18.07.19/06:48

Kur'an da dinozor varmı?

Başlatan akrepv, 09.08.07/22:04

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rapsodi

o kitabı okudum vandaniken amcamız orada tanrı düşüncesinin bir kurgu oldğunu dile getirmiş ve garip bir şekilde darwinizm ile evrim arasında bir bağ kurmaya çalışmış, tekrar okursan bunu rahatlıkla görebilirsin.

işte tanrı neden amacına uymayan bir şey yapmış olabilir bende onu soruyorum.

akrepv

Alıntı yapılan: rapsodi - 29.07.08/16:51
akrepv sağolasın gösterdiğin başlık baya bi soruya cevap oldu da aklıma şimdi başka bi şey takıldı.

dinazorlar evrimin neresinde :)


65 milyon yıl evvel soyu tükendiği varsayılan bir canlı türünün evrilmesini ancak geçmişte yaşamış popülasyonlarla karşılaştırarak anlayabiliriz ki ( üstelik ben ne evrimbilimciyim, ne biyologum nede paleontologum, yani sadece fikir yürütebilirim :) ), sanırım bu şu anki teknoloji ve yetersiz materyalle pek sağlıklı bir sonuç vermez.

Ancak yine kategorize olarak Dinozorlarla aynı sınıftan sayılan modern sürüngenlerin evrimide bu konuda fikir sahibi olmamızı sağlayabilir, her ne kadar bazı yılanların (Boa yılanı) derisinin altında kalça ve bacak çıkıntısının olması, aynı tür bazı iguanaların tamamen farklı görünüm ve boyutlarda olması bile sürüngenlerin de kaçınılmaz olarak evrildiğine işaret olsa da, dediğim gibi ben bu konuda uzman değilim, ancak gerçekten bu konuda fikir sahibi olmak istiyorsanız Google amcamıza danışmanızı öneririm. :)

RDX

dinlerin işi gücü yokda size dinazorlar hakkında bilgimi vermek zorundalar? alla alla yaa!
allah akıl fikir vermiş, duyu vermiş, bi zahmet araştırsanız diyorum.

"dinler dinazorlardan haber vermemiş, bu çelişkidir." he bu bir çelişkidir. bu söylem mantıkla çelişir sadece!

nisan

29.07.08/22:22 #73 Son düzenlenme: 30.07.08/01:24 SIFIR
Aslinda pek oyle degil rapsodi.. Dinler olarak bakiyorsan olaya eski kitaplarda da coookk zaman yasamis hayvanlardan bahsedilir. Ha bu simdiki donemde varligindan bilgi sahibi olabildigimiz hayvanlar da olabilir, veya henuz soyuna ulasmadigimiz(bilimsel bilgi olarak) hayvanlarda olabilir.

Kitaplar yuksek medeniyetlerin bulduklari seyleri cok da fazla izah etmese bile, en azindan yuksek medeniyetlerin gecmiste yasadigindan, kendilerine ustun ilim verildiginden,hatta bu yonde asiriya gittiklerinden bahseder.

Ornegin bir dil hususu bu konu yuzunden cikmistir. Insanlar onceden ayni dili konusur, fakat gokyuzune kule yapma girisiminde bulununca tanri dillerini karistirir ve birden fazla degisik dil ortaya cikar insanlar birbirinin ne dedigini anlamaz hale gelir.  

Mesela tarafsiz bir gozle baktigimizda, bu bilgi bize gercekci gelmeyebilir su bilimsel bilgiye ulasmis oldugumuz cagda..Ama mantik yurutup baktigimizda, evrim'e gore olsun, yaratilis'a gore olsun  yasam eger bir noktadan tesaduf veya bilincli basladi ise, basladigi noktadaki canlilarin iletisim kurmak icin ayni dili kullanmis olduklari bir gercek..

Peki ne olmustur da sonradan insan gruplari kendilerine ayri dil secmislerdir? Neden ayri dil ihtiyaci hissetmislerdir? Simdi buna cok basit ve sallama bir cevap verebiliriz; insanlar topluluklar halinde yasamis daha sonra yeryuzune bir sekilde yayilmis ve ayri bir dil, din vs. kendine uyarlamistir diye.. Ama bu tam bir cevap olur mu orasi tartisilir.

Kitaplarda her yerde bulunan seyler bazen yazar. Mesela mayasiz ekmek bahsine ulasabiliriz.Bugun hemen tum dunya ulkeleri mutfaginda mayali -mayasiz ekmek tarifleri ve turevleri yemek kulturunun temelini olusturur.

Geriye dondugumuzde ornegin bir tevrat'ta, muzik aletleri bahsine hatta sarki bahsine ulasabiliriz Davut peygamber sayesinde... Ama su bulundugumuz cagda, kitaplarda  neden Bozlak tarzindan ve Ussak tarzindan bahsedilmemis neden pilav ustu kuru tarifi hakkinda   bilgi verilmemis demek biraz absurd olabilir.

Ilkel insanin dusunce sistematigine gore tasarlanmis basit bir kitap olmasina karsin, bugun o asira gore hayli gelismis, bilimsel bilgiye ulasmis insanin sorularina  da cevap aradigi bir kitap haline de gelmis..

Bu tarafi ise inanilmaz ilginc ve tartisilasi..