16.07.19/22:26

Kur'an da dinozor varmı?

Başlatan akrepv, 09.08.07/22:04

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

akrepv

DİNOZORLAR VE DİN

Öncelikle yazının başlığının neden “Din ve Dinozorlar” olmadığını açıklayayım. Çünkü kronolojik. Bu kısa açıklamadan sonra hala anlamayanlar için devam edelim...

%99’u Müslüman olan ve her bir Müslüman’ın %65’inin sudan oluştuğu bir toplumda yaşıyor ve inançsızlığım nedeniyle sudan çıkmış balığa benziyorum. Gerçii bunun burcumla da ilgisi olabilir. Yani balığa benzememin...

İslam Alemi dediğimizde aslında büyük miktarda sudan bahsettiğimiz gerçeği üzerinde düşünüyordum. Kim diyebilir “Sululuğun alemi yok!” diye. Özellikle de alemlere rahmet  (yağmur?) olarak gönderilen bir dinden bahsediyorken...
   Rahmetli babam Hz. Muhammet’in 7 yaşındaki bir kız çocuğuyla evlendiğinden ilk kez bahsettiğinde, zihnime dolan sorular nedeniyle varoluşsal bir boğulma yaşadığımı söyleyebilirim.

Nasıl mı kurtuldum? Aslında yüzmek gibi... Suyla mücadele etmeyi bıraktığın anda yüzmeye başlamışsın demektir. Dolayısıyla bu sorularla mücadele etmeyi bırakınca gerçek su yüzüne çıktı: Gerçek; özelde İslam’ın ve genel olarak “din” olgusunun, biz insanlarca kurgulandığı ve din konusunda sorulan bazı soruların aslında soru değil, dinin ne olduğunu ortaya koyan (soru şeklinde) cevaplar olduğuydu.

Şimdi sizlerle bu sorulardan birkaçını paylaşmak istiyorum.

Tanrısal bağlamda, herşeyi yapabilmek nedir? Herşeyi yapabilmek herhangi bir şey yapmayı anlamsız kılmaz mı? Özellikle de bizim içinde bulunduğumuz evren gibi bir şeyi?

Evren yaklaşık 10-15 milyar yaşında... Diyelim ki 12 milyar olsun. Bunu bir saat gibi düşünürsek ve 1 den 12 ye dek her milyar yılı yerine yerleştirirsek, bu evrensel saat içinde insanların varolduğu süre öyle kısa ve komik ki elmayı yemelerinden çok yemek için bu kadar beklemelerine kızmış olabilir mi?

Eğer tüm evren biz insanların “acaba zina yapacaklar mı?” diye test edilmesi için yaratıldıysa o zaman dinazorların anlamı neydi? Yoksa zaman geçirmek için mi (bir üstteki soru bağlamında) yaratıldılar? Aynı soruyu Evren’in inanılmaz büyüklüğü bağlamında (ve tabii bizim küçüklüğümüz) sorabiliriz.

Tüm hayvanlar aynı anda “OL!” komutuyla yaratıldıysa neden toprağın alt katmanlarında bazı hayvanların fosillerine rastlamıyoruz. Ve yine evrim diye birşey yoksa ve canlılar basitten karmaşığa evrilmediyse neden toprağın alt katmanlarına gidildikçe bulunan fosiller git gide ilkelleşiyor ve belli bir sınırdan sonra fosil bulunmuyor? Hepsi aynı anda yaratıldıysa neden doğada bizim beslediğimiz ineklerden yok?

Bizler cennetten kovulduysak ve kovulduğumuzda da şimdiki gibi gelişmişsek (mesela konuşup yazıyorsak) nasıl oldu da yazının keşfi diyince Sümer Çivi yazısından basetmek durumunda kalıyoruz?

Maymunlarla aynı atadan gelmediysek neden kuyruk sokumumuz var? Kuran’da dediği gibi mükemmel yaratıldıksak neden apandisitimiz ve hiç gerek olmayan azı (21 yaş) dişlerimiz var? Neden bebekler, sadece anneleri ağaçta yaşadığı ve daldan dala atladığı  bir durumda işe yarayacak bir “tutunma refleksi” ile doğuyorlar?
________________________________________________alıntıdır____________________________________________

...σzαη...

7 yaşındaki bir kız çocuğuyla evlenme mevzuusunu bildigim kadariyla anlatayim  :

o zamanlar yaslar adet gördügü günden itibaren hesap ediliyordu ...

yani örnegin kiz cocugu 13 yasinda adet gördüyse o cocuk 14 yasindayken, 1 yasinda imis gibi anlatilirdi ...

akrepv

Alıntı yapılan: ...σzαη... - 10.08.07/15:14
7 yaşındaki bir kız çocuğuyla evlenme mevzuusunu bildigim kadariyla anlatayim  :

o zamanlar yaslar adet gördügü günden itibaren hesap ediliyordu ...

yani örnegin kiz cocugu 13 yasinda adet gördüyse o cocuk 14 yasindayken, 1 yasinda imis gibi anlatilirdi ...

bunu niçin anlattıgını anlayamadım bi zahmet açıklasan?.....

...σzαη...

burda bi kac tane soru vardi ama silinmis,o sorulardan biride peygamberin s.a.v 7 yasinda ki kiz cocuguyla evlenmesiydi ..

ezginin hastasýyým

ha gayret bu pedofili örneğini masumlaştırırsınız.

...σzαη...

öyle olmadigini kanitlaman gerekir böyle güzel bi forumda tutunabilmen icin,ha yok ben sadece öyle iki laf sokmaya ugrasip gidicem diyosan,sen bilirsin,anca gidersin ..

aksi taktirde fazla tutunamazsin ...

ezginin hastasýyým

neyi kanıtlayayım. çocukların küçük yaşta alınıp beslendikten sonra cinsel obje olarak kullanıldığını mı?

...σzαη...

ezginin hastasýyým

tüm din literatüründe var aç bak..

her haltı bize kanıtlıyorsunuz bunu kanıtlamak neden bize düşüyor.

Ziyaretci

Alıntı yapılan: akrepv - 10.08.07/01:46

3)biz esir düşmek mesele değil,mesele teslim olmamakta diyoruz,siz kayıtsız şartsız teslimiyet(yani dini sorğulama)
bu düşünen insan için mümkünmü?
4)tabiki sonsuzluğa inanıyorum ateist olmamın sebeplerinden biride bu

Kuran'da Allah inançsız ölenlerin vereceği acı bedelden bahseder. Yani ortalama bayağı bir düşünme hakkın ve içten tövbeyle tertemiz insan olma şansın var (17-18 yaşında ateist olup 85 yaşında dine dönenler var).

Metaryalistler pek sonsuzluktan bahsetmezlerdi. Hemde bu yüzden ateist oldum diyenine hiç rastlamadım. Biraz açıklar mısın?