18.07.19/06:49

islam aşk dinidir

Başlatan NRDN, 24.07.07/21:48

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nisan

Alıntı yapılan: akrepv - 01.08.07/04:23
Alıntı yapılan: nisan - 01.08.07/03:55
Alıntı yapılan: akrepv - 31.07.07/07:17
ilginç bir bakış açısı bu seninkisi nisan. ama aşk iki kişiliktir , dinse ne kadar iddia edilsede (birey için diye) hepimiz biliyoruzki toplum içindir yada öyle dayatılır bütün topluluklarda ama senin bunlara aralarında hiç fark yokmuş gibi yaklaşımın ilginç, yinede saygı duyarım....

O kadar da ilginc degil aslinda... Ask iki kisiliktir demissin, inanan birisine gorede, inandigi yaratici guc'e olan ask vardir. Inanana gore bu ask  karsiliklidir. Din birey icin olsa da, yaratici ile birey arasinda gelisir bu ask. Birden fazla kisiye sirayet ettiginde toplumsal olur. Bu yuzden bana farkli gelmiyor.

hangi yaratıcıya aşktan bahsediyosun nisan,lütfen bir bakarmısın diri diri insanları yakanlar,o ikiz kuleler yıkılıp binlerce insan ölürken tekbir getirenler,o ırakta,afganistanda, pakistanda,ingilterede,ispanyada ve daha hatırlayamadıgım birçok yerde canlı bomba olup masum insanları katledenler yaratıcıya olan aşk!!!! larından dolayımı yapıyorlar bunu yani

Evet evet ayni asktan soz ediyorum bende .. Adamin o sekilde beyni yikaniyor ve kendi inanci yani  yaratici aski bu iste gayet guzel kullaniliyor. Normal hayatta da insanlar ask yuzunden oldurmuyor mu birbirini veya dogramiyor mu? Tabii bir de aski siyasi ticarete dokmusler var taseron olarak calisan onlari da unutmamak gerek... Insanlar da aski kirletmis ve kullaniyor durumdalar artik zaten...Sen ikiz kuleleri El-Kaide'nin yaratici aski icin mi vurdugunu saniyorsun ki?

Kimisi cahillikten kadini taslayarak olduruyor, kimisi beyni yikandigindan vucuduna bombalar sarip intihar komandolugu yapiyor topluma toplumlara zarar veriyor...

Yani bu bana gore de ask degil ama onlarin cephesinden baktigimda bunun ask oldugunu (cesitli hallerde) gormek mumkun..

akrepv

Kimisi cahillikten kadini taslayarak olduruyor, kimisi beyni yikandigindan vucuduna bombalar sarip intihar komandolugu yapiyor topluma toplumlara zarar veriyor...

Yani bu bana gore de ask degil ama onlarin cephesinden baktigimda bunun ask oldugunu (cesitli hallerde) gormek mumkun..
____________________________________________________________________________________________

yani buna kusura bakma ama bir çeşit aptallık yada aşk anomalisi diyebilirmiyız?

nisan

Niye boyle degerlendirecegiz ki onu anlamadim. Insanlarin asksal secimlerine karisamayiz ki.. :)

akrepv

ben onları tedavi edelim yada seçimlerini değiştirelim demiyorumki!!!!!

ben sadece durum tesbiti yapıyorum,ayrıca daha önceki yazılarımda da belirttigim gibi seçimleri beni hiç ilgilendirmiyor,taa ki dışavurumcu bir kıvama gelmemişse.....

nisan

Bosver ask diyelim gecelim.

akrepv

derya

[ MUTLULUK YOLU İSLAM ]

Yaratıklar arasında en saçkin yere sahip olan, akıl, fikir gibi üstün yeteneklerle donatılan insanın ortak özelliklerinden birisi de mutlu olma arzusudur. Her insan bu arzusuna ulaşmak maksadıyla çalışır, bugünden çok yarınını düşünür ve bunun için hazırlık yapar.

İnsan beden ve ruhun birleşmesinden meydana gelen bir varlıktır. Bu sebeple İslam Dini, insanın hem maddi, hem de manevi ihtiyaçlarını dikkate almış, ferdin mutluluğu için gerekli prensipleri getirdiği gibi, toplumun huzur ve mutluluğu için de bir takım kurallar koymuş, fertlerin karşılıklı hak ve görevlerini belirlemiştir.

İslam, son ve en mükemmel dindir. Onu insanlığa tebliğ eden Hz. Muhammed (A.S.), peygamberlerin sonuncusudur. İslam dini'nin temel kitabı Kur'an-ı Kerim, Yüce Allah (c.c.)'ın Hz. Muhammed (A.S.) vasıtasıyla insanlığa gönderdiği son mesajıdır.

İslam'ın getirdiği hükümlerin ve koyduğu prensiplerin amacı; insanı ahlaken olgunlaştırarak dünyada huzur ve mutluluğa, ölümden sonra devam edecek olan ahirette ebedi saadete kavuşturmaktır.

Bu prensipler. Her çağda insanların ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde mükemmel olup, daima geçerliliğini koruyacak ve değişmeyecektir.

Yüce Allah (c.c.) şöyle buyuruyor;

"Allah katında din, şüphesiz İslam'dir." (Al-i İmran Suresi, ayet; 19)

İslam dininde Allah (c.c.)'ın birliği inancı en önemli esastır. Allah (c.c.) yaratıklardan hiç birine benzemeyen yüce bir varlıktır. Ezeli ve ebedidir, varlığı kendindendir. Doğmamış, doğurmamıştır. Her türlü noksanlıklardan uzaktır, sonsuz kudret sahibidir, her şeyi bilir, işitir ve görür
İbadet, Yüce Yaratıcı'ya ta'zim ve saygı göstermek ve O'nun bize verdiği sayısız nimetlere karşı şükran borcunu yerine getirmektir.

İbadet, yalnız Allah (c.c.)'ın emrini yerine getirmek ve O'nun sevgisini kazanmak maksadıyla yapılır. Böyle temiz bir düşünce ile yapılan ibadet, mü'mini Allah (c.c.)'a yaklaştıran en güzel vasıta; sıkıntılardan koruyan en sağlam sığınaktır.

İbadet Allah (c.c.)'ın emrettiği. Peygamberlerin öğrettiği şekilde yapılır. Allah (c.c.)'tan başkasına ibadet yapılmaz.

Mü'min, ibadet sayesinde maddi ihtiraslardan kurtularak, ruhen yükselir, içi kötü düşüncelerden, dışı olumsuz davranışlardan arınarak ahlaken olgunlaşır ve Tanrı'nın sevgili kulu olur.

Rabbimiz şöyle buyuruyor:

"Ey insanlar ! Sizi de, sizden öncekileri de yaratan Rabbinize ibadet ediniz ki, (kötülüklerden) korunup sakınanlar olabilesiniz." (Bakara Suresi, ayet;21)

Sevgi ve Merhamet Ahlâkî davranışların temelinde insan sevgisi önemli yer tutar. Bu sebeple olgun müslüman olabilmenin şartlarından biri de bu sevgidir.

Kalbi sevgi ile dolu olan Hz. Muhammed (A.S.).şöyle buyuruyor'

"Birbirinizi sevmedikçe olgun mü'min olamazsınız."

Kalblerdeki sevginin göstergesi insanlara iyilik yapmak, şefkat ve merhametle muamele etmektir.

Hz. Muhammed (A.S.) buyuruyor ki:

"Merhamet edenlere, Allah da merhamet eder."

İslam'da sevgi ve merhamet sadece insanlığı değil; bütün yaratıkları içine alır. Hz. Muhammed (A.S.) "Bir kediyi aç bırakarak ölümüne sebep olan kadının azap göreceğini, susayan bir köpeğe acıyarak su içiren günahkar bir kişinin de bu davranışı ile Allah (c.c.) tarafından bağışlandığını" haber vermiştir.

Müslüman, hoşgörü sahibi ve bağışlayıcıdır Allah (c.c.) gerçek müminleri "Öfkelerini yenerler, insanların kusurlarını affederler" diye övmüştür

(AI-i İmran Suresi ayet: 134)

Hoşgörü konusunda Hz. Muhammed (A.S.) en güzel örnektir Müslümanlar, sadece kendi din kardeşlerine değil diğer dinlerden olanlara da hoşgörülü davranmak zorundadırlar

Adalet ve insan haklarına saygı İslam'ın değişmez:" prensiplerindendir.

Yüce Allah (c.c.) buyuruyor ki:

Adaletli davranın. Şüphesiz Allah, adil davrananları sever ." (Hucurat Suresi, ayet:9)

Hz. Muhammed (A.S.) 632 yılında yüz binden fazla müslümana irat ettiği tarihi hutbesinde;

Bütün insanların eşit olduğunu, can, mal ve namuslarının kutsal olup her türlü tecavüzden korunduğunu cihana ilan etmiştir.

Bunlar , insanların dokunulmaz haklarıdır.

Müslüman, başkalarının hakkına saygı göstermek ve insanlara zarar verecek davranışlardan sakınmak mecburiyetindedir . Ancak, bu yeterli değildir. Kişinin olgun bir Müslüman olabilmesi, kendisi için sevip arzu ettiği şeyleri başkaları için de arzu etmesine bağlıdır.

Hz. Muhammed (A.S.) şöyle buyuruyor.

"Sizden hiçbir kimse kendisi için sevdiği bir şeyi, kardeşi için de sevmedikçe gerçek mümin sayılmaz."

Doğruluk önemli bir ahlak kuralıdır. Allah ( c.c.) şöyle buyu ruyor:

"Emrolunduğun gibi dosdoğru ol." (Hud Suresi, ayet: 112)

Çalışıp kazanmak dinin emridir. Tembellik, müslümana yakışmayan bir davranıştır.

Allah (c.c.) şöyle buyuruyor:

"Dünyadaki nasibini de unutma." (Kasas Suresi, ayet:77)

İyi müslüman, hem dünya hem de ahiret için çalışan kimsedir. Bu konuda Hz. Muhammed (A.S.) buyuruyor ki:

"Sizin hayırlınız; dünyası için ahiretini terketmeyen, ahireti için de dünyasını terketmeyip her ikisi için çalışan ve başkalarına yük olmayandır "

flzf

islam çok geri kalmış hayvanla insan arasındaki toplumlara huzur getirmişken ileri düzey toplumlara huzursuzluk getirmiştir

derya

senin adına üzülüyorum.
sen cenin halindeyken annene verdiğin rahatsızlıklarından itibaren, bu yaşa kadar, sahip olduğun huzursuzlukların tümünün sorumlusu islam mı?günah keçisi mi?

flzf

ben iyyim güzelim sen kendi adına üzül bide araplar adına islamla insanlaşama şansını yakalamış ama değerlendiremeyip hayvan olarak kalmış toplumlar gibi
hayır islam değil din ve inançlar dır

örneğin töreler dolandırıcılar davar çobanları vs