20.06.19/09:35

Sivil Toplum Kuruluşlarının Değişen İşlevi

Başlatan güneþinkýzý, 31.07.07/20:35

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kelime

uygulamalardaki yanlışlar tüm bir stk kavramını alaşağı etmeyi gerektirmez.
modern toplumlar ne denli gelişmiş ise o yoğunlukta stk çalışmalarına sahne olurlar.
ne kadar geri kalmış ise stk lar da o denli az faaldir.

geniş ve sağlıklı bir stk kültürünü olmaması mevcut stk larca suistimal edilebilir. pek çok yardım kuruluşunun aslında geri planında başka ideolojik amaçlara hizmet ettiğini görmemek aptallık olur. mesela sağdan soldan bir sürü legal yardım kuruluşları aslında cemaatlerin veya illegal örgütlerin legal uzantıları olarak faaliyet gösterir. bunlar hastaneler açıyor, yoksullara yardım ediyor vs. ama senin de dediğin gibi asıl siyasi eğilimlerini sergilemeyerek sorunları yaratan siyasi sebeplere karşı duruş sergilemiyorlar. bu da sistemin sorunlarını gözden kaçırarak sisteme fayda sağlamaktan başka bir amaca hizmet etmiyor. tabii karşılığında kendilerine başka alanlarda rant sağlıyorlar.

ama ne olursa olsun sosyal sorumluluk almaktan kaçınmamalıyız. bize düşen görev bataklığı kurutacak faaliyetlere eğilen, samimi oluşumları desteklemektir. aksi durumda meydan o eleştirdiğiniz stk cılara kalır.

gobilibozo

Söylediklerim benim stk lara karşı olduğumu gösterir gibi oldu aslında öyle değil, haklısın,hepimiz bireysel olarak üzerimize düşeni yapmalıyız(çarkın içine girmeden)fakat bunu yapmak o kadar zorki kelime,dediğin gibi her kurumun arkasında muhakkak bir ideolojik bir oluşum var,olmamalımı?Tabiki olabilir fakat bunu kendi oluşumlarını güçlendirmek amaçlı samimiyetsiz bir girişimle yapıyorlarsa olmamalı.Bize düşen girdiğimiz derneğin aslen neye hizmet ettiğini iyi bilmektir(bu'da çok kolay değil)

Türkiye'de sivil toplum örgütleri siyasetçiyi yahut sömürü odaklarını güçlendirmek amaçlı var,bunun dışında kalarak bir oluşum içinde bulunmak zor gibi,Allah hepimize sicili temiz stk mensubu olmayı nasib etsin efenim :P