıklıysa sizin dediginiz de o kadar mantıklıdır

derya

aşkın aldı benden beni,bana seni gerek seni

ne akilem ne divane, gel gör beni aşk neyledi.
islama aşık olan müptelası olur, bırakamaz.
olmayan ise yanından bile geçemez olur
yakar

karýnca

nasıl yani? aşık olanlar bu dini mi seçiyor?

oynakelektron

tabi ki seçiyor, seni kafir seni, hiç aşık olmadığın belli.

feleðin çemberi

bütün dinlerde yöneticilerin ihtiyacı neyse ona dünüşüyor. bugün aşk, yarın cihat, ertesi gün diyalog oluveriyor.

tüm dinler siyasi ve oynaktır.

humanist_

islamiyetin amacı asla degismemistir yani oynak degildir

conan

şimdi ıslamı savunmak için aşık olmakmı lazım. Ona inanmak yeterli değilmi

feleðin çemberi

demogoji yapma kendin bile inanmıyorsun. dinler arası diyalog diye büyülkleriniz oynamıyor mu?
bu oynama oynaklıktan gelmiyor mu?

humanist_

dinler arası diyalogda ne varmıs
birbirimizi anlamaya calısıyoruz
biz bazıları gibi yobaz mıyız
cok ilkelsiniz haa

feleðin çemberi

bana göre sorun yok, ama islamın kitabında kafirlere karşı cihat yapmak yazarken, böyle davranmak oynaklığın ve siyasetin bir gereğidir...

nisan

21.08.08/06:49 #35 Son düzenlenme: 21.08.08/06:55 nisan

Din, her zaman siyasi platformda insanlar tarafindan kullanilmis bir aractir. Oy potansiyellerinin cikis noktasina bakilirsa, siyasi liderlerin, dini liderlerle cekilmis fotograflari sayi bakimindan irdelenirse din'in cok kolay kulvar degistiren siyasi bir arac oldugu gorulecektir.

Kaldi ki politikanin ve politikacilarin sapasaglam oldugunu ve oynak olmadigini kimse soylemez.

feleðin çemberi

eğer bir şey doğduysa, yaşar ve ölür. yaşayan her şey değişkendir. bu ister, düşünce olsun, ister canlı, isterse din.

oynaklık, değişebilen anlamındadır. bunu bile anlamaktan yoksunsun. sen savunduğun dinin bile hangi, aşamasını savunduğunu bilmiyorsun. kuru bir din savunuculuğu.

feleðin çemberi

profine şöyle bir göz attım, öncüllerinin olduğunu farkettim.

anladım ki dogmatiksin. seninle vakit geçiremem. çünkü sana ciltler dolusu açıklama yapsam son sözün yine aynı şey olacak.

iyi tanırım bu tarzı; tecrübeyle sabittir...

eğer gerçekten anlamak istiyorsan, açıklamalarda değil, hayatın içinde ara nedenleri...

feleðin çemberi

sizin her mesajınızda bir "karar" var. bunun için eski üye olmaya da fazla araştırma yapmaya da gerek yok.

şeklim çok açık değil mi sizce?

kiya

islam "aşk dini"yse, aşk yapalım efendiler, niye vakit kaybediyoruz ki...

kiya

işte efendim, olay budur. bir kimse, bir kimseye, rengine, inancına, statüsüne, milliyetine bakmaksızın, "gel beraber şunu yapalım" derse, ne mutlu ona, ve ne mutlu bize...

ama derse, "sen şusun, sen de busun", ırak olsun o bizden...

kiya

valla zaten ben her aşk olayında kapıda ambülans bekletiyorum, o kadar fena yani :P

tabi, şimdi diyeceksiniz ki bunlar islam değil; peki, aşk dini olan hangi islam?

Bazı eyaletlerinde şeriat kurallarının hakim olduğu ve cehaletin kol gezdiği Pakistan’da kadın olmak çok zor. Erkeklerin ‘söz dinlemeyen’ kadınlara uyguladıkları şiddet yöntemleri arasında yüze kezzap atmak en yaygın olanı. Aşağıda fotoğrafları görülen kadınlar sadece kadın oldukları ve seslerini yükselttikleri için yobaz, cahil erkekler tarafından bu hale getirildi.

Fotoğraflar: Associated Press

http://milliyet.com.tr/GaleriHaber.aspx?aType=GaleriHaber&Kategori=dunya&ArticleID=981387&PAGE=1&Date=22.08.2008

evet, yeni sorumuz: hangi islam?

kiya

bakın, bu arkadaş da aşk için ölmüş, 1 yetmemiş, 4 yetmemiş 86 demiş maşallah:

Bu kadınlar bir adamla evli

86 kadınla evli olan yaşlı adam ya eşlerinin sayısını 4 indirecek ya da idam edilecek.

İşte 86 karısı olan adam...

Nijerya'da şeriat mahkemesi 86 karısı olan Nijeryalı Muhammed Bello Ebubekir'i uyardı. Şeriat kurallarına göre bir erkek sadece 4 kadınla evlenebilir. 84 yaşındaki Nijeryalı Ebubekir eşlerinin sayısını 4'e düşürmezse idam cezasıyla yargılanacak.

Nijerya'da 86 kadınla evli 84 yaşındaki adamın durumuna, İslam kurallarına göre sadece 4 eşe izin veren şeriat mahkemesi el koydu. Muhammed Bello Ebubekir, eşleri arasından sadece 4'ünü seçmesi, aksi takdirde ölüm cezasına çarptırılacağı konusunda uyarıldı. Ebubekir ise Kuran'da 4 kadından fazlasıyla evlenmek konusunda herhangi bir yasak bulunmadığını belirterek şeriat mahkemesinin kararına direniyor. Eski bir din adamı olan Ebubekir'in eşlerinden 170 çocuğu olduğu tahmin ediliyor.

İngiliz BBC televizyonuna röportaj veren 84 yaşındaki Ebubekir, "10 eşi olan adam yaşlanınca kalpten ölür. Benim gücüm Allah'tan geliyor. 86 eşimle başa çıkabiliyorum" dedi.

Ebubekir'in yaşadığı ve Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu Nijer Bölgesi'nde 2000 yılından bu yana şeriat kuralları uygulanıyor.

sahi, hangi islam diye sormuştuk değil mi?

oynakelektron

Alıntıİngiliz BBC televizyonuna röportaj veren 84 yaşındaki Ebubekir, "10 eşi olan adam yaşlanınca kalpten ölür. Benim gücüm Allah'tan geliyor. 86 eşimle başa çıkabiliyorum" dedi.

Çok iyi bir savunma, allah vermiş ki kullansın canım.

hayır bi de bir iki tane isteseler, 82 tane istiyorlar ayıp ya ayıp...

kiya

valla son tango, bu adamın yerinde olmak için can atar tabi de, hiç olmazsa işi "allah'a, kitaba" uydurmak diye bir derdi olmaz onun :)

kitabýn_ortayeri

islam aşk dinidir elbette
.nasıl hakka inanmayıp oynak olasın
ilahidir.

çizgin belli, prensip sahibi olmak lazım.aşk  terkedilip terkedilsede ömür boyu sürer

aşk ,sevgi ,tutku demek elbetteki sadece aşk için ölünür

bu sadece prensip sahibi insanlar için geçerlidir.
oynaklar için deil

oynakelektron

ne tür prensipler, üfürükçü hocaların aşk prensipleri mi? hani şu aklı kıt kadınların vazgeçemediği.

valla o prensiplere sahip olmayı çok istedim. allah uygun görmedi beni.

kitabýn_ortayeri

hasta olmamak lazım!islamı mislamı bırakalım bu ilahi işler ayetlere ve hadislere kulak ver iman et
belki duydukların dar alanda doğru ama genel anlamda da zor bulursun oda doğru

fikir

Alıntı yapılan: kitabın_ortayeri - 22.08.08/22:46
hasta olmamak lazım!islamı mislamı bırakalım bu ilahi işler ayetlere ve hadislere kulak ver iman et

islam (hatta bir de "mislami" var ama yazmaya gönlüm elvermedi) bırakılacaksa neye iman edeceğiz?